Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Raport „Średniookresowa prognoza kosztów wytwarzania i cen energii elektrycznej do 2040 roku”

 Redakcja  |  30.08.2019
Średni koszt wytwarzania energii w zł/MWh - wyniki modelu prognostycznego IEO w dwóch scenariuszach KPEiK (ceny stałe w zł’18/MWh)
Średni koszt wytwarzania energii w zł/MWh - wyniki modelu prognostycznego IEO w dwóch scenariuszach KPEiK (ceny stałe w zł’18/MWh)
Fot. IEO

Bieżące zjawiska w otoczeniu energetyki i trendy cenowe są niepokojące, ale jednocześnie trudne do przełożenia na prognozy. Wskazują na konieczność odejścia od analiz statystycznych wyników historycznych i ekstrapolacji dotychczasowych trendów w stronę modelu kosztowego opierającego się na technicznych, ekonomicznych i politycznych założeniach.

Opracowany przez IEO model opiera się na obliczeniach średniorocznych kosztów dla określonych technologii wytwórczych. W obliczeniach kosztowych model IEO uwzględnia: koszty stałe, w tym przede wszystkim nakłady inwestycyjne i koszty kapitałowe, które wynikają z krajowej polityki energetycznej i regulacji: koszty zmienne w tym koszty eksploatacyjne, która opierają się na prognozach cen światowych (lub krajowych, o ile znacząco różnią się od światowych, w tym: koszty paliwa, koszty uprawnienia do emisji CO2 i pozostałe koszty operacyjne.

Przeczytaj również: Energetyka Odnawialna – nowy program dla managerów w Szkole Biznesu PW

Obliczony na tej podstawie średnioważony koszt generacji (uwzględniający odpowiedni wolumen wytworzonej energii) powiększony o marżę stanowi średni koszt wytworzenia energii elektrycznej. Ta wielkość stanowi z kolei podstawę do obliczeń cen hurtowych. Ceny hurtowe w modelu są obliczane jako średni koszt wytworzenia energii pomniejszony o opłaty – tzw. „parapodatki”, które innymi kanałami (poza rynkiem hurtowym) są przenoszone bezpośrednio na odbiorcę końcowego. W ramach „parapodatków” uwzględniono opłatę: OZE, przejściową, mocową i kogeneracyjną.

Szacunki i prognozy wysokości powyższych opłat zostały przeprowadzone na podstawie założeń ustaw (OSR) i/lub już faktycznych efektów ich wprowadzenia (np. efektów przeprowadzonych aukcji). Powyższe założenia mają swoje ograniczenia – nie uwzględniają spekulacji i niedoskonałości rynku (silna monopolizacja rynku energii prowadzi do wyższych cen energii w stosunku do wyników symulacji).

Większość niezbędnych danych do symulacji została bezpośrednio zaczerpnięta z projektu „Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu” (autorstwa Ministerstwa Energii, ze stycznia br.) – m.in. struktura generacji, prognozy cen paliw, koszty eksploatacyjne. Działanie modelu zostało w pełni dostosowane do struktury danych KPEiK wymuszonej na wszystkich krajach członkowskich UE przez Komisję Europejską w rozporządzaniu o zarządzaniu unią energetyczną. W prognozie cen energii Instytut przyjął scenariusz PEK (tzw. „Plan na rzecz Energii i Klimatu”, który powinien być zgodny z polityką klimatyczno-energetyczną UE) jako bazowy. W odróżnieniu od scenariusza ODN („odniesienia”, który bazuje na kontynuacji dotychczasowej polityki energetycznej), scenariusz PEK ma na celu zrealizować jednocześnie cele związane z realizacją polityki klimatycznej UE oraz cele odbiorców energii („czysta, bezpieczna i tania energia”).

Wyniki raportu: „Średniookresowa prognoza kosztów wytwarzania i cen energii elektrycznej do 2040 roku”

W oparciu o skalę, kierunki i skutki dotychczasowej polityki inwestycyjnej symulacje wskazują, że wzrosty cen energii są nieuniknione – głównie przez ceny uprawnień emisji, a w dalszym okresie przez potrzebne kolejne nakłady inwestycyjne, aby zaspokoić rosnący popyt na energię elektryczną. W efekcie dotychczasowej polityki energetycznej największe wzrosty kosztów wytwarzania energii dokonały się częściowo w 2018 roku. Koszty rosną nadal, ale nawet jak w br. pełni nie mają przełożenia na ceny, wzrosną spektakularnie w 2020 roku. Zdaniem IEO z uwagi na długoterminowe skutki wcześniejszych decyzji, nawet ewentualna zmiana polityki energetycznej nie wpłynie istotnie na zmianę wyników prognozy kosztów, przynajmniej do 2030 roku. Natomiast krótkoterminowe prognozy cen energii, a zwłaszcza bieżące ich fluktuacje, wymagały głębszych analiz.

Zobacz także: Konsultacje w sprawie sytuacji na rynku energii elektrycznej

Ceny hurtowe energii elektrycznej

Ceny hurtowe w latach 2020 - 2025 będą w wysokim stopniu nieskorelowane z powyższymi kosztami wytwarzania – zmieniająca się opłata OZE i opłata przejściowa, wprowadzenie niezwykle kosztowanej opłaty mocowej i kogeneracyjnej gwarantują, że część kosztów zostanie przeniesiona z sektora wytwórczego do detalicznego w taryfach. Pomimo tego, że ustawa z 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw częściowo obniża niektóre składniki ceny energii dla odbiorców (zmniejszona akcyza i opłata przejściowa), odbiorca końcowy w rachunku za energię odczuje całkowity ciężar wzrostów cen z powodów fundamentalnych, mimo że chwilowo indeksy giełdowe na TGE (też prognozowane przez IEO) mogą pokazywać inne trendy. Z uwagi na różne obciążenie cen energii kosztami u różnych odbiorców (wpływ polityki na rynek energii), różnie będą też kształtować się taryfy.

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

[Instytut Energetyki Odnawialnej, TGE, Towarowa Giełda Energii, energia elektryczna, polityka energetyczna, cena energii elektrycznej, rynek energii, OZE, odnawialne źródła energii]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl