Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Awarie w elektroenergetyce

Naprawa awarii w Szczecinie, kwiecień 2008 r. [1]
Naprawa awarii w Szczecinie, kwiecień 2008 r. [1]

Niedawna awaria elektroenergetyczna w Szczecinie to doskonała okazja do przypomnienia wielkich awarii (tzw. blackoutów) związanych z przerwami w dostawie energii elektrycznej na dużych obszarach, jakie wystąpiły w ostatnich latach w krajach zachodnich.

Podobne awarie jak ta w Szczecinie, ale o dużo większym zasięgu i bardziej brzemienne w skutkach, zdarzyły się także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Danii, Szwecji, we Włoszech i w Grecji. I chociaż na szczegółowy opis awarii w Szczecinie będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, warto uczyć się nie tylko na własnych błędach, ale wyciągać konsekwencje z doświadczeń państw, których infrastruktura energetyczna jest w dużo lepszym stanie niż polska.

Zobacz także: Awaria elektrowni wodnej na Syberii

Szczecin bez prądu

„Gdy w nocy z 7 na 8 kwietnia mieszkańców Krajnika (100 km od Szczecina) obudził potężny huk, sądzili, że zawalił się jakiś dom. A to pod wpływem ciężaru śniegu masą poskręcanego żelastwa stał się słup elektryczny. Wkrótce zaczęły padać kolejne linie energetyczne. O 3.30 w nocy lewobrzeżna część Szczecina utonęła w ciemnościach. Tuż po piątej rano na dworcu głównym w Szczecinie kłębiło się ponad sto osób, próbując rozświetlać ciemności telefonami komórkowymi. Nikt nie był w stanie powiedzieć, kiedy ruszą pociągi… Tuż przed szóstą rano do sztabu kryzysowego spłynęły informacje o skutkach katastrofy. Prądu nie miało kilkaset tysięcy osób. Duża część sklepów była zamknięta… Do klientów i przechodniów dotarły informacje, że prąd może być dostępny dopiero następnego dnia rano. Ze sklepów, które były czynne, zaczęła znikać woda mineralna i chleb. Na ulicach pojawiły się wspólne patrole policji i żandarmerii wojskowej. Przed południem przestały działać telefony komórkowe. W części mieszkań nie było wody, pojawiły się problemy z nieczystościami… O szesnastej mieszkańcy usłyszeli pierwszy optymistyczny komunikat: do wieczora prąd ma być włączony w większości mieszkań (…)”– relacjonował przebieg awarii energetycznej w Szczecinie tygodnik „Wprost” [1].

Zobacz także: Agregaty prądotwórcze jako źródła zasilania rezerwowego

Jak podawała lokalna prasa, awaria, która nawiedziła w kwietniu 2008 roku Szczecin, byłą największą od czasów drugiej wojny światowej. Drzewa powalone przez obfite opady deszczu ze śniegiem zerwały w wielu miejscach linie energetyczne i trakcję kolejową. Informacje szczecińskiego magistratu potwierdzały, że awaria spowodowała, iż w mieście nie było również wody. Utrudnione było funkcjonowanie komunikacji miejskiej – nie działały tramwaje. W ich miejsce władze Szczecina uruchomiły komunikację zastępczą. W Szczecinie został powołany sztab kryzysowy. Awaria prądu dotknęła nie tylko Szczecin, lecz również okoliczne miasta w promieniu stu kilometrów. Poważna sytuacja była między innymi w Policach i Kołobrzegu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W całym regionie zostały zerwane trzy linie wysokiego napięcia. Ciężki śnieg wywrócił słup energetyczny. W Szczecinie agregaty zastępcze dostarczały prąd, który pozwolił na funkcjonowanie najważniejszych urzędów miasta oraz służb kryzysowych. Straż pożarna informowała, że w mieście trwają prace nad usuwaniem powalonych drzew. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego potwierdziło, że z powodu awarii szpitale pracują na rezerwowych agregatach oraz że nieprzejezdna jest część linii kolejowych.

Zobacz także: Tymczasowe techniki utrzymania zasilania energią elektryczną

Nie tylko w Polsce miały miejsce tak rozlegle w skutkach awarie. Podobnie Europa i Ameryka zostały dotknięte w ostatnich latach zakłóceniami związanymi z przerwami w dostawie energii elektrycznej na dużych obszarach i na dużo większą skalę. Blackouty wystąpiły 14 sierpnia 2003 roku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, 23 września 2003 roku w Danii i Szwecji, 28 września 2003 roku we Włoszech oraz 12 lipca 2004 roku w Grecji.

awaria w USA i w Kanadzie – 14 sierpnia 2003 r.

Tego dnia temperatura na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych wynosiła 90°F (tzn. 32,2°C), co było temperaturą wyższą od wartości średniej (80°F), ale niższą od wartości maksymalnej (100°F). W sieci przeważały przepływy mocy z kierunku południowego i zachodniego ku północy (Michigan) oraz ku zachodowi (Nowy Jork). Przepływ mocy z południa i zachodu USA skierowany był głównie do północnego Ohio, do Michigan oraz kanadyjskiego Ontario. Zakłócenie powstało w północnym Ohio w wyniku zwarcia przewodu linii napowietrznej 345 kV z drzewami. Przeciążenie wywołało kaskadowe rozszerzanie się zakłócenia spowodowane kolejnym wyłączaniem linii przesyłowych przez zabezpieczenia. Doszło do zasilania wyspowego, a w końcu wyłączenia znacznej części północnozachodnich Stanów Zjednoczonych oraz południowozachodniej Kanady. W ciągu kilku godzin zostało wyłączone 61 800 MW mocy. Awaria objęła 265 elektrowni z 508 blokami energetycznymi. Bez energii elektrycznej pozostawało 50 milionów osób na znacznym obszarze USA i Kanady.

Amerykańska organizacja zajmująca się zagadnieniami związanymi z niezawodnością dostawy energii elektrycznej (NERC – North American Electric Reliability Council) tak opisuje przebieg awarii:

13:31:34 Nastąpiło wyłączenie bloku nr 5 o mocy 597 MW w elektrowni Eastlake, w północnym Ohio, u wybrzeży jeziora Erie. Przed wyłączeniem obsługa bloku starała się podnieść napięcie sieci, a moc bierna zbliżyła się do wartości maksymalnie dopuszczalnej. Oczywiście, po wyłączeniu baterii kondensatorów na linii 138 kV nastąpiło przekroczenie dopuszczalnej wartości mocy biernej i automatyczna regulacja napięcia przełączyła się na regulację ręczną. Ta jednak miała błędnie nastawioną wartość zadaną i moc bierna spadła do zera. Obsługa próbowała przełączyć regulację na automatyczną, ale blok został wyłączony przez zabezpieczenie od utraty wzbudzenia. Ze względu na to, że już było wyłączonych więcej bloków na tym obszarze, zaczął pojawiać się brak mocy biernej do regulacji napięcia (moc bierna jest niezbędna zarówno do pokrycia strat mocy biernej przy znacznych obciążeniach linii, jak i do pokrycia potrzeb silników indukcyjnych stosowanych w urządzeniach klimatyzacyjnych). Układ znalazł się w stanie ostrzegawczym, gdyż nie było spełnione kryterium niezawodnościowe (N-1). Dyspozytorzy zakładu energetycznego zaopatrującego w energię elektryczną część Ohio, Pensylwanię oraz New Jersey (FE – First Energy Corporation) nie wiedzieli jednak o tej sytuacji, gdyż ani po wyłączeniu bloku, ani później, po wyłączeniu dalszych linii, nie przeprowadzili obliczeń, z analizą kontyngentu (kontingenčni) włącznie, nie wykonywali więc żadnych działań korekcyjnych niezbędnych dla powrotu do stanu bezpiecznego.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Działalność TGE w sierpniu 2019 r.

Towarowa Giełda Energii podsumowała działalność w sierpniu 2019 r. Wynika z niej, że wolumen obrotu energią elektryczną na TGE wyniósł 21 214 456 MWh i był o 18,4 proc. wyższy niż w...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl