Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Negatywne oddziaływanie magnesów na liczniki energii elektrycznej (część 2.)

Stosowane rozwiązania wskaźników rejestracji zmiany struktury domenowej: a) wskaźniki z pianki magnetycznej [33], b) wskaźniki z elastomeru [32, 34]
Stosowane rozwiązania wskaźników rejestracji zmiany struktury domenowej: a) wskaźniki z pianki magnetycznej [33], b) wskaźniki z elastomeru [32, 34]
Ciąg dalszy artykułu...

przekładniki pomiarowe

Oddziaływanie magnesów ziem rzadkich wywołuje zmiany charakterystyk magnesowania nie tylko obwodów magnetycznych w licznikach, ale także wszelkich urządzeń pomiarowych w szafach montażowych zewnętrznych, przykładowo przekładników prądowych niskiego napięcia. Należy przy tym nadmienić, że magnesy samarowo-kobaltowe charakteryzują się większą odpornością na korozję, aniżeli neodymowe. Ilość praktycznie dostępnych kierunków oddziaływania ulega co prawda ograniczeniom (rys. 3.), ale skutki zjawiska są bardziej dolegliwe.

Zjawisko wydaje się bardzo groźne, gdyż przykładowo, dla przekładnika 1100 A/5 A utrata zdolności pomiarowych na poziomie „tylko” 66,5 % oznacza zaniżenie wskazań zużytej energii elektrycznej o ok. 88 kW w ciągu godziny. Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że oddziaływanie silnego magnesu neodymowego (potencjalnie łatwego do ukrycia w szafach rozdzielczych) może prowadzić do niemal całkowitej utraty zdolności pomiarowych przekładnika prądowego niskiego napięcia.

Z danych zaprezentowanych w tabeli 1. wynika, że silne stacjonarne pole magnetyczne pochodzące od magnesu neodymowego ma destrukcyjny wpływ na zdolności transmisyjne przekładników prądowych niskiego napięcia. Już dla indukcji o wartości 0,5 T przekładnik prądowy transmituje jedynie 66,5 % wartości sygnału wejściowego i wartość ta gwałtownie maleje wraz ze wzrostem indukcji magnetycznej w rdzeniu. Przedstawione zjawisko stanowi kolejne, ale nie ostatnie wyzwanie przeciwdziałania nielegalnemu poborowi energii elektrycznej.

stosowane środki zaradcze, metody przeciwdziałań

Ze względu na skalę zjawiska (pobudzaną niestety licznymi doniesieniami prasowymi w latach 2005 i 2006) i ze względu na najlepszą ochronę prawną (patrz wyżej) najbardziej skutecznie na nowe zjawisko zareagowały krajowe spółki dystrybucyjne energii elektrycznej. Zaczęły bowiem naliczać kary i zajmować konta osób podejrzanych o nielegalne wykorzystywanie magnesów, tj. bez prawomocnych orzeczeń sądowych, gdyż taka była wówczas interpretacja Prawa energetycznego [29]. Wiele jednak postępowań z lat 2006 - 2007 nie ułożyło się po myśli dawnych zakładów energetycznych i sprawy toczą się nadal.

Wykonano także w sposób dość systematyczny liczne badania naukowo-techniczne (przykładowo [30]) i podjęto działanie systemowe i to w dwóch kierunkach: wymuszenia zmian w konstrukcjach nowych liczników, a także szybkie podjęcie różnorodnych działań doraźnych (konferencja PTPiREE „Straty Energii Elektrycznej Spółek Dystrybucyjnych”, Jelenia Góra, 20 - 21.10.2005 i inne).

Najprostszym rozwiązaniem w przypadku liczników już zainstalowanych i to wszelkiego typu: energii elektrycznej, wody i gazu, wydaje się nieeliminowanie wpływu silnego pola magnetycznego, a jego ciągła detekcja. Od pewnego czasu pojawiły się urządzenia, dzięki którym można stwierdzić, że dany licznik poddany był działaniu pola magnetycznego. Te przykładowe urządzenia działają na zasadzie zjawiska Halla [31] lub rejestracji zmiany struktury domenowej wskaźnika magnetycznego [32].

Metoda pomiaru stanu namagnesowania części metalowych licznika [31] wymaga dowodu, że przed pomiarem magnetyzm szczątkowy wynosił „pewną ilość” mT, a następnie „inną ilość” mT. Bywa to trudne, gdyż magnetyzm szczątkowy wywołują także naprężenia mechaniczne, prądy błądzące, zmiany temperatury, itp. Wskaźniki pola magnetycznego mogą być wykonane zarówno z pianki magnetycznej jak i z elastomeru (rys. 4.).

Ich zasada działania polega na rozmagnesowaniu, mniej lub bardziej łatwych do odtworzenia znaków magnetycznych (zobrazowanych struktur domenowych), co następuje pod wpływem zewnętrznego, dostatecznie silnego pola magnetycznego [22]. Zaletą obu rozwiązań, jak na rysunku 4., jest fakt, że wskaźniki są urządzeniami pasywnymi, tj. nie wymagają żadnego zasilania i dodatkowo nie posiadają jakichkolwiek elementów ruchomych. Po zainstalowaniu są dodatkowo zabezpieczane za pomocą tzw. samodestrukcyjnych, dedykowanych etykiet plombowych lub hologramów.

kierunki rozwiązań docelowych

Przedstawione sposoby wykrywania pól magnetycznych typu pomiar magnetyzmu szczątkowego [31] lub pasywne wskaźniki pola [32, 33] stanowią uzupełnienie protokołu montażu podpisywanego przez użytkownika licznika (niezależnie od rodzaju). Potwierdzony przez obie strony wynik odczytu [31] lub skasowany magnetycznie wskaźnik pola (bez znaków) – stanowią dowód sądowy w sprawie [34]. Możliwe rozwiązania dla przypadku przeciwdziałania kradzieży energii elektrycznej przedstawiono schematycznie na rysunku 5.

Przedstawione na nim dane potwierdzają wielorakość możliwych rozwiązań prawnych, ale tylko w przypadku energii elektrycznej. Aby skierować sprawę na drogę sądową należy przedstawić, przykładowo:

  • dowód rzeczowy w postaci licznika i/lub fotografii licznika ze skasowanym wskaźnikiem i indywidualnym numerem naklejki plombowej,
  • protokół z przeprowadzonej kontroli, podpisany przez odbiorcę energii elektrycznej [34],
  • opinię z badań, potwierdzającą przykładowo czułość i powtarzalność działania wskaźników przy przekroczeniu odpowiedniej wartości natężenia pola magnetycznego,
  • oświadczenie producenta licznika lub biegłego sądowego, dotyczące charakterystyki przyrządu.
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Lasery, grawerki, materiały grawerskie - jak robić oznaczniki »

Oznakowania w energetyce

Jak stworzyć: tabliczki znamionowe, oznaczenia bezpieczeństwa, panele sterownicze, opisy szaf sterowniczych, rozdzielnic, schematy technologiczne etc. ... czytam dalej »

 


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl