Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

32. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB® 2019 już za nami

 Redakcja  |  25.09.2019
ENERGETAB 2019
ENERGETAB 2019
Fot. Redakcja EI

W czwartek 19 września zakończyła się tegoroczna 32. edycja międzynarodowych energetycznych targów ENERGETAB 2019. Podczas trzydniowych targów 724 wystawców z 24. krajów Europy, Azji i USA zaprezentowało pełną gamę najnowszych urządzeń, aparatów, pojazdów i technologii zarówno dla energetyki zawodowej i przemysłowej, jak i drobnego prosumenta. Podobnie jak to się zdarza od wielu już lat urokliwie położone u stóp Dębowca i Szyndzielni ekspozycje odwiedziło kilkanaście tysięcy zwiedzających, tłumnie wypełniających halę, obszerne pawilony namiotowe czy stoiska plenerowe.

Czy i jakie wśród tych licznie eksponowanych układów automatyki, sterowania, pomiarów i diagnostyki, urządzeń rozdzielczych wysokich i niskich napięć można było zaobserwować nowe trendy? Wydaje się, że dominującą tendencją jest przekształcanie większości tych urządzeń i aparatów w urządzenia „smart”. I nie chodzi tutaj o dopisywanie do nazwy urządzenia modnego określenia, lecz wyposażanie ich w elementy umożliwiające komunikowanie się z nimi personelu eksploatującego „na odległość” oraz komunikowanie się urządzeń między sobą, tworząc w ten sposób tzw. internet rzeczy (IoT). Ponieważ system energetyczny należy do infrastruktury krytycznej kraju, to potencjalni nabywcy tych „inteligentnych” urządzeń przed zastosowaniem ich w energetyce muszą zadać pytanie  o zastosowany poziom cyberbezpieczeństwa tych urządzeń i sieci. Wagę tego problemu podkreśla pojawienie się na targach wystawców oferujących wyrafinowane urządzenia dla „bezpiecznych” systemów transmisji danych, których aplikacje nierzadko sprawdziły się już w systemach militarnych.

Dowiedz się więcej >>

Kolejnym „modnym” segmentem produktów były stacje ładowania samochodów elektrycznych – od bardzo „skromnego” punktu ładowania, mieszczącego się  w kompozytowym słupie oświetleniowym firmy ALUMAST (nagrodzonym zresztą piękną statuetką przez Prezydenta Bielska-Białej), po stacje o większych mocach i przeznaczonych do szybkiego ładowania. Do stacji tych wystawcy zazwyczaj podłączali samochody elektryczne i targi ENERGETAB 2019 stały się mimowolnie targami prezentującymi gamę dostępnych na rynku samochodów elektrycznych (niestety – jeszcze niepolskiej produkcji).

Efektywność energetyczna i oszczędność energii elektrycznej – to następne wśród dominujących tematów, których rozwiązaniu miały pomóc prezentowane na targach wyroby i technologie. Technologie te najczęściej wymagają zastosowania układów energoelektronicznych czy zastępowania tradycyjnych źródeł światła diodowymi (LED). Układy te, oprócz wielu korzyści mają też wadę – wywołują zniekształcenia przebiegów prądów i napięć. Lekarstwem na ten problem jest stosowanie coraz bardziej wyrafinowanych filtrów (także złożonych z elementów energoelektronicznych), których zadaniem jest jak najszybsze korygowanie tych zniekształconych przebiegów. W efekcie na targach mogliśmy zobaczyć wiele typów filtrów harmonicznych, urządzeń służących do kompensacji mocy biernej (zarówno pojemnościowej, jak i indukcyjnej), stabilizowanych zasilaczy, regulatorów napędów o różnych poziomach mocy, a także aparatów monitorujących jakość dostarczanej energii. Wśród szerokiej gamy tych urządzeń przekształtnik SVG OPTIVAR firmy ELMA ENERGIA został wyróżniony Medalem Prezesa SEP, monitor energii elektrycznej  MEW-01 firmy ZAMEL otrzymał medal Brązowy PGE Energia Odnawialna a „Aktywny Filtr Harmonicznych” firmy RABBIT – Wyróżnienie Targów. Oprócz różnorodnych rozwiązań energooszczędnych źródeł światła wykorzystujących diody LED, na bielskich targach zobaczyliśmy wiele opraw przemysłowych czy miejskich wraz z różnymi podtrzymującymi je słupami oświetleniowymi – niektóre zaskakiwały wzornictwem futurystycznym, inne – jakby przeniesione z epoki latarni gazowych.

Zobacz relację z targów ENERGETAB >>

Najbardziej znaczącymi dla targów ENERGETAB są jednak urządzenia i technologie dla energetyki zawodowej, dostarczającej energię nie tylko z coraz mniej tolerowanych źródeł opartych o spalanie węgla, ale też ze źródeł odnawialnych. Urządzenia i systemy wspomagające niezawodne dostarczanie energii elektrycznej i bezpieczną eksploatację tych urządzeń czy szybkie usuwanie awarii dominowały wśród ekspozycji targowych.

Wśród takich urządzeń należy wymienić rozłączniki do pracy w sieci napowietrznej, sterowane drogą radiową a będące istotnymi elementami systemów FDIR, służących do szybkiego wyizolowania uszkodzonego fragmentu sieci i przywrócenia zasilania obszaru nieobjętego awarią. Najnowszy taki rozłącznik o wyśrubowanych parametrach a opracowany i produkowany przez Zakład Doświadczalny Instytutu Energetyki został wyróżniony w konkursie targowym Pucharem Ministra Energii, natomiast rozłącznik typu RU-V dobrze znanej w energetyce firmy JM TRONIK otrzymał Medal Brązowy Targów. Podstawowe znaczenie dla prowadzenia ruchu rozległych i skomplikowanych systemów elektroenergetycznych mają (prezentowane na targach) systemy nadzorowania i sterowania SCADA. Dla ich prawidłowego działania niezbędne są szybkie i precyzyjne informacje  o aktualnych (szybko zmiennych) wartościach napięcia i prądu oraz topologii sieci, a także wyrafinowane oprogramowanie. Na tegorocznych targach można było spotkać wielu dostawców czujników czy sensorów, będących źródłami informacji dla urządzeń cyfrowych. Wśród nich – innowacyjny przekładnik napięciowy UR-56 instalowany w konektorowych mufach kablowych SN, będący bardzo precyzyjnym rezystancyjnym dzielnikiem napięcia, został wyróżniony Srebrnym Medalem Targów.

Poznaj laureatów konkursu targowego >>

Jak co roku, targom towarzyszyły konferencje organizowane przez izby  i stowarzyszenia patronujące targom. I tak pierwszego dnia targów PTPiREE zorganizowało warsztaty na temat wdrażania kodeksów sieciowych w OSP i OSD a Bielsko-Bialski Oddział SEP – okolicznościową konferencję związaną z obchodzonym w tym roku 100-leciem Stowarzyszenia. Natomiast drugiego dnia Polskie Stowarzyszenie Branży Elektroenergetycznej zaprosiło na interesująca debatę na temat roli polskich firm w realizacji nadchodzącej transformacji energetycznej w Polsce, intrygująco zatytułowaną „Liderzy czy statyści?”. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się także konferencja na temat jakości dostaw wyrobów i robót w procesach realizacji inwestycji sieciowych, której organizatorem wraz ze ZIAD-em była Rada Firm Przemysłu Elektrotechnicznego i Energetyki SEP.

Kilkanaście firm zaznaczyło na targach obchodzone w 2019 roku swoje jubileusze. Na przykład biura projektowe: ENERGOPROJEKT Kraków i ENERGOPROJEKT Poznań obchodziły swoje 70-lecia, Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei – 20-lecie działalności a Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza – 10-lecie organizowania „Pawilonu Szwajcarskiego” na targach ENERGETAB. Także ZIAD Bielsko-Biała SA ogłosił 45-lecie działalności, ukazując w krótkim filmie swoje osiągnięcia, w tym w organizacji szkoleń energetyków i oczywiście – organizacji po raz 32. targów ENERGETAB. 

Już wiadomo, że przyszłoroczne targi ENERGETAB odbędą się w dniach od 15 do 17 września 2020 r.

[targi, energetab, energetab 2019, targi bielskie, międzynarodowe targi w bielsku-białej]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl