Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

32. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB® 2019 już za nami

 Redakcja  |  25.09.2019
ENERGETAB 2019
ENERGETAB 2019
Fot. Redakcja EI

W czwartek 19 września zakończyła się tegoroczna 32. edycja międzynarodowych energetycznych targów ENERGETAB 2019. Podczas trzydniowych targów 724 wystawców z 24. krajów Europy, Azji i USA zaprezentowało pełną gamę najnowszych urządzeń, aparatów, pojazdów i technologii zarówno dla energetyki zawodowej i przemysłowej, jak i drobnego prosumenta. Podobnie jak to się zdarza od wielu już lat urokliwie położone u stóp Dębowca i Szyndzielni ekspozycje odwiedziło kilkanaście tysięcy zwiedzających, tłumnie wypełniających halę, obszerne pawilony namiotowe czy stoiska plenerowe.

Czy i jakie wśród tych licznie eksponowanych układów automatyki, sterowania, pomiarów i diagnostyki, urządzeń rozdzielczych wysokich i niskich napięć można było zaobserwować nowe trendy? Wydaje się, że dominującą tendencją jest przekształcanie większości tych urządzeń i aparatów w urządzenia „smart”. I nie chodzi tutaj o dopisywanie do nazwy urządzenia modnego określenia, lecz wyposażanie ich w elementy umożliwiające komunikowanie się z nimi personelu eksploatującego „na odległość” oraz komunikowanie się urządzeń między sobą, tworząc w ten sposób tzw. internet rzeczy (IoT). Ponieważ system energetyczny należy do infrastruktury krytycznej kraju, to potencjalni nabywcy tych „inteligentnych” urządzeń przed zastosowaniem ich w energetyce muszą zadać pytanie  o zastosowany poziom cyberbezpieczeństwa tych urządzeń i sieci. Wagę tego problemu podkreśla pojawienie się na targach wystawców oferujących wyrafinowane urządzenia dla „bezpiecznych” systemów transmisji danych, których aplikacje nierzadko sprawdziły się już w systemach militarnych.

Dowiedz się więcej >>

Kolejnym „modnym” segmentem produktów były stacje ładowania samochodów elektrycznych – od bardzo „skromnego” punktu ładowania, mieszczącego się  w kompozytowym słupie oświetleniowym firmy ALUMAST (nagrodzonym zresztą piękną statuetką przez Prezydenta Bielska-Białej), po stacje o większych mocach i przeznaczonych do szybkiego ładowania. Do stacji tych wystawcy zazwyczaj podłączali samochody elektryczne i targi ENERGETAB 2019 stały się mimowolnie targami prezentującymi gamę dostępnych na rynku samochodów elektrycznych (niestety – jeszcze niepolskiej produkcji).

Efektywność energetyczna i oszczędność energii elektrycznej – to następne wśród dominujących tematów, których rozwiązaniu miały pomóc prezentowane na targach wyroby i technologie. Technologie te najczęściej wymagają zastosowania układów energoelektronicznych czy zastępowania tradycyjnych źródeł światła diodowymi (LED). Układy te, oprócz wielu korzyści mają też wadę – wywołują zniekształcenia przebiegów prądów i napięć. Lekarstwem na ten problem jest stosowanie coraz bardziej wyrafinowanych filtrów (także złożonych z elementów energoelektronicznych), których zadaniem jest jak najszybsze korygowanie tych zniekształconych przebiegów. W efekcie na targach mogliśmy zobaczyć wiele typów filtrów harmonicznych, urządzeń służących do kompensacji mocy biernej (zarówno pojemnościowej, jak i indukcyjnej), stabilizowanych zasilaczy, regulatorów napędów o różnych poziomach mocy, a także aparatów monitorujących jakość dostarczanej energii. Wśród szerokiej gamy tych urządzeń przekształtnik SVG OPTIVAR firmy ELMA ENERGIA został wyróżniony Medalem Prezesa SEP, monitor energii elektrycznej  MEW-01 firmy ZAMEL otrzymał medal Brązowy PGE Energia Odnawialna a „Aktywny Filtr Harmonicznych” firmy RABBIT – Wyróżnienie Targów. Oprócz różnorodnych rozwiązań energooszczędnych źródeł światła wykorzystujących diody LED, na bielskich targach zobaczyliśmy wiele opraw przemysłowych czy miejskich wraz z różnymi podtrzymującymi je słupami oświetleniowymi – niektóre zaskakiwały wzornictwem futurystycznym, inne – jakby przeniesione z epoki latarni gazowych.

Zobacz relację z targów ENERGETAB >>

Najbardziej znaczącymi dla targów ENERGETAB są jednak urządzenia i technologie dla energetyki zawodowej, dostarczającej energię nie tylko z coraz mniej tolerowanych źródeł opartych o spalanie węgla, ale też ze źródeł odnawialnych. Urządzenia i systemy wspomagające niezawodne dostarczanie energii elektrycznej i bezpieczną eksploatację tych urządzeń czy szybkie usuwanie awarii dominowały wśród ekspozycji targowych.

Wśród takich urządzeń należy wymienić rozłączniki do pracy w sieci napowietrznej, sterowane drogą radiową a będące istotnymi elementami systemów FDIR, służących do szybkiego wyizolowania uszkodzonego fragmentu sieci i przywrócenia zasilania obszaru nieobjętego awarią. Najnowszy taki rozłącznik o wyśrubowanych parametrach a opracowany i produkowany przez Zakład Doświadczalny Instytutu Energetyki został wyróżniony w konkursie targowym Pucharem Ministra Energii, natomiast rozłącznik typu RU-V dobrze znanej w energetyce firmy JM TRONIK otrzymał Medal Brązowy Targów. Podstawowe znaczenie dla prowadzenia ruchu rozległych i skomplikowanych systemów elektroenergetycznych mają (prezentowane na targach) systemy nadzorowania i sterowania SCADA. Dla ich prawidłowego działania niezbędne są szybkie i precyzyjne informacje  o aktualnych (szybko zmiennych) wartościach napięcia i prądu oraz topologii sieci, a także wyrafinowane oprogramowanie. Na tegorocznych targach można było spotkać wielu dostawców czujników czy sensorów, będących źródłami informacji dla urządzeń cyfrowych. Wśród nich – innowacyjny przekładnik napięciowy UR-56 instalowany w konektorowych mufach kablowych SN, będący bardzo precyzyjnym rezystancyjnym dzielnikiem napięcia, został wyróżniony Srebrnym Medalem Targów.

Poznaj laureatów konkursu targowego >>

Jak co roku, targom towarzyszyły konferencje organizowane przez izby  i stowarzyszenia patronujące targom. I tak pierwszego dnia targów PTPiREE zorganizowało warsztaty na temat wdrażania kodeksów sieciowych w OSP i OSD a Bielsko-Bialski Oddział SEP – okolicznościową konferencję związaną z obchodzonym w tym roku 100-leciem Stowarzyszenia. Natomiast drugiego dnia Polskie Stowarzyszenie Branży Elektroenergetycznej zaprosiło na interesująca debatę na temat roli polskich firm w realizacji nadchodzącej transformacji energetycznej w Polsce, intrygująco zatytułowaną „Liderzy czy statyści?”. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się także konferencja na temat jakości dostaw wyrobów i robót w procesach realizacji inwestycji sieciowych, której organizatorem wraz ze ZIAD-em była Rada Firm Przemysłu Elektrotechnicznego i Energetyki SEP.

Kilkanaście firm zaznaczyło na targach obchodzone w 2019 roku swoje jubileusze. Na przykład biura projektowe: ENERGOPROJEKT Kraków i ENERGOPROJEKT Poznań obchodziły swoje 70-lecia, Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei – 20-lecie działalności a Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza – 10-lecie organizowania „Pawilonu Szwajcarskiego” na targach ENERGETAB. Także ZIAD Bielsko-Biała SA ogłosił 45-lecie działalności, ukazując w krótkim filmie swoje osiągnięcia, w tym w organizacji szkoleń energetyków i oczywiście – organizacji po raz 32. targów ENERGETAB. 

Już wiadomo, że przyszłoroczne targi ENERGETAB odbędą się w dniach od 15 do 17 września 2020 r.

[targi, energetab, energetab 2019, targi bielskie, międzynarodowe targi w bielsku-białej]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »

Liczniki energii jakie wybrać Łączniki elektrinstalacyjne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Zmiany w programie Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej poinformował, że został skorygowany wzór wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Wprowadzona zmiana umożliwia...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl