Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Jak uniknąć zagrożeń związanych z występowaniem elektryczności statycznej?

podczas eksploatacji przemysłowej instalacji chemicznej, w której występują media palne lub wybuchowe

W artykule wyjaśnimy na podstawie najnowszych dostępnych źródeł wiedzy technicznej i przyjętej praktyki zagadnienia związane z zagrożeniami powodowanymi elektrycznością statyczną, często budzące wątpliwości osób nadzorujących i eksploatujących instalacje elektryczne w przemyśle produkcyjnym.

Zobacz także: Instalacje elektryczne w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem (część 1.)

Bazą odniesienia, na poziomie której powinny być rozpatrzone zagadnienia związane z bezpieczeństwem instalacji, w których występują media palne czy wybuchowe tworzące mieszaniny wybuchowe oraz występujące w strefach zagrożenia wybuchem, jest Dokument Zabezpieczenia Stanowisk Pracy Przed Wybuchem, zapewniający dostosowanie wymienionych stanowisk pracy do minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa.

Najnowszym źródłem wiedzy, na podstawie którego można rozwiązywać problemy stwarzane przez elektryczność statyczną, jest raport techniczny CENELEC/CLC/TR 50404, który zawiera Elektrostaatics – Code of practice for the avoidance of hazards due to static electricity, dotychczas dostępny tylko w wersjach obcojęzycznych państw – dawnych członków Unii Europejskiej (tytuł raportu można przetłumaczyć „Elektrostatyka – poradnik dotyczący unikania zagrożeń związanych z elektrycznością statyczną”). Ma to swoje uzasadnienie prawie historyczne.

Zobacz także: Szybkość tworzenia się zagrożeń utrudniających bezpieczną i skuteczną ewakuację podczas pożarów instalacji elektrycznych w budynkach

W 2003 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 maja 2003 r. (DzU z dnia 24 czerwca 2003 r.) w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa. W § 14.1. wymienionego rozporządzenia zapisano: „Podejmując działania zmierzające do zapobiegania zainicjowaniu zapłonu atmosfer wybuchowych, należy uwzględnić środki ograniczające prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowania elektrostatycznego, jeżeli pracownik lub jego otoczenie są nośnikiem lub źródłem takiego ładunku, zgodnie z normą PN-E-05204:1994 Ochrona przed elektrycznością statyczną. Ochrona obiektów, instalacji i urządzeń. Wymagania. Pracodawca zapewnia pracownikom odpowiednie środki ochrony indywidualnej wykonane z materiału, który nie będzie powodował wyładowań elektrostatycznych, w wyniku których mogłoby nastąpić zainicjowanie zapłonu atmosfery wybuchowej według normy PN-EN 1149-1 Odzież ochronna. Właściwości elektrostatyczne.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Zgodnie z tym rozporządzeniem, do 25 lipca 2005 r. należało wykonać Dokument Zabezpieczenia Stanowiska Pracy Przed Wybuchem. Rozporządzenie określało ramowy zakres dokumentu, ale jedynym dostępnym i wiarygodnym dokumentem (poradnikiem) zawierającym wskazówki, jak w sposób uporządkowany wykonać ten dokument, był i jest dotychczas nieobowiązujący poradnik dobrej praktyki wdrażania Dyrektywy 1999/92/EC, dokument 10817/4/2EN opracowany dla Komisji Europejskiej. Wersja końcowa pochodzi ze stycznia 2003 r. (Non-binding guide of good practice for implementing Directive 1999/92/EC doc. 10817/4/2EN produced for the European Commission. Final version January 2003.).

Zobacz także: Pożary w energetyce

W poradniku dobrej praktyki wdrażania Dyrektywy 1999/92/EC w punkcie 3.2.3.6 jako właściwy dla oszacowania zagrożeń, a co za tym idzie, ryzyka pochodzącego od elektryczności statycznej i doboru zastosowanych środków zaradczych jest właśnie zawarty w raporcie technicznym CENELEC/CLC/TR 50404 poradnik dotyczący unikania zagrożeń związanych z elektrycznością statyczną – jest on najbardziej aktualnym opracowaniem dotyczącym zagadnień unikania zagrożeń związanych z elektrycznością statyczną, podsumowującym doświadczenia międzynarodowe.

W ostatnim rozdziale poradnika podana jest bibliografia zawierająca 26 pozycji, niestety nie ma tam ani Polskich Norm, ani publikacji w języku polskim – są to pozycje dostępne w wersjach obcojęzycznych. Wśród 26 pozycji podanych w bibliografii na szczególne wyróżnienie zasługują:

  • BS 5958 Code of practice for control of undesirable static electricity. Part 1: 1991, General considerations. Part 2: 1991, Recommendations for particular industrial situations,
  • ZH 1/200 October 1989, Richtlinien für die Vermeidung von Zündgefahren infolge elektrostatischer Aufladungen – Richtlinien „Statische Elektrizität”. Editor: Hauptverband der gewerblichen Berufsgenossenschaften, St. Augustin, Germany.
  • BGR132:2002 Berufsgenossenschaftliche Regeln „Vermeidung von Zündgefahren infolge elektrostatischer Aufladungen”. Editor: Hauptverband der gewerblichen Berufsgenossenschaften, St.Augustin, Germany.
  • Shell Safety Committee: Static Electricity, Technical and Safety Aspects. Shell International Petroleum Maatschappij B.V., The Hague, the Netherlands, June 1988.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl