elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Redakcja Nowe rekordy polskiej fotowoltaiki

Nowe rekordy polskiej fotowoltaiki Nowe rekordy polskiej fotowoltaiki

Pomimo że najlepsze warunki dla fotowoltaiki powinny być za kilka tygodni, to polskie instalacje już teraz rozpoczęły bić rekordy produkcji mocy. To bardzo dobra wiadomość dla krajowego systemu elektroenergetycznego.

Pomimo że najlepsze warunki dla fotowoltaiki powinny być za kilka tygodni, to polskie instalacje już teraz rozpoczęły bić rekordy produkcji mocy. To bardzo dobra wiadomość dla krajowego systemu elektroenergetycznego.

Gdzie znaleźć rozdzielnicę do swojego projektu?

Gdzie znaleźć rozdzielnicę do swojego projektu? Gdzie znaleźć rozdzielnicę do swojego projektu?

Poznaj najbardziej wszechstronne dostępne na rynku oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Poznaj najbardziej wszechstronne dostępne na rynku oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym » Poznaj najbardziej wszechstronne dostępne na rynku oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Rozwój elektromobilności w aglomeracjach miejskich

a system elektroenergetyczny (część 1.)

Rys. 1. Zapotrzebowanie na moc w KSE – scenariusz zgodny z PEP2040 [16]

Rys. 1. Zapotrzebowanie na moc w KSE – scenariusz zgodny z PEP2040 [16]

W drugiej połowie 2020 w Polsce zarejestrowanych było ponad 15 tys. pojazdów elektrycznych, w tym ponad 14 tys. osobowych i ponad 600 ciężarowych i dostawczych [1]. Dla porównania w Niemczech tylko w marcu 2020 roku zarejestrowano ponad 10 000 samochodów elektrycznych [2], a w całym 2019 roku zarejestrowano ponad 100 tys. samochodów elektrycznych [3]. Można zatem wnioskować, że wzorem państw zachodnich również w Polsce liczba elektrycznych pojazdów będzie stopniowo rosnąć. Zakłada się, że impulsem do tego ma być przyjęta na początku 2018 roku ustawa o elektromobilności, która tworzy system zachęt do zakupu pojazdów elektrycznych.

Zobacz także

Redakcja news Wybrano wykonawcę fabryki samochodów elektrycznych Izera

Wybrano wykonawcę fabryki samochodów elektrycznych Izera Wybrano wykonawcę fabryki samochodów elektrycznych Izera

Przetarg na realizację inwestycji ElectroMobility Poland w Jaworznie wygrała spółka Mirbud – jeden z liderów branży budowlanej w Polsce, specjalizujący się w budownictwie przemysłowym. Harmonogram prac...

Przetarg na realizację inwestycji ElectroMobility Poland w Jaworznie wygrała spółka Mirbud – jeden z liderów branży budowlanej w Polsce, specjalizujący się w budownictwie przemysłowym. Harmonogram prac umożliwia start produkcji samochodu Izera w połowie 2026 roku.

Redakcja news Norweska poczta kupiła elektryczne auta dostawcze z Chin

Norweska poczta kupiła elektryczne auta dostawcze z Chin Norweska poczta kupiła elektryczne auta dostawcze z Chin

Marka Maxus poinformowała o dostarczeniu kolejnej partii ponad 130 elektrycznych samochodów dostawczych dla norweskiej poczty. Wkrótce dołączy do nich jeszcze 50 takich aut. Celem norweskich pocztowców...

Marka Maxus poinformowała o dostarczeniu kolejnej partii ponad 130 elektrycznych samochodów dostawczych dla norweskiej poczty. Wkrótce dołączy do nich jeszcze 50 takich aut. Celem norweskich pocztowców jest całkowita rezygnacja z pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi i zastąpienie ich elektrykami.

Redakcja news Warszawie przybędzie 30 kolejnych autobusów elektrycznych

Warszawie przybędzie 30 kolejnych autobusów elektrycznych Warszawie przybędzie 30 kolejnych autobusów elektrycznych

Warszawa ze 160 autobusami elektrycznymi już dziś jest krajowym liderem w liczbie zeroemisyjnych autobusów miejskich. Ale flota ta powiększy się o 30 kolejnych pojazdów: MZA podpisały umowy na dostawę...

Warszawa ze 160 autobusami elektrycznymi już dziś jest krajowym liderem w liczbie zeroemisyjnych autobusów miejskich. Ale flota ta powiększy się o 30 kolejnych pojazdów: MZA podpisały umowy na dostawę nowego taboru z firmami Solaris oraz Busnex. Dzięki temu już w 2025 roku liczba autobusów elektrycznych w Warszawie wzrośnie do ponad dwustu.

Streszczenie

Obserwowany w ostatnich latach rozwój przemysłu motoryzacyjnego w obszarze samochodów elektrycznych charakteryzuje się znaczną dynamiką. W oczywisty sposób wpływa on także na branże powiązane z elektromobilnością. Rozwój elektromobilności będzie miał zasadniczy wpływ na zużycie energii elektrycznej. W chwili obecnej przy niewielkiej liczbie pojazdów elektrycznych ich wpływ na pracę systemu elektroenergetycznego jest praktycznie niezauważalny, ale wraz ze wzrostem liczby pojazdów oraz punktów ładowania ich znaczenie dla pracy systemu będzie rosło. Pierwotne założenia Planu Rozwoju Elektromobilności w Polsce sugerowały, że w 2025 roku po polskich drogach poruszać się będzie milion pojazdów elektrycznych. Wielkość ta została już kilka razy zweryfikowana, jednak kiedy zostanie urzeczywistniona, to tak duża liczba pojazdów elektrycznych w oczywisty sposób będzie oddziaływać na system elektroenergetyczny. W artykule przedstawiono perspektywy, szanse, wyzwania oraz trudności związane z wprowadzaniem elektromobilności w aglomeracjach miejskich i wyzwania, jakie w związku z tym będą przed operatorami systemów elektroenergetycznych.


Abstract

Development of e-mobility in urban ­agglomerations and the power system
The development of the automotive industry in the area of electric cars observed in recent years is characterized by considerable dynamics. It also clearly affects industries related to e-mobility. The development of e-mobility will have a major impact on electricity consumption. At present, with a small number of electric vehicles, their impact on the power system operation is practically imperceptible. But as the number of vehicles and charging points increases, their significance for the operation of the system will grow. The assumptions of the Electromobility Development Plan in Poland suggested that in 2025 there will be one million electric vehicles on Polish roads. This figure has already been verified several times, but when it becomes a reality, such a large number of electric vehicles will obviously impact the power system. The paper presents the prospects, opportunities, challenges and difficulties associated with the implementation of e-mobility in urban agglomerations and the challenges that will be faced by electricity system operators.

Z wielu analiz wynika, że aby spełnić teoretyczne scenariusze rozwoju elektromobilności, konieczna będzie budowa infrastruktury ładowania. W ciągu najbliższych 2–3 lat powinno powstać ponad 100 tysięcy stacji ładowania, a w ciągu kolejnych kilku lat prawie milion. Tylko przy takiej liczbie punktów ładowania można mówić o rozbudowanej strukturze stacji, dzięki którym możliwy będzie dynamiczny rozwój elektromobilności. W tej liczbie są oczywiście punkty ładowania indywidualnych właścicieli pojazdów elektrycznych, którzy będą je ładowali w swoich domach. To oczywiście oznacza ogromne inwestycje, które będą miały znaczny wpływ na rynek energii elektrycznej.

Zakłada się, że do 2050 roku popyt na energię elektryczną na potrzeby elektromobilności w całej Europie wyniesie ok. 8% całkowitego popytu na energię. Według założeń Ministerstwa Energii, jeśli po polskich drogach poruszać się będzie milion pojazdów elektrycznych, pociągnie to za sobą dodatkowy popyt na energię elektryczną od 2 do ponad 4 TWh rocznie [4]. W stosunku do całkowitego zapotrzebowania, które w roku 2019 wyniosło 169,4 TWh, nie jest to wielkość znaczna, ale konieczna do zabezpieczenia w przyszłości. Może się także okazać, że zapotrzebowanie na dodatkową energię będzie rozłożone nierównomiernie. Zdecydowanie większy popyt na energię pojawi się w dużych aglomeracjach miejskich, szczególnie wieczorami, gdy samochody podłączone będą do punktów ładowania. Jednak również tereny wiejskie mogą okazać się dużym wyzwaniem dla operatorów systemu dystrybucyjnego. Znaczny wzrost obciążenia spowodowany dużą liczbą samochodów elektrycznych może powodować przeciążenia starych i wyeksploatowanych wiejskich stacji transformatorowych, które najczęściej pozbawione są możliwości zdalnej regulacji. Dodatkowym wyzwaniem dla sieci elektroenergetycznej będzie przechodzenie transportu publicznego na energię elektryczną. Zakłada się, że już w 2025 roku prawie jedna trzecia spośród floty ponad 12 tys. autobusów w Polsce może być zasilana energią elektryczną. W drugiej połowie 2020 roku zarejestrowanych było 345 autobusów elektrycznych [1], a kolejne ogłaszane przez polskie miasta przetargi zdają się potwierdzać bardzo dynamiczny rozwój transportu miejskiego zasilanego energią elektryczną. Taka sytuacja z pewnością wygeneruje dodatkowe zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Jednym z założeń rozwoju elektromobilności jest stwierdzenie, że duży udział samochodów elektrycznych pozwoli w przyszłości stworzyć możliwość bilansowania systemu elektroenergetycznego z ich udziałem. Zakłada się, że ładowanie pojazdów w okresie doliny nocnej, a następnie ich wykorzystanie jako mobilnych magazynów w okresie szczytowego zapotrzebowania na moc i energię pozwoli w przyszłości stabilizować sieć, w której duży udział będą miały odnawialne źródła energii. Czy tak się faktycznie stanie, trudno w tej chwili oceniać, wiele zależeć będzie od samych użytkowników pojazdów elektrycznych. To oni będą bowiem czynnymi uczestnikami tego bilansowania, a przede wszystkim ich przyzwyczajenia dotyczące pory ładowania pojazdów oraz chęć oddawania energii do sieci. Może się okazać, że wzrost liczby pojazdów elektrycznych może doprowadzić do zwiększenia różnic w zapotrzebowaniu na energię w ciągu doby [5].

Zatem planowany rozwój i modernizacja sieci powinny odbywać się dwutorowo. Z jednej strony konieczne będzie wprowadzanie zachęt do korzystania z punktów ładowania w wybranych godzinach doby, przede wszystkim w okresie doliny nocnej. Natomiast z drugiej, zakładając również dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii, a jednocześnie rezygnację z elektrowni węglowych, konieczne będzie wykorzystanie magazynowania energii do bilansowania systemu oraz wzmocnienie i rozwój sieci dystrybucyjnej.

Elektromobilność w miastach

Istnieje wiele czynników wpływających na rozwój mobilności w miastach. Wśród nich można wymienić takie jak: demografia, zagospodarowanie terenu, zarządzanie transportem, dostępność transportu publicznego, korzystanie z samochodów i lokalna gospodarka. Zarządzanie mobilnością w mieście jest ważnym wyzwaniem dla aglomeracji miejskich [6]. Jak wskazują badania, transport odpowiada za prawie jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych. Z kolei transport w dużych aglomeracjach miejskich odpowiada za 40% całej emisji CO2 pochodzącej z transportu drogowego. Czynniki te powodują, że wielu obywateli jest narażonych na działanie szkodliwych emisji substancji pochodzących ze spalania paliw, które często przekraczają dopuszczalne poziomy.

W ostatnich latach można z tego powodu zauważyć wzrost świadomości klimatycznej, a także świadomości zdrowotnej wśród obywateli oraz rosnące obawy o bezpieczeństwo dostaw energii. Czynniki te powodują, że wzrasta zainteresowanie odejściem od paliw kopalnych na rzecz paliw alternatywnych i nowych układów napędowych pojazdów. Sektor transportowy jest bardzo podatny na zakłócenia w dostawie paliw i niestabilność cen ze względu na zależność od ropy naftowej.

Elektromobilność, jako nowe zjawisko, ze względu na swój bardzo dynamiczny charakter zmian, bez wątpienia stanie się czynnikiem, który będzie w znacznej mierze warunkował rozwój obszarów miejskich. Z punktu widzenia aglomeracji miejskich wdrażanie i rozwój transportu elektrycznego wymusi przede wszystkim konieczność [7, 8]:

  • rozbudowy infrastruktury punktów ładowania w centrach miast, co w przypadku znacznego udziału liczby pojazdów elektrycznych będzie powodować wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną;
  • określenia i ciągłego monitorowania minimalnej liczby punktów ładowania oraz ich rozbudowę w przestrzeni miejskiej;
  • rozbudowy infrastruktury ładowania w pobliżu dróg szybkiego ruchu, węzłów komunikacyjnych, co również powodować będzie wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną na obszarach, na których sieć elektroenergetyczna jest stosunkowo słabo rozwinięta;
  • zakup autobusów o napędzie elektrycznym, co powodować będzie zwiększanie zapotrzebowania na energię elektryczną w centrach miast, na dworcach autobusowych oraz zajezdniach.

Artykuł 36 Ustawy o elektromobilności [9] wskazuje, że każda jednostka samorządu terytorialnego, zamieszkana przez co najmniej 50 tysięcy mieszkańców, będzie zobligowana do posiadania w swej flocie transportu zbiorowego co najmniej 30% autobusów zeroemisyjnych. Realizacja tego celu będzie sporym wyzwaniem dla organów administracji samorządowej oraz działających na ich terenie operatorów transportu publicznego. Będzie to także wyzwanie dla operatora systemu dystrybucyjnego, ponieważ w związku z rozwojem elektromobilności konieczna będzie również rozbudowa infrastruktury ładowania. Wraz z powstawaniem kolejnych stacji i punktów ładowania niezbędne będą również inwestycje związane z rozbudową sieci elektroenergetycznych oraz przyłączeniem stacji ładowania do systemu.

W 2020 roku upłynął termin na opracowanie przez samorządy miast Planów Budowy Ogólnodostępnych Stacji Ładowania. Plan ten musi zostać poddany konsultacjom społecznym z udziałem mieszkańców gminy i w dalszej kolejności powinien zostać przekazany do operatorów systemów dystrybucyjnych, na obszarze działania, których planowane jest rozmieszczenie stacji ładowania. Zgodnie z przepisami ustawy o elektromobilności na podstawie tego Planu operator systemu dystrybucyjnego jest zobowiązany opracować program przyłączania ogólnodostępnych stacji ładowania.

Zatem zgodnie z ustawą operator systemu dystrybucyjnego ma obowiązek przygotowania, w gminach położonych na obszarze swojego działania, programu budowy ogólnodostępnych punktów ładowania. Wraz z tym programem musi również opracować program niezbędnych przedsięwzięć do przyłączenia tych punktów do sieci. Na podstawie tych programów gminy będą ogłaszać przetargi na operatorów infrastruktury ładowania. W przypadku, kiedy przetarg nie zostanie rozstrzygnięty, operator systemu dystrybucyjnego będzie zobowiązany do wybudowania i zarządzania ogólnodostępnym punktem ładowania.

Kolejnym zadaniem operatorów systemów dystrybucyjnych jest utrzymywanie ciągłości i niezawodności dostarczania energii elektrycznej oraz parametrów jakościowych energii elektrycznej. Wynika to Rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego [10]. Zapisano w nim, że przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej świadczy usługi dystrybucji tej energii na warunkach określonych w koncesji, w taryfie, w umowie o świadczeniu usług dystrybucji energii elektrycznej lub w umowie kompleksowej oraz w instrukcji i eksploatacji sieci dystrybucyjnej. Zadania i obowiązki operatorów systemów dystrybucyjnych wymuszają zatem kontrolę wszystkich przyłączanych do sieci odbiorców pod kątem spełniania odpowiednich kryteriów jakościowych. Dotyczy to także ładowarek pojazdów elektrycznych, które przyłączone do sieci mogą wprowadzać zakłócenia.

Stan obecny krajowego systemu elektroenergetycznego

Obecna Krajowy System Elektroenergetyczny boryka się z wieloma problemami, głównie na poziomie sieci dystrybucyjnych i rozdzielczych. Najważniejszym wyzwaniem jest zaawansowany wiek dystrybucyjnych sieci rozdzielczych i stacji oraz doprowadzenie ich do pełnej automatyzacji. Takie działania zdecydowanie poprawią niezawodność zasilania i sprawią, że operatorzy sieci dystrybucyjnych będą mogli skutecznie reagować na coraz większy wpływ nowych technologii przyłączonych do ich sieci. Dotyczy to przede wszystkim znacznego wzrostu udziału prosumentów oraz planowanego udziału pojazdów elektrycznych. Jeśli nasz system elektroenergetyczny ma funkcjonować w sposób pewny i bezpieczny oraz brać udział w rozwoju elektromobilności, musi podlegać ciągłej modernizacji. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że przy obecnej wyeksploatowanej infrastrukturze elektroenergetycznej na poziomie sieci dystrybucyjnej i rozdzielczej, trudno jest zapewnić odpowiedni poziomu niezawodności dostaw energii elektrycznej oraz zakładać dynamiczny rozwój elektromobilności [11].

Polski system elektroenergetyczny jest jednym z największych w Europie, a moc zainstalowana w nim na koniec 2019 roku wyniosła 46 799 MW. Maksymalne krajowe zapotrzebowanie na moc w 2019 roku wyniosło 26 504 MW. W porównaniu z danymi na koniec 2018 roku nastąpił wzrost tylko o około 860 MW mocy zainstalowanej, z czego znaczna część to moc zainstalowana w elektrowniach gazowych oraz źródłach odnawialnych. Jest to od kilku lat nowe zjawisko w krajowym systemie, do tej pory za największe przyrosty mocy zainstalowanej odpowiadały bowiem przede wszystkim elektrownie węglowe. Nadal głównym źródłem pozyskiwania energii w Polsce są właśnie elektrownie węglowe, a obecnie moc zainstalowana pochodząca z elektrowni zawodowych to ok. 70% mocy zainstalowanej. Natomiast udział odnawialnych źródeł energii (bez elektrowni wodnych zawodowych) w bilansie mocy zainstalowanej wyniósł na koniec 2019 roku ok. 19,9% (wiatrowych i innych odnawialnych), a produkcja energii z tych źródeł przekroczyła 9%. W tabelach 1. i 2. przedstawiono podstawowe dane dotyczące obecnej sytuacji w KSE. 

struktura mocy kse elektromobilnosc tab1

Tab. 1. Stan obecny struktury mocy zainstalowanej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (dane na 31.12.2019) [12]

struktura mocy kse elektromobilnosc tab2

Tab. 2. Stan obecny struktury produkcji energii elektrycznej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (dane na 31.12.2019) [12]

Jak można zauważyć, łączna moc zainstalowana w elektrowniach węglowych to ponad 30 GW, co stanowi ponad 67% mocy zainstalowanej, natomiast produkcja energii elektrycznej w tych źródłach to ponad 75%. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że od 2016 roku wystąpiła konieczność bilansowania niedoborów energii elektrycznej w KSE importem z krajów sąsiednich i ta tendencja ma charakter wzrostowy. Ma to szczególny wydźwięk w rozważaniach na temat tego, czy zdołamy dostosować nasz miks energetyczny do wymagań postawionych przez Unię Europejską w pakiecie 3x20, który nakłada na nas zobowiązanie zwiększenia do 15% udziału zużycia energii pochodzącej z OZE (a nie udziału mocy zainstalowanej!). Jest to także istotne z punktu widzenia możliwości zasilania dynamicznie rozwijanego rynku infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.

Sektor wytwarzania energii elektrycznej w naszym kraju opiera się w dużym stopniu na produkcji w znacznej części wyeksploatowanych już elektrowni węglowych. Struktura wiekowa KSE sprawia, że już w latach 2017–2019 wycofane z eksploatacji zostały bloki energetyczne w: Elektrowni Adamów (5x120 MW), Bełchatów (1x370 MW), a w najbliższym czasie dołączą do nich kolejne bloki: Bełchatów (1x370 MW), Łagisza (120 MW), Łaziska (2x125 MW), Siersza (120 MW) i Stalowa Wola (120 MW) [13]. Według scenariusza skumulowanych wycofań istniejących jednostek wytwórczych przedstawionego przez PSE S.A., który zakłada także wycofania ze względu na planowane wdrożenie konkluzji wprowadzających nowe standardy emisyjne (BAT – Best Available Techniques) [14], okazać się może, że do 2035 roku konieczne będzie wyłączenie ponad 20 GW źródeł wytwórczych [15]. Perspektywa wycofania z eksploatacji znacznych wartości mocy wytwórczych oraz niepewność uruchomienia planowanych projektów inwestycyjnych w aktualnych warunkach może implikować ryzyko niestabilnej pracy KSE oraz możliwości zaspokojenia przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną w najbliższej perspektywie.

Zgodnie z prognozami zapotrzebowania na moc i energię w najbliższej perspektywie krajowy system energetyczny może napotkać problemy w zbilansowaniu. Prognoza na najbliższe lata zakłada wzrost zapotrzebowania na moc zarówno dla szczytu letniego, jak i zimowego. W związku z koniecznością wycofania znacznych mocy z systemu elektroenergetycznego zarówno ze względu na wiek jednostek, jak i problem z wypełnieniem zobowiązań środowiskowych, konieczne będzie odtworzenie i budowa nowych mocy wytwórczych. Związany z tym będzie wymagany przyrost mocy zainstalowanej w KSE.

Zgodnie z założeniami projektu Polityki Energetycznej do roku 2040 w KSE mają powstać nowe elektrownie jądrowe, w 2033 pierwsza o mocy ok. 1–1,5 GW i kolejne pięć elektrowni co dwa lata. Oznacza to, że w najlepszym przypadku na koniec roku 2045 stabilność KSE będzie zapewniać 9 GW mocy z energetyki jądrowej. Kolejną propozycją jest inwestycja w farmy wiatrowe na morzu przy jednoczesnym wygaszaniu tych na lądzie. Równocześnie, według tego dokumentu, system ma wspierać duża ilość energii wytwarzanej z instalacji fotowoltaicznych, nawet do 20 GW w roku 2040. OZE ma odgrywać większą rolę jako wsparcie systemu, ma to się odbywać z wykorzystaniem energetyki prosumenckiej, na którą Projekt kładzie silny nacisk oraz podkreśla jej znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego. PEP2040 nie zakłada rezygnacji z energii produkowanej w elektrowniach konwencjonalnych, a raczej akcentuje rolę paliw kopalnych jako stabilizatora polskiej energetyki i ogólnie gospodarki.

Moc zainstalowana w elektrowniach węglowych ma być wciąż utrzymywana na poziomie 60% udziału w miksie przynajmniej do roku 2035. Scenariusz ten można określić jako węglowo-jądrowy. Obok przedstawionych założeń projekt podkreśla istotność wdrażania technologii zwiększających efektywność wytwarzania energii. Miks zgodny z powyższymi założeniami przedstawiono na rysunkach 1. i 2. odpowiednio dla udziałów poszczególnych źródeł w bilansie mocy i energii.

zapotrzebowanie na moc kse rys1

Rys. 1.  Zapotrzebowanie na moc w KSE – scenariusz zgodny z PEP2040 [16]

zapotrzebowanie na energie kse rys2

Rys. 2.  Zapotrzebowanie na energię w KSE – scenariusz zgodny z PEP2040 [16]

Wprowadzenie znacznej liczby pojazdów elektrycznych na rynek wygeneruje dodatkowy popyt na energię elektryczną. Zatem rozwój nowych źródeł wytwórczych opartych jedynie na źródłach odnawialnych będzie musiał być wsparty o źródła systemowe, które umożliwią regulację pracy systemu elektroenergetycznego. Duża liczba pojazdów elektrycznych oraz dynamiczny rozwój źródeł OZE, oba o stochastycznym charakterze pracy, z pewnością nie będą sprzyjały zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Jednak wraz z wycofywaniem z systemu węglowych źródeł wytwórczych warunkiem koniecznym do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa energetycznego jest budowa nowych instalacji opartych na systemach OZE, które będą w stanie uzupełnić energię elektryczną pochłoniętą przez użytkowane pojazdy elektryczne. W tym przypadku konieczne będzie również wprowadzanie do systemu energetycznego systemowych magazynów energii, które pozwolą na przesuwanie zmagazynowanej energii na okresy zwiększonego zapotrzebowania. Bez zainstalowania tych dodatkowych elementów systemu dynamiczny rozwój elektromobilności może doprowadzić do problemów w niezakłóconej dostawie energii elektrycznej.

Duża zmienność zapotrzebowania na energię elektryczną, jaka pojawi się wraz z coraz większym udziałem pojazdów elektrycznych, spowoduje konieczność regulacji mocy podstawowych jednostek wytwórczych oraz utrzymywanie znacznej liczby jednostek regulacyjnych. Jednostki wytwórcze, pracujące w podstawie obciążenia, które powinny pracować z mocą zbliżoną do znamionowej, w przypadku pracy z mocą mniejszą od znamionowej będą wytwarzać energię elektryczną ze znacznie niższą sprawnością. Z kolei utrzymywanie jednostek wytwórczych pracujących tylko w szczytach obciążenia wiązać się będzie z niewielkim czasem ich wykorzystania oraz bardzo wysokim kosztem jednostkowym wytwarzania energii elektrycznej.

Literatura

  1. https://www.forum-energii.eu/pl/blog/elektromobilnosc-kse [dostęp: 15.12.2020r]
  2. https://rozladowani.pl/rynek-w-niemczech-2020/ [dostęp: 02.06.2020]
  3. https://wrc.net.pl/niemcy-maja-gdzies-rzadowe-doplaty-do-elektrykow-ich-zainteresowanie-autami-na-baterie-jest-ponizej-oczekiwan [dostęp: 02.06.2020]
  4. Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce „Energia do przyszłości”, Ministerstwo Energii, 2017
  5. Kwiatkiewicz P., Szczerbowski R., Śledzik W., Elektromobilność - Środowisko infrastrukturalne i techniczne wyzwania polityki intraregionalnej, Wydawnictwo FNCE, 2020
  6. Sustainable Urban Mobility in the UE: No substantial improvment is possibile without Member State’s commitment, doi:10.2865/1094
  7. Heidrich, O., Hill, G., Neaimeh, M., Huebner, Y., Blythe, P. i Dawson, R. How do cities support electric vehicles and what difference does it make?; Technological Forecasting & Social Change, no. 123, 2017
  8. Krawiec, S. i Krawiec, K., Rozwój elektromobilności w Polsce. Uwarunkowania, cele i bariery. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, nr 332, 2017
  9. Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, Dz.U. 2018 poz. 317
  10. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 lutego 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego, Dz. U. z 2008 r. Nr 30, poz. 178
  11. Kłos M., Elektromobilność w Polsce - rozwój elektromobilności i związane z tym wyzwania dla systemu elektroenergetycznego, Sektor elektroenergetyczny, 1/2018
  12. https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-rb/raporty-roczne-z-funkcjonowania-kse-za-rok/ [dostęp: 25.05.2020]
  13. Zapewnienie mocy wytwórczych w elektroenergetyce konwencjonalnej, Departament Gospodarki, Skarbu Państwa i Prywatyzacji, KGP-4101-001-00/2014, Nr ewid. 17/2015/P/14/018/KGP
  14. Best Available Techniques (BAT) Reference Document for Large Combustion Plants, JOINT RESEARCH CENTRE Institute for Prospective Technological Studies Sustainable Production and Consumption Unit European IPPC Bureau, Final Draft, 2016
  15. Plan rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2016–2025, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., Konstancin-Jeziorna, 10 listopada 2015.
  16. Szczerbowski R., Kornobis D., The proposal of an energy mix in the context of changes in Poland’s energy policy. Propozycja miksu energetycznego w kontekście zmian polityki energetycznej Polski. Polityka Energetyczna, tom 22, z. 3. Wyd. Instytutu GSMiE PAN, Kraków, s. 5 – 18. PL ISSN 1429-6675. 2019
  17. Kuczyński K., Podstawowe wymagania dla stacji ładowania pojazdów elektrycznych, elektro.info, 12/2018.
  18. Electric vehicles: driving the transition, Fourteenth Report of Session 2017–19, House of Commons Business, Energy and Industrial Strategy Committee, 2018, www.parliament.uk/beis [dostęp: 25.05.2020]
  19. http://pie.net.pl/wp-content/uploads/2019/10/PIE-Raport_Elektromobilnosc.pdf 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Tesla dostała od UE prawie 150 mln euro na budowę superchargerów

Tesla dostała od UE prawie 150 mln euro na budowę superchargerów Tesla dostała od UE prawie 150 mln euro na budowę superchargerów

Unia Europejska ogłosiła listę firm, które dostaną subsydia z programu AFIF – to ponad 352 mln euro na 26 zielonych projektów infrastrukturalnych. W ich ramach powstanie m.in. około 12 tys. punktów ładowania...

Unia Europejska ogłosiła listę firm, które dostaną subsydia z programu AFIF – to ponad 352 mln euro na 26 zielonych projektów infrastrukturalnych. W ich ramach powstanie m.in. około 12 tys. punktów ładowania i 18 stacji tankowania wodoru. Największym beneficjentem jest Tesla, która otrzyma 148,7 mln euro na instalację 7198 punktów ładowania.

Redakcja news Chińska firma otworzyła w Niemczech fabrykę baterii do elektryków i magazynów energii

Chińska firma otworzyła w Niemczech fabrykę baterii do elektryków i magazynów energii Chińska firma otworzyła w Niemczech fabrykę baterii do elektryków i magazynów energii

Oficjalnie uruchomiono linię produkcyjną akumulatorów w fabryce w Getyndze. Chiński Gotion zainaugurował pracę swojej fabryki prezentacją pierwszego wyprodukowanego tam akumulatora. Tym samym chińska firma...

Oficjalnie uruchomiono linię produkcyjną akumulatorów w fabryce w Getyndze. Chiński Gotion zainaugurował pracę swojej fabryki prezentacją pierwszego wyprodukowanego tam akumulatora. Tym samym chińska firma Gotion High-tech rozszerzyła produkcję i dostawy w Europie.

Redakcja news Hilti Polska powiększa swoją flotę o elektryczne Skody Enyaq

Hilti Polska powiększa swoją flotę o elektryczne Skody Enyaq Hilti Polska powiększa swoją flotę o elektryczne Skody Enyaq

Spółka Hilti Polska, dostarczająca produkty i usługi dla branży budowlanej, podpisała umowę z Volkswagen Financial Services na pełen wynajem 11 używanych samochodów elektrycznych Škoda Enyaq.

Spółka Hilti Polska, dostarczająca produkty i usługi dla branży budowlanej, podpisała umowę z Volkswagen Financial Services na pełen wynajem 11 używanych samochodów elektrycznych Škoda Enyaq.

Redakcja news W Unii Europejskiej już 20% nowo rejestrowanych aut to elektryki

W Unii Europejskiej już 20% nowo rejestrowanych aut to elektryki W Unii Europejskiej już 20% nowo rejestrowanych aut to elektryki

Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów (ACEA) wynika, że w sierpniu 2023 r. udział w unijnym rynku nowych samochodów z napędem elektrycznym po raz pierwszy przekroczył 20%.

Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów (ACEA) wynika, że w sierpniu 2023 r. udział w unijnym rynku nowych samochodów z napędem elektrycznym po raz pierwszy przekroczył 20%.

Redakcja news Licznik Elektromobilności: prawie 50 tys. aut w pełni elektrycznych

Licznik Elektromobilności: prawie 50 tys. aut w pełni elektrycznych Licznik Elektromobilności: prawie 50 tys. aut w pełni elektrycznych

Na koniec sierpnia 2023 r. w Polsce były zarejestrowane 48 533 auta całkowicie elektryczne (łącznie osobowe i użytkowe). Przez pierwsze osiem miesięcy br. ich liczba zwiększyła się o 15 137 sztuk, tj....

Na koniec sierpnia 2023 r. w Polsce były zarejestrowane 48 533 auta całkowicie elektryczne (łącznie osobowe i użytkowe). Przez pierwsze osiem miesięcy br. ich liczba zwiększyła się o 15 137 sztuk, tj. o 67% więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.

Redakcja news Wałbrzych kupi autobusy wodorowe Solaris

Wałbrzych kupi autobusy wodorowe Solaris Wałbrzych kupi autobusy wodorowe Solaris

Miejski przewoźnik z Wałbrzycha rozstrzygnął przetarg na dostawę 20 autobusów elektrycznych zasilanych wodorem.

Miejski przewoźnik z Wałbrzycha rozstrzygnął przetarg na dostawę 20 autobusów elektrycznych zasilanych wodorem.

Redakcja news Scania testuje ciężarówkę z panelami fotowoltaicznymi

Scania testuje ciężarówkę z panelami fotowoltaicznymi Scania testuje ciężarówkę z panelami fotowoltaicznymi

Scania, we współpracy z partnerami, rozpoczęła testy swojej prototypowej ciężarówki ze specjalnie opracowaną przyczepą obudowaną panelami fotowoltaicznymi. Rozwiązanie to może zapewnić nawet kilka tysięcy...

Scania, we współpracy z partnerami, rozpoczęła testy swojej prototypowej ciężarówki ze specjalnie opracowaną przyczepą obudowaną panelami fotowoltaicznymi. Rozwiązanie to może zapewnić nawet kilka tysięcy dodatkowych kilometrów w ciągu roku.

Redakcja news Przy sklepach Polomarket pojawią się stacje ładowania

Przy sklepach Polomarket pojawią się stacje ładowania Przy sklepach Polomarket pojawią się stacje ładowania

Grupa Polomarket nawiązała współpracę z ChargeEuropa, europejskim operatorem sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Zakłada ona zainstalowanie stacji ładowania elektryków w pierwszych 30 lokalizacjach...

Grupa Polomarket nawiązała współpracę z ChargeEuropa, europejskim operatorem sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Zakłada ona zainstalowanie stacji ładowania elektryków w pierwszych 30 lokalizacjach w Polsce.

Redakcja news Kongres Nowej Mobilności 2023 – najważniejsze wnioski

Kongres Nowej Mobilności 2023 – najważniejsze wnioski Kongres Nowej Mobilności 2023 – najważniejsze wnioski

Tegoroczna edycja KNM była rekordowa – ponad 3 tys. przedstawicieli branży e-mobility z Polski i świata, przez trzy dni omawiało kluczowe trendy i wyzwania związane z transformacją transportu. Ponad 150...

Tegoroczna edycja KNM była rekordowa – ponad 3 tys. przedstawicieli branży e-mobility z Polski i świata, przez trzy dni omawiało kluczowe trendy i wyzwania związane z transformacją transportu. Ponad 150 wystawców prezentowało w Łodzi najnowsze zeroemisyjne technologie.

Redakcja news W Niemczech powstanie fabryka fotowoltaiki zintegrowanej z pojazdami

W Niemczech powstanie fabryka fotowoltaiki zintegrowanej z pojazdami W Niemczech powstanie fabryka fotowoltaiki zintegrowanej z pojazdami

Firma OPES Solar Mobility planuje zwiększenie swoich dotychczasowych mocy produkcyjnych i wybiera do tego lokalizację w Niemczech. Popyt na fotowoltaikę zintegrowaną z pojazdami (VIPV) rośnie, a elektryfikacja...

Firma OPES Solar Mobility planuje zwiększenie swoich dotychczasowych mocy produkcyjnych i wybiera do tego lokalizację w Niemczech. Popyt na fotowoltaikę zintegrowaną z pojazdami (VIPV) rośnie, a elektryfikacja kolejnych sektorów transportu tylko ten trend przyspieszy.

Redakcja news Flota DHL powiększa się o 100 kolejnych pojazdów elektrycznych

Flota DHL powiększa się o 100 kolejnych pojazdów elektrycznych Flota DHL powiększa się o 100 kolejnych pojazdów elektrycznych

DHL Parcel wynajął 100 w pełni elektrycznych samochodów marki Ford E-Transit. Do końca 2023 roku firma będzie miał w swojej flocie blisko 500 pojazdów elektrycznych.

DHL Parcel wynajął 100 w pełni elektrycznych samochodów marki Ford E-Transit. Do końca 2023 roku firma będzie miał w swojej flocie blisko 500 pojazdów elektrycznych.

Redakcja news Duńczycy zamykają stacje tankowania wodorem

Duńczycy zamykają stacje tankowania wodorem Duńczycy zamykają stacje tankowania wodorem

Everfuel, jedyny operator publicznych stacji tankowania wodorem w Danii, zamknął wszystkie pięć takich stacji na terenie kraju.

Everfuel, jedyny operator publicznych stacji tankowania wodorem w Danii, zamknął wszystkie pięć takich stacji na terenie kraju.

Redakcja news W Gorzowie Wlkp. powstały miejskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych

W Gorzowie Wlkp. powstały miejskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych W Gorzowie Wlkp. powstały miejskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych

W Gorzowie Wielkopolskim uruchomiono cztery miejskie stacje ładowania aut elektrycznych i hybrydowych, a na finiszu są prace nad budową kolejnych ośmiu. W sumie udostępnione będą 32 miejskie punkty ładowania.

W Gorzowie Wielkopolskim uruchomiono cztery miejskie stacje ładowania aut elektrycznych i hybrydowych, a na finiszu są prace nad budową kolejnych ośmiu. W sumie udostępnione będą 32 miejskie punkty ładowania.

Redakcja news Renault i Volvo stworzą elektryczne auta dostawcze nowego typu

Renault i Volvo stworzą elektryczne auta dostawcze nowego typu Renault i Volvo stworzą elektryczne auta dostawcze nowego typu

Grupa Renault i Volvo i CMA CGM poinformowały, że łączą siły, by stworzyć nową generację w 100% elektrycznych pojazdów dostawczych i opracują związaną z nimi gamę usług. Pierwsze takie dostawczaki mają...

Grupa Renault i Volvo i CMA CGM poinformowały, że łączą siły, by stworzyć nową generację w 100% elektrycznych pojazdów dostawczych i opracują związaną z nimi gamę usług. Pierwsze takie dostawczaki mają pojawić się w 2026 r.

Redakcja news W 2024 r. ruszy produkcja polskiego elektrycznego dostawczaka

W 2024 r. ruszy produkcja polskiego elektrycznego dostawczaka W 2024 r. ruszy produkcja polskiego elektrycznego dostawczaka

Polski samochód dostawczy jeszcze w tym roku ma zostać dopuszczony do procesów homologacyjnych, co stanowi ostatni etap przed rozpoczęciem produkcji seryjnej. Pierwsze auta mają trafić do klientów już...

Polski samochód dostawczy jeszcze w tym roku ma zostać dopuszczony do procesów homologacyjnych, co stanowi ostatni etap przed rozpoczęciem produkcji seryjnej. Pierwsze auta mają trafić do klientów już w 2024 r.

Redakcja news Trwa nabór wniosków o dotacje na rozwój zeroemisyjnego transportu w Polsce wschodniej

Trwa nabór wniosków o dotacje na rozwój zeroemisyjnego transportu w Polsce wschodniej Trwa nabór wniosków o dotacje na rozwój zeroemisyjnego transportu w Polsce wschodniej

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości kontynuuje realizację programów finansowanych z Funduszy Europejskich. W programie jest m.in. wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego w Polsce wschodniej...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości kontynuuje realizację programów finansowanych z Funduszy Europejskich. W programie jest m.in. wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego w Polsce wschodniej w zakresie sieci transportowych.

Redakcja news Kolejne autobusy elektryczne Autosan w Częstochowie

Kolejne autobusy elektryczne Autosan w Częstochowie Kolejne autobusy elektryczne Autosan w Częstochowie

MPK w Częstochowie zaprezentowało cztery zeroemisyjne autobusy elektryczne marki Autosan, które wkrótce zaczną wozić pasażerów.

MPK w Częstochowie zaprezentowało cztery zeroemisyjne autobusy elektryczne marki Autosan, które wkrótce zaczną wozić pasażerów.

Redakcja news W Polsce jest już ponad tysiąc stacji szybkiego ładowania

W Polsce jest już ponad tysiąc stacji szybkiego ładowania W Polsce jest już ponad tysiąc stacji szybkiego ładowania

Według danych z końca września 2023 r., w Polsce było zarejestrowanych łącznie 50 386 osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych.

Według danych z końca września 2023 r., w Polsce było zarejestrowanych łącznie 50 386 osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych.

Redakcja 15% nowo rejestrowanych aut w UE stanowią pojazdy elektryczne

15% nowo rejestrowanych aut w UE stanowią pojazdy elektryczne 15% nowo rejestrowanych aut w UE stanowią pojazdy elektryczne

We wrześniu 2023 r. liczba rejestracji nowych samochodów na rynku UE wzrosła o 9,2%, osiągając 861 062 sztuki. Udział samochodów elektrycznych (BEV) w rynku osiągnął 14,8%.

We wrześniu 2023 r. liczba rejestracji nowych samochodów na rynku UE wzrosła o 9,2%, osiągając 861 062 sztuki. Udział samochodów elektrycznych (BEV) w rynku osiągnął 14,8%.

dr inż. Karol Kuczyński Podstawy bezpieczeństwa pożarowego pojazdów elektrycznych

Podstawy bezpieczeństwa pożarowego pojazdów elektrycznych Podstawy bezpieczeństwa pożarowego pojazdów elektrycznych

Baterie litowo-jonowe znajdują coraz więcej zastosowań – począwszy od osobistych urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony i laptopy, do akumulatorów trakcyjnych w pojazdach elektrycznych i magazynów...

Baterie litowo-jonowe znajdują coraz więcej zastosowań – począwszy od osobistych urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony i laptopy, do akumulatorów trakcyjnych w pojazdach elektrycznych i magazynów energii. Dzieje się tak ze względu na to, że technologia litowa zapewnia wysoką gęstość energii, dobrą stabilność, niski współczynnik samorozładowania oraz około 10-letni cykl życia.

Redakcja news 55 elektrycznych Solarisów trafi na przedmieścia Sztokholmu

55 elektrycznych Solarisów trafi na przedmieścia Sztokholmu 55 elektrycznych Solarisów trafi na przedmieścia Sztokholmu

Szwedzki operator transportu publicznego Nobina Stockholm, zamówił 55 niskopodłogowych, trójosiowych autobusów elektrycznych Urbino 15 LE electric.

Szwedzki operator transportu publicznego Nobina Stockholm, zamówił 55 niskopodłogowych, trójosiowych autobusów elektrycznych Urbino 15 LE electric.

Redakcja Shell otworzył w Chinach megastację ładowania pojazdów elektrycznych

Shell otworzył w Chinach megastację ładowania pojazdów elektrycznych Shell otworzył w Chinach megastację ładowania pojazdów elektrycznych

Shell otworzył swoją największą stację ładowania pojazdów elektrycznych. Obejmuje ona 258 punktów szybkiego ładowania i w okresie testowym obsłużyła ponad 3,3 tys. pojazdów elektrycznych w ciągu doby!

Shell otworzył swoją największą stację ładowania pojazdów elektrycznych. Obejmuje ona 258 punktów szybkiego ładowania i w okresie testowym obsłużyła ponad 3,3 tys. pojazdów elektrycznych w ciągu doby!

news Elektryczne auta dostawcze z Chin we flocie Poczty Polskiej

Elektryczne auta dostawcze z Chin we flocie Poczty Polskiej Elektryczne auta dostawcze z Chin we flocie Poczty Polskiej

Flota Poczty Polskiej powiększyła się o elektryczne dostawcze modele MAXUS e-Deliver 3. W 16 największych polskich miastach pracę rozpoczęło 25 pojazdów chińskiego producenta.

Flota Poczty Polskiej powiększyła się o elektryczne dostawcze modele MAXUS e-Deliver 3. W 16 największych polskich miastach pracę rozpoczęło 25 pojazdów chińskiego producenta.

Redakcja news Ekoenergetyka i Orlen rozwijają infrastrukturę ładowania w Polsce i za granicą

Ekoenergetyka i Orlen rozwijają infrastrukturę ładowania w Polsce i za granicą Ekoenergetyka i Orlen rozwijają infrastrukturę ładowania w Polsce i za granicą

Niedawno Ekoenergetyka dostarczyła swoją pierwszą ultraszybką stację ładowania o mocy 175 kW na stację paliw Orlenu przy autostradzie A1 (MOP Machnacz Południe). Wkrótce takich stacji będzie dużo więcej.

Niedawno Ekoenergetyka dostarczyła swoją pierwszą ultraszybką stację ładowania o mocy 175 kW na stację paliw Orlenu przy autostradzie A1 (MOP Machnacz Południe). Wkrótce takich stacji będzie dużo więcej.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? » Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych» Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym » Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego » Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne? Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie! Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym » Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych » Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać? Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub! Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić? Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilacze z magazynami energii »

Zasilacze z magazynami energii » Zasilacze z magazynami energii »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających » Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne? Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych » Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia » Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami? Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli » Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych » Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi? Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych » Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne? Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji » Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych? Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać? Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania » Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji? Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli » Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Najnowsze produkty i technologie

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. Kompatybilność elektromagnetyczna na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych przeznaczonych do pracy w urządzeniach kontrolnych i zabezpieczających oraz w obwodach sterowania

Kompatybilność elektromagnetyczna na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych przeznaczonych do pracy w urządzeniach kontrolnych i zabezpieczających oraz w obwodach sterowania Kompatybilność elektromagnetyczna na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych przeznaczonych do pracy w urządzeniach kontrolnych i zabezpieczających oraz w obwodach sterowania

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

CADMATIC CADMATIC Electrical

CADMATIC Electrical CADMATIC Electrical

CADMATIC Electrical to najbardziej wszechstronne, dostępne na rynku oprogramowanie przeznaczone dla projektantów elektryków, dzięki któremu możemy w kompleksowy sposób zaprojektować instalację elektryczną...

CADMATIC Electrical to najbardziej wszechstronne, dostępne na rynku oprogramowanie przeznaczone dla projektantów elektryków, dzięki któremu możemy w kompleksowy sposób zaprojektować instalację elektryczną w budynku. Rozwiązanie automatyzuje i usprawnia proces projektowania, zapewniając integralność danych i stworzenie wysokiej jakości rezultatów i raportów na wszystkich etapach projektowania.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.