Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ograniczanie przepięć w systemach kontrolno-pomiarowych

Kompleksowy system ograniczania przepięć dochodzących do przyłączy sygnałowych
i zasilających sterownika
Kompleksowy system ograniczania przepięć dochodzących do przyłączy sygnałowych i zasilających sterownika
Dehn

Stosowanie elektronicznych urządzeń nadzorujących działanie i sterujących pracą rozbudowanych systemów automatyki wymaga zapewnienia ich ochrony przed przepięciami wywołanymi przez wyładowanie piorunowe oraz różnorodne stany nieustalone w sieci elektroenergetycznej. Dotychczas w takich przypadkach najczęściej ograniczano przepięcia dochodzące do przyłączy zasilania urządzeń.

Wprowadzanie elementów i układów elektronicznych stwarza potrzebę przeanalizowania występujących zagrożeń i rozważenia konieczności ograniczania przepięć występujących w liniach przesyłu sygnałów. Dotyczy to szczególnie rozległych systemów kontrolno-pomiarowych, w których linie przesyłu sygnałów dochodzą z zewnątrz do obiektów budowlanych. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone urządzenia ograniczające przepięcia SPD (ang. Surge Protective Devices) powinny zapewnić bezawaryjne działanie chronionych urządzeń i nie wpływać na jakość ich pracy.

ogólne zasady ograniczania przepięć

Elementy i urządzenia ograniczające lub ucinające przepięcia w obwodach przesyłu sygnałów charakteryzuje możliwość zmiany własnej impedancji w zakresie od bardzo dużych wartości podczas normalnej pracy chronionego urządzenia do wartości bardzo małych w chwili wystąpienia przepięcia. Po zaniku przepięcia impedancja ponownie narasta do dużych wartości. Do podstawowych elementów należy zaliczyć:

 • iskierniki gazowe (nazywane także elementami gazowyładowczymi),
 • warystory,
 • diody zabezpieczające.

Obniżenie poziomu zakłóceń impulsowych można również uzyskać stosując kondensatory, dławiki lub filtry o zadanych charakterystykach częstotliwościowych. W rozbudowanych systemach elektronicznych, w których mogą wystąpić różnice potencjałów pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, stosowane są również transformatory separujące lub transoptory.

Najczęściej do ochrony przyłączy sygnałowych urządzeń elektronicznych wykorzystuje się urządzenia ograniczające przepięcia SPD. Takie urządzenia stosujemy w przypadku, gdy oddzielne użycie pojedynczych elementów ochronnych nie zapewnia ochrony przed udarami występującymi w analizowanych systemach przesyłu sygnałów i ograniczania wartości napięć i prądów udarowych do odpowiednich poziomów.

Typowe SPD składa się z pojedynczych elementów połączonych elementami wzdłużnymi, nazywanymi również elementami odsprzęgającymi (rezystancja lub indukcyjność). Dobierając i odpowiednio rozmieszczając SPD ograniczające przepięcia dochodzące do przyłączy sygnałowych należy uwzględnić:

 • wielkości charakteryzujące znamionowe warunki pracy chronionego urządzenia, 
 • poziomy odporności udarowej przyłączy sygnałowych chronionego urządzenia,
 • stopień zagrożenia udarowego przyłączy sygnałowych urządzenia,
 • przewidywaną liczbę stopni ograniczających przepięcia w torze przesyłu sygnałów,
 • istniejące w systemie przesyłu sygnałów elementy i urządzenia ograniczające przepięcia,
 • maksymalne dopuszczalne wartości napięć i prądów roboczych występujących w systemie przesyłu sygnałów,
 • częstotliwości robocze i maksymalne dopuszczalne występujące w analizowanym obwodzie przesyłu sygnałów,
 • możliwości montażu SPD w analizowanym obwodzie przesyłu sygnałów,
 • wymagany poziom niezawodności pracy.

Tworząc ochronę przed wybranymi narażeniami udarowymi należy zwrócić uwagę na określaną przez producenta kategorię badań SPD. Oznaczenia poszczególnych kategorii badań SPD oraz wymagane zakresy badań w każdej z kategorii przedstawiono w tabeli 1.

W celu ułatwienia opisu, SPD badany zgodnie z wymaganiami danej kategorii badań nazywany będzie SPD danej kategorii, np. SPD badany zgodnie z wymaganiami kategorii D1 nazywany będzie SPD kategorii D1 lub SPD D1. W dalszej części artykułu szczególna uwaga zostanie zwrócona na SPD kategorii C i D.

Zadaniem SPD kategorii D1 jest ochrona przyłączy sygnałowych przed wszelkiego rodzaju przepięciami oraz przed bezpośrednim oddziaływaniem części prądu piorunowego. SPD testowane są prądami udarowymi (są to udary tzw. „dużej energii” [7]) o wartościach szczytowych dochodzących do 2,5 kA i kształcie 10/350 μs na jeden przewód linii. SDP kategorii D1 mogą być instalowane w miejscu wprowadzania linii sygnałowych do obiektu lub bezpośrednio przed chronionymi urządzeniami. W zależności od zastosowanych elementów ograniczających przepięcia, napięciowe poziomy ochrony SPD kategorii D1 mogą wynosić: od 700 - 800 V, poniżej 1000 V (rys. 1.), lub od kilkudziesięciu woltów do poniżej 500 V (rys. 2.).

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
 • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Elektryczność dla dzieci

Tauron udostępnia edukacyjną platformę e-learningową skierowaną do uczniów i nauczycieli, w której znajdują się m.in. zasady bezpieczeństwa i wyjaśnienie zjawiska elektryczności, gry...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl