Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Kompensacja mocy biernej okiem praktyka (część 1.)

Krzysztof Dąbrowski  |  elektro.info 12/2008  |  20.12.2008
Schemat podłączenia regulatora z podwójnym wejściem prądowym (dwie
baterie)
Schemat podłączenia regulatora z podwójnym wejściem prądowym (dwie baterie)
K. Dąbrowski

W czasie ostatnich kilku miesięcy liczba informacji publikowanych nie tylko w prasie fachowej, ale także i codziennej na temat podwyżek cen energii elektrycznej jest duża. Odbiorców przemysłowych niepokoi nie tylko sama podwyżka, ale i jej skala. Wzrost cen energii może mieć znaczący wpływ na zmniejszenie się konkurencyjności produkcji. Jednak sytuacja cały czas jest dynamiczna i tak naprawdę dopiero najbliższa przyszłość pokaże, o ile procent wzrosną ceny energii.

Myśląc o podwyżkach cen energii, większość odbiorców bierze pod uwagę wzrost cen za kWh, czyli wzrost kosztów za energię czynną, a to nie jest do końca prawda. Obowiązujący system rozliczeń sprawia, że wraz ze wzrostem opłat za energię czynną rosną też opłaty za energię bierną. Opłaty za energię bierną indukcyjną rozliczane są jako procent opłat za energię czynną, a wielkość mnożnika zależy od wielkości przekroczenia zadanego w umowie na dostawę energii tangensa φ. Im wartość tangensa rozliczeniowego podana w rachunku za energię (rys. 1., poz. 2.) obliczonego za okres miesiąca będzie większa, tym zgodnie z podanym w taryfie rozliczeniowej wzorem, większa będzie wartość współczynnika, którym mnożona jest wartość opłaty za zużycie energii czynnej.

To znaczy, że po wzroście ceny kWh wszyscy odbiorcy, którzy mają liczniki energii biernej zainstalowane w układzie pomiarowo-rozliczeniowym, zaczną płacić większe rachunki za energię bierną. Jest to pewne, gdyż dostawcy energii w dobie optymalizacji kosztów będą radykalnie przestrzegać zapisów zawartych w umowie, które dotyczą utrzymania zadanego w umowie tangensa φ. Istotnym sposobem tej optymalizacji jest redukcja strat przesyłu wynikających z dystrybucji po sieci przesyłowej energii biernej. Dlatego w ostatnim czasie masowo instaluje się u odbiorców energii liczniki elektroniczne, które bardzo precyzyjnie zliczają pobór energii biernej i to zarówno indukcyjnej, jak i pojemnościowej.

Z moich wieloletnich doświadczeń wynika, że przy dotychczas obowiązujących stawkach rozliczeniowych okres rentowności inwestycji wykonania systemu kompensacji mocy biernej dla większości odbiorców przemysłowych wynosił około 12 - 16 miesięcy. Zapowiadany wzrost opłat za energię elektryczną sprawi, że okres ten ulegnie znacznemu skróceniu. Inwestycję tę będzie charakteryzował bardzo krótki okres zwrotu, co spowoduje, że większość odbiorców, nawet ci, którzy do tej pory ponosili stosunkowo niewielkie opłaty za energię bierną, podejmie decyzję o wykonaniu lub modernizacji systemu kompensacji mocy biernej.

Dlatego właśnie w serii artykułów udzielimy Czytelnikom kilku praktycznych porad, których uwzględnienie na etapie planowania i projektowania inwestycji znacznie ułatwi wybór dostawcy oraz dobór urządzeń elektroenergetycznych, a po jej realizacji zapewni racjonalność poniesionych nakładów, ponieważ wykonany system będzie niezawodny i skuteczny w swoim działaniu, a opłata za nieskompensowaną energię bierną zostanie wyeliminowana lub znacznie zredukowana. By to osiągnąć, warto już na etapie zakupu wiedzieć, jakie rozwiązanie zapewni nam najlepszy stosunek ceny do jakości przy krótkim okresie spłaty. I w tej dziedzinie sprawdza się stara handlowa zasada, że nie zawsze najtańsze w zakupie rozwiązanie okaże się najtańszym w eksploatacji.

Znam przypadki, że źle dobrana bateria, która na dodatek była eksploatowana w warunkach niezgodnych z zaleceniami, pracowała tylko trzy miesiące i potem użytkownik zmuszony był zakupić nową, znacznie droższą. Ta prawidłowo dobrana bateria pracuje bezawaryjnie już kilka lat i dawno „spłaciła” poniesione na jej zakup nakłady, pierwszy zakup był jednak zupełnie chybiony.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 12/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl