elektro.info

Nowa seria młotowiertarek Modeco Expert

Nowa seria młotowiertarek Modeco Expert

Gama produktów Modeco została rozszerzona o nowe elektronarzędzia przeznaczone do wiercenia udarowego w betonie. Dzięki wydajnym mechanizmom udarowym, mocnym silnikom i pyłoszczelnym łożyskom, nowe młotowiertarki...

Gama produktów Modeco została rozszerzona o nowe elektronarzędzia przeznaczone do wiercenia udarowego w betonie. Dzięki wydajnym mechanizmom udarowym, mocnym silnikom i pyłoszczelnym łożyskom, nowe młotowiertarki marki Modeco sprawdzą się w roli podstawowego elektronarzędzia dla wszystkich majsterkowiczów.

Valena Allure – ikona designu

Valena Allure – ikona designu

Valena Allure to nowa seria osprzętu firmy Legrand, łącząca wysmakowaną awangardę i nowoczesność. Wyróżniający ją kształt ramek oraz paleta różnorodnych materiałów zachęcają do eksperymentowania. Valena...

Valena Allure to nowa seria osprzętu firmy Legrand, łącząca wysmakowaną awangardę i nowoczesność. Wyróżniający ją kształt ramek oraz paleta różnorodnych materiałów zachęcają do eksperymentowania. Valena Allure pomoże z łatwością przekształcić Twój dom w otoczenie pełne nowych wrażeń i stanowić będzie źródło kolejnych inspiracji.

news Schematy w chmurze obliczeniowej EPLAN eBuild

Schematy w chmurze obliczeniowej EPLAN eBuild

Na targach SPS 2019 zostanie zaprezentowane nowe oprogramowanie EPLAN eBuild do generowania schematów elektrycznych i hydraulicznych działające w chmurze obliczeniowej. Jest to oprogramowanie przeznaczone...

Na targach SPS 2019 zostanie zaprezentowane nowe oprogramowanie EPLAN eBuild do generowania schematów elektrycznych i hydraulicznych działające w chmurze obliczeniowej. Jest to oprogramowanie przeznaczone dla tych użytkowników Platformy EPLAN 2.8, którzy dopiero rozpoczynają swoje doświadczenia w środowisku rozwiązań chmurowych. Do korzystania z tego nowego oprogramowania freemium wymagana jest rejestracja w systemie EPLAN ePulse lub za pomocą Platformy EPLAN w wersji 2.8.

RP-Technik – nowy wymiar oświetlenia awaryjnego w Polsce

Rozmowa z Arturem Borowskim, Dyrektorem Generalnym (CEE) w RP-Technik

Artur Borowski – Dyrektor Generalny (CEE) w RP-Technik

Szanowny Panie Dyrektorze, jakby Pan w kilku słowach opisał RP-Technik Polska?

RP-Technik Polska to przede wszystkim świadoma organizacja, w 100% przemyślana, silnie zorientowana na wyznaczony cel, z dobrą strategią, doskonałym zarządzaniem i jeszcze lepszą realizacją. To podmiot, który w głównej mierze oparty jest na kapitale ludzkim, który stanowią profesjonaliści z kilkunastoletnim doświadczeniem w sektorze oświetlenia awaryjnego. Tu nie ma miejsca na przypadek (uśmiech).

Czy wspieracie Państwo klienta na każdym etapie realizacji zadania inwestycyjnego?

Dokładnie tak! Jest to kompleksowa obsługa. Począwszy od współpracy z biurami projektowymi i przygotowaniu przez naszych inżynierów koncepcji oświetlenia awaryjnego w projektach elektrycznych, przeszedłszy przez produkcję samych urządzeń i bezpośrednią dostawę do klienta końcowego, a skończywszy na uruchomieniu i serwisowaniu zaawansowanych systemów Centralnej Baterii.

Nasze działania w przypadku zadań inwestycyjnych realizowane są dwutorowo. Z jednej strony docieramy do inwestycji dopiero przewidzianych do zrealizowania – stąd ogrom spotkań z architektami i projektantami instalacji elektrycznych. Tylko do końca 2019 roku przeprowadzimy cykl lokalnych seminariów w siedmiu największych miastach w Polsce oraz będziemy partycypować w dużej ogólnopolskiej konferencji technicznej skierowanej do architektów i biur projektowych. Wspieramy tę grupę w zakresie norm i regulacji prawnych, przedstawiamy innowacyjne, spektakularne i niezwykle ciekawe wzorniczo, niespotykane dotychczas na rynku polskim rozwiązania z dziedziny szeroko rozumianego oświetlenia awaryjnego.

Drugi tor stanowią inwestycje obecnie realizowane, niezależnie od stopnia zaawansowania budowy. W tym przypadku nasze wsparcie uzyskują firmy wykonawcze oraz inwestorzy. Sugerujemy użycie zdecydowanie lepszych jakościowo opraw ewakuacyjnych, które mają 5-letnią gwarancję i charakteryzują się wszechstronnym montażem, szybką instalacją bez konieczności korzystania z jakichkolwiek narzędzi i możliwością zmiany funkcji lub wyglądu oprawy w dowolnej chwili. W kwestii rozproszonych systemów monitoringu ewakuacyjnego oświetlenia awaryjnego podpowiadamy, jak w prosty sposób oszczędzić czas i całkowicie wyeliminować wysokie nakłady finansowe związane ze zbędną magistralą komunikacyjną i kosztowną usługą uruchomienia takiego konwencjonalnego systemu.

Z kolei firmom elektroinstalacyjnym oraz dystrybutorom zapewniamy kwartalne szkolenia techniczne dotyczące instalacji, rozruchu oraz serwisowania Systemów Centralnej Baterii małej i wielkiej mocy.

Niezwykle ważny jest dla nas ostateczny użytkownik i administrator systemu, dlatego części zamienne do produkowanych przez nas rozwiązań oświetlenia awaryjnego dostępne są jeszcze przez wiele lat od dostawy produktu do budynku, natomiast oprogramowanie systemu w każdej chwili można zdalnie aktualizować.

Na co klienci zwracają szczególną uwagę przy wyborze rozwiązania oświetlenia awaryjnego?

Mam przyjemność działać w sektorze oświetlenia awaryjnego już 16. rok, dlatego dokładnie znam potrzeby i wymagania klientów w tej materii. Dzisiejszy klient znacząco różni się od tego z 2000 roku, który potrzebował jedynie oprawę z zainstalowanym modułem awaryjnego zasilania, wielokrotnie montowanym przez niekoniecznie wyspecjalizowaną firmę, którego kontrola odbywała się przez wewnętrzny przycisk testujący i zieloną, a bywało, że i czerwoną, diodę sygnalizującą stan naładowania akumulatora (uśmiech).

Dzisiejszy projektant, wykonawca oraz inwestor jest w pełni świadomy powagi oświetlenia awaryjnego, zatem również jego oczekiwania sprowadzają się do wielu istotnych parametrów. Przede wszystkim oświetlenie awaryjne ma służyć naszemu bezpieczeństwu, dlatego bezwzględne jest spełnienie wszystkich wymagań opisanych w aktualnych normach PN-EN 1838 i PN-EN 50 172 oraz obowiązujących rozporządzeniach, wytycznych i przepisach. Stąd właśnie jeszcze przed rozpoczęciem jakiejkolwiek współpracy każdy klient zadaje pytanie o ważne świadectwa dopuszczenia CNBOP.

Kolejnymi, istotnymi dla klientów aspektami są funkcjonalność i niezawodność opraw ewakuacyjnych oraz łatwość zarządzania systemami, które je permanentnie nadzorują i cyklicznie testują. Powszechnym zjawiskiem stało się instalowanie centralnego monitoringu systemu rozproszonego oświetlenia awaryjnego lub systemów Centralnej Baterii małej i wielkiej mocy. Obecnie coraz więcej nowo powstających inteligentnych obiektów użyteczności publicznej, w szczególności biurowce, hotele czy galerie handlowe, wyposażonych jest w centralny system zarządzania budynkiem BMS (ang. Building Management System), stąd potrzeba integracji ww. systemów oświetlenia awaryjnego z BMS.

Dzisiejszy inwestor oczekuje, aby oprawy awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego miały interesujące wzornictwo, wpisywały się w architekturę wnętrza i posiadały doskonałą kondycję i wygląd nie tylko dzisiaj, ale również za 10 lat. Z kolei firmy wykonawcze oczekują jak najprostszej i najszybszej instalacji oprawy ewakuacyjnej, kładą ogromny nacisk na redukcję kosztów związanych z uruchomieniem systemu i jego późniejszym serwisowaniem.

Obowiązujące przepisy wymagają, aby urządzenia przeciwpożarowe były certyfikowane przez CNBOP i posiadały świadectwo dopuszczenia. Jak proces ten wygląda ze strony producenta i dystrybutora?

Poruszył Pan ciekawy wątek Panie Redaktorze… Otóż jednostka CNBOP w przypadku opraw oświetlenia awaryjnego najczęściej nie wydaje certyfikatów, jak zwykło się je błędnie określać, lecz świadectwa dopuszczenia do użytkowania na terenie RP. W przypadku produkowanych przez nas opraw awaryjnych uzyskaliśmy dopuszczenia od CNBOP na podstawie wcześniej otrzymanych certyfikatów ENEC z niemieckiego laboratorium TÜV Rheinland. Oczywiście musieliśmy przejść pozytywnie audyt naszego zakładu produkcyjnego – w związku z tym, że posiadamy prawie 40-letni bagaż doświadczeń w oświetleniu awaryjnym, dlatego była to jedynie formalność.

Państwa produkty nagradzane są na wielu targach branżowych w Polsce i za granicą – czy ma to znaczenie dla klienta?

Ależ oczywiście, że tak. Oprócz tak znamienitych nagród o światowym zasięgu, jakimi są German Design Award z lat 2016 i 2018 oraz Reddot Design Award, odpowiednio za oprawę ewakuacyjną OLED oraz rodzinę opraw A-SERIA, wiele dobrego wydarzyło się również w Polsce. Proszę zauważyć, że do stycznia 2019 roku nie posiadaliśmy nawet jednego świadectwa dopuszczenia na oprawę ewakuacyjną, a na naszym koncie widniały już trzy nagrody i to wszystkie z I miejscem na podium! Mowa tu o: I Nagrodzie za Najbardziej Innowacyjny Produkt Targów Światło 2018 za FLEXWAY – Dynamiczne Oświetlenie Awaryjne; I Nagrodzie Targów Światło 2018 w kategorii Oświetlenie Awaryjne za rodzinę opraw oświetlenia awaryjnego KMU, KMB, KSU; I Nagrodzie za Najbardziej Innowacyjny Produkt Targów Światło 2017 za oprawę oświetlenia awaryjnego OLED.

Tego nie udało się dokonać żadnej innej firmie produkującej oświetlenie awaryjne w Polsce, co niewątpliwie świadczy o nadzwyczajności RP-Technik. Nadmienię tylko, że w skład kapituły przyznającej nagrody wchodzili niezależni Profesorowie z Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i eksperci Techniki Świetlnej Politechniki Łódzkiej. Wśród nich takie znakomitości jak prof. Wojciech Wybieralski czy prof. Wojciech Małolepszy – osoby nieskażone komercją, które traktują innowacje oraz wzornictwo jako zawód i nie są przywiązani do żadnej mody, doktryny czy ortodoksji designu.

Ten fakt został doceniony przez wielu inwestorów, wykonawców, a także projektantów w Polsce, którzy wielokrotnie sami podejmowali z nami pierwszy kontakt w trakcie poszukiwania wysokiej jakości innowacyjnych rozwiązań z zakresu oświetlenia awaryjnego. Generalnie mamy bardzo pozytywny odbiór, chyba nie byłbym w stanie policzyć, ile razy usłyszałem: cyt. „…wreszcie nowy gracz na rynku oświetlenia awaryjnego!...” (uśmiech). To naprawdę cieszy, tym bardziej że wszystko, co robimy, robimy z pasją…

Systemy centralnej baterii oraz opraw autonomicznych z akumulatorami mają swoich zwolenników i przeciwników. Jak Pan podchodzi do tych kwestii?

Cieszę się, że Pan zadał to pytanie. Muszę otwarcie przyznać, że kiedyś byłem zwolennikiem centralnego monitoringu systemu rozproszonego oświetlenia awaryjnego – jako główny atut uważałem dywersyfikację ryzyka w przypadku potencjalnego uszkodzenia lub zużycia akumulatora. Dzisiaj, po kilkunastu latach praktyki, stawiam je na równi i zwyczajnie na świecie pozostawiam decyzję ostateczną klientowi. Uważam, że kwestia bycia zwolennikiem lub przeciwnikiem któregoś z tych rozwiązań to jedno – to temat rzeka – nie opowiadam się po żadnej ze stron. Bardziej skłaniam się do analizy warunków obiektowych, w których ma być zastosowany dany system. W przypadku Turcji, której większość terytorium pozostaje w strefie zagrożenia trzęsieniem ziemi, Centralna Bateria nie ma racji bytu. Z kolei sprawdzi się doskonale w Polsce w magazynach wysokiego składowania (niższe koszty serwisowania) lub półotwartych parkingach (ryzyko niskiej temperatury). Natomiast w przestrzeniach biurowych, przy wielu zmianach kierunku, co przekłada się na dużą liczbę opraw ewakuacyjnych, świetnie sprawdzi się system rozproszony, chociażby ze względu na wspomnianą wcześniej dywersyfikację ryzyka oraz niższe koszty przez redukcję drogich kabli niepalnych. Ostatnio wielu inwestorów decyduje się na mieszanie obu systemów – na przykład CB w garażach i oprawy autonomiczne w częściach biurowych. Sądzę, że swoistym kompromisem pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami jest Zespół Centralnych Baterii małej mocy rozmieszczonych po jednej na każdym piętrze lub w każdej strefie pożarowej.

Na jakie rozwiązania w nowościach produktowych zwróciłby Pan uwagę czytelników, jak sprawdzają się systemy bezprzewodowego monitoringu w systemach oświetlenia awaryjnego?

Branżowa wyjątkowość RP-Technik Polska polega na produkcji rozwiązań unikalnych na skalę światową – nazywam to nowym wymiarem oświetlenia awaryjnego w Polsce. Perłą w koronie jest bezapelacyjnie Bezprzewodowy Samoorganizujący Monitoring Oświetlenia Awaryjnego Wireless Professional, którego produkcja tylko w 2018 roku znacznie przekroczyła 3500 szt. systemów, co przekłada się na ponad 80 000 szt. opraw awaryjnych dedykowanych do Wireless Professional. Na rynku polskim to wciąż nowość, która wypływa na szerokie wody i zyskuje coraz większe uznanie. Dzięki bezprzewodowemu monitoringowi, opartemu na komunikacji radiowej 868 MHz, kompletnie redukujemy magistralę komunikacyjną i drogi serwis uruchomieniowy, co znacznie wpływa na oszczędności dla inwestora. Sprawdziły się również nasze przewidywania z 2016 roku – potwierdziło się, że klienci w Polsce wręcz czekali na wysokiej jakości oprawy awaryjne, dlatego trafiliśmy w zupełną niszę na rynku z produkowaną przez nas rodziną opraw KMU, KMB, KSU oraz innowacyjną i spójną linią wzorniczych opraw ewakuacyjnych z odlewu cynkowego o nazwie A-SERIA, mającą uniwersalny montaż i prostą instalację.

Jakie są plany w segmencie oświetlenia awaryjnego i systemów monito­ringu?

W 2020 roku zaprezentujemy w Polsce zupełnie nowy system oświetlenia awaryjnego, który będzie totalną rewolucją w tym sektorze. Muszę przyznać, że koledzy z działu R&D zrobili ogromny krok – niestety w tym miejscu muszę nabrać wody w usta. Proszę obserwować naszą stronę internetową i katalog produktowy (uśmiech).

Powiązane

Nadmiarowość i niezawodność w układach zasilania gwarantowanego

Nadmiarowość i niezawodność w układach zasilania gwarantowanego

Zaniki i zapady napięcia oraz inne zaburzenia, które występują w sieciach elektroenergetycznych powodują w zakładach przemysłowych lub innych przedsiębiorstwach straty w wyniku zatrzymania linii produkcyjnych...

Zaniki i zapady napięcia oraz inne zaburzenia, które występują w sieciach elektroenergetycznych powodują w zakładach przemysłowych lub innych przedsiębiorstwach straty w wyniku zatrzymania linii produkcyjnych bądź zakłócenia w pracy układów elektronicznych. W przypadku częstego występowania trwających kilka–kilkadziesiąt sekund zakłóceń zasilania urządzenia o mocy rzędu kilkudziesięciu–kilkuset kVA wymagają zastosowania specjalizowanych układów zapewniających krótkotrwałe zasilanie odbiornikom, np....

Diagnostyka termowizyjna instalacji elektroenergetycznych przy zastosowaniu kamer termowizyjnych

Diagnostyka termowizyjna instalacji elektroenergetycznych przy zastosowaniu kamer termowizyjnych

Pomiary termowizyjne znajdują zastosowanie we wszystkich przypadkach, w których na podstawie wartości oraz rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu można oceniać jego stan techniczny. Najpopularniejszym...

Pomiary termowizyjne znajdują zastosowanie we wszystkich przypadkach, w których na podstawie wartości oraz rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu można oceniać jego stan techniczny. Najpopularniejszym sposobem wykrywania uszkodzeń urządzeń elektroenergetycznych jest wykonanie badań termowizyjnych, które stanowią około 70% wykonywanych pomiarów.

Pomiary jakości energii elektrycznej – zagadnienia wybrane

Pomiary jakości energii elektrycznej – zagadnienia wybrane

Jakość energii elektrycznej dostarczanej do urządzeń elektrycznych ma coraz większe znaczenie. Wynika to z zastosowania w przemyśle oraz urządzeniach codziennego użytku zaawansowanej elektroniki wrażliwej...

Jakość energii elektrycznej dostarczanej do urządzeń elektrycznych ma coraz większe znaczenie. Wynika to z zastosowania w przemyśle oraz urządzeniach codziennego użytku zaawansowanej elektroniki wrażliwej na zakłócenia zasilania. Efektem zaburzeń występujących w sieciach elektroenergetycznych są: migotanie światła i monitorów, utrata danych po zawieszeniu się systemu komputerowego, przegrzewanie się transformatorów i silników oraz częste zadziałania układów zabezpieczających. Nieprzewidziane i niezauważone...

Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane

Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane

Obserwując oświetlenie uliczne możemy spotkać się zarówno z rozwiązaniami technicznymi bardzo przestarzałymi, opartymi na wysokoprężnych lampach rtęciowych, jak i nowoczesnymi oprawami oświetleniowymi...

Obserwując oświetlenie uliczne możemy spotkać się zarówno z rozwiązaniami technicznymi bardzo przestarzałymi, opartymi na wysokoprężnych lampach rtęciowych, jak i nowoczesnymi oprawami oświetleniowymi o wysokiej sprawności wyposażonymi w nowoczesne źródła światła. System konserwacji opraw oświetleniowych często jednak pozostawia wiele do życzenia.

Wymagania a rzeczywiste konfiguracje rozdzielnic nn

Wymagania a rzeczywiste konfiguracje rozdzielnic nn

Rozdzielnice są częścią systemu elektroenergetycznego, którego zadaniem jest dostarczanie do odbiorników energii elektrycznej o parametrach zapewniających poprawną pracę tych odbiorników. Każdą rozdzielnicę...

Rozdzielnice są częścią systemu elektroenergetycznego, którego zadaniem jest dostarczanie do odbiorników energii elektrycznej o parametrach zapewniających poprawną pracę tych odbiorników. Każdą rozdzielnicę można scharakteryzować za pomocą układu połączeń wewnętrznych oraz sposobu powiązania z systemem elektroenergetycznym [1].

Kontrole i sprawdzenia okresowe instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych (część 1)

Kontrole i sprawdzenia okresowe instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych (część 1)

Pomiary w okresie eksploatacji służą do oceny aktualnego stanu technicznego urządzeń i instalacji elektrycznych. Wyniki pomiarów są podstawą decyzji o dalszej eksploatacji lub dokonaniu stosownych napraw,...

Pomiary w okresie eksploatacji służą do oceny aktualnego stanu technicznego urządzeń i instalacji elektrycznych. Wyniki pomiarów są podstawą decyzji o dalszej eksploatacji lub dokonaniu stosownych napraw, lub wymiany. Zastosowanie najlepszych środków ochrony przeciwporażeniowej i przeciwpożarowej nie jest wystarczające, jeżeli nie będą one działały prawidłowo. Okresowe pomiary mają za zadanie potwierdzić skuteczność działania zastosowanych środków ochrony oraz zapewnić bezpieczeństwo użytkowania...

Transformatory rozdzielcze SN/nn i ich wyposażenie dodatkowe

Transformatory rozdzielcze SN/nn i ich wyposażenie dodatkowe

Transformatory służą do przekazywania i dystrybucji energii elektrycznej z trójfazowych sieci rozdzielczych wysokiego napięcia do sieci rozdzielczych niskiego napięcia na obszarach zurbanizowanych oraz...

Transformatory służą do przekazywania i dystrybucji energii elektrycznej z trójfazowych sieci rozdzielczych wysokiego napięcia do sieci rozdzielczych niskiego napięcia na obszarach zurbanizowanych oraz do zasilania urządzeń przemysłowych.

UPS-y w zastosowaniach specjalnych

UPS-y w zastosowaniach specjalnych

Zaniki i zapady napięcia oraz inne zaburzenia, które występują coraz częściej w sieciach elektroenergetycznych, powodują zakłócenia w pracy czułych odbiorników, często prowadzą do zatrzymania linii produkcyjnych,...

Zaniki i zapady napięcia oraz inne zaburzenia, które występują coraz częściej w sieciach elektroenergetycznych, powodują zakłócenia w pracy czułych odbiorników, często prowadzą do zatrzymania linii produkcyjnych, powodując znaczne straty ekonomiczne.

Prefabrykowane stacje transformatorowe SN/nn (część 1) wymagania normy PN-EN 62271-202:2010

Prefabrykowane stacje transformatorowe SN/nn (część 1) wymagania normy PN-EN 62271-202:2010

Elektroenergetyczne stacje rozdzielcze SN/nn zasilane są z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV i najczęściej mają moc od 100 do 5000 kVA. W zależności od przeznaczenia rozróżnia się stacje miejskie,...

Elektroenergetyczne stacje rozdzielcze SN/nn zasilane są z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV i najczęściej mają moc od 100 do 5000 kVA. W zależności od przeznaczenia rozróżnia się stacje miejskie, przemysłowe, wiejskie oraz specjalnego przeznaczenia. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne [1]. Artykuł jest wstępem do serii artykułów dotyczących wymagań normalizacyjnych dotyczących stacji transformatorowych.

Farnell partnerem na rynku energii odnawialnej

Farnell partnerem na rynku energii odnawialnej

Firma Farnell na polskim rynku operuje bezpośrednio od 4 lat. W ciągu tego okresu sprzedaż w Polsce rosła i rośnie nadal, w najszybszym tempie spośród innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, co pokazuje,...

Firma Farnell na polskim rynku operuje bezpośrednio od 4 lat. W ciągu tego okresu sprzedaż w Polsce rosła i rośnie nadal, w najszybszym tempie spośród innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, co pokazuje, że klienci darzą nas zaufaniem, a nasza oferta spełnia ich wymagania. Nasz sukces zawdzięczamy przede wszystkim profesjonalnej polskiej kadrze, która jest doskonale przygotowana do obsługi klientów, dostosowując globalną ofertę Farnell do lokalnych potrzeb.

Miedź, mądry wybór

Miedź, mądry wybór

PCPM stworzyło platformę edukacyjną mającą na celu szerzenie wiedzy o zastosowaniu miedzi w wielu dziedzinach życia, tj. instalacjach stosowanych w gospodarstwach domowych oraz w dystrybucji gazów technicznych,...

PCPM stworzyło platformę edukacyjną mającą na celu szerzenie wiedzy o zastosowaniu miedzi w wielu dziedzinach życia, tj. instalacjach stosowanych w gospodarstwach domowych oraz w dystrybucji gazów technicznych, medycznych czy próżniowych, zastosowaniach kolektorów słonecznych czy pomp ciepła. Za pomocą krótkich prezentacji, filmów oraz wybranych podręczników i broszur, zainteresowany może znaleźć informacje, które podnoszą jego wiedzę i kwalifikacje.

Hiszpański gracz na polskim rynku

Hiszpański gracz na polskim rynku

Firma IMEFY jest na hiszpańskim rynku już od lat, od początku główną dziedziną jej działalności są transformatory. W tej chwili jest tam jednym z liderów w tej produkcji, jakie są jej tradycje? – Firma...

Firma IMEFY jest na hiszpańskim rynku już od lat, od początku główną dziedziną jej działalności są transformatory. W tej chwili jest tam jednym z liderów w tej produkcji, jakie są jej tradycje? – Firma IMEFY powstała w 1973 roku w miejscowości Los Yebenes położonej niedaleko miasta Toledo. Pełna nazwa oznacza: Industrial Mecano Electicas Fontecha Yebenes. Firma ma charakter rodzinny, obecnie prowadzona jest przez czterech braci, a jej założycielem był senior rodu Luis Fontecha. Początek działalności...

Czerpiąc z przeszłości, patrzymy w przyszłość

Czerpiąc z przeszłości, patrzymy w przyszłość

Europoles istnieje już 130 lat... – Tak, to prawda. Początki firmy sięgają 1881 roku. Na polskim rynku jesteśmy obecni od 1996 roku. Europoles ma 18 oddziałów w Europie i na Bliskim Wschodzie, zaś jej...

Europoles istnieje już 130 lat... – Tak, to prawda. Początki firmy sięgają 1881 roku. Na polskim rynku jesteśmy obecni od 1996 roku. Europoles ma 18 oddziałów w Europie i na Bliskim Wschodzie, zaś jej produkty znaleźć można na całym świecie. Posiadamy siedem zakładów produkcyjnych (w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii i Omanie). W Polsce funkcjonują 4 filie – w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Koninie. Klientom oferujemy wiedzę i doświadczenie oparte na wieloletniej tradycji. Czerpiąc...

Nowoczesne układy hybrydowych ograniczników przepięć

Nowoczesne układy hybrydowych ograniczników przepięć

Ograniczniki przeciwprzepięciowe (SPD – Surge Protective Devices) są elementami biernymi, które stają się aktywne przy przepięciu powstającym podczas wyładowania atmosfercznego lub przepięcia łączeniowego...

Ograniczniki przeciwprzepięciowe (SPD – Surge Protective Devices) są elementami biernymi, które stają się aktywne przy przepięciu powstającym podczas wyładowania atmosfercznego lub przepięcia łączeniowego w sieci zasilającej. Pojedynczy ogranicznik może jednak okazać się niewystarczający do skutecznego zabezpieczenia całej instalacji w obiekcie budowlanym, ponieważ ogranicza on częściowo przepływ prądu udarowego, który mimo zredukowanego napięcia może spowodować uszkodzenie urządzenia elektrycznego.

Budowa rozdzielnic SN – wybrane zagadnienia

Budowa rozdzielnic SN – wybrane zagadnienia

W obecnie produkowanych konstrukcjach rozdzielnic uwagę zwracają rozwiązania zwiększające niezawodność użytkowania i bezpieczeństwo obsługi w przypadku powstania łuku wewnętrznego. W celu usprawnienia...

W obecnie produkowanych konstrukcjach rozdzielnic uwagę zwracają rozwiązania zwiększające niezawodność użytkowania i bezpieczeństwo obsługi w przypadku powstania łuku wewnętrznego. W celu usprawnienia zabiegów konserwacyjnych pola są podzielone na oddzielne przedziały. Są one tak zaprojektowane, aby wytrzymywały nagłe przyrosty temperatury i ciśnienia, spowodowane ewentualnym wystąpieniem łuku wewnętrznego, dzięki zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń. Obecnie produkowane rozdzielnice mają mniejsze...

Wymagania normalizacyjne dla oświetlenia awaryjnego (część 2.) awaryjne oświetlenie ewakuacyjne i znaki ewakuacyjne

Wymagania normalizacyjne dla oświetlenia awaryjnego (część 2.) awaryjne oświetlenie ewakuacyjne i znaki ewakuacyjne

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia...

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania (DzU z 2010 r., nr 85, poz. 553) wprowadziło szereg wymagań dotyczących oświetlenia awaryjnego oraz znaków ewakuacyjnych.

Nadmiarowość w systemach zasilania rezerwowego (część 1.)

Nadmiarowość w systemach zasilania rezerwowego (część 1.)

Nadmiarowość, zwana również redundancją, polega na instalowaniu podzespołów nadmiarowych, aby w przypadku awarii jednego elementu układ dalej prawidłowo pracował. Rozróżnia się redundancję bierną i redundancję...

Nadmiarowość, zwana również redundancją, polega na instalowaniu podzespołów nadmiarowych, aby w przypadku awarii jednego elementu układ dalej prawidłowo pracował. Rozróżnia się redundancję bierną i redundancję czynną.

Agregaty prądotwórcze jako źródła zasilania rezerwowego

Agregaty prądotwórcze jako źródła zasilania rezerwowego

Większość odbiorników energii elektrycznej to urządzenia, które wymagają ciągłego zasilania energią elektryczną o określonych parametrach. Każdy, nawet najmniejszy zapad, zanik lub zakłócenie powstałe...

Większość odbiorników energii elektrycznej to urządzenia, które wymagają ciągłego zasilania energią elektryczną o określonych parametrach. Każdy, nawet najmniejszy zapad, zanik lub zakłócenie powstałe w sieci elektroenergetycznej może spowodować straty związane z przestojami urządzeń, ich wadliwą pracą lub uszkodzeniem.

Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane

Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane

Bezpieczeństwo, szybkość i brak zakłóceń w ruchu drogowym w znacznym stopniu zależą od warunków postrzegania na drodze. Mają na to wpływ odpowiednie cechy oświetlenia drogowego. Są one związane z wyodrębnionymi...

Bezpieczeństwo, szybkość i brak zakłóceń w ruchu drogowym w znacznym stopniu zależą od warunków postrzegania na drodze. Mają na to wpływ odpowiednie cechy oświetlenia drogowego. Są one związane z wyodrębnionymi czynnikami, takimi jak [1]: poziom i równomierność luminancji na nawierzchni, oświetlenie poboczy, ograniczenie olśnienia oraz prowadzenie wzrokowe. Ograniczenie olśnienia polega na zmniejszeniu odczucia dyskomfortu lub zdolności wykonywania pracy wzrokowej, w wyniku nadmiernego poziomu luminancji...

Wyłączniki mocy jako zabezpieczenie obwodów nn

Wyłączniki mocy jako zabezpieczenie obwodów nn

Wyłącznik mocy jest aparatem elektrycznym umożliwiającym dokonanie przerwy izolacyjnej w obwodzie elektrycznym lub przerwanie obwodu w przypadku przeciążenia lub zwarcia.

Wyłącznik mocy jest aparatem elektrycznym umożliwiającym dokonanie przerwy izolacyjnej w obwodzie elektrycznym lub przerwanie obwodu w przypadku przeciążenia lub zwarcia.

Wymagania normalizacyjne dla oświetlenia awaryjnego (część 1.)

Wymagania normalizacyjne dla oświetlenia awaryjnego (część 1.)

Oświetlenie ewakuacyjne należy do urządzeń przeciwpożarowych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku (DzU z 2010 r., nr 109, poz. 719).

Oświetlenie ewakuacyjne należy do urządzeń przeciwpożarowych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku (DzU z 2010 r., nr 109, poz. 719).

Efektywność przede wszystkim

Efektywność przede wszystkim

Firma istnieje już prawie 175 lat i ma bogate doświadczenia nie tylko w branży elektrycznej… – Firma Schneider Electric powstała w 1836 roku i na przestrzeni lat rozwijała swoją działalność na kolejnych,...

Firma istnieje już prawie 175 lat i ma bogate doświadczenia nie tylko w branży elektrycznej… – Firma Schneider Electric powstała w 1836 roku i na przestrzeni lat rozwijała swoją działalność na kolejnych, nowych obszarach, aby dzisiaj stać się globalnym ekspertem w zakresie zarządzania energią. W XIX wieku zaczynaliśmy w sektorze hutnictwa stali i żelaza oraz w przemyśle maszynowym i stoczniowym, w XX wieku rozpoczął się proces dywersyfikacji, wtedy skierowaliśmy nasze działania na rynek zarządzania...

Kompensacja mocy biernej w sieciach nn

Kompensacja mocy biernej w sieciach nn

Większość odbiorników energii elektrycznej pobiera z sieci elektroenergetycznej energię czynną i bierną. Energia czynna zamieniana jest na pracę użyteczną oraz najczęściej na straty cieplne. Energia bierna...

Większość odbiorników energii elektrycznej pobiera z sieci elektroenergetycznej energię czynną i bierną. Energia czynna zamieniana jest na pracę użyteczną oraz najczęściej na straty cieplne. Energia bierna natomiast warunkuje działanie wielu odbiorników energii elektrycznej, choć nie wykonuje pracy [1].

Efektywność energetyczna centrów przetwarzania danych (część 1.)

Efektywność energetyczna centrów przetwarzania danych (część 1.)

Prowadzenie przedsiębiorstwa wymaga obecnie obniżania kosztów oraz wprowadzania na bieżąco nowinek technicznych umożliwiających utrzymanie konkurencyjności. Jednocześnie realizacja nowych usług oznacza...

Prowadzenie przedsiębiorstwa wymaga obecnie obniżania kosztów oraz wprowadzania na bieżąco nowinek technicznych umożliwiających utrzymanie konkurencyjności. Jednocześnie realizacja nowych usług oznacza często większe koszty, ponieważ wymaga zakupienia sprzętu IT oraz jego serwisowania i zasilania.

Komentarze

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.