elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Symulacyjne metody analizy funkcjonowania układów automatyki elektroenergetycznej

Simulation methods for analyzing the operation of power automation systems

Schemat modelu linii dwutorowej z zaznaczonym położeniem kondensatorów szeregowych (SC), możliwymi lokalizacjami zwarcia oraz pomiarami, jakie udostępnia model

Schemat modelu linii dwutorowej z zaznaczonym położeniem kondensatorów szeregowych (SC), możliwymi lokalizacjami zwarcia oraz pomiarami, jakie udostępnia model

Warunki, w jakich współcześnie pracują sieci i systemy elektroenergetyczne, mimo dużego postępu technologicznego, jaki niewątpliwie dokonał się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, wcale nie uległy poprawie. Paradoksalnie, można zaryzykować stwierdzenie, że ów postęp technologiczny, jaki obserwujemy we wszystkich dziedzinach techniki, po części sam się przyczynił do tego stanu.

Zobacz także

AUTOMATION TECHNOLOGY Sp. z o.o. Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology – nowy gracz na rynku Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

mgr inż. Dominik Trojnicz, dr hab. inż. Marcin Habrych, mgr inż. Justyna Herlender Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A

Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A

Obecny bardzo gwałtowny rozwój fotowoltaiki – nie tylko w Polsce, ale na całym terenie Unii Europejskiej (UE) – niesie za sobą dużo zalet, takich jak pozyskiwanie energii z praktycznie nieskończonej energii...

Obecny bardzo gwałtowny rozwój fotowoltaiki – nie tylko w Polsce, ale na całym terenie Unii Europejskiej (UE) – niesie za sobą dużo zalet, takich jak pozyskiwanie energii z praktycznie nieskończonej energii słonecznej oraz brak emisji szkodliwych gazów, co przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Przyłączenie dużej liczby odnawialnych źródeł energii (OZE) nie pozostaje jednak bez wpływu na sieci elektroenergetyczne.

dr hab. inż. Marcin Habrych, mgr inż. Karol Świerczyński, dr inż. Bartosz Brusiłowicz Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.)

Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.) Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.)

Odpowiedzią na wymagania stawiane przez Kodeks Sieciowy jest opracowanie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE)...

Odpowiedzią na wymagania stawiane przez Kodeks Sieciowy jest opracowanie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) „Wymogów ogólnego stosowania wynikających z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r., ustanawiającego Kodeks Sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG)” [4], opublikowanych w roku 2018.

W artykule:

• Modelowanie sieci elektroenergetycznej
• Przykład zastosowania analizy symulacyjnej

Coraz ostrzejsze wymagania stawiane dostawcom energii elektrycznej przez odbiorców w zakresie pewności i jakości zasilania, stale rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, rosnący poziom zakłóceń w sieci, pojawienie się nowych technologii np. sieci inteligentnych, upowszechnienie się alternatywnych źródeł energii rozproszonej, pojawienie się licznej grupy prosumentów oraz cały szereg innych czynników, które w połączeniu z ciągłym niedofinansowaniem istniejącej infrastruktury energetycznej, powodują, że efektywny nadzór i sterowanie pracą sieci elektroenergetycznych jest trudne i rodzi konieczność wprowadzania nowych rozwiązań w tym zakresie.

O tym, że jest to realny problem, obok pomniejszych lokalnych awarii, świadczy najlepiej zwiększająca się liczba poważnych awarii systemowych, w tym również wielkoobszarowych blackoutów, które każdorazowo swoim zasięgiem obejmują ogromne obszary oraz dotykają niestety coraz większą liczbę odbiorców. Takie awarie są wyjątkowo uciążliwe dla konsumentów, ale również dla operatorów i spółek dystrybucyjnych, gdyż usuwanie ich jest często bardzo kosztowne i zabiera dużo czasu. Sytuacje takie zdarzają się na całym świecie, równie często, może nawet częściej w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie konsumpcja energii elektrycznej w przeliczeniu na obywatela jest wielokrotnie większa niż w krajach biedniejszych. Nie dziwi więc, że również w Polsce kwestia zapewnienia lepszych warunków pracy sieciom elektroenergetycznym jest problemem coraz ważniejszym, którego skuteczne rozwiązanie wymagać będzie zapewne co najmniej zweryfikowania rozwiązań stosowanych obecnie m.in. w zakresie kontroli i sterowania.

Kluczowym elementem, który sprawia, że praca sieci i systemów elektroenergetycznych jest w ogóle możliwa są układy automatyki elektroenergetycznej. Różnorodność i szybkość przebiegu procesów, jakie w nich występują oraz konieczność niezawodnego reagowania i podejmowania poprawnych decyzji w możliwie krótkim czasie, powoduje, że ręczna kontrola i sterowanie nie miały racji bytu w sieciach i systemach właściwie już od momentu wprowadzenia ich do użytkowania na przełomie XIX i XX wieku. Co więcej, układy automatyki elektroenergetycznej, w tym głównie systemy kontrolne typu SCADA, ale coraz częściej także układy automatyki zabezpieczeniowej, poprzez łącza teleinformatyczne wykorzystują do pracy informacje i pomiary rozproszone z wielu obiektów rozlokowanych często na dużych obszarach. Bez przesady można stwierdzić, że to właśnie od poprawnej pracy układów automatyki elektroenergetycznej zależy to czy sieci elektroenergetyczne będą dobrze pracować, i w efekcie czy odbiorcy w niezakłócony sposób będą mieć dostarczaną energię elektryczną o odpowiednich parametrach. Przy czym rola automatyki elektroenergetycznej jest równie istotna na wszystkich etapach, począwszy od wytwarzania, poprzez przesył i dystrybucję, na lokalnej konsumpcji energii skończywszy, ale także w zakresie diagnostyki i monitoringu urządzeń i sieci, oraz ich centralnego sterowania.

Systemy i układy automatyki elektroenergetycznej są rozwijane już od dziesiątek lat. Obecnie dominują rozwiązania cyfrowe, które umożliwiają ogromną swobodę w budowaniu i konfigurowaniu systemów kontrolno-pomiarowo-decyzyjnych, tak aby możliwie dobrze uwzględniały charakterystykę fragmentu sieci, którą mają nadzorować oraz wymagania jej właściciela. Układy muszą być zbudowane w taki sposób, aby spełniały cztery podstawowe wymagania:

  • pewność i niezawodność,
  • szybkość działania,
  • czułość i selektywność,
  • dyspozycyjność.

Zadaniem projektanta zabezpieczenia, a później projektanta układu zabezpieczeń konkretnego już obiektu/obiektów jest, aby te podstawowe wymagania były spełnione zawsze, gdyż tylko wtedy zabezpieczenie będzie skutecznie spełniało swoją funkcję. Oprócz powyższych podstawowych wymagań, zabezpieczeniom stawia się też wymagania dodatkowe, do których należą elastyczność, łatwość obsługi, dopasowywalność, testowalność, ekonomiczność, ale te wymagania są raczej w gestii ich producenta.

Wymóg spełnienia wymagań podstawowych w każdych warunkach jest banalny i oczywisty, ale w praktyce często trudny do precyzyjnego zdefiniowania, a następnie zweryfikowania. Po pierwsze, każde zabezpieczenie jest przeznaczone do realizacji tylko wybranych funkcji, i to w warunkach, jakie zostały założone na etapie projektowania urządzenia – to powinien gwarantować producent. Jak jednak takie zabezpieczenie będzie się zachowywało w realnym układzie, to już inna sprawa.

W rzeczywistości istnieje wiele czynników, które mogą rzutować na wynik działania zabezpieczenia, a których projektant mógł nie uwzględnić w wystarczający sposób. Do najważniejszych należą: zmiana parametrów elementów sieci, zmiana konfiguracji sieci, zmiana mocy zwarciowych, zmiana i wahania częstotliwości, obecność wyższych harmonicznych w mierzonych napięciach i prądach, zakłócenia w sieci o różnym charakterze, nasycenie przekładników pomiarowych, zmiana kierunku przepływu mocy, kołysania mocy, różne stany pracy urządzeń (np. rozruch lub wybieg silników), lokalne operacje łączeniowe w sieci (np. załączenie baterii kondensatorów), zmiana współczynnika kompensacji ziemnozwarciowej sieci, niewłaściwie dobrane nastawy zabezpieczenia itp.

W przypadku układów automatyki zabezpieczeniowej dochodzi jeszcze kwestia parametrów zwarć, jakie mogą się wydarzyć w sieci: miejsce zwarcia, jego typ (m.in. jednofazowe, wielofazowe, rozwijające), rezystancja w miejscu zwarcia i jego charakter (np. łukowe, metaliczne, przerywane, rezystancyjne). Jak widać czynników, które należy brać pod uwagę jest naprawdę dużo, a liczba kombinacji tych czynników jest ogromna, i dla nich wszystkich zabezpieczenie powinno działać poprawnie, tj. dawać tylko zadziałania pożądane, bez zadziałań nadmiarowych i bez braku zadziałań w przypadkach ewidentnych zwarć. Rodzi się pytanie o techniczny sposób realizacji takiej weryfikacji. Zasadniczo do dyspozycji są następujące możliwości:

1. badania w rzeczywistej sieci,

2. badania na fizycznym modelu sieci,

3. badania symulacyjne,

4. badania fizyczne w oparciu o symulacyjne dane testowe,

5. badania fizyczne w układach typu HIL (ang. Hardware-in-the-Loop),

6. badania eksperymentalne w docelowym układzie.

Badania w rzeczywistej sieci wydają się najbardziej wiarygodne i tak w rzeczywistości jest, jednak pomimo tej niezaprzeczalnej zalety mają one szereg wad:

  • konieczność przygotowania stanowiska testowego (co na rzeczywistym obiekcie może być trudne, np. dla zabezpieczenia różnicowego linii),
  • testy zwarciowe, mają najczęściej charakter niszczący, co oznacza, że właściciel nie będzie chętny do udzielenia zgody na takie badania,
  • na czas trwania testów obiekt jest wyłączony z użytkowania,
  • ryzyko uszkodzenia sąsiednich obiektów,
  • liczba testów jakie trzeba wykonać w celu wiarygodnego badania to zwykle kilkanaście, częściej kilkaset, kilka tysięcy,
  • brak możliwości sprawdzenia szeregu istotnych scenariuszy zwarciowych (np. zwarcie zwojowe w transformatorze),
  • brak możliwości rejestracji wszystkich pożądanych sygnałów,
  • wysokie koszty,
  • ogromna czasochłonność.

Wady te powodują, że w obecnych czasach metoda ta nie jest stosowana powszechnie. Dodatkowo, nawet gdyby udało się wykonać serię takich badań, to i tak nie dają one informacji na temat, jak zabezpieczenie zachowałoby się, gdyby uległa zmianie np. konfiguracja czy parametry sieci. W takich przypadkach, w zasadzie należałoby powtórzyć wszystkie testy, co oczywiście jest całkowicie niepraktyczne. Metodę tę można sensownie stosować, przy świadomości wszystkich ograniczeń, tylko w konkretnych, wybranych przypadkach zwarciowych, gdy inne metody nie są w stanie dostarczyć rzetelnych wyników.

Badania z wykorzystaniem fizycznego modelu analizowanego fragmentu sieci były popularne zanim rozwinęły się techniki modelowania cyfrowego. W porównaniu do poprzedniej metody nie była ona tak uciążliwa w stosowaniu, pozwalała bezpiecznie przeprowadzać serie rozbudowanych testów, odpowiadających różnym warunkom, ale posiadała też wady. Największą z nich była taka, że należało dysponować modelem analizowanej sieci, najlepiej modelem dokładnym, podczas gdy modele używane w praktyce miały bardzo ograniczone możliwości zmiany konfiguracji i parametrów. Między innymi z tego powodu modele fizyczne ustąpiły na dość długi czas miejsca modelowaniu numerycznemu, chociaż aktualnie obserwuje się ich renesans, czego przejawem jest to, iż w wielu ośrodkach naukowo-badawczych na świecie budowane są nowe fizyczne modele umożliwiające wygodną analizę zjawisk w bardzo rozbudowanych układach sieciowych, z uwzględnieniem wszystkich współczesnych urządzeń wytwórczych i odbiorczych.

Analiza pracy automatyki elektroenergetycznej jest również możliwa w oparciu o badania symulacyjne. Do tego celu tworzy się cyfrowe modele sieci elektroenergetycznej, które dostarczają wejściowych danych pomiarowych do układów automatyki. Wielkości te to głównie prądy i napięcia, jak również wielkości mechaniczne, opisujące bieżący stan ruchu maszyn elektrycznych. W porównaniu do obu wyżej wymienionych metod, badania symulacyjne mogą dostarczać również informację o przebiegach, które normalnie nie są dostępne w rzeczywistych układach, np. prądy i napięcia wyrażone w innych niż fazowe układach współrzędnych, np. prądy w osiach dq maszyny synchronicznej, prądy klatek silnika asynchronicznego, informację o wielkości strumienia magnetycznego w rdzeniu transformatora itp. Bardzo istotna zaleta takiego modelowania zjawisk w sieciach i urządzeniach elektroenergetycznych, polega na tym, że można w ten sposób dowolnie zmieniać konfigurację analizowanego systemu, oraz parametry jego poszczególnych elementów, uzyskując tym samym możliwość wygodnego, szybkiego i taniego utworzenia bardzo obszernego wielowariantowego zbioru danych wejściowych.

Tak uzyskane dane można z powodzeniem wykorzystać do sprawdzenia poprawności funkcjonowania zabezpieczeń. Są tutaj dwa możliwe podejścia. Pierwsze sprowadza się, do testowania pojedynczych algorytmów automatyki elektroenergetycznej na drodze czysto numerycznej. Analizowane algorytmy mogą być zaimplementowane razem z modelem sieci albo oddzielnie, z wykorzystaniem bardziej wygodnego programistycznego środowiska testowego, np. Matlab. Takie podejście jest szczególnie uzasadnione na etapie projektowania algorytmów i ich wstępnego testowania. Podejście drugie zakłada, że testowaniu będzie polegać prototyp lub finalne urządzenie, na których obwody wejściowe należy podać „rzeczywiste” przebiegi napięciowe i prądowe. Można również użyć sygnałów pochodzących z cyfrowych modeli sieci, ale dopiero po ich odpowiednim dopasowaniu we wzmacniaczach napięciowych i prądowych.Do budowy modeli sieci elektrycznych, jak i modeli algorytmów pomiarowo-decyzyjnych realizowanych w zabezpieczeniach, można użyć jednego z wielu przeznaczonych do tego programów. Największym zaufaniem użytkowników i popularnością cieszą się m.in. ATP-EMTP, PSCAD, PowerFactory, jak również Matlab z zainstalowanym modułem Simscape Power Systems™.

Jest wiele sytuacji, gdy wskazane lub wręcz konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy poprawności działania algorytmów i układów automatyki elektroenergetycznej. Najważniejsze z nich są następujące:

  • opracowywanie nowych algorytmów, lub modyfikacja istniejących – należy się upewnić, że będą one gwarantowały właściwą pewność, niezawodność i szybkość działania, czułość oraz selektywność,
  • analiza zarejestrowanych nieprawidłowych działań układów automatyki – próba odtworzenia warunków w jakich to nastąpiło, oraz podjęcie kroków zmierzających do usprawnienia działania zabezpieczeń, tak aby podobne sytuacje nie mogły się powtórzyć,
  • weryfikacja nastaw zabezpieczeń, jak i weryfikacja poprawnego wyboru kryteriów i algorytmów decyzyjnych – np. przy zmianach warunków przyłączenia do sieci,
  • określenie wpływu zmiany konfiguracji sieciowej na funkcjonowanie dotychczasowych układów automatyki,
  • określenie wpływu zmiany parametrów urządzeń wytwórczych, dystrybucyjnych i odbiorczych na funkcjonowanie układów automatyki, np. praca w układach z tzw. elektrowniami wirtualnymi,
  • określenie wpływu na funkcjonowanie układów automatyki w przypadku obniżenia bezpieczeństwa cyfrowego infrastruktury teleinformatycznej przeznaczonej do transmisji danych pomiędzy elementami automatyki elektroenergetycznej (zakłócenia transmisji, opóźnienie transmisji, podmiana przesyłanych danych, włamania do baz danych, podmiana danych itp.).

W takich przypadkach warto w pierwszym rzędzie spróbować wykorzystać możliwości jakie daje analiza symulacyjna.

Modelowanie sieci elektroenergetycznej

Poniżej przedstawiono podstawowe właściwości oraz zasady wykorzystania programu ATP‑EMTP do modelowania pracy sieci elektroenergetycznych. Ze względu na dużą liczbę różnych modeli elementów systemu elektroenergetycznego i szeroki zakres zastosowania programu, do jego pełnego wykorzystania niezbędne jest posługiwanie się szczegółowym podręcznikiem przygotowania danych w postaci tekstowej lub graficznej. Podstawy matematyczne programu oraz stosowane metody numeryczne opisane są w dołączonej do programu dokumentacji.Przystępując do komputerowej symulacji omawianych tu procesów należy pamiętać, że wykonanie obliczeń jest zazwyczaj tylko jednym z etapów analizy zagadnień związanych z badaniem elektromagnetycznych stanów przejściowych towarzyszących funkcjonowania automatyki elektroenergetycznej.

Całość problemu można podzielić na następujące zadania:

I. Opracowanie modelu cyfrowego:

  • przeznaczenie symulacji: stan ustalony/stan przejściowy, badanie dynamiki/charakterystyka częstotliwościowa i inne,
  • wybór modeli poszczególnych elementów analizowanego układu, przygotowanie danych, określenie parametrów symulacji,
  • wybór wielkości wyjściowych.

II. Wykonanie badań symulacyjnych (obliczenia):

  • pojedyncza symulacja,
  • seria symulacji ze zmianą określonych parametrów.

III. Analiza i wykorzystanie wyników:

  • prezentacja wyników w postaci przebiegów czasowych zarejestrowanych wielkości i parametrów,
  • analiza harmoniczna,
  • analiza statystyczna (symulacja w warunkach przypadkowych zmian wybranych parametrów),
  • wykorzystanie wyników jako sygnałów wejściowych do zewnętrznych modeli układów automatyki elektroenergetycznej,
  • wykorzystanie wyników do badania rzeczywistych urządzeń, po przekształceniu sygnałów prądu i napięcia do postaci naturalnej za pomocą odpowiednich wzmacniaczy napięciowych i prądowych.

Przygotowanie modelu sieci elektrycznej do symulacji komputerowej wymaga znajomości nie tylko elektrotechniki, ale także podstaw obliczeń numerycznych i cyfrowego przetwarzania sygnałów. Ważną cechą doświadczonego użytkownika programu do symulacji komputerowej jest ostrożność, a nawet krytycyzm w odniesieniu do uzyskanych wyników. Źródłem błędów mogą być nie tylko pomyłki we wprowadzanych danych, ale także zastosowanie nieadekwatnych modeli poszczególnych elementów, czy też nieprawidłowa, z numerycznego punktu widzenia, struktura modelu całej sieci.

Szczególnie częstym błędem, popełnianym zwłaszcza przez początkujących użytkowników, jest tworzenie modeli o małej spójności, co oznacza, że niektóre fragmenty sieci są połączone przez dużą impedancję (lub brak jest takich połączeń). Nie należy również zapominać, że model tylko w ograniczonym zakresie odwzorowuje rzeczywistość. Jeśli na przykład w jakimś punkcie rzeczywistej sieci następuje wzrost napięcia, to jego górna wartość w fizycznym obiekcie jest zawsze ograniczona przez właściwości materiałów izolacyjnych (ich modele mogą być uważane za liniowe tylko w wąskim przedziale zmian odpowiednich wielkości elektrycznych). W modelu można łatwo przeoczyć tę, a także podobne, cechy fizycznych układów.

Oprócz modeli sieci należy również wykonać model odwzorowujący układy automatyki, tj. obwody regulacji i sterowania, współpracujące z siecią elektryczną lub konkretne algorytmy. Zadanie to można zrealizować razem z modelem sieci, pomimo że modele matematyczne tych elementów istotnie różnią się od modeli sieci i ich jednolita reprezentacja numeryczna prowadziłaby do znacznego skomplikowania algorytmu obliczeniowego. W związku z tym, oba te modele nie są rozwiązywane równocześnie: sygnały pochodzące z modelu układów sterowania są przekazywane do modelu sieci z opóźnieniem o jeden krok modelowania. W modelu można łatwo modelować bloki opisane transmitancjami, realizować liczniki, komparatory i inne typowe elementy układów sterowania.

Dostępne są także typowe funkcje matematyczne. Do modelu można wprowadzić sygnały wprost z modelu sieci (prąd, napięcie, stan wyłączników i inne) i, w rezultacie ich przetwarzania, uzyskać podobne sygnały sterujące, wprowadzane z kolei do modelu sieci. Daje to możliwość pełnego odwzorowania układów sterowania i ich współdziałania z analizowaną siecią. Pomimo niewątpliwych zalet takiego rozwiązania, nie zawsze daje się je wygodnie stosować. Pewne trudności pojawiają się w sytuacji, gdy rozważane algorytmy są bardzo rozbudowane i wymagające obliczeniowo, bowiem często uniemożliwia to implementację pełnego algorytmu z powodu ograniczeń ATP-EMTP. Wtedy lepiej jest dokonać implementacji algorytmów korzystając z Matlaba, zaś model sieci traktować jako źródło danych wejściowych.

Przykład zastosowania analizy symulacyjnej

Na rysunkach 1. i 2. przedstawiono model wykorzystany do badania właściwości nowego, szybkiego algorytmu zabezpieczeniowego do ochrony dwutorowej linii równoległej wysokiego napięcia, wyposażonej w układy kondensatorowej kompensacji szeregowej. W tym przypadku model obejmuje fragment systemu elektroenergetycznego i zawiera: model linii równoległej, konfigurowalne układy kompensacji szeregowej z ochroną przepięciową w postaci warystorów MOV, zastępcze ekwiwalenty systemów zasilających, uniwersalny model zwarcia, modele przekładników pomiarowych napięciowych pojemnościowych oraz prądowych indukcyjnych. Dodatkowo, modelowane są układy wejściowe zabezpieczenia, w których przyjęto przetworniki A/C pracujące z częstotliwością próbkowania 1 kHz, poprzedzone filtrami antyaliasingowymi o częstotliwości odcięcia 350 Hz.

metody analizy automatyki elektroenergetycznej rys1

Rys. 1. Schemat modelu linii dwutorowej z zaznaczonym położeniem kondensatorówszeregowych (SC), możliwymi lokalizacjami zwarcia oraz pomiarami,jakie udostępnia model

W oparciu o powyższy model przygotowano zbiór symulacji, który pozwolił na dokładne przetestowanie 14 wariantów algorytmu nowego zabezpieczenia linii. Podczas badań modyfikowane były następujące parametry:

  • konfiguracja pracy linii – współczynnik kompensacji szeregowej (35% oraz 70%) oraz sposób pracy poszczególnych zestawów SC+MOV (łącznie 8 wariantów),
  • rezystancja w miejscu zwarcia (4 wartości),
  • rodzaj zwarcia (11 wariantów),
  • miejsce zwarcia (w linii, jak i poza linią) (14 lokalizacji),
  • tor linii objęty zwarciem,impedancje systemów zasilających (4 warianty),
  • początkowy kąt zwarcia (2 wartości kątów),
  • moc i kierunek jej przepływu przed zwarciem (8 warianty),
  • czas trwania zwarcia (2 warianty).

Uzyskano w ten sposób zbiór danych symulacyjnych obejmujący prawie 200 tys. symulacji. W pierwszym rzędzie dane te wykorzystano do wnikliwego przeanalizowania przydatności stosowanych dotychczas algorytmów odległościowych w kontekście zabezpieczania rozważanej linii dwutorowej. Okazało się, że żaden z algorytmów nie zapewniał wymaganej skuteczności i pewności działania, czego w sumie się spodziewano. Po drugie, otrzymany zbiór danych symulacyjnych posłużył do wytypowania najlepszego spośród opracowanych algorytmów. Wszystkie analizy przeprowadzono w trybie off-line z wykorzystaniem środowiska Matlab.

Analizie poddano zarówno sygnały wejściowe, jak również wszystkie flagi i „sygnały wewnętrzne” badanych algorytmów. Oczywiście, efektywna analiza tak ogromnej ilości danych jest możliwa tylko przy zastosowaniu automatycznego przetwarzania, oraz statystycznej analizy uzyskanych wyników. Z tego powodu, opracowano specjalne programy realizujące te zadania, ale jednocześnie zostawiając użytkownikowi możliwość wglądu oraz szczegółowej „ręcznej” analizy pojedynczych przypadków testowych, głównie przypadków tzw. „trudnych”, gdy algorytm działał nieprawidłowo. Na poniższych rysunkach pokazano przykładowe wyniki analiz dla kilku wybranych przypadków testowych.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono sposoby analizy poprawności działania układów automatyki elektroenergetycznej, ze szczególnym uwzględnieniem metod wykorzystujących metody symulacji komputerowych. Opisano podstawowe zasady tworzenia takich modeli, jak również modeli układów automatyki elektroenergetycznej. Wyniki uzyskane z tego typu badań symulacyjnych można z powodzeniem wykorzystać do weryfikacji poprawności działania już obecnie stosowanych algorytmów, jak również do oceny nowych metod przeznaczonych np. dla przyszłych zabezpieczeń elektroenergetycznych. Zostało to zaprezentowane na przykładzie systemu testowania nowego szybkiego algorytmu zabezpieczenia linii. Tym samym pokazano, że analiza funkcjonowania automatyki na drodze symulacyjnej dostarcza wiarygodny materiał badawczy i jest bardzo wartościowym narzędziem w praktyce inżyniersko-badawczej.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.