elektro.info

news Skuter elektryczny od Seata

Skuter elektryczny od Seata

Seat przedstawił nowy, całkowicie elektryczny skuter, który pojawi się na drogach w przyszłym roku. Model e-Scooter został zaprojektowany w taki sposób, aby jak najlepiej wpisać się w rosnący trend współdzielonej...

Seat przedstawił nowy, całkowicie elektryczny skuter, który pojawi się na drogach w przyszłym roku. Model e-Scooter został zaprojektowany w taki sposób, aby jak najlepiej wpisać się w rosnący trend współdzielonej mobilności.

Zasilanie budynków w energię elektryczną w warunkach normalnych a zasilanie w warunkach pożaru (część 2.)

Zasilanie budynków w energię elektryczną w warunkach normalnych a zasilanie w warunkach pożaru (część 2.)

W tej części artykułu prezentujemy metodykę projektowania ochrony przeciwporażeniowej oraz zagorożenia stwarzane przez gazy wydzielane przez baterie akumulatorów wraz ze sposobami ich neutralizacji.

W tej części artykułu prezentujemy metodykę projektowania ochrony przeciwporażeniowej oraz zagorożenia stwarzane przez gazy wydzielane przez baterie akumulatorów wraz ze sposobami ich neutralizacji.

news 100 dni programu „Mój Prąd”. Kiedy rusza drugi nabór?

100 dni programu „Mój Prąd”. Kiedy rusza drugi nabór?

Jakie są efekty z pierwszego naboru „Mój Prąd”? Redukcja szkodliwego dla zdrowia dwutlenku węgla o 58,8 tys. ton rocznie, 65 mln zł wypłaconych i zatwierdzonych do przekazania dotacji, 13,5 tys. dofinansowanych...

Jakie są efekty z pierwszego naboru „Mój Prąd”? Redukcja szkodliwego dla zdrowia dwutlenku węgla o 58,8 tys. ton rocznie, 65 mln zł wypłaconych i zatwierdzonych do przekazania dotacji, 13,5 tys. dofinansowanych instalacji PV przez 100 dni. Wychodząc naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu fotowoltaiką prosumencką Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada drugi konkurs. Do wykorzystania jest jeszcze ponad 90% z miliardowego budżetu programu.

Farnell partnerem na rynku energii odnawialnej

Farnell partnerem na rynku energii odnawialnej

Firma Farnell na polskim rynku operuje bezpośrednio od 4 lat. W ciągu tego okresu sprzedaż w Polsce rosła i rośnie nadal, w najszybszym tempie spośród innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, co pokazuje, że klienci darzą nas zaufaniem, a nasza oferta spełnia ich wymagania. Nasz sukces zawdzięczamy przede wszystkim profesjonalnej polskiej kadrze, która jest doskonale przygotowana do obsługi klientów, dostosowując globalną ofertę Farnell do lokalnych potrzeb.

Farnell bardzo dynamicznie rozwija się w Polsce, w czym tkwi tajemnica Państwa sukcesu?

Aneta Grabowska: – Firma Farnell na polskim rynku operuje bezpośrednio od 4 lat. W ciągu tego okresu sprzedaż w Polsce rosła i rośnie nadal, w najszybszym tempie spośród innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, co pokazuje, że klienci darzą nas zaufaniem, a nasza oferta spełnia ich wymagania. Nasz sukces zawdzięczamy przede wszystkim profesjonalnej polskiej kadrze, która jest doskonale przygotowana do obsługi klientów, dostosowując globalną ofertę Farnell do lokalnych potrzeb. W ciągu tych 4 lat nawiązaliśmy również lokalną współpracę z naszymi dostawcami, których mamy ponad 3500 w ofercie. Wspólnie organizujemy seminaria techniczne i szkolenia produktowe, które umożliwiają naszym klientom zapoznanie się z nowymi produktami i technologiami dostępnymi w ofercie Farnell.

Co wyróżnia Farnell spośrod innych dystrybutorów elektroniki?

AG: – Farnell, w odróżnieniu od innych dystrybutorów podzespołów elektronicznych, oferuje klientom kompleksowe rozwiązania projektowe, począwszy od odpowiedniego oprogramowania, poprzez szeroki wybór produktów, po wsparcie techniczne. W Farnell zajmujemy się nie tylko sprzedażą elementów z oferty 500 000 produktów, ale zapewniamy wsparcie naszym klientom na każdym etapie projektowania. To jest możliwe dzięki wspaniałej załodze, ludziom, którzy wykonują swoją pracę z zaangażowaniem i pasją.

W Farnell nie boimy się wyzwań i nie kopiujemy pomysłów naszej konkurencji. Wprowadzamy nowe rozwiązania i technologie, zarówno pod względem produktowym, jak i usług zapewniających wartość dodaną. Obecnie klienci mają coraz większe wymagania. Szukają partnera, u którego znajdą nie tylko komponenty do prototypu lub produkcji, ale który umożliwi im także dostęp do informacji dotyczących nowych rozwiązań technologicznych, trendów na rynku oraz zagadnień związanych ze zmianami w dyrektywach mających wpływ na branżę elektroniczną.

Farnell jest partnerem, który rozumie oczekiwania klientów. To nas wyróżnia spośród firm konkurencyjnych i pozwala objąć pozycję lidera na rynku w dostarczaniu nowych technologii.

Mają Państwo bardzo szeroką ofertę produktową, w jaki sposób pomagacie klientom odnaleźć to, czego potrzebują?

AG: – Przede wszystkim staramy się podejść w sposób indywidualny do potrzeb każdego klienta, nie tylko poprzez spotkania z naszymi przedstawicielami, ale także poprzez udoskonalanie funkcji naszej strony internetowej oraz odpowiednią segmentację produktów w katalogu online. Całkiem niedawno wprowadziliśmy na naszej stronie internetowej podział produktów na segmenty wertykalne, tzn. znajdujące swoje zastosowanie w aplikacjach, np. medycznych, militarnych, oświetleniowych itd. Dzięki temu klienci zainteresowani tymi aplikacjami mogą korzystać ze specjalnych mikrosties (ang. – mikrośrodki), gdzie zebrane są wszystkie odpowiadające tym zastosowaniom produkty dostępne w naszej ofercie.

Skupiając się na segmentach wertykalnych jesteśmy w stanie zaprezentować naszym klientom ofertę produktową odpowiadającą ich zainteresowaniom i potrzebom produkcyjnym. Strona internetowa jest podstawą tych działań, jednak jako dystrybutor wielokanałowy staramy się komunikować z klientami poprzez wszystkie dostępne media. Dlatego po raz pierwszy w tym roku wystawiamy się na targach militarnych MSPO, aby zaprezentować ofertę produktów znajdujących zastosowanie w tego rodzaju aplikacjach. Zatrudniamy również specjalistów zajmujących się danymi sektorami, jednym z nich jest James Turner, który odpowie na pytania dotyczące naszej oferty produktowej związanej z wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii.

Czym zajmuje się Farnell na rynku energii odnawialnej?

James Turner: – Na całym świecie mamy klientów działających w tym sektorze, którzy na bieżąco potrzebują specjalistycznych rozwiązań. Oferujemy urządzenia dla energetyki odnawialnej wielu wiodących producentów przemysłowych – informacje na ten temat można znaleźć na naszej stronie (www.farnell.com/alternative_energy) – produkty te przeznaczone są dla całego szeregu rozwiązań, są łatwe w identyfikacji, a ich zakup przebiega szybko i sprawnie. Strona ta, razem z naszym narzędziem projektowania element 14 Knode, to dobre podstawy współpracy z inżynierami projektantami, instalatorami oraz wykonawcami prac obsługowych i konserwacyjnych.

Jakie główne, techniczne zmiany zachodzą obecnie w energetyce wiatrowej?

JT: – Wraz z rozwojem tej technologii wzrasta moc zainstalowana i niezawodność turbin wiatrowych. Od 2005 roku i jeszcze do niedawna średnia moc turbiny budowanej na lądzie wynosiła 0,8–1,0 MW, a obecnie osiąga już 2,2–2,5 MW. Turbiny instalowane na morzu są jeszcze większe, ich moc jest rzędu 3,6 MW, natomiast do produkcji wchodzą teraz jednostki o mocy 5, 6 i 10 MW. Wraz ze wzrostem wymiarów i kosztów turbin wrasta również potencjalna moc, która może być oddawana do systemu. Jest to związane z wymaganiami dotyczącymi niezawodności turbin – ponieważ wiatr nie wieje w sposób ciągły, ważna jest dyspozycyjność turbin w momencie, gdy pojawia się wiatr. Producenci samych turbin i głównych podsystemów wymagają zatem komponentów o wysokiej jakości, pochodzących od sprawdzonych dostawców.

Wymagania dotyczące wydajności implikują również inne czynniki. Większość instalacji wyposażonych jest w system nadzorujący SCADA dla zapewnienia całodobowej kontroli pojedynczych turbin oraz całych farm wiatrowych, które stają się coraz bardziej zaawansowane oraz inteligentne. Jednocześnie, podobnie jak każde urządzenie, turbiny wymagają konserwacji.

Harmonogramy robót konserwacyjnych turbin wiatrowych są powszechnie znane i na profesjonalnym rynku działają wykonawcy zajmujący się pracami tego rodzaju. Eliminacja postojów awaryjnych dla zwiększenia całkowitej wydajności jest obecnie prawdziwym wyzwaniem. Rozwój konstrukcji turbin i doskonalenie selekcji komponentów przyczyniają się do zwiększenia dyspozycyjności, lecz turbiny starsze niż 15 lat bez wątpienia będą ulegały awariom spowodowanym uszkodzeniami komponentów. Rolą wykonawcy jest zapewnienie jak najszybszej wymiany zużytych komponentów – wymaga to odpowiedniego dostępu do bogatej oferty produktów.

Inna problematyka związana jest z infrastrukturą systemu elektroenergetycznego, do którego podłączone są elektrownie wiatrowe. W większości krajów sieć energetyczna została zbudowana dziesiątki lat temu i nie jest dostosowana do współpracy z odnawialnymi źródłami energii, które pracują okresowo. Niezależnie od konieczności inwestowania w unowocześnienie sieci, nieregularność pracy turbin wiatrowych stwarza poważne problemy operatorom przy bilansowaniu produkcji energii i zapotrzebowania. Jednocześnie ma to wpływ na obciążalność linii łączącej turbinę z transformatorem, stwarzając możliwość uszkodzeń transformatora. Wynika stąd potrzeba sterowania harmonicznymi przy połączeniu z siecią, a to jest znaczący składnik kosztów elektrowni wiatrowej.

A jakie są aspekty polityczne?

JT: – Kluczowe aspekty w debacie politycznej dotyczą wielkości subsydiowania rynku energii wiatrowej dla zapewnienia wzrostu, społecznej akceptacji odnawialnych źródeł energii i konsekwencji polityki rządów. W wielu krajach kwoty dotacji rządowych zostały obniżone w ostatnich latach dla utrzymania kontroli kosztów, ale dla pozostawienia wymaganej wysokości subsydiów konieczna jest wnikliwa ocena sytuacji, aby nadal zapewnić rentowność inwestycji w energetykę odnawialną.

Jest to istotny temat w czasie recesji, z której powoli wychodzimy – jednak cele Unii Europejskiej w postaci osiągnięcia zaplanowanej mocy zainstalowanej w źródłach odnawialnych muszą być zrealizowane. Wynika stąd, że każdy rząd musi uwzględnić, iż wzrost mocy źródeł odnawialnych wymaga prowadzenia konsekwentnej, długoterminowej polityki. Kluczem tej polityki jest publiczny sentyment i podczas gdy uwaga koncentruje się na rozmieszczeniu indywidualnych elektrowni wiatrowych (przykładowo dla ochrony naturalnych rezerwatów), to ogólny nastrój sprzyja odchodzeniu od elektrowni jądrowych oraz konwencjonalnych i kierowaniu się ku energetyce odnawialnej.

Zespół Farnell podczas tegorocznych targów Automaticon

Jak rozwija się obecnie polski rynek?

JT: – Polska niezwykle szybko wprowadziła energetykę wiatrową jako autentyczne źródło energii elektrycznej, poczynając od 75 MW w roku 2005, a w roku 2010 moc zainstalowana wyniosła już 1100 MW – wizja i determinacja tych pionierskich działań zasługują na uznanie. Polska ma duży potencjał i może stać się liderem rynku europejskiego w tej dziedzinie.

Jednak na razie pozostaje to wyzwaniem: plany Polski zainstalowania 6,65 GW mocy w elektrowniach wiatrowych muszą być skorelowane z energetyką węglową, która jest w Polsce podstawowym dostawcą energii i zatrudnia ok. 178 000 pracowników. Aby energia z wiatru mogła uzupełniać energię uzyskiwaną z węgla, wymagane jest prowadzenie odpowiedniej polityki w dziedzinie źródeł odnawialnych. Jedna z prognoz PTEW przewiduje, że do roku 2020 powstanie w polskiej energetyce wiatrowej 66 000 miejsc pracy.

Istotne jest zatem wsparcie rządowe sektora energetyki wiatrowej z wykorzystaniem możliwości lokalnych – znaczenie miejscowych doświadczeń jest nie do przecenienia. Światowi producenci turbin wiatrowych i deweloperzy farm wiatrowych inwestują w Polsce i w najbliższych latach przekonamy się, jak wyglądać będzie współpraca lokalnych producentów i firm obsługujących z producentami międzynarodowymi dla pełnego wykorzystania możliwości sektora energetyki wiatrowej.

Powiązane

Kontrole i sprawdzenia okresowe instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych (część 1)

Kontrole i sprawdzenia okresowe instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych (część 1)

Pomiary w okresie eksploatacji służą do oceny aktualnego stanu technicznego urządzeń i instalacji elektrycznych. Wyniki pomiarów są podstawą decyzji o dalszej eksploatacji lub dokonaniu stosownych napraw,...

Pomiary w okresie eksploatacji służą do oceny aktualnego stanu technicznego urządzeń i instalacji elektrycznych. Wyniki pomiarów są podstawą decyzji o dalszej eksploatacji lub dokonaniu stosownych napraw, lub wymiany. Zastosowanie najlepszych środków ochrony przeciwporażeniowej i przeciwpożarowej nie jest wystarczające, jeżeli nie będą one działały prawidłowo. Okresowe pomiary mają za zadanie potwierdzić skuteczność działania zastosowanych środków ochrony oraz zapewnić bezpieczeństwo użytkowania...

Transformatory rozdzielcze SN/nn i ich wyposażenie dodatkowe

Transformatory rozdzielcze SN/nn i ich wyposażenie dodatkowe

Transformatory służą do przekazywania i dystrybucji energii elektrycznej z trójfazowych sieci rozdzielczych wysokiego napięcia do sieci rozdzielczych niskiego napięcia na obszarach zurbanizowanych oraz...

Transformatory służą do przekazywania i dystrybucji energii elektrycznej z trójfazowych sieci rozdzielczych wysokiego napięcia do sieci rozdzielczych niskiego napięcia na obszarach zurbanizowanych oraz do zasilania urządzeń przemysłowych.

UPS-y w zastosowaniach specjalnych

UPS-y w zastosowaniach specjalnych

Zaniki i zapady napięcia oraz inne zaburzenia, które występują coraz częściej w sieciach elektroenergetycznych, powodują zakłócenia w pracy czułych odbiorników, często prowadzą do zatrzymania linii produkcyjnych,...

Zaniki i zapady napięcia oraz inne zaburzenia, które występują coraz częściej w sieciach elektroenergetycznych, powodują zakłócenia w pracy czułych odbiorników, często prowadzą do zatrzymania linii produkcyjnych, powodując znaczne straty ekonomiczne.

Komentarze

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.