Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zespoły prądotwórcze jako źródła zasilania awaryjnego

Przykładowa realizacja zespołu prądotwórczego pracującego równolegle z siecią zasilającą [2]
Przykładowa realizacja zespołu prądotwórczego pracującego równolegle z siecią zasilającą [2]

Duża część odbiorników energii elektrycznej to urządzenia, które wymagają ciągłego zasilania energią elektryczną o określonych parametrach. Każdy, nawet najmniejszy zapad, zanik lub zakłócenie sieci elektroenergetycznej może spowodować nieobliczalne straty związane z przestojami urządzeń, ich wadliwą pracą lub uszkodzeniem. W przypadku systemów informatycznych może to skutkować zawieszeniem się systemu, a w ostateczności – utratą danych.

Do obiektów wymagających zwiększenia niezawodności dostarczanego zasilania zalicza się: banki, centra przetwarzania danych, szpitale, metro, obiekty telekomunikacyjne oraz kompleksy biurowe w pełni sterowane przez układy inteligentnego budynku. Niejednokrotnie zastosowanie zasilania dwustronnego z sieci elektroenergetycznej jest niewystarczające i należy instalować dodatkowe źródło energii w postaci zespołu prądotwórczego. Takie rozwiązanie jest poprawne pod warunkiem spełnienia podstawowych zasad współpracy zespołu prądotwórczego z siecią elektroenergetyczną [1].

Zobacz także: Źródła zasilania awaryjnego i gwarantowanego w układach zasilania obiektów budowlanych

zespoły prądotwórcze

Mają one za zadanie w momencie awarii głównego zasilania dostarczać energię elektryczną do odbiorników. Mimo swojej skuteczności, mają jedną zasadniczą wadę, jaką jest przerwa beznapięciowa, występująca w momencie zaniku napięcia [2]. Z tego względu, gdy na danym terenie występują długotrwałe przerwy w zasilaniu, stosuje się układy zasilania składające się z tandemu: zasilacz UPS i generator prądotwórczy. Jednym z czynników decydujących o wyborze takiego rozwiązania jest porównanie kosztów inwestycji i eksploatacji z uwzględnieniem wymiany co kilka lat zestawu baterii oraz takich samych nakładów na zespół prądotwórczy. Najważniejszymi czynnikami takiego porównania są moc odbiorników wymagających awaryjnego zasilania oraz niezbędny czas pracy tych urządzeń. Na takie porównanie wpływ ma wiele czynników, a w szczególności koszt baterii, który kształtuje ciągle rosnąca cena ołowiu [3].

Zobacz także: Układy zasilania gwarantowanego

Zastosowanie tandemu gwarantuje uzyskanie bardzo długich czasów podtrzymania zasilania, zależnych jedynie od ilości paliwa zgromadzonego w zbiornikach. Standardowo zespół wyposażony jest najczęściej w zbiornik paliwa pozwalający na autonomiczną pracę przez 8 godzin [2].

wahania częstotliwości

Kiedy zespół prądotwórczy zostanie uruchomiony i osiągnie obroty nominalne, układ SZR przełącza UPS i zasilane z niego odbiorniki na zasilanie z generatora. Duże początkowe obciążenie generatora powoduje znaczny spadek prędkości obrotowej, a co za tym idzie, spadek napięcia i zmiany częstotliwości poza tolerowane przez UPS granice. Sytuacja taka może trwać nawet kilka sekund. Zasilacze true on-line mają zwykle dość dużą tolerancję częstotliwości, na poziomie kilku Hz. Jednak zbyt niskie napięcie zasilania może spowodować przełączenie się zasilacza na pracę bateryjną. Odciążony zespół w krótkim czasie odzyska parametry znamionowe, co elektronika zasilacza awaryjnego zinterpretuje jako wystarczające parametry zasilania i powróci do pracy normalnej [2]. Sytuacja taka może powtarzać się, powodując „kołysanie” układu, które może trwać okresowo co 10 - 20 sekund, doprowadzając do wyczerpania baterii UPS-a i niekontrolowanego wyłączenia odbiorników. Aby temu zapobiec, do budowy tandemu stosuje się zespół wyposażony w elektroniczne regulatory napięcia i prędkości obrotowej oraz UPS o możliwie jak największej tolerancji częstotliwości i napięcia wejściowego. Innym sposobem jest zastosowanie w UPS-ie układu łagodnego startu (tzw. softstart), który obciąża źródło zasilania stopniowo w czasie kilku sekund [2].

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

dobór mocy zespołu

Moc zespołu prądotwórczego należy dobierać do mocy zapotrzebowanej przez zasilane odbiorniki. Jej wartość należy oszacować drogą analityczną lub przeprowadzić pomiary tygodniowych obciążeń, na podstawie których można ustalić wartości szczytowych obciążeń danej sieci [1]. W przypadku zasilacza awaryjnego moc pobierana z sieci energetycznej jest większa od mocy znamionowej. Przy zastosowaniu zespołu prądotwórczego jego moc powinna być wyższa co najmniej o sprawność zasilacza UPS oraz o moc potrzebną na ładowanie baterii akumulatorów. W przypadku zasilaczy true on-line sprawność waha się w granicach od 80 do 95 %, w zależności od wielkości urządzenia, a moc potrzebna na ładowanie baterii akumulatorów może dochodzić do kilkunastu procent mocy zasilacza. W takim przypadku moc zespołu powinna być co najmniej równa mocy pobieranej przez UPS i powiększona o współczynnik przewymiarowania agregatu. Jest to konsekwencją zniekształceń THDi wprowadzanych do sieci przez zasilacz oraz zależy od charakteru obciążeń odbiorników [2].

Zobacz także: Zespoły prądotwórcze jako źródła zasilania awaryjnego

Na kolejnych stronach prezentujemy zestawienie podstawowych parametrów zespołów prądotwórczych, przygotowane na podstawie ankiet przysłanych i zautoryzowanych przez producentów i dystrybutorów.

literatura

  1. J. Wiatr, Zespoły prądotwórcze w układach awaryjnego zasilania obiektów budowlanych, seria „Zeszyty dla elektryków” nr 3, DW Medium, Warszawa 2008.
  2. W. Charubin, Agregat prądotwórczy jako uzupełnienie UPS-a – dla przedłużenia czasu podtrzymania, Comex Joint Venture.
  3. Materiały marketingowe firmy Camco.
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl