Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Domowe instalacje PV od Ikea

 Redakcja  |  16.05.2019
Domowe instalacje PV od Ikea
Domowe instalacje PV od Ikea
Fot. pixabay.com

Jak podaje portal gramwzielone.pl, Ikea wchodzi z ofertą fotowoltaiczną na kolejny rynek europejski. W tym roku największym rynkiem dla spółki jest sprzedaż instalacji fotowoltaicznych w Polsce.

Ikea poinformowała, że w drugiej połowie tego roku rozpocznie sprzedaż instalacji fotowoltaicznych w Szwecji, a do 2025 r. ma oferować fotowoltaikę we wszystkich krajach, w których znajdują się jej sklepy. Szwecja nie jest liderem, jeśli chodzi o inwestycje w energię słoneczną, jednak wprowadzone ułatwienia w procedurach oraz oferowane przez Sztokholm dopłaty sprawiają, że w tym kraju ostatnio przybywa coraz więcej zwłaszcza mniejszych, prosumenckich systemów PV.

Przeczytaj również: Moc instalacji fotowoltaicznych przekroczyła 650 MW

Fotowoltaika z dofinansowaniem w Szwecji

W tym roku na dopłaty dla inwestorów planujących budowę elektrowni fotowoltaicznych szwedzki rząd przewidział 736 mln SEK, czyli około 295 mln zł, a rok wcześniej przeznaczono 900 mln SEK. W sumie w latach 2009-19 Sztokholm ma wydać na ten cel 3 mld SEK, czyli około 1,2 mld PLN. Dopłaty do fotowoltaiki oferowane przez szwedzki rząd zostały zmniejszone w tym roku do maks. 20 proc. kosztów inwestycji w porównaniu do 30 proc. rok wcześniej.

W ubiegłym roku w Szwecji powstały systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy około 180 MW wobec 91 MW zainstalowanych rok wcześniej i zaledwie 13 MW w roku 2016. Całkowity potencjał fotowoltaiki w Szwecji na koniec ubiegłego rok wzrósł do 411 MW, na co składało się ponad 25 tys. systemów PV, z czego ok. 10 tys. powstało w 2018 r., a udział systemów o jednostkowej mocy do 20 kW w całym wolumenie instalacji PV ma wynosić aż 85 proc.

Ikea atakuje fotowoltaikę w Niemczech

W tym roku, po uruchomieniu sprzedaży domowych zestawów fotowoltaicznych na kilku europejskich rynkach, Ikea w końcu weszła ze swoją ofertą na największy europejski rynek PV, rozpoczynając sprzedaż instalacji fotowoltaicznych w Niemczech, gdzie cena wraz z kosztami instalacji domowego systemu fotowoltaicznego ma się zaczynać od 4,73 tys. euro. Mimo że Niemcy to największy w Europie rynek fotowoltaiczny, Ikea decyduje się na wejście na niego ze swoją ofertą w zakresie PV dopiero po kilku latach od uruchomienia sprzedaży instalacji fotowoltaicznych w pierwszym europejskim kraju, czyli w Wielkiej Brytanii.

W międzyczasie Ikea uruchomiła jeszcze sprzedaż instalacji fotowoltaicznych w Holandii, Szwajcarii, Belgii, a także w Polsce. W pierwszych miesiącach 2019 r. sprzedaż fotowoltaiki w polskich sklepach Ikei miała sięgać kilkudziesięciu zestawów miesięczne, a Polska miała stać się dla szwedzkiego koncernu największym rynkiem pod względem sprzedaży instalacji PV, wyprzedzając dotychczasowego lidera, czyli Wielką Brytanię.

Źródło: gramwzielone.pl

[fotowoltaika, systemy fotowoltaiczne, Ikea, instalacja PV, elektrownia fotowoltaiczna, OZE, panele słoneczne, energia słoneczna]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl