Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ograniczanie przepięć w systemach kontrolno-pomiarowych

Kompleksowy system ograniczania przepięć dochodzących do przyłączy sygnałowych
i zasilających sterownika
Kompleksowy system ograniczania przepięć dochodzących do przyłączy sygnałowych i zasilających sterownika
Dehn

Stosowanie elektronicznych urządzeń nadzorujących działanie i sterujących pracą rozbudowanych systemów automatyki wymaga zapewnienia ich ochrony przed przepięciami wywołanymi przez wyładowanie piorunowe oraz różnorodne stany nieustalone w sieci elektroenergetycznej. Dotychczas w takich przypadkach najczęściej ograniczano przepięcia dochodzące do przyłączy zasilania urządzeń.

Wprowadzanie elementów i układów elektronicznych stwarza potrzebę przeanalizowania występujących zagrożeń i rozważenia konieczności ograniczania przepięć występujących w liniach przesyłu sygnałów. Dotyczy to szczególnie rozległych systemów kontrolno-pomiarowych, w których linie przesyłu sygnałów dochodzą z zewnątrz do obiektów budowlanych. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone urządzenia ograniczające przepięcia SPD (ang. Surge Protective Devices) powinny zapewnić bezawaryjne działanie chronionych urządzeń i nie wpływać na jakość ich pracy.

ogólne zasady ograniczania przepięć

Elementy i urządzenia ograniczające lub ucinające przepięcia w obwodach przesyłu sygnałów charakteryzuje możliwość zmiany własnej impedancji w zakresie od bardzo dużych wartości podczas normalnej pracy chronionego urządzenia do wartości bardzo małych w chwili wystąpienia przepięcia. Po zaniku przepięcia impedancja ponownie narasta do dużych wartości. Do podstawowych elementów należy zaliczyć:

 • iskierniki gazowe (nazywane także elementami gazowyładowczymi),
 • warystory,
 • diody zabezpieczające.

Obniżenie poziomu zakłóceń impulsowych można również uzyskać stosując kondensatory, dławiki lub filtry o zadanych charakterystykach częstotliwościowych. W rozbudowanych systemach elektronicznych, w których mogą wystąpić różnice potencjałów pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, stosowane są również transformatory separujące lub transoptory.

Najczęściej do ochrony przyłączy sygnałowych urządzeń elektronicznych wykorzystuje się urządzenia ograniczające przepięcia SPD. Takie urządzenia stosujemy w przypadku, gdy oddzielne użycie pojedynczych elementów ochronnych nie zapewnia ochrony przed udarami występującymi w analizowanych systemach przesyłu sygnałów i ograniczania wartości napięć i prądów udarowych do odpowiednich poziomów.

Typowe SPD składa się z pojedynczych elementów połączonych elementami wzdłużnymi, nazywanymi również elementami odsprzęgającymi (rezystancja lub indukcyjność). Dobierając i odpowiednio rozmieszczając SPD ograniczające przepięcia dochodzące do przyłączy sygnałowych należy uwzględnić:

 • wielkości charakteryzujące znamionowe warunki pracy chronionego urządzenia, 
 • poziomy odporności udarowej przyłączy sygnałowych chronionego urządzenia,
 • stopień zagrożenia udarowego przyłączy sygnałowych urządzenia,
 • przewidywaną liczbę stopni ograniczających przepięcia w torze przesyłu sygnałów,
 • istniejące w systemie przesyłu sygnałów elementy i urządzenia ograniczające przepięcia,
 • maksymalne dopuszczalne wartości napięć i prądów roboczych występujących w systemie przesyłu sygnałów,
 • częstotliwości robocze i maksymalne dopuszczalne występujące w analizowanym obwodzie przesyłu sygnałów,
 • możliwości montażu SPD w analizowanym obwodzie przesyłu sygnałów,
 • wymagany poziom niezawodności pracy.

Tworząc ochronę przed wybranymi narażeniami udarowymi należy zwrócić uwagę na określaną przez producenta kategorię badań SPD. Oznaczenia poszczególnych kategorii badań SPD oraz wymagane zakresy badań w każdej z kategorii przedstawiono w tabeli 1.

W celu ułatwienia opisu, SPD badany zgodnie z wymaganiami danej kategorii badań nazywany będzie SPD danej kategorii, np. SPD badany zgodnie z wymaganiami kategorii D1 nazywany będzie SPD kategorii D1 lub SPD D1. W dalszej części artykułu szczególna uwaga zostanie zwrócona na SPD kategorii C i D.

Zadaniem SPD kategorii D1 jest ochrona przyłączy sygnałowych przed wszelkiego rodzaju przepięciami oraz przed bezpośrednim oddziaływaniem części prądu piorunowego. SPD testowane są prądami udarowymi (są to udary tzw. „dużej energii” [7]) o wartościach szczytowych dochodzących do 2,5 kA i kształcie 10/350 μs na jeden przewód linii. SDP kategorii D1 mogą być instalowane w miejscu wprowadzania linii sygnałowych do obiektu lub bezpośrednio przed chronionymi urządzeniami. W zależności od zastosowanych elementów ograniczających przepięcia, napięciowe poziomy ochrony SPD kategorii D1 mogą wynosić: od 700 - 800 V, poniżej 1000 V (rys. 1.), lub od kilkudziesięciu woltów do poniżej 500 V (rys. 2.).

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
 • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl