Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zmiana do normy N SEP-E-004:2014/A1:2019-05 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe Projektowanie i budowa

Zmiana do normy N SEP-E-004:2014/A1:2019-05 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe Projektowanie i budowa
Zmiana do normy N SEP-E-004:2014/A1:2019-05 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe Projektowanie i budowa
Fot. Redakcja EI

Na początku roku 2014 została wydana norma N SEP-E 004 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa. Norma ta jest normą branżową i nie ma odpowiednika w normach międzynarodowych. Jest to norma wydana na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy prezesem SEP a prezesem PKN i przywołana w §97 ust. 5 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [tekst jednolity: DzU z 2019 roku poz. 1065].

W prezentowanej normie zostały przedstawione wymagania dotyczące projektowania, budowy oraz badań odbiorczych elektroenergetycznych linii kablowych prądu przemiennego i stałego o napięciu znamionowym nie większym niż 110 kV. W stosunku do jej poprzedniczki, wydanej w 2003 roku, wprowadzono następujące uzupełnienia:

  • uwzględniono nowe konstrukcje kabli,
  • zaktualizowano wymagania w zakresie ochrony ppoż.,
  • wprowadzono nowe wymagania w zakresie odległości przy zbliżeniach, skrzyżowaniach i równoległym układaniu kabli wraz z wymaganiami dla kabli układanych pod drogami,
  • uwzględniono układanie kabli posiadających cechę ognioodporności.+

Kup książkę w Księgarni Techniczej >>

Zdefiniowano podstawowe pojęcia: kabel, linia kablowa, kanał kablowy, tunel kablowy, szyb kablowy oraz betonit i bentonit kablowy. Zgodnie z przyjętą definicją, betonit to mieszanina piasku i cementu w proporcji 14:1, odpowiednio ubita o gęstości (1,6 – 1,7) [t/m3], służąca do wypełnienia rowu kablowego. Natomiast bentonit kablowy jest mieszaniną naturalnych i neutralnych dla środowiska surowców o kontrolowanym przemiale i jest przeznaczony do wypełniania rur osłonowych w celu zwiększenia obciążalności prądowej kabli.

Norma zakazuje stosowania do budowy, przebudowy lub remontu linii kablowych kabli o izolacji papierowej przesyconej syciwem zwykłym (ściekającym). Nie dopuszcza stosowania pończochy kablowej przy układaniu kabli. Precyzyjnie określa minimalne odległości kabli od innych elementów uzbrojenia ziemnego oraz definiuje zakres badań odbiorczych, jakim należy poddać elektroenergetyczne linie kablowe. W maju 2019 roku Centralna Komisja Norm i Przepisów SEP wprowadziła zamiany do normy N SEP­‑E 004:2014, dotyczące treści trzech punków związanych z innowacyjnymi możliwościami oznakowania i zabezpieczania przed uszkodzeniami linii kablowych.

Wprowadzone zmiany dotyczą pkt 2.7 Oznaczanie linii kablowych oraz uzupełnienia pkt 3.1 o wymagania dotyczące zabezpieczania przed uszkodzeniami mechanicznymi, oraz kolorów osłon rurowych. Uszczegółowiono wymagania dotyczące informacji zamieszczanych na oznacznikach kablowych oraz wymagania, jakie musi spełniać taśma kablowa. Dopuszczono do stosowania przy budowie linii kablowych taśmy o szerokości 20, 30, 40 i 50 cm.

Dowiedz się więcej >>

Taśma koloru niebieskiego stosowana do oznaczania linii kablowych o napięciu znamionowym nie większym od 1 kV powinna mieć trwałe oznaczenie znakiem błyskawicy oraz napis „UWAGA KABEL nn”. Natomiast linie kablowe o napięciu znamionowym większym od 1 kV należy oznaczać taśmą kablową koloru czerwonego zawierającą znak błyskawicy oraz napis: „UWAGA KABEL WN”. Dla ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi kabli o napięciu znamionowym 110 kV układanymi w ziemi, norma wymaga stosowania płyt betonowych o wymiarach nie mniejszych niż 40 cm układanych w odległości 15–30 cm od jego osłony lub 10–15 cm nad powierzchnią betonitu otaczającego linię kablową. Natomiast osłony rurowe linii kablowych muszą mieć kolor zgodny z kolorami taśm znakujących trasę linii kablowej. Norma nie ma tekstu jednolitego. Konieczne jest więc nabycie suplementu zawierającego zmiany do normy N SEP-E-004:2014/A:2019-05.

Książkę można kupić w Księgarni Technicznej w cenie 17 zł.

[Księgarnia Techniczna, książka, recenzja, zmiana normy, norma SEP, SEP, elektroenergetyczne linie kablowe, sygnalizacyjne linie kablowe]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl