Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wzrost produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki w czerwcu

 Redakcja  |  23.08.2019
Krajowy bilans energii elektrycznej – czerwiec 2019
Krajowy bilans energii elektrycznej – czerwiec 2019
Fot. cire.pl

Jak wynika z danych Agencji Rynku Energii, w czerwcu br. produkcja energii elektrycznej w Polsce była niższa niż w maju o 3 proc. i wyniosła 12,9 TWh. W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku wyprodukowano o 283 GWh mniej energii elektrycznej, a jej zużycie wzrosło o niespełna 0,5 proc. Produkcja energii elektrycznej z OZE w czerwcu br. wzrosła o 12 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną w czerwcu br. było dodatnie i wyniosło 1 034 GWh.

Produkcja energii elektrycznej

Jak wynika z danych ARE, w czerwcu br. produkcja energii elektrycznej w Polsce wyniosła 12,9 TWh, co stanowi spadek o 2 proc. w porównaniu z produkcją energii elektrycznej w czerwcu ubiegłego roku. W porównaniu z produkcją energii elektrycznej w maju br. w czerwcu produkcja energii elektrycznej zmalała o niespełna 3 proc. 

Przeczytaj również: Produkcja energii elektrycznej w maju 2019 r.

Produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego w czerwcu br. wynosiła 6,4 TWh, co oznacza wzrost o 1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2018. Z węgla brunatnego wytworzono blisko 3,6 TWh, czyli o 16 proc. energii elektrycznej mniej niż w czerwcu 2018 r. Istotny wzrost zanotowała produkcja energii elektrycznej z OZE, osiągając blisko 1,7 TWh wobec niespełna 1,5 TWh w czerwcu 2018 r. (wzrost o 12 r/r). Wzrosła również produkcja energii elektrycznej z gazu osiągając ponad 960 GWh (wzrost o 9 proc. r/r). 

Z kolei w porównaniu z produkcją energii elektrycznej w maju 2019 r., w czerwcu zmalała o ok. 3 proc. Wzrosła jedynie produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego o 2 proc. Z pozostałych nośników energii wyprodukowano mniej energii elektrycznej. Największy spadek zanotował gaz (spadek o 15,5 proc. m/m) i OZE (spadek o 12,5 proc. m/m). Z węgla brunatnego wyprodukowano o 3 proc. energii elektrycznej mniej.

Produkcja energii elektrycznej z OZE

Produkcja energii elektrycznej z OZE w czerwcu 2019 r. wyniosła blisko 1,7 TWh, wobec 1,5 TWh rok wcześniej, co stanowiło wzrost o 12 proc. w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku oraz spadek o 12,5 proc. w porównaniu z majem br. Udział energetyki odnawialnej w produkcji energii elektrycznej zmalał z 14,4 proc. w maju 2019 r. do 12,9 proc. w czerwcu br. Najwięcej energii elektrycznej z OZE powstało z wiatru, najmniej natomiast z biogazowni. Największą dynamiką w produkcji energii elektrycznej w maju br. charakteryzowały się fotowoltaika oraz elektrownie wodne (wzrost odpowiednio o 233 proc. r/r i 66 proc. r/r), najmniejszą natomiast elektrownie biomasowe (spadek o 4 proc. r/r) oraz wiatrowe (spadek o 4 proc. r/r).

Krajowy bilans energii elektrycznej

W czerwcu 2019 r. Polska wyeksportowała niespełna 0,5 TWh energii elektrycznej, a import do Polski wyniósł 1,5 TWh. Eksport charakteryzował się dynamiką 98,7 proc. r/r., import natomiast 128,6 proc. r/r. Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną w maju br. było dodatnie i wyniosło 916 GWh. 

Eksport energii elektrycznej w czerwcu br., w porównaniu z majem br. zmalał o 16 proc., import natomiast pozostał bez zmian. W efekcie saldo wymiany wzrosło z 916 GWh w maju do 1034 GWh w czerwcu. 

Źródło: Agencja Rynku Energii/cire.pl

[produkcja energii elektrycznej, energia elektryczna, dostawa energii elektrycznej, Agencja Rynku Energii, OZE, odnawialne źrodła energii, import energii elektrycznej, energetyka odnawialna]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Szynoprzewody w małych i średnich instalacjach dystrybucji energii »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Przewody szynowe niskiego napięcia, nazywane potocznie szynoprzewodami, jeszcze 20 lat temu w Polsce były kojarzone głównie z instalacjami przemysłowymi lub układami zasilania suwnic. Rozwój budownictwa komercyjnego spowodował powstawanie pierwszych wieżowców.(...) czytam dalej »

 


Transformatory rozdzielcze - jaki produkt wybrać?

Transformatory Transformatory w przedziale mocy od 100kVA do 3150kVA w klasie izolacji do 36kV w pełni spełniają warunki rozporządzenia Komisji Europejskiej EU548/2014 (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Liczniki energii elektrycznej do zadań specjalnych»

Liczniki energii jakie wybrać Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania energią. Najnowsze inteligentne liczniki umożliwiają płacenie za faktycznie zużytą energię elektryczną, kontrolę sposobu jej wykorzystania ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Roboty będą produkować roboty - to już pewne!

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Powstanie fabryka w której roboty będą produkowały roboty. Wszystko na to wygląda, że już niedługo scenariusze filmowe okażą się ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »

Liczniki energii jakie wybrać Łączniki elektrinstalacyjne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły
SOCOMEC Polska sp. z o.o. SOCOMEC Polska sp. z o.o.
Firma Socomec powstała w roku 1922, a obecnie jest grupą przedsiębiorstw zatrudniającą 3100 osób. Naszą kluczową działalnością...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl