Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Stan ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach elektrycznych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych

Procentowy udział gniazd wtyczkowych bez zerowanego styku ochronnego
Procentowy udział gniazd wtyczkowych bez zerowanego styku ochronnego
M. A. Sulkowski

Mieszkania eksploatowane w budynkach wielorodzinnych stanowią w Polsce kilkadziesiąt procent ogólnych zasobów mieszkaniowych, przy czym znaczna część z nich (około 3 mln mieszkań) została wybudowana w latach 70. oraz 80. ubiegłego wieku. Okres eksploatacji tych budynków wynosi już około 30 lat i coraz częściej mówi się o potrzebie prowadzenia w nich prac modernizacyjnych, obejmujących również modernizację instalacji elektrycznych.

Ciąg dalszy artykułu...

Niepokojący jest fakt braku wśród modernizowanych instalacji elektrycznych tych wykonanych w układzie sieciowym TN-S, umożliwiającym stosowanie wyłączników różnicowoprądowych. Wśród wszystkich mieszkań objętych badaniami, jedynie w trzech przypadkach podczas modernizacji instalacji elektrycznej zdecydowano, aby zastosować sieć TN-S, przy czym została ona zastosowana jedynie do obwodów zasilających gniazda wtyczkowe w łazience oraz kuchni. Świadczy to o tym, że modernizacje instalacji elektrycznych ograniczają się głównie do wymiany osprzętu elektrycznego (zabezpieczenia, gniazda wtyczkowe, łączniki), przy pozostawieniu dotychczasowego oprzewodowania. W przypadku instalacji elektrycznych wykonanych przewodami miedzianymi, modernizacje wykonywane w ten sposób nie niosą za sobą większego zagrożenia, ponieważ miedź jako metal, nawet po kilkudziesięciu latach eksploatacji zachowuje swoje pierwotne właściwości mechaniczne, jednak w przypadku instalacji elektrycznych wykonanych przewodami aluminiowymi modernizacje wykonywane w podanym zakresie mogą być niewystarczające.

Zadowalający jest fakt znacznie zmniejszającego się udziału bezpieczników „drutowanych” w budynkach objętych badaniami. Przy takim „zabezpieczeniu”, zakłada się brak skuteczności ochrony przeciwporażeniowej. Użytkownik instalacji elektrycznej w przypadku wystąpienia uszkodzenia ochrony przeciwporażeniowej podstawowej (ochrony przed dotykiem bezpośrednim) może tylko „liczyć” na skuteczność zabezpieczenia przedlicznikowego, do którego „naprawiacz” odpowiedzialny za „zadrutowanie” wkładki bezpiecznikowej nie ma (nie powinien mieć) dostępu. Z reguły, jako zabezpieczenie przedlicznikowe stosuje się wkładki bezpiecznikowe o prądzie znamionowym 25 A. Takie zabezpieczenie spełnia warunek skuteczności ochrony przeciwporażeniowej przy spotykanych w instalacjach u odbiorców miejskich impedancjach pętli zwarciowych (tab. 1. i tab. 2.).

Cechą charakterystyczną instalacji elektrycznych eksploatowanych w budownictwie wielorodzinnym, oprócz różnorodności stosowanych zabezpieczeń, jest także różnorodność ich prądów znamionowych. Wyposażenie starych instalacji w bezpieczniki topikowe umożliwia użytkownikowi stosowanie wkładek bezpiecznikowych o różnych prądach znamionowych (praktycznie od 6 do 25 A). Podobnie wygląda sytuacja w przypadku stosowania wyłączników instalacyjnych wkrętkowych, których wymiana nie stanowi problemu. Natomiast stosowanie w instalacjach elektrycznych wyłączników instalacyjnych płaskich znacznie utrudnia użytkownikowi ich swobodną wymianę. Z reguły raz zastosowany wyłącznik instalacyjny płaski pozostaje w instalacji do momentu jego uszkodzenia lub kolejnej modernizacji instalacji elektrycznej. Na rysunku 2. przedstawiono strukturę wartości prądów znamionowych stosowanych w instalacjach elektrycznych zabezpieczeń przetężeniowych.

Struktura wartości prądów znamionowych zabezpieczeń stosowanych w instalacjach elektrycznych jest w przypadku lat 2001 i 2006 bardzo do siebie zbliżona. Dla bezpieczników topikowych oraz wyłączników instalacyjnych płaskich udział poszczególnych wartości znamionowych prądów jest prawie taki sam, niewielki wzrost, kosztem pozostałych zabezpieczeń, następuje tylko w grupie zabezpieczeń o prądzieznamionowym In=20 A, którychudział wzrósł w 2006 roku do 20 %. Nadal w obu grupach tych zabezpieczeń dominują zabezpieczenia o prądzie znamionowym In=16 A i stanowią one dla bezpieczników topikowych blisko 67 % wszystkich zabezpieczeń, natomiast dla wyłączników instalacyjnych płaskich około 76 % stosowanych urządzeń ochronnych. Zadowalający jest zmniejszający się udział dla obu tych grup urządzeń ochronnych zabezpieczeń, o prądzie znamionowym In=25 A.

W przypadku stosowanych w instalacjach elektrycznych wyłączników instalacyjnych wkrętkowych znacznie zwiększył się udział zabezpieczeń o prądzie znamionowym In=10 A, które obecne stanowią 56 % stosowanych urządzeń ochronnych (w 2001 r. – 45,1 %). Udział zabezpieczeń o prądzie znamionowym In=20 A i 25 A nie uległ większym zmianom.

Znaczącym aspektem wynikającym ze struktury prądowej zabezpieczeń przetężeniowych stosowanych w instalacjach jest prawidłowa współpraca zabezpieczeń zalicznikowych z zabezpieczeniem przedlicznikowym, którym w przypadku obiektów objętych badaniami był bezpiecznik instalacyjny o prądzie In=25 A. Współpraca ta polega na zapewnieniu selektywnej pracy tych urządzeń.

analiza skuteczności ochrony przeciwporażeniowej w mieszkaniach objętych badaniami

W ramach prowadzonych badań zbadano skuteczność ochrony przeciwporażeniowej względem styku ochronnego gniazd wtyczkowych zainstalowanych w kuchniach i łazienkach. Pomiarami impedancji pętli zwarciowej objęto ok. 8200 gniazd w kuchniach oraz ok. 3200 gniazd w łazienkach.

Na rysunku 3. przedstawiono wyniki pomiarów impedancji pętli zwarciowej w obwodach mieszkań, przy czym do analizy przyjęto jedną, maksymalną wartość impedancji pętli zwarciowej, jaką uzyskano z pomiarów w danym mieszkaniu. Każde mieszkanie reprezentowane było przez jedną wartość impedancji pętli zwarciowej.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Zmiany w programie Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej poinformował, że został skorygowany wzór wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Wprowadzona zmiana umożliwia...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl