Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Robimy tylko dobre UPS-y

 Redakcja  |  elektro.info 11/2008  |  19.11.2008
Robimy tylko dobre UPS-y
Robimy tylko dobre UPS-y

American Power Conversion została założona w 1981 roku i początkowo działalność jej koncentrowała się na wytwarzaniu elektryczności z energii słonecznej. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku APC przeniosła swoje zainteresowania na kwestie zasilania gwarantowanego, wprowadzając w 1984 roku pierwszy zasilacz UPS. Z czasem marka APC stała się synonimem wysokiej klasy rozwiązań zasilania gwarantowanego i zarządzania zasilaniem. W 2007 roku APC połączyła się z MGE i weszła w skład konsorcjum Schneider Electric. Jak układa się Państwa współpraca ze Schneider Electric, jak dużo korzyści odnieśli Państwo z tego połączenia?

APC - Połączenie jest zawsze wyzwaniem. Firma Schneider Electric jest udziałowcem wielu firm i właścicielem kilku marek produktowych. Kupując APC i łącząc je z MGE, oczekiwała osiągnięcia pewnego efektu synergii i założenie to udaje się realizować. Efekty połączenia są pozytywne zarówno dla APC, jak i dla dawnego MGE. Mamy większą ofertę produktów i silną markę, rozpoznawaną na całym świecie nie tylko wśród dawnych klientów APC. Dzięki temu połączeniu wchodzimy na rynki, które do tej pory były dla nas trudniejsze do spenetrowania. Więc jeśli chodzi o krótkoterminowe efekty – minęły niecałe dwa lata od tego połączenia – są one pozytywne: nowe biuro, dwie firmy w jednej lokalizacji, łatwiejsza wymiana informacji, wiedzy, większy zakres oferowanych produktów i możliwości.

Niedawno zakończyli Państwo wdrażanie systemów w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, czy mogliby Państwo opowiedzieć nam o tym projekcie?
PCSS zdecydowało się na współpracę, bo nasze rozwiązania sprawdziły się i były atrakcyjne cenowo. Bardzo ważnym czynnikiem była renoma naszych urządzeń, znanych jako bezawaryjne i bezpieczne, co przy tego typu inwestycjach jest niezwykle istotne.

Centrum danych PCSS zasilają trzy połączone równolegle UPS-y MGE Galaxy o łącznej mocy 360 kVA. System przewiduje możliwość zintegrowania równoległego, dodatkowego, czwartego zasilacza, w celu osiągnięcia mocy 480 kVA zasilania gwarantowanego. Wybór podyktowany był ich potwierdzoną w praktyce niezawodnością i skuteczną redukcją zakłóceń harmonicznych. Jednoczesne zastosowanie modułów statycznych przełączników zasilania umożliwia przejęcie przez jeden UPS funkcji innego, jeśli ten ulegnie awarii. Pełna integracja i kompatybilność UPS-ów z agregatem prądotwórczym zapewnia długi czas podtrzymania, dochodzący do 10 godzin. Cieszymy się, że klient nas wybrał i nam zaufał.

Niekiedy współdziałanie UPS-ów z agregatami nastręcza problemów, np. gdy UPS jest mocno niedociążony, jak Państwo takie problemy rozwiązują?
Takich problemów można w prosty sposób uniknąć. Trzeba tylko pamiętać, że agregat musi być zawsze większy od UPS-a o 2-2,5 raza. Agregat prądotwórczy dociążony dołączeniem UPS-em i zasilanymi odbiornikami, nie utraci parametrów wytwarzanego napięcia, a UPS nie z przełączy się na baterie i cały proces przebiegał będzie prawidłowo.

Inną opcją jest kupienie większego agregatu i UPS-a o podwójnej konwersji zasilania. Większe UPS-y wyposażone są już w funkcję soft-startu, która powoduje, że przy powrocie zasilania obciążają źródło – agregat albo sieć – stopniowo, w czasie 10-12 sekund (lub dłużej).

Trzeba także pamiętać, że agregat wymaga prowadzenia regularnych czynności konserwacyjnych. Jeśli się je zaniedba, to w krytycznej sytuacji powstanie zagrożenie utraty zasilania. Przykładem może być awaria sprzed trzech lat, u jednego z europejskich operatorów komórkowych. Żaluzje nieprawidłowo serwisowanego agregatu zacięły się, urządzenie przegrzało się i wyłączyło w wyniku zadziałania czujnika temperatury.

Drążąc ten temat, chcielibyśmy zapytać o oferowane nadmiarowe rozwiązania typu 2N+1?
Zależy to głównie od klienta. Z praktyki technicznej i finansowej wynika, że jeśli można ustawić system 2N+1, to jest bardzo dobrze. Jeżeli trzy zasilacze pracują równolegle na 66% mocy każdy, a jeden zostanie wyłączony, to dwa pozostałe pracują na 100% mocy, zapewniając utrzymanie zasilania. W konfiguracji N+1 dwa zasilacze pracują na 50% mocy i gdy jeden zostanie wyłączony to drugi będzie pracował na 100% mocy. Taki przypadek jest mniej korzystny ze względu na sprawność zasilaczy awaryjnych.

Jaka jest sprawność Państwa UPS-ów?
Sprawność naszych UPS-ów wynosi 85-96% dla obciążenia od 50 do 90%. Rodzina Galaxy dla obciążenia 25-95% ma właściwie płaski wykres sprawności. UPS-y o takiej sprawności zaprojektowane zostały na podstawie doświadczeń z naszymi klientami. Najczęściej UPS-y pracują obciążone na 50% lub są trochę przewymiarowane. Przypadki pracy z niemal pełną mocą wyjściową należą do rzadkości. Z tego względu linia Galaxy przy 25% obciążenia ma sprawność relatywnie wysoką wynoszącą 92%, a przy 90% obciążenia wzrasta ona do 95%.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 11/2008
Tagi: 
wywiad | 
elektro.info

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych - gdzie ich szukać? »

Stacje ładowania

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które służy do ładowania akumulatorów lub baterii zasilających pojazdy elektryczne. Nowoczesna technologia sprawia, że dzięki stacjom ładowania można ładować? czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Mobilna stacja ładowania samochodów - zobacz jak działa! »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Urządzenia mobilne mające moc do 100 kW. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu są wygodne w użytkowaniu. Ładowanie odbywa się poprzez CCS Type 2 lub CHAdeMO. Ładowarka posiada interface komunikacyjny oraz (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl