Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Budowa linii kablowych WN

Najczęściej spotykane problemy
Wciągarka kablowa
Wciągarka kablowa
K. Berlik

Przyszłość budowy sieci WN w miastach należy do linii kablowych i GPZ-tów wnętrzowych. Jest to w zasadzie jedyne rozwiązanie, umożliwiające realizację tak istotnej inwestycji w obszarze zurbanizowanym. Jest ono kilkakrotnie droższe od napowietrznego, lecz pozwala na zrealizowanie inwestycji oraz jest znacznie bardziej bezpieczne w eksploatacji.

Biorąc pod uwagę z jednej strony postęp technologiczny, który wpływa na obniżenie kosztów systemów kablowych i aparatury, a z drugiej, zanotowany w ciągu ostatnich lat dynamiczny wzrost cen gruntów w miastach i związany z nim koszt ewentualnego wykupu gruntów pod linie napowietrzne i stacje, relacje kosztowe pomiędzy wariantem podziemnym i nadziemnym zaczynają być bardziej korzystne dla kabli niż jeszcze kilka lat temu.

Za rozwiązaniem kablowym i GPZ-tami wnętrzowymi przemawiają inne istotne czynniki, tj. mniejsze gabaryty, mniejsza strefa oddziaływania na środowisko, większa akceptacja społeczna, wyższa niezawodność, a przede wszystkim odporność na warunki atmosferyczne. W artykule zostały przedstawione problemy realizacyjne związane z budową jednej z takich linii kablowych, wykonanej w ubiegłym roku w Poznaniu.

Zobacz także: Układy probiercze do prób napięciowych kabli i linii kablowych SN o izolacji polimerowej

Realizacja linii kablowej 110 kV relacji GPZ Jeżyce – GPZ Bema obarczona była ogromnym ryzykiem z punktu widzenia technicznej możliwości wykonania projektu. Liczba potencjalnych punktów krytycznych zidentyfikowanych przed przystąpieniem do realizacji, takich jak wielootworowe przewierty sterowane pod estakadami i torami kolejowymi, budowa 15-otworowej kanalizacji kablowej, stanowiły nie lada wyzwanie. Z uwagi na konieczność połączenia linią kablową dwóch GPZ-tów leżących po obu stronach ścisłego centrum Poznania, wykonanie projektu było zadaniem bardzo karkołomnym i to zarówno pod względem technicznym, jak i koniecznych do przeprowadzenia wcześniej uzgodnień formalnoprawnych, zwłaszcza przy przejściach przez tereny kolejowe. Świadczy o tym fakt, że etap projektowania linii zakończony uzyskaniem pozwolenia na budowę trwał dwa lata.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


W efekcie zrealizowany projekt obejmował budowę linii kablowej o długości 3,6 km. Linię zbudowano na bazie kabla produkcji polskiej (Tele-Fonika Kable) z żyłą roboczą miedzianą 1000 mm2. Do budowy linii zastosowano osprzęt (mufy i głowice) firmy Pfisterer. Trasa linii przebiega przez centrum miasta w sąsiedztwie terenów Międzynarodowych Targów Poznańskich, dworca kolejowego Poznań Główny, dworca PKS i w ścisłej zabudowie dzielnicy Wilda. Realizowany projekt poza budową linii kablowej 110 kV obejmował również wyprowadzenie kilku linii kablowych SN z GPZ Jeżyce oraz kabla światłowodowego. Z uwagi na znaczne uzbrojenie terenu i liczbę koniecznych do zabudowania linii kablowych WN i SN na odcinku ponad 300 m w rejonie targów zaprojektowano 15-otworową kanalizację kablową. Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie linie można było umieścić w przestrzeni o przekroju niespełna 1 m2 (fot. 1.). Na trasie kanalizacji zastosowano specjalnie zaprojektowane studnie kablowe o wymiarach 4×2,5×2,65 m. Należy zaznaczyć, że jedno z przęseł kanalizacji ze względu na gęstość infrastruktury umieszczonej w chodniku, przebiega pod pasem jezdni. System kanalizacji wraz ze studniami umożliwia w przypadku awarii którejkolwiek z linii SN, wymianę uszkodzonego odcinka bez konieczności wykonywania robót ziemnych, co zdecydowanie powinno skrócić czas likwidacji skutków ewentualnej awarii. Realizacja tego odcinka wymagała stałej koordynacji prac, ponieważ na żądanie MTP należało wykonać całość robót ziemnych związanych z budową kanalizacji w obrębie targów w okresie lipca i sierpnia tak, by zmieścić się pomiędzy zaplanowanymi imprezami targowymi.

Istotny element budowy stanowiły przewierty sterowane, których wykonano łącznie czternaście. Sumaryczna długość przewiertów przekroczyła 850 m, a na ich wykonanie zużyto ponad 6,5 km rur osłonowych. Pod względem technicznym największą trudność stanowiły trzy przewierty, w których poza kablami WN prowadzone były kable SN i rurociągi światłowodowe. Podstawowym problemem nie była jednak liczba koniecznych do wprowadzenia rur przepustowych – od 10 do 15, która jest problematyczna sama w sobie, lecz w jednym z przypadków konieczność wykonania przewiertu o długości około 130 m w poprzek torów kolejowych, położonych poniżej przebiegającej równolegle do nich ulicy na estakadzie (rys. 1.). W efekcie maksymalne przegłębienie przewiertu wyniosło ponad 13 m. W innym przypadku przewiert poprowadzony został pod czternastoma torami kolejowymi. W takich sytuacjach sterowanie przewiertem jest bardzo utrudnione ze względu na zakłócenia pochodzące m.in. od sieci trakcyjnej, urządzeń i innych instalacji podziemnych znajdujących się w sąsiedztwie torów.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl