Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Silniki stosowane w zespołach prądotwórczych

Elektrownia Pavana III w Hondurasie o mocy 267,4 MW wytwarzanej przez 16 silników średnioobrotowych Wartsila 18V46 (18 cylindrów o średnicy 460 mm), zasilanych paliwem pozostałościowym (HFO) [4]
Elektrownia Pavana III w Hondurasie o mocy 267,4 MW wytwarzanej przez 16 silników średnioobrotowych Wartsila 18V46 (18 cylindrów o średnicy 460 mm), zasilanych paliwem pozostałościowym (HFO) [4]

W artykule opisano wybrane przykłady zastosowania spalinowego silnika tłokowego jako jednostki napędzającej prądnice w zespołach prądotwórczych zwanych agregatami prądotwórczymi. Ponieważ w publikacjach naukowych używane są różnorodne terminy techniczne, charakterystyczne dla poszczególnych autorów subiektywnie definiujących zjawiska i używających często specyficznego słownictwa, w publikacji użyto słownictwa żargonowego, zrozumiałego dla większości eksploatatorów.

Przyjęto definicję agregatu jako zespołu różnych maszyn połączonych ze sobą na stałe w celu wykonywania określonego zadania eksploatacyjnego, stanowiącego przez to jedno nowe urządzenie robocze, najczęściej zamocowane na wspólnej ramie lub we wspólnej obudowie i ze wspólnym panelem kontrolno-sterującym. Zatem agregat prądotwórczy (zespół prądotwórczy) to autonomiczny zespół do wytwarzania energii elektrycznej. Składa się on z prądnicy oraz spalinowego silnika tłokowego jako jednostki napędzającej.

podział zespołów prądotwórczych

Przy obecnym gwałtownym rozwoju myśli technicznej i technologii istnieją duże możliwości doboru urządzeń wchodzących w skład zespołu prądotwórczego, zarówno prądnicy, jak i silnika spalinowego. Biorąc pod uwagę wybrane kryteria, zespoły prądotwórcze można podzielić ze względu na:

  • charakter pracy podczas zasilania sieci:

– zespoły prądotwórcze w zastosowaniupodstawowym,
– zespoły prądotwórcze w zastosowaniu pomocniczym,
– zespoły prądotwórcze w zastosowaniu awaryjnym,

  • miejsce zastosowania:

– zespoły prądotwórcze w zastosowaniu lądowym,
– zespoły prądotwórcze w zastosowaniu morskim,

  • sposób instalowania w strukturze obiektu zasilanego energią elektryczną:

– stałe mocowanie zespołów prądotwórczych (stała instalacja),
– ruchome zespoły prądotwórcze (ruchoma instalacja, np. w kontenerach),

  • sposób, w jaki są uruchomiane:

– zespoły uruchamiane mechanicznie,
– zespoły uruchamiane sprężonym powietrzem,
– zespoły uruchamiane energią elektryczną,

  • sposób, w jaki są sterowane:

– zespoły z ręcznym sterowaniem,
– zespoły z automatycznym sterowaniem,

  • współpraca z innymi jednostkami prądotwórczymi:

– pracujące jako pojedyncze jednostki (moduły),
– pracujące we współpracy z innymi modułami.

charakter pracy podczas zasilania sieci

Zespoły prądotwórcze w zastosowaniu podstawowym służą do stałego wytwarzania energii elektrycznej dla różnych potrzeb (siła napędowa maszyn i urządzeń, oświetlenie, ogrzewanie itp.) na tym obszarze, gdzie nie ma innych źródeł. W zależności od zmian zapotrzebowania mocy, stosuje się różne koncepcje zastosowania zespołów prądotwórczych.

Przy zastosowaniu zespołów do wytwarzania energii elektrycznej zasilającej sieć energetyczną o dużych zmianach w poborze energii wykorzystuje się silniki średnioobrotowe (500 - 700 obr./min), bezwodnikowe, rzędowe lub w układzie V, o wielu cylindrach (do 32). Stosuje się do kilkunastu współpracujących zespołów prądotwórczych, często połączonych w sekcje.

Przy zastosowaniach aplikacyjnych, np. gdy energia elektryczna jest pobierana przez zakłady przemysłowe pracujące w trybie ciągłym (np. stacje pomp, wytwórnie biopaliw, oczyszczalnie ścieków itp.), stosuje się silniki wolnoobrotowe (100 - 120 obr./min), wodzikowe, dużych i wielkich mocy (do 60 MW), o dużych średnicach cylindrów (do 900 mm), rzędowe (do 12 cylindrów), pracujące jako pojedyncze zespoły.

W celu zwiększenia sprawności tego typu silników, odzyskuje się ciepło z wielu ton wody chłodzącej, i setek tysięcy m3 spalin. Dlatego też struktura tego typu elektrowni jest bardzo skomplikowana (rys. 1.). Na małych wyspach, gdzie nie ma miejsca na tego typu obiekty (złożona infrastruktura obniżająca walory turystyczne), stosuje się elektrownie pływające, nieposiadające swojego napędu. Korzystnym aspektem takiego rozwiązania jest łatwy dostęp do wody jako medium chłodzącego silniki zespołów prądotwórczych dużych mocy.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl