Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Przydatność badań termowizyjnych w diagnostyce żelbetowych kominów energetycznych

Mokry zaciek na powierzchni komina widoczny z prawej strony poniżej galerii
Mokry zaciek na powierzchni komina widoczny z prawej strony poniżej galerii

Każda konstrukcja budowlana, a w szczególności komin przemysłowy, musi być poddawana okresowym przeglądom lub ocenie stanu technicznego. Ze względu na specyfikę konstrukcyjną i znaczne wysokości, znaczenie dla procesów produkcyjnych oraz narażenie na szereg czynników atmosferycznych, termicznych i chemicznych, obiekty te powinny być pod szczególnym nadzorem ze strony służb technicznych użytkownika. Każda awaria wymuszająca wyłączenie komina z eksploatacji pociąga za sobą ogromne straty finansowe związane z przerwą w produkcji energii elektrycznej lub zatrzymaniem procesów technologicznych.

Bardzo ważne jest zatem, aby po pierwsze, utrzymywać kominy w należytym stanie technicznym (jak wymaga tego Prawo budowlane), a po drugie, w prawidłowy i skuteczny sposób diagnozować aktualny stan techniczny.

O ile stan trzonu żelbetowego można ocenić od zewnątrz nawet bez wyłączania z ruchu komina, a stan ceramiki przewodu spalin określić w ramach rewizji wewnętrznej, to już wiarygodna ocena izolacji termicznej zamkniętej pomiędzy nimi przestrzeni sprawia wiele trudności i często nie jest jednoznaczna.

charakterystyka budowy kominów

Trzon nośny
Większość kominów przemysłowych zbudowanych w okresie od końca lat 60. do 80., wykonywanych było jako konstrukcje żelbetowe, o przekroju kołowym, zbieżne, wznoszone metodą deskowań przestawnych (nieliczne metodą „ślizgową”). Tak wykonywane konstrukcje nośne posiadały wiele wad, w szczególności wykonawczych, podyktowanych niską kulturą techniczną robót, niedostatkami w zaopatrzeniu w materiały odpowiedniej jakości oraz niedoskonałością technologii wznoszenia. Istotny wpływ na ograniczenie trwałości tego elementu budowli miały szczeliny i ubytki betonu w miejscach „szwów roboczych” oraz wady ukryte. Przez te miejsca, jak również różnego rodzaju zarysowania i pęknięcia tworzące nieciągłości trzonu, przenikają od zewnątrz czynniki korozyjne zawarte w spalinach.

 

 

Przewód spalin
Od wnętrza co około 10 - 20 m wykształcano wsporniki podwykładzinowe, na których murowano z cegły kominówki (odmiana klinkieru) lub wręcz z cegły zwykłej segmenty przewodu spalin. Poszczególne „bębny” wykładziny łączyły się na zakład, zaś w powstałe dylatacje wciskano sznur azbestowy. Stosowanie zamiast kwasoodpornych wyrobów glinokrzemianowych cegły zwykłej lub klinkierowej murowanej na zaprawie cementowo-wapiennej w pełni eliminuje możliwość pracy w warunkach wilgotnych i o obniżonej temperaturze. Mur wykonany z takich materiałów ulega przyspieszonej korozji, zwłaszcza po wielu latach oddziaływania spalin nieodsiarczonych. Oprócz tego wykładzina z wyrobów ceramicznych zwykłych nie jest gazoszczelna, co prowadzi do narażenia izolacji i trzonu na oddziaływanie kwaśnego kondensatu spalin.

Izolacja termiczna
Jako izolację stosowano przeważnie wełnę żużlową – układaną w płytach lub luzem. Materiał ten był stosunkowo nietrwały, ulegał często ubiciu i rozpadowi pod wpływem przenikających przez nieszczelności w wykładzinie gazów spalinowych.

problemy zachowania izolacji termicznej

Izolacja termiczna większości kominów żelbetowych z wykładziną przyścienną wykonywana była z wełny żużlowej (sporadycznie z wełny mineralnej lub szkła piankowego). Stopniowa destrukcja materiału izolacyjnego bardzo często powoduje jego obsuwanie i w konsekwencji niejednorodność na całej powierzchni. Nad wspornikami podwykładzinowymi izolacja jest wyraźnie ubita, często zdegradowana wskutek termicznego działania spalin. Natomiast w górnej części poszczególnych bębnów mogą występować pustki powietrzne.

Zjawiska te są przyczyną niejednorodnych parametrów występujących w różnych partiach komina. Lokalne pogorszenie izolacyjności przegrody jest bardzo istotne dla trwałości komina, gdyż wywołuje niekorzystne momenty obwodowe oraz naraża beton na niedopuszczalne gradienty temperatur.

metodyka badań termowizyjnych

Termografia (termowizja) jest techniką umożliwiającą pomiar oraz wizualizację promieniowania podczerwonego wysyłanego przez powierzchnie obiektów o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego. Promieniowanie to jest funkcją temperatury powierzchni obiektu, jej własności emisyjnych oraz temperatury otoczenia i atmosfery. Jeśli powyższe wielkości są znane, to otrzymany obraz widzialny utworzony na drodze optoelektronicznej, zwany termogramem, przedstawia rozkład temperatury na powierzchni obiektu.

Temperatura zewnętrznej powierzchni komina jest chwilowym stanem zależnym od ciepła doprowadzanego i z niej odprowadzanego. Doprowadzane ciepło pochodzi od gorących spalin i przewodzone jest przez ścianę komina do jej powierzchni zewnętrznej. Jeżeli izolacyjność termiczna przegrody będzie zróżnicowana, to należy spodziewać się niejednorodnego rozkładu temperatury na jej zewnętrznej powierzchni.

W ciągu dnia do zewnętrznej powierzchni komina jest również doprowadzane, na drodze promieniowania, ciepło pochodzące od słońca. Promieniowanie to zawiera fale o różnej długości, które w różnym stopniu są absorbowane przez powierzchnie o różnych barwach. Ciała o ciemnej barwie powierzchni pochłaniają znacznie więcej energii promieniowania widzialnego niż ciała o barwie jasnej. A każda ilość pochłoniętej energii promieniowania zamienia się na ciepło. Ciała ciemne nagrzewają się bardziej niż jasne. Energia promieniowania pochłonięta i zamieniona na ciepło stanowi naturalne zakłócenie. Dlatego pomiary termograficzne kominów najkorzystniej jest przeprowadzać w porze nocnej. Dotyczy to szczególnie kominów malowanych w różne kolory.

Korzystne jest wykonanie obrazowania termograficznego fragmentów komina obiektywem o małym kącie widzenia, w celu uzyskania możliwie dużej rozdzielczości geometrycznej termogramów. Wtedy na termogramach widoczny będzie ogólny rozkład temperatury na zewnętrznej powierzchni wraz ze szczegółami takimi jak spękania – jeśli występuje w ich obrębie zróżnicowanie temperatury (rys. 1.).

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2008

Komentarze

(1)
Witalijklucz | 18.08.2019, 22:19
Czy takie badanie komina nie będzie zaburzone przez temperaturę na zewnątrz czyli np słoneczny dzień i nagrzanie elementów?
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Zasilanie awaryjne - ups, agregaty, akumulatory...»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

system wizyjny Dziś trudno sobie wyobrazić nowoczesną, elastyczną produkcję bez przemysłowego przetwarzania obrazu. A to dlatego, że systemy wizyjne zapewniają jakość produktów i wspierają efektywne ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl