Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Kabel 2019

 JT  |  elektro.info 5/2019  |  04.06.2019
Pokaz koni arabskich w strojach tradycyjnych
Pokaz koni arabskich w strojach tradycyjnych
Fot. JT

W dniach 12–15 marca 2019 r. w Janowie Podlaskim odbyła się XXVI Konferencja Szkoleniowo-Techniczna pt. „Elektroenergetyczne sieci kablowe i napowietrzne” KABEL 2019. Konferencja w swojej dwudziestosześcioletniej tradycji cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród przedstawicieli energetyki zawodowej i przemysłowej, biur projektowych, producentów i dystrybutorów z branży elektrycznej oraz środowisk naukowo-technicznych z Polski i zagranicy.

Obecna edycja konferencji KABEL rozpoczęła się inauguracyjnym wykładem, który wygłosiła prof. Aleksandra Rakowska z Politechniki Poznańskiej na temat linii kablowych wysokich i najwyższych napięć o znaczących długościach. Andrzej Cichy i Łukasz Tomaszewski z TELE-FONIKA Kable S.A., Zakład Bydgoszcz zwrócili uwagę na napięcia indukowane w żyłach powrotnych kabli WN. Natomiast Sławomir Labocha, Robert Czyż z ENPROM Sp. z o.o. zaprezentowali innowacyjny fundament dla słupów linii napowietrznych 400 kV. Karol Bielecki z Gilbarco Veeder Root Sp. z o.o. przedstawił rozwiązania firmy Fluke w aplikacjach dla elektroenergetyki.

Przeczytaj również: X jubileuszowa Konferencja „Innowacyjne rozwiązania dla budownictwa”

Grzegorz Lach z TELE-FONIKA Kable S.A. – Zakład Południe zaprezentował TFCrane – nowe rozwiązania w zasilaniu urządzeń mobilnych. Natomiast Zbigniew Kończak pokazał słupy hybrydowe – nowe, polskie, odnawialne źródło energii z wiatru montowane na słupach SN lub nn. Natomiast Paweł Kiełkowski z Nexans Power Accessoreis Poland Sp. z o.o. omówił rozwiązania ułatwiające montaż i stosowanie osprzętu kablowego. Arkadiusz Gołaszewski, Tomasz Makuch z 3M Poland Sp. z o.o. zaprezentowali zimnokurczliwy osprzęt kablowy SN i WN firmy 3M. Bogusław Bocheński z Kinectrics Inc z Kanady omówił wysokonapięciowe testy odbiorcze kabli napięcia przemiennego metodą rezonansową – podzielił się doświadczeniami krajowymi i zagranicznymi. Adam Rynkowski z Politechniki Gdańskiej omówił oddziaływanie zakłóceń linii kablowych 110 kV na infrastrukturę telekomunikacyjną. Adam Block z ELNORD oraz Maciej Romański z TE Connectivity pokazali nowe rozwiązania i wyroby dla sieci nn i SN.

Adam Rynkowski z Politechniki Gdańskiej i Andrzej Żywica z DRUT-PLAST CABLES Sp. z o.o. praktycznie zaprezentowali wyniki systemu SensoTransel® monitoringu obciążenia wzdłużnego linii kablowej, umożliwiającego lokalizację i identyfikację zagrożeń. Łukasz Ejankowski z TELE-FONIKA Kable S.A., Zakład Bydgoszcz omówił doświadczenia z eksploatacji mobilnej linii kablowej TF EASY LINE MV.

Mirosław Schwann z KENTIA – Firma Konsultingowa pokazał możliwości poprawy ochrony przeciwporażeniowej za pomocą szybkiego wyłączenia zasilania przy wykorzystaniu wkładek bezpiecznikowych w obwodach linii napowietrznych nn. Filip Ratkowski z ELTEL Networks Energetyka zaprezentował analizę obciążalności prądowej długotrwałej linii 110 kV RPZ Powiśle – RPZ Stadion na podstawie danych DTS. Rafał Wodarczyk z SIBA Polska Sp. z o.o. omówił budowę, zalety i zastosowanie wkładek topikowych. Zdzisław Sendrowski z PROTEKTEL Sp. z o.o. zaprezentował rodzinę ograniczników przepięć SN i WN w zastosowaniach dla sieci elektroenergetycznych i kolejowych.

Zobacz także: Międzynarodowa Konferencja Oddziału SITP Katowice „Ochrona Przeciwpożarowa. Zakopane Wiosna 2019”

Wykładom merytorycznym towarzyszyła wystawa produktów oferowanych przez firmy. Z pewnością wszystkim konferencja zapadnie na długo w pamięć ze względu na bogaty program merytoryczny, jak również wieczorne spotkania, na których w towarzyskiej atmosferze i bogatym programie artystycznym można było dzielić się swoimi doświadczeniami. Konferencja Kabel 2019 była okazją poznania Zamku Biskupiego, stadniny koni arabskich i regionalnej kuchni. 

[KABEL 2019, konferencja, elektroenergetyczne sieci kablowe, sieci napowietrzne, słupy hybrydowe, kable i przewody]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl