Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wpływ zasilaczy UPS na parametry energii elektrycznej

Wizualizacja typowych zakłóceń napięcia [2]
Wizualizacja typowych zakłóceń napięcia [2]

Zakłady energetyczne są zobligowane do zapewnienia dostaw energii elektrycznej zgodnej z wymaganiami rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (DzU nr 93/2007, poz. 623 z późn. zm.). Zgodnie z nimi parametry jakościowe, które są akceptowalne przez odbiory przemysłowe, mogą znacznie odbiegać od tych, jakie są wymagane przez urządzenia IT – wraz z ich postępem w miniaturyzacji i wzrostem mocy przetwarzania.

Zobacz także: Zmiany na rynku zasilaczy UPS

Idealne zasilanie odbiorników AC charakteryzuje się stałą wartością skuteczną napięcia przy stałej częstotliwości i przebiegu sinusoidalnym. Problemy związane z jakością zasilania pojawiają się, gdy dopuszczalne zakresy tych parametrów są przekraczane z trzech powodów:

 • zmiany częstotliwości: odchylenia częstotliwości zasilania od wartości znamionowej,
 • zmiany napięcia: odchylenia amplitudy od założonego zakresu, zarówno w krótkich, jak i długich odstępach czasu,
 • zmiany kształtu przebiegu napięcia: odchylenia napięcia od założonego zakresu przebiegu sinusoidalnego.

Rysunek 1. przedstawia wizualizację typowych zakłóceń mających istotny wpływ na pracę zasilanych urządzeń.

Zmiany napięcia zasilającego poza dopuszczalny zakres spowodowane są zakłóceniami w sieci zasilającej lub instalacji odbiorczej. Najczęstsze skutki zakłóceń w sieci zasilającej to:

 • uszkodzenie czułych urządzeń przetwarzających dane, sterujących procesami,
 • przerwanie pracy urządzeń,
 • zmiany prędkości jednostek napędowych,
 • błędy przetwarzania danych, sterowania i pomiarów,
 • przegrzanie kondensatorów, transformatorów i silników,
 • migotanie światła.

W tabeli 1. zamieszczono parametry określające jakość energii elektrycznej i jej odchylenia na podstawie normy PN-EN 50160 [4].

Wykrywane zakłócenia w sieci elektrycznej są tylko niewielkim procentem występujących niekorzystnych zjawisk. Nawet w czasie normalnej bezawaryjnej pracy sieci elektroenergetycznej (brak zwarć lub wyładowań atmosferycznych) występuje codziennie wiele zjawisk, które przyczyniają się do zużywania i niszczenia wrażliwych elementów odbiorników. Drugim problemem związanym z jakością zasilania są zakłócenia występujące w zasilanym obiekcie spowodowane przez odbiorniki (awarie, rozruch lub wyłączenia) lub inne czynniki wprowadzające zakłócenia do sieci zasilającej. Wśród odbiorników czułych na zakłócenia należy wyróżnić:

 • komputery i serwery,
 • układy sterowania procesami produkcyjnymi,
 • urządzenia telekomunikacyjne,
 • urządzenia diagnostyczne i ochrony zdrowia,
 • kasy elektroniczne i automaty,
 • zegary elektroniczne,
 • urządzenia automatyki i robotyki,
 • systemy ochrony i zabezpieczeń,
 • monitory VCR.

Zobacz także: Układy zasilaczy do urządzeń powszechnego użytku

rodzaje zakłóceń i ich przyczyny

Obniżenie amplitudy napięcia spowodowane jest przez nagły wzrost obciążenia, często wynikający ze zwarcia lub awarii w obwodzie zasilania, rozruchu odbiorników o dużych mocach, np. silników czy grzejników. Obniżenie napięcia może pojawiać się od strony sieci elektroenergetycznej, jednak większość tego rodzaju zakłóceń jest generowana po stronie odbiorcy energii. Obniżenie napięcia powoduje spadek momentu silników, lecz nie powoduje przerwania ich pracy. Może być natomiast przyczyną przerwy w pracy urządzeń elektronicznych, które nie posiadają wystarczającego magazynu energii (np. układu kondensatorów w zasilaczach wejściowych) lub baterii akumulatorów. Urządzenia IT mogą działać prawidłowo w przypadku głębokich krótkotrwałych obniżeń napięcia lub płytszych, trwających dłuższy czas.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Wzrost amplitudy napięcia jest najczęściej spowodowany nagłym zmniejszeniem wartości obciążenia w obwodzie zasilania, w którym nie ma odpowiedniej regulacji napięcia. Wzrost amplitudy może być także spowodowany uszkodzeniem lub poluzowaniem przewodu neutralnego. Rysunek 2. przedstawia krzywą ITIC określającą dozwolony obszar zmian amplitudy napięcia w funkcji czasu do zasilania urządzeń komputerowych (IT).

Zaznaczony kolorem zielonym obszar wskazuje wartości napięcia, w których urządzenie pracuje poprawnie. W odpowiednio krótkim czasie dozwolone są zarówno wzrosty, jak i obniżenia napięcia. Lewa górna część krzywej zaznacza zabroniony obszar pracy; wzrost napięcia trwający dłuższy czas może doprowadzić do szybszego zużycia zasilacza lub wręcz jego uszkodzenia.

Zobacz także: Analiza techniczno-ekonomiczna dla różnych konfiguracji UPS-ów w małych sieciach komputerowych LAN

Zrzeszenie producentów elementów półprzewodnikowych wypracowało standard SEMI F47, w którym zwiększono wymagania w porównaniu z wymaganiami oznaczonymi przez krzywą ITIC. Zasilacze urządzeń elektronicznych powinny być odporne na 50 % spadki napięcia w czasie 200 ms. Podobne wymagania zostały uwzględnione w normach IEC 61000-4-11 i IEC 61000-4-34 [5, 6]. Na krzywej ITIC zaznaczone są procentowe progi obniżenia napięcia wartości znamionowej, które są wymagane do prawidłowej pracy odbiorników:

 • 90 % dla najbardziej czułych odbiorników w czasie do 1 minuty (dłuższe zakłócenie jest związane ze sprawnością regulatorów napięcia),
 • 80 % dla czułych odbiorników w czasie 500 ms,
 • 70 % dla większości odbiorników przemysłowych i komercyjnych w czasie jednego okresu (20 ms),
 • 50 % dla odbiorników półprzewodnikowych w czasie 200 ms, zgodnie ze standardem SEMI F47.
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 12/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
 • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl