Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Przydatność badań termowizyjnych w diagnostyce żelbetowych kominów energetycznych

Mokry zaciek na powierzchni komina widoczny z prawej strony poniżej galerii
Mokry zaciek na powierzchni komina widoczny z prawej strony poniżej galerii

Każda konstrukcja budowlana, a w szczególności komin przemysłowy, musi być poddawana okresowym przeglądom lub ocenie stanu technicznego. Ze względu na specyfikę konstrukcyjną i znaczne wysokości, znaczenie dla procesów produkcyjnych oraz narażenie na szereg czynników atmosferycznych, termicznych i chemicznych, obiekty te powinny być pod szczególnym nadzorem ze strony służb technicznych użytkownika. Każda awaria wymuszająca wyłączenie komina z eksploatacji pociąga za sobą ogromne straty finansowe związane z przerwą w produkcji energii elektrycznej lub zatrzymaniem procesów technologicznych.

Bardzo ważne jest zatem, aby po pierwsze, utrzymywać kominy w należytym stanie technicznym (jak wymaga tego Prawo budowlane), a po drugie, w prawidłowy i skuteczny sposób diagnozować aktualny stan techniczny.

O ile stan trzonu żelbetowego można ocenić od zewnątrz nawet bez wyłączania z ruchu komina, a stan ceramiki przewodu spalin określić w ramach rewizji wewnętrznej, to już wiarygodna ocena izolacji termicznej zamkniętej pomiędzy nimi przestrzeni sprawia wiele trudności i często nie jest jednoznaczna.

charakterystyka budowy kominów

Trzon nośny
Większość kominów przemysłowych zbudowanych w okresie od końca lat 60. do 80., wykonywanych było jako konstrukcje żelbetowe, o przekroju kołowym, zbieżne, wznoszone metodą deskowań przestawnych (nieliczne metodą „ślizgową”). Tak wykonywane konstrukcje nośne posiadały wiele wad, w szczególności wykonawczych, podyktowanych niską kulturą techniczną robót, niedostatkami w zaopatrzeniu w materiały odpowiedniej jakości oraz niedoskonałością technologii wznoszenia. Istotny wpływ na ograniczenie trwałości tego elementu budowli miały szczeliny i ubytki betonu w miejscach „szwów roboczych” oraz wady ukryte. Przez te miejsca, jak również różnego rodzaju zarysowania i pęknięcia tworzące nieciągłości trzonu, przenikają od zewnątrz czynniki korozyjne zawarte w spalinach.

 

 

Przewód spalin
Od wnętrza co około 10 - 20 m wykształcano wsporniki podwykładzinowe, na których murowano z cegły kominówki (odmiana klinkieru) lub wręcz z cegły zwykłej segmenty przewodu spalin. Poszczególne „bębny” wykładziny łączyły się na zakład, zaś w powstałe dylatacje wciskano sznur azbestowy. Stosowanie zamiast kwasoodpornych wyrobów glinokrzemianowych cegły zwykłej lub klinkierowej murowanej na zaprawie cementowo-wapiennej w pełni eliminuje możliwość pracy w warunkach wilgotnych i o obniżonej temperaturze. Mur wykonany z takich materiałów ulega przyspieszonej korozji, zwłaszcza po wielu latach oddziaływania spalin nieodsiarczonych. Oprócz tego wykładzina z wyrobów ceramicznych zwykłych nie jest gazoszczelna, co prowadzi do narażenia izolacji i trzonu na oddziaływanie kwaśnego kondensatu spalin.

Izolacja termiczna
Jako izolację stosowano przeważnie wełnę żużlową – układaną w płytach lub luzem. Materiał ten był stosunkowo nietrwały, ulegał często ubiciu i rozpadowi pod wpływem przenikających przez nieszczelności w wykładzinie gazów spalinowych.

problemy zachowania izolacji termicznej

Izolacja termiczna większości kominów żelbetowych z wykładziną przyścienną wykonywana była z wełny żużlowej (sporadycznie z wełny mineralnej lub szkła piankowego). Stopniowa destrukcja materiału izolacyjnego bardzo często powoduje jego obsuwanie i w konsekwencji niejednorodność na całej powierzchni. Nad wspornikami podwykładzinowymi izolacja jest wyraźnie ubita, często zdegradowana wskutek termicznego działania spalin. Natomiast w górnej części poszczególnych bębnów mogą występować pustki powietrzne.

Zjawiska te są przyczyną niejednorodnych parametrów występujących w różnych partiach komina. Lokalne pogorszenie izolacyjności przegrody jest bardzo istotne dla trwałości komina, gdyż wywołuje niekorzystne momenty obwodowe oraz naraża beton na niedopuszczalne gradienty temperatur.

metodyka badań termowizyjnych

Termografia (termowizja) jest techniką umożliwiającą pomiar oraz wizualizację promieniowania podczerwonego wysyłanego przez powierzchnie obiektów o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego. Promieniowanie to jest funkcją temperatury powierzchni obiektu, jej własności emisyjnych oraz temperatury otoczenia i atmosfery. Jeśli powyższe wielkości są znane, to otrzymany obraz widzialny utworzony na drodze optoelektronicznej, zwany termogramem, przedstawia rozkład temperatury na powierzchni obiektu.

Temperatura zewnętrznej powierzchni komina jest chwilowym stanem zależnym od ciepła doprowadzanego i z niej odprowadzanego. Doprowadzane ciepło pochodzi od gorących spalin i przewodzone jest przez ścianę komina do jej powierzchni zewnętrznej. Jeżeli izolacyjność termiczna przegrody będzie zróżnicowana, to należy spodziewać się niejednorodnego rozkładu temperatury na jej zewnętrznej powierzchni.

W ciągu dnia do zewnętrznej powierzchni komina jest również doprowadzane, na drodze promieniowania, ciepło pochodzące od słońca. Promieniowanie to zawiera fale o różnej długości, które w różnym stopniu są absorbowane przez powierzchnie o różnych barwach. Ciała o ciemnej barwie powierzchni pochłaniają znacznie więcej energii promieniowania widzialnego niż ciała o barwie jasnej. A każda ilość pochłoniętej energii promieniowania zamienia się na ciepło. Ciała ciemne nagrzewają się bardziej niż jasne. Energia promieniowania pochłonięta i zamieniona na ciepło stanowi naturalne zakłócenie. Dlatego pomiary termograficzne kominów najkorzystniej jest przeprowadzać w porze nocnej. Dotyczy to szczególnie kominów malowanych w różne kolory.

Korzystne jest wykonanie obrazowania termograficznego fragmentów komina obiektywem o małym kącie widzenia, w celu uzyskania możliwie dużej rozdzielczości geometrycznej termogramów. Wtedy na termogramach widoczny będzie ogólny rozkład temperatury na zewnętrznej powierzchni wraz ze szczegółami takimi jak spękania – jeśli występuje w ich obrębie zróżnicowanie temperatury (rys. 1.).

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2008

Komentarze

(2)
Witalijklucz | 18.08.2019, 22:19
Czy takie badanie komina nie będzie zaburzone przez temperaturę na zewnątrz czyli np słoneczny dzień i nagrzanie elementów?
Karolek | 19.08.2019, 17:51
Dlatego take badanie zaleca sie przeprowadzań w nocy, są co do tego wytyczne
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Zmiany w programie Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej poinformował, że został skorygowany wzór wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Wprowadzona zmiana umożliwia...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl