Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Stan ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach elektrycznych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych

Procentowy udział gniazd wtyczkowych bez zerowanego styku ochronnego
Procentowy udział gniazd wtyczkowych bez zerowanego styku ochronnego
M. A. Sulkowski

Mieszkania eksploatowane w budynkach wielorodzinnych stanowią w Polsce kilkadziesiąt procent ogólnych zasobów mieszkaniowych, przy czym znaczna część z nich (około 3 mln mieszkań) została wybudowana w latach 70. oraz 80. ubiegłego wieku. Okres eksploatacji tych budynków wynosi już około 30 lat i coraz częściej mówi się o potrzebie prowadzenia w nich prac modernizacyjnych, obejmujących również modernizację instalacji elektrycznych.

Ciąg dalszy artykułu...

Rozkład impedancji pętli zwarciowej zarówno dla badań przeprowadzonych w 2001 i 2006 roku, podlega rozkładowi typu lognormalnego LNOR (m, σ), o parametrach:

  • m=-0,148, σ=0,288 – pomiary 2001 r.,
  • m=-0,194, σ=0,257 – pomiary 2006 r.

Podstawowe wartości statystyki dla obu pomiarów przedstawiono w tabeli 1.

Z badań wynika, że w okresie 5 lat pomiędzy pomiarami mógł nastąpić niewielki wzrost wartości charakterystycznych statystyki dla obu grup pomiarów. Różnice pomiędzy obiema grupami wyników są jednak na tyle nieduże, że mogą wynikać z błędu systematycznego, jaki wprowadzały mierniki, którymi prowadzone były przedmiotowe pomiary. Pomimo to można stwierdzić, że w przypadku instalacji elektrycznych objętych pomiarami, w około 75 % mieszkań maksymalna wartość impedancji pętli zwarciowej w obwodach instalacji nie przekracza Zs=1 Ω, a maksymalna impedancja pętli zwarciowej powyżej Zs>2 Ω występowała tylko w 0,36 % objętych badaniami mieszkań. Niska wartość impedancji pętli zwarciowej jest wynikiem usytuowania stacji transformatorowo-rozdzielczych SN/nn (zasilających badane budynki) na terenie osiedla, na którym rozmieszczone są przedmiotowe obiekty. Niewielka jest więc odległość (w sensie elektrycznym) od transformatora do badanego gniazda wtyczkowego.

Inaczej wyglądają rozkłady wartości impedancji pętli zwarciowej, jeżeli weźmie się pod uwagę pomiary impedancji pętli zwarciowej we wszystkich gniazdach wtyczkowych. Wyznaczono je oddzielnie dla obiektów wybudowanych w latach 70. oraz 80., przy czym przedstawione charakterystyki dotyczą wyłącznie pomiarów wykonanych w 2006 roku.

Podobnie jak dla wartości maksymalnych impedancji pętli zwarciowej, rozkłady aproksymowano rozkładem lognormalnym LNOR (m, σ), o następujących parametrach:

  • m=-0,309, σ=0,3 – obiekty wybudowane w latach 70.,
  • m=-0,51, σ=0,262 – obiekty wybudowane w latach 80.

natomiast podstawowe wartości statystyki przedstawiono w tabeli 2.

Wynika z nich, że rozkłady wartości impedancji pętli zwarciowej różnią się zasadniczo w zależności od wieku budynku. Różnica pomiędzy wartościami średnimi dla obu grup budynków, wynosząca ΔZ=0,15 Ω, wynika raczej z degradacji parametrów styków w instalacjach elektrycznych, a nie jest spowodowana błędami wprowadzanymi przez mierniki. O postępującej degradacji może świadczyć także miara rozproszenia zmiennej losowej wokół wartości średniej. Odchylenie standardowe dla budynków powstałych w latach 70. jest o 50 % większe niż dla budynków powstałych w latach 80.

Jednak biorąc pod uwagę wartości impedancji Zs otrzymane z pomiarów oraz najwyższe dopuszczalne wartości tej impedancji dla stosowanych w instalacjach zabezpieczeń, można stwierdzić, że przy poprawnym wykonaniu całej instalacji wszystkie gniazda będą skutecznie zerowane (określenie „zerowane” było stosowane w latach budowy przedmiotowych budynków). W przypadku niezadziałania zabezpieczenia zalicznikowego (np. wskutek zadrutowania wkładki bezpiecznikowej lub jej zbyt dużego prądu znamionowego), można liczyć na zadziałanie zabezpieczenia przedlicznikowego. Jednak skuteczna ochrona przeciwporażeniowa (czas zadziałania zabezpieczenia t≤0,4 s) w takim przypadku będzie zapewniona dla obwodów, w których wartość impedancji pętli zwarciowej nie przekroczy wartości Zs≤1Ω, co jest zapewnione dla ok. 90 % gniazd wtyczkowych objętych badaniami.

Poważnym zagrożeniem występującym w instalacjach elektrycznych objętych badaniami jest brak zerowania styków ochronnych gniazd wtyczkowych. Przyczyny są różne: „modernizacja” instalacji we własnym zakresie, stosowanie starych przedłużaczy z płaskimi wtyczkami (wtyczki bez styku ochronnego) w celu zwiększenia liczby gniazd (szczególnie w kuchniach) i częściowo zniszczone gniazda. W danym mieszkaniu liczba gniazd wtyczkowych, w których stwierdzono „brak zerowania”, była różna. Stwierdzono również przypadki, w których wszystkie gniazda w kuchni lub łazience nie były zerowane. Dane dotyczące udziału gniazd wtyczkowych bez zerowanego styku ochronnego przedstawiono na rysunku 5.

Pozytywnym zjawiskiem jest stale zmniejszający się udział zarówno w pomieszczeniach kuchennych, jak i łazienkach gniazd wtyczkowych bez „sprawnego” zerowania. Spadek liczby tych gniazd wtyczkowych o blisko 40 % w okresie 5 lat pomiędzy kolejnymi badaniami okresowymi to bardzo dobry wynik, świadczący o wzroście świadomości użytkowników na temat zagrożeń, jakie wynikają z eksploatacji niesprawnych instalacji elektrycznych. O poprawie ich stanu technicznego może także świadczyć prawie trzykrotne zmniejszenie się liczby gniazd wtyczkowych, w których na styku ochronnym znajdowało się napięcie fazowe. W mieszkaniach objętych badaniami w 2001 roku stwierdzono obecność napięcia fazowego na styku ochronnym w 62 gniazdach wtyczkowych, kiedy już podczas badań przeprowadzonych w 2006 roku uszkodzenie to stwierdzono jedynie w przypadku 21 gniazd wtyczkowych.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl