Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Budowa linii kablowych WN

Najczęściej spotykane problemy
Wciągarka kablowa
Wciągarka kablowa
K. Berlik

Przyszłość budowy sieci WN w miastach należy do linii kablowych i GPZ-tów wnętrzowych. Jest to w zasadzie jedyne rozwiązanie, umożliwiające realizację tak istotnej inwestycji w obszarze zurbanizowanym. Jest ono kilkakrotnie droższe od napowietrznego, lecz pozwala na zrealizowanie inwestycji oraz jest znacznie bardziej bezpieczne w eksploatacji.

Biorąc pod uwagę z jednej strony postęp technologiczny, który wpływa na obniżenie kosztów systemów kablowych i aparatury, a z drugiej, zanotowany w ciągu ostatnich lat dynamiczny wzrost cen gruntów w miastach i związany z nim koszt ewentualnego wykupu gruntów pod linie napowietrzne i stacje, relacje kosztowe pomiędzy wariantem podziemnym i nadziemnym zaczynają być bardziej korzystne dla kabli niż jeszcze kilka lat temu.

Za rozwiązaniem kablowym i GPZ-tami wnętrzowymi przemawiają inne istotne czynniki, tj. mniejsze gabaryty, mniejsza strefa oddziaływania na środowisko, większa akceptacja społeczna, wyższa niezawodność, a przede wszystkim odporność na warunki atmosferyczne. W artykule zostały przedstawione problemy realizacyjne związane z budową jednej z takich linii kablowych, wykonanej w ubiegłym roku w Poznaniu.

Zobacz także: Układy probiercze do prób napięciowych kabli i linii kablowych SN o izolacji polimerowej

Realizacja linii kablowej 110 kV relacji GPZ Jeżyce – GPZ Bema obarczona była ogromnym ryzykiem z punktu widzenia technicznej możliwości wykonania projektu. Liczba potencjalnych punktów krytycznych zidentyfikowanych przed przystąpieniem do realizacji, takich jak wielootworowe przewierty sterowane pod estakadami i torami kolejowymi, budowa 15-otworowej kanalizacji kablowej, stanowiły nie lada wyzwanie. Z uwagi na konieczność połączenia linią kablową dwóch GPZ-tów leżących po obu stronach ścisłego centrum Poznania, wykonanie projektu było zadaniem bardzo karkołomnym i to zarówno pod względem technicznym, jak i koniecznych do przeprowadzenia wcześniej uzgodnień formalnoprawnych, zwłaszcza przy przejściach przez tereny kolejowe. Świadczy o tym fakt, że etap projektowania linii zakończony uzyskaniem pozwolenia na budowę trwał dwa lata.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


W efekcie zrealizowany projekt obejmował budowę linii kablowej o długości 3,6 km. Linię zbudowano na bazie kabla produkcji polskiej (Tele-Fonika Kable) z żyłą roboczą miedzianą 1000 mm2. Do budowy linii zastosowano osprzęt (mufy i głowice) firmy Pfisterer. Trasa linii przebiega przez centrum miasta w sąsiedztwie terenów Międzynarodowych Targów Poznańskich, dworca kolejowego Poznań Główny, dworca PKS i w ścisłej zabudowie dzielnicy Wilda. Realizowany projekt poza budową linii kablowej 110 kV obejmował również wyprowadzenie kilku linii kablowych SN z GPZ Jeżyce oraz kabla światłowodowego. Z uwagi na znaczne uzbrojenie terenu i liczbę koniecznych do zabudowania linii kablowych WN i SN na odcinku ponad 300 m w rejonie targów zaprojektowano 15-otworową kanalizację kablową. Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie linie można było umieścić w przestrzeni o przekroju niespełna 1 m2 (fot. 1.). Na trasie kanalizacji zastosowano specjalnie zaprojektowane studnie kablowe o wymiarach 4×2,5×2,65 m. Należy zaznaczyć, że jedno z przęseł kanalizacji ze względu na gęstość infrastruktury umieszczonej w chodniku, przebiega pod pasem jezdni. System kanalizacji wraz ze studniami umożliwia w przypadku awarii którejkolwiek z linii SN, wymianę uszkodzonego odcinka bez konieczności wykonywania robót ziemnych, co zdecydowanie powinno skrócić czas likwidacji skutków ewentualnej awarii. Realizacja tego odcinka wymagała stałej koordynacji prac, ponieważ na żądanie MTP należało wykonać całość robót ziemnych związanych z budową kanalizacji w obrębie targów w okresie lipca i sierpnia tak, by zmieścić się pomiędzy zaplanowanymi imprezami targowymi.

Istotny element budowy stanowiły przewierty sterowane, których wykonano łącznie czternaście. Sumaryczna długość przewiertów przekroczyła 850 m, a na ich wykonanie zużyto ponad 6,5 km rur osłonowych. Pod względem technicznym największą trudność stanowiły trzy przewierty, w których poza kablami WN prowadzone były kable SN i rurociągi światłowodowe. Podstawowym problemem nie była jednak liczba koniecznych do wprowadzenia rur przepustowych – od 10 do 15, która jest problematyczna sama w sobie, lecz w jednym z przypadków konieczność wykonania przewiertu o długości około 130 m w poprzek torów kolejowych, położonych poniżej przebiegającej równolegle do nich ulicy na estakadzie (rys. 1.). W efekcie maksymalne przegłębienie przewiertu wyniosło ponad 13 m. W innym przypadku przewiert poprowadzony został pod czternastoma torami kolejowymi. W takich sytuacjach sterowanie przewiertem jest bardzo utrudnione ze względu na zakłócenia pochodzące m.in. od sieci trakcyjnej, urządzeń i innych instalacji podziemnych znajdujących się w sąsiedztwie torów.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl