Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Kurs praktycznego wykorzystania programu ATP - EMTP (część 17.)

Szybka transformata Fouriera
Schemat układu wykorzystującego opracowany algorytm
Schemat układu wykorzystującego opracowany algorytm
J. Wiater

W siedemnastej części kursu zostanie zaprezentowany algorytm szybkiej transformaty Fouriera (FFT) zaimplementowany do poziomu ATP, oparty na tzw. strukturach motylkowych. Znajduje ona zastosowanie w wielu dziedzinach nauki, takich jak na przykład elektronika i elektrotechnika.

Obecnie w wielu nowoczesnych urządzeniach elektronicznych stosowanych powszechnie w układach elektroenergetycznych wykorzystywane są obliczenia stałoprzecinkowe. Inżynierowie implementują swoje pomysły w różnego rodzaju układach DSP. Pozwala to w znacznym stopniu zmniejszyć złożoność projektowanych urządzeń mając na uwadze ich praktyczną realizację. Bardzo często zdarza się, że urządzenia pracujące poprawnie w warunkach laboratoryjnych nie działają w sprzężeniu z rzeczywistymi układami w miejscach ich użytkowania. Ciągły rozwój elektronicznej techniki obliczeniowej wymaga prowadzenia kompleksowych badań oraz analiz numerycznych urządzeń, w których jest ona stosowana. Bardzo przydatnym narzędziem może okazać się pakiet ATP. W poprzednich częściach kursu szczegółowo opisano metody analizy układów w dziedzinie częstotliwości. Logicznym rozwinięciem prezentowanych metod analizy jest wykorzystanie szybkiej transformaty Fouriera do obliczeń w ATP. W artykule zostanie zamieszczona praktyczna implementacja algorytmu opartego na tzw. strukturze motylkowej.

algorytm FFT

Dotychczas opracowano bardzo dużo różnych algorytmów FFT (z ang. Fast Fourier Transform). Najbardziej popularna jest implementacja Cooley-Turkey’a. Zaproponowana procedura wyznaczania FFT dzieli rekurencyjnie każdą N-punktową transformatę na parę N/2-punktowych transformat. Operacja jest wielokrotnie powtarzana do momentu uzyskania serii dwupunktowych transformat, które wymagają tylko jednego zespolonego mnożenia i dodawania [1]. Później wykorzystywana jest tzw. struktura motylkowa do wyznaczenia całej N-punktowej transformaty. Tak w skrócie opisany algorytm jest bardzo łatwy do przeniesienia zarówno do poziomu procesorów DSP, jak i pakietu ATP. Liczba wykonanych obliczeń w przypadku prowadzonej analizy układów w ATP nie jest istotna.

praktyczny przykład wykorzystania algorytmu

Dyskretna transformata Fouriera (DFT z ang. Discrete Fourier Transform) jest wyznaczana dla sygnału próbkowanego, a więc dyskretnego. Szybka transformata Fouriera jest zaś odmianą algorytmu pozwalającego na wyznaczenie DFT i IDFT (z ang. Inverse Discrete Fourier Transform) w efektywny i prosty do implementacji sposób. Równania dyskretnej transformaty Fouriera odstraszają wielu projektantów niewgłębiających się w istotę tego przekształcenia. Dlatego zostaną one pominięte, zaś osoby zainteresowane tą problematyką bez problemów odnajdą stosowane równania w literaturze [2]. Na rysunku 2. zobrazowano ideę przekształceń czas – częstotliwość. Sygnałem wejściowym przyjętym do obliczeń jest ciąg N-próbek stanowiących dyskretną reprezentację analizowanego przebiegu w funkcji czasu – x[i]. Sygnałem wyjściowym już w dziedzinie częstotliwości będzie ciąg N/2+1 próbek reprezentowanych w postaci rzeczywistej ReX[i] i urojonej ImX[i].

W tabeli 1. zamieszczono strukturę wewnętrzną pliku FFT.MOD będącego implementacją algorytmu szybkiej transformaty Fouriera do poziomu ATP (część 1. tabeli 1. oraz część 2. tabeli 1.). W pierwszym etapie algorytmu definiowane są zmienne pomocnicze wykorzystywane do obliczeń. Dane 16-punktowego przebiegu wejściowego definiowane są w sekcji INIT w tablicy REX – tablica IMX jest zerowana. Zmienna wyjściowa SRC przyjmuje wartość  odpowiadającą numerowi kolejnej iteracji całego algorytmu. Przedstawiony algorytm składa się z dwóch identycznych części – FFT i IFFT. W wyniku takiej operacji przy poprawnie działającym pliku MOD na wyjściu powinniśmy otrzymać przebieg wejściowy. Szczegółowy opis działania algorytmu i jego poszczególne etapy można znaleźć w literaturze [2]. Zamieszczony kod źródłowy w pliku MOD został transkodowany z poziomu Visual Basica do poziomu ATP. Proponowany algorytm może posłużyć jako filtr cyfrowy po dodaniu funkcji splotu po wykonaniu FFT.

Na rysunku 3. zamieszczono schemat układu, który umożliwi wykorzystanie algorytmu w ATP. Elementy R i Utacs są niezbędne do prowadzenia obliczeń, gdyż nie można zostawić nigdzie niepodłączonych węzłów w sieci (patrz poprzednie części kursu). Wartości elementów R i Utacs są bez znaczenia z punktu widzenia poprawności działania algorytmu FFT. Aby nie utrudniać prowadzenia prób i analizy otrzymanych wyników, użytkownik powinien zdefiniować następujące parametry symulacji: delta T=1E-6 oraz Tmax=1E-6 – ATP wykona tylko dwie iteracje (dla chwili czasowej t=0 oraz dla t=1E-6). Komenda WRITE w pliku MOD wyprowadza wartość zmiennej (wynik obliczeń) na ekran oraz jednocześnie do pliku *.LIS znajdującego się w katalogu C:/EMTP/ATP/. Ze względu na bardzo dużą szybkość obliczeń prowadzonych przez ATP, użytkownik nie jest w stanie zauważyć wyników wyświetlonych na ekranie, stąd niezbędne staje się korzystanie z plików z rozszerzeniem LIS (z ang. listing – wydruk wszystkich komunikatów wyprowadzanych na ekran przez ATP podczas pracy). Zestawienie wyników obliczeń FFT i IFFT zamieszczono w tabeli 2.

podsumowanie

Wykorzystując przedstawiony algorytm FFT można za pomocą ATP analizować między innymi wszelakiego rodzaju filtry cyfrowe. Sprzężenie elementów biernych i czynnych oraz MOD i TACS stwarza szerokie możliwości wykorzystania pakietu ATP do modelowania zaawansowanych układów opartych na algorytmach stosowanych w procesorach DSP. Algorytm FFT w przypadku takich układów jest niezbędny. Możliwości obliczeniowe pakietu rozszerzają się w ten sposób na najnowocześniejsze urządzenia sterowane cyfrowo, powszechnie stosowane już w m.in. w automatyce zabezpieczeniowej stacji elektroenergetycznych.

literatura

1. http://www.elektronikab2b.pl/content/view/2178/108/lang,pl/
2. S. W. Smith, The Scientist and Engineer’s Guide to Digital Signal Processing, California Technical Publishing San Diego 1997, USA.
3. ElectroMagnetic Transients Program (EMTP) Rule Book, http://www.eeug.org

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 12/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Liczniki energii elektrycznej do zadań specjalnych»

Liczniki energii jakie wybrać Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania energią. Najnowsze inteligentne liczniki umożliwiają płacenie za faktycznie zużytą energię elektryczną, kontrolę sposobu jej wykorzystania ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Roboty będą produkować roboty - to już pewne!

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Powstanie fabryka w której roboty będą produkowały roboty. Wszystko na to wygląda, że już niedługo scenariusze filmowe okażą się ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »

Liczniki energii jakie wybrać Łączniki elektrinstalacyjne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

PGG testuje instalacje PV

W Ruchu Halemba kopalni Ruda w Polskiej Grupie Górniczej została uruchomiona pilotażowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 410 kWp. Jest to pierwsze z przedsięwzięć w dużym projekcie PGG na...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl