Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Stan ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach elektrycznych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych

Procentowy udział gniazd wtyczkowych bez zerowanego styku ochronnego
Procentowy udział gniazd wtyczkowych bez zerowanego styku ochronnego
M. A. Sulkowski

Mieszkania eksploatowane w budynkach wielorodzinnych stanowią w Polsce kilkadziesiąt procent ogólnych zasobów mieszkaniowych, przy czym znaczna część z nich (około 3 mln mieszkań) została wybudowana w latach 70. oraz 80. ubiegłego wieku. Okres eksploatacji tych budynków wynosi już około 30 lat i coraz częściej mówi się o potrzebie prowadzenia w nich prac modernizacyjnych, obejmujących również modernizację instalacji elektrycznych.

Dotychczas prowadzone prace modernizacyjne w zakresie instalacji elektrycznych prowadzone są wyłącznie przez osoby eksploatujące lokale mieszkalne i są one z reguły przeprowadzane przy okazji innych prac remontowych w mieszkaniach. Powoduje to, że są wykonywane bardzo często przez osoby nieposiadające odpowiednich kwalifikacji, a ocena stanu technicznego instalacji elektrycznej po przeprowadzonych pracach modernizacyjnych prowadzona jest przy okazji badań okresowych.

strona prawna badań okresowych instalacji elektrycznych

Budowa instalacji elektrycznej (w budynkach objętych badaniami) oraz kryteria jej odbioru i warunki eksploatacji podlegały aktom prawnym, obowiązującym w momencie realizacji obiektu. Powstaje więc pytanie: według jakich aktów prawnych należy badać i oceniać prawidłowość eksploatacji instalacji elektrycznych „starych” budynków mieszkalnych? Istotna jest tutaj również częstość wykonywania badań eksploatacyjnych.

Problem wynika z faktu, że akty prawne stosowane wówczas, gdy obiekt był realizowany, obecnie nie obowiązują. Wyborem aktów prawnych przy ocenie starych instalacji jest przyjęcie założenia, że instalacje powinny odpowiadać wymaganiom takich przepisów i norm, jakie obowiązywały wówczas, gdy instalacja była przyjmowana do eksploatacji. Oznacza to, że takie instalacje należy eksploatować oraz badać, opierając się na przepisach, jakie obowiązywały w czasie ich budowy. Od zasady tej należy odstąpić wówczas, gdy instalacja została przebudowana lub zmodernizowana. Podlega ona wtedy takim wymaganiom, jakie obowiązywały w okresie wymienionych działań.

W zakresie częstości wykonywania badań należy kierować się obecnie obowiązującymi wymaganiami. To zagadnienie jest uregulowane ustawą Prawo budowlane, w której art. 62, ust. 1, pkt 2 stanowi: „Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddane przez właściciela lub zarządcę okresowej kontroli, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu sprawności technicznej i wartości użytkowej całego obiektu budowlanego, estetyki obiektu oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony przed porażenieniami, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów”. Szczegółowy zakres prowadzonych badań instalacji elektrycznych pozwala określić wprowadzona w ubiegłym roku norma PN-HD 60364-6:2007 (U).

zmiany następujące w eksploatowanych instalacjach elektrycznych

Podstawą oceny stanu ochrony przeciwporażeniowej oraz zmian w stanie eksploatowanych instalacji elektrycznych są wyniki kolejnych 2 badań okresowych przeprowadzonych w tych samych zasobach mieszkaniowych w odstępstwie 5 lat (2001 i 2006 r.). Badania obejmowały pomiary skuteczności ochrony przeciwporażeniowej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na stosowane w instalacjach elektrycznych zabezpieczenia oraz stan osprzętu elektrycznego (gniazda wtyczkowe, obudowy tablic bezpiecznikowych itp.). Pomiary zostały przeprowadzone w 1783 mieszkaniach, zlokalizowanych w 12 budynkach wielokondygnacyjnych (11 kondygnacji) wybudowanych metodą wielkopłytową w latach 1974 - 1985.

W przypadku tych budynków instalacje zostały wykonane w układzie TN-C przewodami miedzianymi. Gniazda wtyczkowe ze stykiem ochronnym znajdują się w kuchni i łazience. W obwodach odbiorczych stosowane są następujące zabezpieczenia: bezpieczniki o wkładkach topikowych BiWts, wyłączniki instalacyjne wkrętkowe o charakterystyce typu L, wyłączniki instalacyjne płaskie oraz bezpieczniki „drutowane” (rys. 1.).

Biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje zabezpieczeń, około 70 % stanowią zabezpieczenia mające charakterystykę czasowo-prądową dwuczęściową – dla wyzwalacza cieplnego i wyzwalacza elektromagnetycznego. Dotyczy to wyłączników instalacyjnych płaskich oraz wyłączników wkrętkowych. Jednak największy udział w ogólnej liczbie zabezpieczeń wśród stosowanych urządzeń ochronnych przetężeniowych mają wyłączniki instalacyjne wkrętkowe. Wynika to z łatwości wymiany bezpiecznika instalacyjnego na nadmiarowy wyłącznik instalacyjny wkrętkowy. Takie działania są często stosowane przez lokatorów mieszkań z uwagi na łatwą obsługę tych zabezpieczeń. Jednak udział ten stale zmniejsza się na korzyść nowoczesnych wyłączników instalacyjnych płaskich. Zmiany te są szczególnie widoczne w przypadku budynków starszych, wybudowanych w latach 1974 - 1978, w których coraz częściej prowadzone są prace modernizacyjne, obejmujące także modernizację instalacji elektrycznych. W budynkach tych, w ciągu 5 lat pomiędzy kolejnymi badaniami okresowymi udział wyłączników instalacyjnych płaskich podwoił się i stanowi blisko 33 % zastosowanych w instalacjach zabezpieczeń. W przypadku budynków wybudowanych w latach 1983 - 1985 wzrost ten jest niewielki (zaledwie o 4 % w ogólnej liczbie zabezpieczeń) i udział tych zabezpieczeń jest zbliżony do wartości, jakie charakteryzowały starsze budynki (1974 - 1978) podczas badań w 2001 roku.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl