Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zespoły prądotwórcze jako źródła zasilania awaryjnego

Przykładowa realizacja zespołu prądotwórczego pracującego równolegle z siecią zasilającą [2]
Przykładowa realizacja zespołu prądotwórczego pracującego równolegle z siecią zasilającą [2]

Duża część odbiorników energii elektrycznej to urządzenia, które wymagają ciągłego zasilania energią elektryczną o określonych parametrach. Każdy, nawet najmniejszy zapad, zanik lub zakłócenie sieci elektroenergetycznej może spowodować nieobliczalne straty związane z przestojami urządzeń, ich wadliwą pracą lub uszkodzeniem. W przypadku systemów informatycznych może to skutkować zawieszeniem się systemu, a w ostateczności – utratą danych.

Do obiektów wymagających zwiększenia niezawodności dostarczanego zasilania zalicza się: banki, centra przetwarzania danych, szpitale, metro, obiekty telekomunikacyjne oraz kompleksy biurowe w pełni sterowane przez układy inteligentnego budynku. Niejednokrotnie zastosowanie zasilania dwustronnego z sieci elektroenergetycznej jest niewystarczające i należy instalować dodatkowe źródło energii w postaci zespołu prądotwórczego. Takie rozwiązanie jest poprawne pod warunkiem spełnienia podstawowych zasad współpracy zespołu prądotwórczego z siecią elektroenergetyczną [1].

Zobacz także: Źródła zasilania awaryjnego i gwarantowanego w układach zasilania obiektów budowlanych

zespoły prądotwórcze

Mają one za zadanie w momencie awarii głównego zasilania dostarczać energię elektryczną do odbiorników. Mimo swojej skuteczności, mają jedną zasadniczą wadę, jaką jest przerwa beznapięciowa, występująca w momencie zaniku napięcia [2]. Z tego względu, gdy na danym terenie występują długotrwałe przerwy w zasilaniu, stosuje się układy zasilania składające się z tandemu: zasilacz UPS i generator prądotwórczy. Jednym z czynników decydujących o wyborze takiego rozwiązania jest porównanie kosztów inwestycji i eksploatacji z uwzględnieniem wymiany co kilka lat zestawu baterii oraz takich samych nakładów na zespół prądotwórczy. Najważniejszymi czynnikami takiego porównania są moc odbiorników wymagających awaryjnego zasilania oraz niezbędny czas pracy tych urządzeń. Na takie porównanie wpływ ma wiele czynników, a w szczególności koszt baterii, który kształtuje ciągle rosnąca cena ołowiu [3].

Zobacz także: Układy zasilania gwarantowanego

Zastosowanie tandemu gwarantuje uzyskanie bardzo długich czasów podtrzymania zasilania, zależnych jedynie od ilości paliwa zgromadzonego w zbiornikach. Standardowo zespół wyposażony jest najczęściej w zbiornik paliwa pozwalający na autonomiczną pracę przez 8 godzin [2].

wahania częstotliwości

Kiedy zespół prądotwórczy zostanie uruchomiony i osiągnie obroty nominalne, układ SZR przełącza UPS i zasilane z niego odbiorniki na zasilanie z generatora. Duże początkowe obciążenie generatora powoduje znaczny spadek prędkości obrotowej, a co za tym idzie, spadek napięcia i zmiany częstotliwości poza tolerowane przez UPS granice. Sytuacja taka może trwać nawet kilka sekund. Zasilacze true on-line mają zwykle dość dużą tolerancję częstotliwości, na poziomie kilku Hz. Jednak zbyt niskie napięcie zasilania może spowodować przełączenie się zasilacza na pracę bateryjną. Odciążony zespół w krótkim czasie odzyska parametry znamionowe, co elektronika zasilacza awaryjnego zinterpretuje jako wystarczające parametry zasilania i powróci do pracy normalnej [2]. Sytuacja taka może powtarzać się, powodując „kołysanie” układu, które może trwać okresowo co 10 - 20 sekund, doprowadzając do wyczerpania baterii UPS-a i niekontrolowanego wyłączenia odbiorników. Aby temu zapobiec, do budowy tandemu stosuje się zespół wyposażony w elektroniczne regulatory napięcia i prędkości obrotowej oraz UPS o możliwie jak największej tolerancji częstotliwości i napięcia wejściowego. Innym sposobem jest zastosowanie w UPS-ie układu łagodnego startu (tzw. softstart), który obciąża źródło zasilania stopniowo w czasie kilku sekund [2].

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

dobór mocy zespołu

Moc zespołu prądotwórczego należy dobierać do mocy zapotrzebowanej przez zasilane odbiorniki. Jej wartość należy oszacować drogą analityczną lub przeprowadzić pomiary tygodniowych obciążeń, na podstawie których można ustalić wartości szczytowych obciążeń danej sieci [1]. W przypadku zasilacza awaryjnego moc pobierana z sieci energetycznej jest większa od mocy znamionowej. Przy zastosowaniu zespołu prądotwórczego jego moc powinna być wyższa co najmniej o sprawność zasilacza UPS oraz o moc potrzebną na ładowanie baterii akumulatorów. W przypadku zasilaczy true on-line sprawność waha się w granicach od 80 do 95 %, w zależności od wielkości urządzenia, a moc potrzebna na ładowanie baterii akumulatorów może dochodzić do kilkunastu procent mocy zasilacza. W takim przypadku moc zespołu powinna być co najmniej równa mocy pobieranej przez UPS i powiększona o współczynnik przewymiarowania agregatu. Jest to konsekwencją zniekształceń THDi wprowadzanych do sieci przez zasilacz oraz zależy od charakteru obciążeń odbiorników [2].

Zobacz także: Zespoły prądotwórcze jako źródła zasilania awaryjnego

Na kolejnych stronach prezentujemy zestawienie podstawowych parametrów zespołów prądotwórczych, przygotowane na podstawie ankiet przysłanych i zautoryzowanych przez producentów i dystrybutorów.

literatura

  1. J. Wiatr, Zespoły prądotwórcze w układach awaryjnego zasilania obiektów budowlanych, seria „Zeszyty dla elektryków” nr 3, DW Medium, Warszawa 2008.
  2. W. Charubin, Agregat prądotwórczy jako uzupełnienie UPS-a – dla przedłużenia czasu podtrzymania, Comex Joint Venture.
  3. Materiały marketingowe firmy Camco.
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Światło dzienne, nasz naturalny regulator - odwzorowanie opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie»

nowe rozdzielnice Rozdzielnice dedykowane są przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały ... czytam dalej »


Wprawiają w ruch tysiące różnych pojazdów na świecie - znasz ich?

Rozdzielnice średniego napięcia (SN) - przegląd 2019

pojazdy elektryczne Medcom Rozdzielnice 2019 porównanie
Zmieniają sposób myślenia o energii elektryczne i nie tylko... czytam więcej » Rozdzielnice średniego napięcia (SN), tak jak i inne rozdzielnice energetyczne, budowane są na napięcia znamionowe w zakresie od 7,2 do 36 kV o wartościach 7,2; 12; ... czytam dalej »

Kamery termowizyjne w cenach promocyjnych - tylko do 30 czerwca! »

Promocje na kamery termowizyjne Przy pracach instalacyjnych, a także w przemyśle, kamera termowizyjna jest nieodzownym narzędziem pracy ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Ochrona przed przepięciami systemów alarmowych»

Wszyscy elektryczni producenci w jednym miesjcu - zobacz!

Ochrona przepięciowa systemów alarmowych Elektryczni producenci w jednym miejscu
Jak ochronić różnorodne elektroniczne systemy ochrony mienia przed skutkami przepięć(...) czytam dalej » Zobacz ponad 100,000 produktów elektromechanicznych w ofercie (...) czytam dalej »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Ograniczniki przepięć, które wybrać?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Układy SPD typu 1 (ograniczniki przepięć typu 1) powinny być stosowane do ochrony instalacji elektrycznej oraz urządzeń przed zagrożeniami stwarzanymi(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
5/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
  • - Oświetlenie boisk piłkarskich zgodnie z wymaganiami klas oświetleniowych
Zobacz szczegóły

Wakacyjna promocja prenumeraty „elektro.info”!

Już lada moment lato, czas urlopów i błogiego odpoczynku, ale... zanim to nastąpi mamy dla Was wyjątkową letnią promocję na zakup lub przedłużenie prenumeraty „elektro.info”!

Nowe czujniki w rodzinie NIPRESS 1

Rodzina czujników ciśnienia NIVELCO została znacząco powiększona i obecnie czujniki NIPRESS pokrywają zapotrzebowanie większości branż przemysłowych dzięki szerokiej gamie dostępnych...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl