Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Stan ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach elektrycznych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych

Procentowy udział gniazd wtyczkowych bez zerowanego styku ochronnego
Procentowy udział gniazd wtyczkowych bez zerowanego styku ochronnego
M. A. Sulkowski

Mieszkania eksploatowane w budynkach wielorodzinnych stanowią w Polsce kilkadziesiąt procent ogólnych zasobów mieszkaniowych, przy czym znaczna część z nich (około 3 mln mieszkań) została wybudowana w latach 70. oraz 80. ubiegłego wieku. Okres eksploatacji tych budynków wynosi już około 30 lat i coraz częściej mówi się o potrzebie prowadzenia w nich prac modernizacyjnych, obejmujących również modernizację instalacji elektrycznych.

Ciąg dalszy artykułu...

Niepokojący jest fakt braku wśród modernizowanych instalacji elektrycznych tych wykonanych w układzie sieciowym TN-S, umożliwiającym stosowanie wyłączników różnicowoprądowych. Wśród wszystkich mieszkań objętych badaniami, jedynie w trzech przypadkach podczas modernizacji instalacji elektrycznej zdecydowano, aby zastosować sieć TN-S, przy czym została ona zastosowana jedynie do obwodów zasilających gniazda wtyczkowe w łazience oraz kuchni. Świadczy to o tym, że modernizacje instalacji elektrycznych ograniczają się głównie do wymiany osprzętu elektrycznego (zabezpieczenia, gniazda wtyczkowe, łączniki), przy pozostawieniu dotychczasowego oprzewodowania. W przypadku instalacji elektrycznych wykonanych przewodami miedzianymi, modernizacje wykonywane w ten sposób nie niosą za sobą większego zagrożenia, ponieważ miedź jako metal, nawet po kilkudziesięciu latach eksploatacji zachowuje swoje pierwotne właściwości mechaniczne, jednak w przypadku instalacji elektrycznych wykonanych przewodami aluminiowymi modernizacje wykonywane w podanym zakresie mogą być niewystarczające.

Zadowalający jest fakt znacznie zmniejszającego się udziału bezpieczników „drutowanych” w budynkach objętych badaniami. Przy takim „zabezpieczeniu”, zakłada się brak skuteczności ochrony przeciwporażeniowej. Użytkownik instalacji elektrycznej w przypadku wystąpienia uszkodzenia ochrony przeciwporażeniowej podstawowej (ochrony przed dotykiem bezpośrednim) może tylko „liczyć” na skuteczność zabezpieczenia przedlicznikowego, do którego „naprawiacz” odpowiedzialny za „zadrutowanie” wkładki bezpiecznikowej nie ma (nie powinien mieć) dostępu. Z reguły, jako zabezpieczenie przedlicznikowe stosuje się wkładki bezpiecznikowe o prądzie znamionowym 25 A. Takie zabezpieczenie spełnia warunek skuteczności ochrony przeciwporażeniowej przy spotykanych w instalacjach u odbiorców miejskich impedancjach pętli zwarciowych (tab. 1. i tab. 2.).

Cechą charakterystyczną instalacji elektrycznych eksploatowanych w budownictwie wielorodzinnym, oprócz różnorodności stosowanych zabezpieczeń, jest także różnorodność ich prądów znamionowych. Wyposażenie starych instalacji w bezpieczniki topikowe umożliwia użytkownikowi stosowanie wkładek bezpiecznikowych o różnych prądach znamionowych (praktycznie od 6 do 25 A). Podobnie wygląda sytuacja w przypadku stosowania wyłączników instalacyjnych wkrętkowych, których wymiana nie stanowi problemu. Natomiast stosowanie w instalacjach elektrycznych wyłączników instalacyjnych płaskich znacznie utrudnia użytkownikowi ich swobodną wymianę. Z reguły raz zastosowany wyłącznik instalacyjny płaski pozostaje w instalacji do momentu jego uszkodzenia lub kolejnej modernizacji instalacji elektrycznej. Na rysunku 2. przedstawiono strukturę wartości prądów znamionowych stosowanych w instalacjach elektrycznych zabezpieczeń przetężeniowych.

Struktura wartości prądów znamionowych zabezpieczeń stosowanych w instalacjach elektrycznych jest w przypadku lat 2001 i 2006 bardzo do siebie zbliżona. Dla bezpieczników topikowych oraz wyłączników instalacyjnych płaskich udział poszczególnych wartości znamionowych prądów jest prawie taki sam, niewielki wzrost, kosztem pozostałych zabezpieczeń, następuje tylko w grupie zabezpieczeń o prądzieznamionowym In=20 A, którychudział wzrósł w 2006 roku do 20 %. Nadal w obu grupach tych zabezpieczeń dominują zabezpieczenia o prądzie znamionowym In=16 A i stanowią one dla bezpieczników topikowych blisko 67 % wszystkich zabezpieczeń, natomiast dla wyłączników instalacyjnych płaskich około 76 % stosowanych urządzeń ochronnych. Zadowalający jest zmniejszający się udział dla obu tych grup urządzeń ochronnych zabezpieczeń, o prądzie znamionowym In=25 A.

W przypadku stosowanych w instalacjach elektrycznych wyłączników instalacyjnych wkrętkowych znacznie zwiększył się udział zabezpieczeń o prądzie znamionowym In=10 A, które obecne stanowią 56 % stosowanych urządzeń ochronnych (w 2001 r. – 45,1 %). Udział zabezpieczeń o prądzie znamionowym In=20 A i 25 A nie uległ większym zmianom.

Znaczącym aspektem wynikającym ze struktury prądowej zabezpieczeń przetężeniowych stosowanych w instalacjach jest prawidłowa współpraca zabezpieczeń zalicznikowych z zabezpieczeniem przedlicznikowym, którym w przypadku obiektów objętych badaniami był bezpiecznik instalacyjny o prądzie In=25 A. Współpraca ta polega na zapewnieniu selektywnej pracy tych urządzeń.

analiza skuteczności ochrony przeciwporażeniowej w mieszkaniach objętych badaniami

W ramach prowadzonych badań zbadano skuteczność ochrony przeciwporażeniowej względem styku ochronnego gniazd wtyczkowych zainstalowanych w kuchniach i łazienkach. Pomiarami impedancji pętli zwarciowej objęto ok. 8200 gniazd w kuchniach oraz ok. 3200 gniazd w łazienkach.

Na rysunku 3. przedstawiono wyniki pomiarów impedancji pętli zwarciowej w obwodach mieszkań, przy czym do analizy przyjęto jedną, maksymalną wartość impedancji pętli zwarciowej, jaką uzyskano z pomiarów w danym mieszkaniu. Każde mieszkanie reprezentowane było przez jedną wartość impedancji pętli zwarciowej.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zakręć kołem i wygraj! »

Zakręć kołem i wygraj Każdego dnia możesz odebrać zniżkę (...) chcę zakręcić »


Zasilanie awaryjne - ups, agregaty, akumulatory...»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

system wizyjny Dziś trudno sobie wyobrazić nowoczesną, elastyczną produkcję bez przemysłowego przetwarzania obrazu. A to dlatego, że systemy wizyjne zapewniają jakość produktów i wspierają efektywne ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl