Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Elektrownia fotowoltaiczna na Węgrzech

 Redakcja  |  18.06.2019
Elektrownia fotowoltaiczna
Elektrownia fotowoltaiczna
Fot. pixabay.com

Jak podaje portal gramwzielone.pl, chiński inwestor zbuduje wielką elektrownię fotowoltaiczną na Węgrzech. Farma fotowoltaiczna mająca kosztować około 100 mln euro będzie największym tego rodzaju obiektem nie tylko na Węgrzech, ale także w całym regionie Europy Środkowej.

Węgierski rząd poinformował, że chińska firma China National Machinery Import & Export Corporation (CMC) wkrótce rozpocznie budowę w Kaposvár, w południowo-zachodniej części Węgier, elektrowni fotowoltaicznej o mocy aż 100 MW. Elektrownia fotowoltaiczna będzie mieć moc niemal 5-krotnie większą niż dotychczasowa największa węgierska elektrownia PV, która została oddana do użytku kilka miesięcy temu. W tym momencie nadal największa jest uruchomiona w miejscowości Bükkábrány elektrownia PV o mocy 22,6 MW, która kosztowała około 17 mln euro i która ma wytwarzać w skali roku ok. 25 GWh energii elektrycznej.

Przeczytaj również: Pojazdy jako magazyn energii, turbiny wiatrowe i panele słoneczne na dachu przystanków

Za tą inwestycją, zrealizowaną na terenie 32 hektarów po byłej kopalni odkrywkowej, stoi RWE, które na Węgrzech wytwarza energię głównie w elektrowni węglowej Matra o mocy 950 MW. Na koniec 2018 r. potencjał fotowoltaiki na Węgrzech wynosił około 700 MW. Budapeszt chce doprowadzić do jego zwiększenia w ciągu 5 lat do poziomu około 2-3 GW, a w fotowotlaikę inwestują m.in. węgierskie, państwowe koncerny. Państwowy koncern energetyczny MVM uruchomił w tym roku farmę fotowoltaiczną o mocy 20,6 MW w mieście Felsőzsolca, w pobliżu elektrowni jądrowej w Paks.

Celem MVM jest postawienie 110 elektrowni PV, których całkowita moc przekroczy 100 MW i które mają produkować w skali roku średnio ponad 110 GWh energii elektrycznej, co odpowiada redukcji emisji CO2 o ponad 100 tys. ton rocznie. O planach inwestycji w fotowoltaikę informował inny węgierski państwowy potentat – koncern paliwowy MOL, podając, że zbuduje elektrownie fotowoltaiczne w trzech lokalizacjach na Węgrzech – na terenie zakładów w Tiszaújváros, Százhalombatta oraz Füzesgyarmat. Wiadomo, że łączna moc tych instalacji wyniesie 18,38 MW i zostaną one włączone do wewnętrznych sieci dystrybucyjnych przemysłowej infrastruktury MOL.

Udział odnawialnych źródeł energii w węgierskim miksie energii konsumowanej w elektroenergetyce, cieple i transporcie w 2017 r. wyniósł 13,3 proc., przekraczając o 0,3 pkt proc. krajowy cel OZE na rok 2020, do którego osiągnięcia Budapeszt zobowiązał się na forum Unii Europejskiej. Niedawno węgierski rząd sygnalizował przygotowanie planu zakładającego wyjście Węgier z produkcji energii z węgla, co mogłoby nastąpić do roku 2030.

Źródło: gramwzielone.pl

[farma fotowoltaiczna, fotowoltaika, panele słoneczne, energia słoneczna, OZE, odnawialne źródła energii, energia elektryczna, panale PV]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl