Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Nowelizacja norm dotyczących instalacji elektrycznych

Ustanawiane obecnie Polskie Normy z zakresu elektryki są tłumaczeniem dokumentu ustanowionego przez CENELEC, europejską organizację do spraw standaryzacji w omawianej dziedzinie. W niektórych przypadkach Polskie Normy są ustanawiane w języku oryginału (angielskim i francuskim) bez tłumaczenia (tzw. normy uznaniowe). Normy europejskie CENELEC oparte są w znacznej mierze na normach międzynarodowych opracowanych przez IEC, jednak często są wprowadzane, w wyniku konsultacji Komitetów Krajowych, zmiany i dodatkowe uzupełnienia. Normy te oznaczone są symbolem EN.

W wielu przypadkach, niektóre Komitety Krajowe, z uwagi na konieczność uwzględnienia specyficznych warunków w ich krajach, wprowadzają odstępstwa lub modyfikacje niektórych postanowień ustanawianej normy europejskiej. Norma nazwana jest wówczas Dokumentem Harmonizacyjnym – HD. W tych normach znajdują się załączniki przedstawiające odmienne uregulowania niektórych wymagań, obowiązujące w tych krajach.

Zobacz także: Obliczanie prądów zwarciowych w sieciach oraz instalacjach elektrycznych niskiego napięcia

Tego typu dokumentem są części normy: „PN-HD 60364 Instalacje elektryczne niskiego napięcia”, przygotowywane obecnie do ustanowienia. Stanowią one modyfikację dotychczasowych, odpowiednich fragmentów Polskiej Normy PN-IEC 60364 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych”. Dotychczas poszczególne części normy nie były ustanawiane jednocześnie, co niekiedy utrudniało koordynację wymagań. Poszczególne części znowelizowanej normy uwzględniają wyniki wieloletnich doświadczeń ze stosowania dotychczasowych wymagań oraz wprowadzają szereg uzupełniających postanowień.

PN-HD 60364, część-4-41

Norma: „PN-HD 60364, część-4-41 Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przed porażeniem elektrycznym”, zestawia podstawowe wymagania ochrony w częściowo zmodyfikowanym układzie. Wprowadzona została znowelizowana terminologia dotycząca ochrony: ochrona podstawowa, dotychczas ochrona przed dotykiem bezpośrednim, ochrona przy uszkodzeniu, dotychczas ochrona przed dotykiem pośrednim. Zmiany te są zgodne z ustanowioną normą „PN-EN 61140:2005 Ochrona przed porażeniem elektrycznym. Wspólne aspekty instalacji i urządzeń”.

Niektóre wymagania ujęto w postaci wydzielonych załączników normatywnych (A, B, C). Obejmują one zasady ochrony podstawowej, stosowania barier i umieszczania poza zasięgiem, podają wymagania w przypadku, gdy instalacja jest obsługiwana przez osoby wykwalifikowane. W treści wprowadzono wiele dodatkowych zaleceń i uściślono niektóre przepisy, powodując częściowe zmiany w dotychczasowej punktacji. Spowoduje to do pewnego stopnia trudności w odnoszeniach do części 7. normy.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

PN-HD 60364, część 5-51

Norma „PN-HD 60364, część 5-51 Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Postanowienia ogólne” nowelizuje dotychczasowy układ klasyfikacji. W znowelizowanej normie przedstawione zestawienie i kwalifikacje warunków pracy i wpływów zewnętrznych dotyczących instalacji elektrycznych są ujęte w znacznie zmienionej formie. Zestawienie zawierające listę wpływów zewnętrznych decydujących o rozwiązaniu instalacji ujęto we wprowadzonym aneksie, jednocześnie unieważniając podobne postanowienia ujęte w dotychczasowej części 3. PN-HD 60364.

PN-HD 60364, część 5-54

Norma „PN-HD 60364, część 5-54 Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Uziemienia, przewody ochronne i przewody połączeń ochronnych” w obecnej wersji zawiera znacznie poszerzony zakres wymagań i zaleceń, uwzględniono zmiany w terminologii oraz dostosowano do zmodyfikowanych postanowień zawartych w innych częściach normy. Podane są dane liczbowe i przykłady rysunkowe ułatwiające zaprojektowanie i utworzenie efektywnej i bezpiecznej sieci przewodów ochronnych.

Zobacz także: Zastosowanie energii słonecznej do zasilania urządzeń elektrycznych w typowym gospodarstwie domowym

PN-HD 60364, część 5-559

Norma „PN-HD 60364, część 5-559 Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego, Oprawy oświetleniowe i instalacje oświetleniowe” jest dokumentem dostosowanym do innych części omawianej normy, zawiera jednocześnie wiele istotnych uzupełnień i rozszerzeń, szczególnie w zakresie ustanowienia dodatkowych symboli i oznaczeń, które powinny być stosowane w instalacjach i sprzęcie oświetleniowym.

PN-HD 60364, część 6.

Norma „PN-HD 60364, część 6 Sprawdzanie” zawiera kompleksowe wymagania dotyczące sprawdzania i odbioru instalacji elektrycznej. Podstawową modyfikacją tej części normy jest objęcie normą wymagań dotyczących sprawdzania odbiorczego, jak również sprawdzania okresowego. W pierwotnej wersji tej części normy miały to być osobne publikacje. Obecnie całość wymagań dotyczących sprawdzania znajduje się w tej jednej części. Układ normy jest dostosowany do formy przyjętej w ostatnich opracowaniach. Dotychczasowa wersja tej części normy była oparta na wersji IEC z roku 1983 z niewielkimi korektami z lat dziewięćdziesiątych.

Zobacz także: Instalacje elektryczne w pomieszczeniach wyposażonych w wannę lub prysznic

W przedstawionej obecnie wersji normy rozszerzony jest zakres i metody przeprowadzania prób. Istotnym elementem obecnej normy jest rozszerzenie zakresów omawiających badania i próby, przedstawienie wzorów formularzy do opisu badanej instalacji oraz wzorów protokołów do przedstawienia wyników z przeprowadzonych badań i przedstawienia wniosków co do możliwości korzystania z badanej instalacji, a także zaleceń, jakie należy wykonać, aby można było korzystać z badanej instalacji. W normie jest także bardzo obszerny punkt: „Przykłady tematów, które należy sprawdzić podczas oględzin instalacji”.

Przygotowywana jest również do ustanowienia nowa norma dotycząca zabezpieczenia przed skutkami wyładowań atmosferycznych „PN-EN 62305-1, -2, -3, -4 Ochrona odgromowa”. Jest to norma składająca się z czterech części, przedstawiająca kompleksowo wymagania dotyczące prawidłowego, efektywnego rozwiązania urządzeń ochrony oraz eliminacji zakłóceń spowodowanych przez wyładowania piorunowe. W poszczególnych częściach przewidziane jest przedstawienie zasad ochrony oraz szczegółowych wymagań, jakie powinno spełniać urządzenie piorunochronne. Wymienione są również zasady oszacowania ryzyka powstania uszkodzeń związanego z wyładowaniami piorunowymi, co ułatwi dobór najefektywniejszego rozwiązania urządzenia piorunochronnego. Podane są szczegółowe wytyczne dotyczące sposobów rozwiązania ochrony odgromowej w obiektach, przewidziane jest również określenie specjalnych wymagań w zakresie zabezpieczenia urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych - gdzie ich szukać? »

Stacje ładowania

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które służy do ładowania akumulatorów lub baterii zasilających pojazdy elektryczne. Nowoczesna technologia sprawia, że dzięki stacjom ładowania można ładować? czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Mobilna stacja ładowania samochodów - zobacz jak działa! »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Urządzenia mobilne mające moc do 100 kW. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu są wygodne w użytkowaniu. Ładowanie odbywa się poprzez CCS Type 2 lub CHAdeMO. Ładowarka posiada interface komunikacyjny oraz (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl