Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ocena instalacji oświetleniowych

w świetle certyfikacji energetycznej budynków
Ocena instalacji oświetleniowych
Ocena instalacji oświetleniowych

Od 1 stycznia 2009 r. wszedł w życie obowiązek sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej nieruchomości (tzw. certyfikatu energetycznego lub paszportu energetycznego), który wynika z przepisów Dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Obowiązek posiadania certyfikatu dotyczy wszystkich obiektów budowlanych oddawanych do użytkowania oraz obiektów budowlanych, które właściciel chce sprzedać lub wynająć.

Jednak zgodnie z informacjami podawanymi na stronie Ministerstwa Infrastruktury, nie będą wyciągane żadne sankcje w przypadku braku certyfikatów przy wynajmie i sprzedaży obiektów. Można się więc spodziewać, że certyfikaty energetyczne będą przygotowywane (w chwili obecnej) jedynie dla nowych obiektów budowlanych oddawanych do użytkowania, gdyż nadzór budowlany nie ma prawa wyrazić zgody na użytkowanie obiektu bez tego dokumentu.

zakres oceny instalacji oświetleniowych w świetle certyfikacji energetycznej

Z punktu widzenia elektroenergetyki, wprowadzenie obowiązkowej certyfikacji energetycznej budynków było szansą na znaczne oszczędności energii użytkowanej do celów oświetleniowych. W tej chwili mniej więcej trzecia część zużywanej w budynku energii przeznaczona jest na cele oświetleniowe, więc potencjał redukcji zużycia energii na cele oświetleniowe jest bardzo duży.

Zgodnie z pierwotnym projektem Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynków i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzoru świadectw ich charakterystyki energetycznej z marca 2008 roku [1], obowiązek oceny instalacji oświetleniowej (obejmującej oświetlenie wbudowane) dotyczył wszystkich obiektów budowlanych użyteczności publicznej (§ 12, pkt 4).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Taka grupa obiektów, w których obowiązkowa byłaby ocena instalacji oświetleniowej, dawała dużą szansę, że certyfikacja energetyczna budynków przyczyniłaby się do realnego (w skali kraju) obniżenia zużycia energii elektrycznej na cele oświetleniowe. Jednak zdaniem autora szansa ta została zmarnowana. Obowiązujące od listopada ubiegłego roku Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynków z dnia 6 listopada 2008 r. [2] (tzw. metodologia) wprowadza obowiązek oceny instalacji oświetleniowej tylko w budynkach, w których zastosowano instalację chłodzenia (instalacja klimatyzacyjna). Przy czym jako instalację chłodzenia, zgodnie z § 2, pkt 13 rozporządzenia [2], należy rozumieć instalację i urządzenia obsługujące więcej niż jedno pomieszczenie, dzięki którym następuje kontrolowane obniżenie temperatury lub wilgotności powietrza.

Zapis ten powoduje, że z obowiązku oceny instalacji oświetleniowej zwolniona została większość budynków użyteczności publicznej. Stosowane powszechnie klimatyzatory zaokienne typu „split” przeznaczone są z reguły do regulacji temperatury w pojedynczym pomieszczeniu, co powoduje, że w przypadku takich obiektów (niezależnie od liczby klimatyzatorów), nie ma potrzeby oceny instalacji oświetleniowej. Ponadto z punktu widzenia elektroenergetyka nasuwa się jeszcze jedno pytanie: jaki związek występuje pomiędzy koniecznością oceny instalacji oświetleniowej a stosowaną w budynku instalacją chłodzenia?

Instalacje chłodzenia są wykorzystywane w największym stopniu w budynkach w okresie letnim, czyli wtedy, kiedy stopień wykorzystania instalacji oświetleniowej jest najmniejszy. Natomiast w okresie jesienno-zimowym, kiedy zapotrzebowanie na energię ze strony instalacji oświetleniowej jest największe, instalacje chłodzenia są z reguły nieużywane. Tym samym oddziaływanie zastosowanych źródeł światła (poprzez występujące w nich straty ciepła) na pracę instalacji chłodzenia jest niewielkie i z punktu widzenia zapotrzebowania budynku na energię pierwotną, wpływ ten jest pomijalnie mały.

Jedyną logiczną odpowiedzią na postawione wcześniej pytanie jest chęć ograniczenia konieczności oceny instalacji oświetleniowej. Większość osób, która będzie wykonywała certyfikaty energetyczne budynków, będzie posiadać wykształcenie z zakresu budownictwa lub instalacji sanitarnych. Ich wiedza na temat oceny instalacji oświetleniowej ograniczy się do materiału przedstawionego na 4 godzinach wykładów z zakresu oceny instalacji oświetleniowej, wymaganych na szkoleniach przygotowujących do zdania egzaminu na uprawnienia do sporządzania certyfikatów energetycznych. W ciągu tych kilku godzin zajęć można przekazać jedynie podstawowe informacje na temat sposobów sterowania instalacjami oświetleniowymi, wykorzystania światła dziennego czy też możliwości ograniczania zużycia energii elektrycznej na cele oświetleniowe, jednak nie ma możliwości przekazania pełnej wiedzy z zakresu instalacji oświetleniowych. Dlatego też autor przypuszcza, że osoby odpowiedzialne za kształt ostatecznej wersji metodologii [2] wprowadziły to ograniczenie, w celu ułatwienia opracowywania certyfikatów w ramach zasady „nie róbmy rzeczy, na których się nie znamy”. Ale czy taki sposób postępowania jest akceptowalny społecznie oraz uzasadniony ekonomicznie?

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl