Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Jaka technologia dominuje w małych instalacjach OZE?

 Redakcja  |  14.05.2019
Jaka technologia dominuje w małych instalacjach OZE?
Jaka technologia dominuje w małych instalacjach OZE?
Fot. pixabay.com

Jak podaje portal gramwzielone.pl, w wyszczególnionej w ustawie o odnawialnych źródłach energii grupie małych instalacji OZE o mocy od 50 kW do 500 kW zdecydowanie najwięcej energii powstaje w elektrowniach wodnych. Największy wzrost generacji w stosunku do danych za rok 2017 w ubiegłym roku odnotowały małe elektrownie fotowoltaiczne.

Zgodnie ze znowelizowaną w lipcu 2018 r. ustawą o OZE, do grupy małych instalacji zaliczane są obecnie instalacje o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i mniejszej niż 500 kW, przyłączone do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV, a także o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 150 kW i nie większej niż 900 kW. To zmiana w stosunku do wcześniejszej wersji ustawy o OZE, w której minimalna i maksymalna moc elektryczna małej instalacji wynosiły odpowiednio 40 kW i 200 kW, a moc cieplna – 120 kW i 600 kW.

Przeczytaj również: Raport "Współpraca konwencjonalnych źródeł węglowych i wielkoskalowego OZE"

Rejestr małych instalacji URE

URE opublikował zbiorczy raport małych instalacji za 2018 rok – zgodnie z obowiązkiem nałożonym na URE w art. 17 ustawy o OZE. Z danych Urzędu wynika, że najważniejszym źródłem energii pod względem ilości wytwarzanej energii w segmencie małych instalacji są elektrownie wodne. Z nich w ubiegłym roku wytworzono 109,6 GWh energii elektrycznej, z czego sprzedaż sprzedawcy zobowiązanemu wyniosła 100,6 GWh.

Drugim źródłem w segmencie małych instalacji pod względem generacji były biogazownie wykorzystujące biogaz inny niż rolniczy, które wytworzyły 60,7 GWh, z czego sprzedawcy zobowiązani kupili 17 GWh. Trzecie pod względem wielkości produkcji energii były małe elektrownie fotowoltaiczne, w których wytworzono 27,5 GWh, z czego 15 GWh kupili sprzedawcy zobowiązani.

W małych elektrowniach wiatrowych wyprodukowano 10 GWh, z czego sprzedawcy zobowiązani odkupili 9,1 GWh, natomiast w małych elektrowniach biomasowych wytworzono 0,5 GWh, a 0,3 GWh trafiło do sprzedawców zobowiązanych. W porównaniu do roku 2017 największy wzrost produkcji energii w małych instalacjach nastąpił w przypadku elektrowni fotowoltaicznych, z których w 2017 r. wytworzono niemal o 20 GWh mniej. Produkcja wyniosła 7,7 GWh, z czego sprzedawcy zobowiązani kupili 3,4 GWh.

Ile było instalacji OZE?

W opublikowanym przez Urząd Regulacji Energetyki zestawieniu, odzwierciedlającym stan na koniec 2018 r., znajdziemy w sumie 3043 instalacje OZE o łącznej mocy 8 514,2 MW. W tym liczba elektrowni wiatrowych wynosi 1198, a instalacji fotowoltaicznych 671. W zestawieniu znajdziemy ponadto 586 instalacji wykorzystujących hydroenergię o mocy zainstalowanej elektrycznej do 0,3 MW, 98 elektrowni wodnych o mocy zainstalowanej elektrycznej do 1 MW, a także 68 hydroelektrowni o mocy zainstalowanej elektrycznej do 5 MW

Do tego dochodzi 109 biogazowni wykorzystujących biogaz z oczyszczalni ścieków, 97 biogazowni wykorzystujących biogaz składowiskowy, 95  wykorzystujących biogaz rolniczy,  a także dwie biogazownie wykorzystujące biogaz mieszany.

Zobacz także: Małe instalacje OZE - statystyki URE

Ponadto w zestawieniu znajdziemy 20 elektrowni wykorzystujących biomasę mieszaną, 18 jednostek wykorzystujących biomasę pochodzenia leśnego albo rolnego, a także 4 wykorzystujące biomasę z odpadów przemysłowych drewnopochodnych i celulozowo-papierniczych. URE wymienia jeszcze 30 instalacji wykorzystujących technologię współspalania biomasy lub biopłynów z innymi paliwami (paliwa kopalne i biomasa/biopłyny), 6 instalacji termicznego przekształcania odpadów, a także 2 instalacje wykorzystujące technologię współspalania biogazu lub biogazu rolniczego z innymi paliwami (paliwa kopalne i biogaz).

Według stanu na koniec 2018 roku w Polsce znajdowały się wówczas odnawialne źródła energii o łącznej mocy 8 593,43 MW, z czego w ubiegłym roku przybyło jedynie 55,08 MW. Na koniec 2018 r. największą łączną moc miały elektrownie wiatrowe (5 864,44 MW), następnie elektrownie biomasowe (1 362,87 MW), elektrownie wodne (981,5 MW), biogazownie (237,6 MW), a potencjał zarejestrowanych przez URE elektrowni fotowoltaicznych miał wynosić 146,99 MW.

Źródło: gramwzielone.pl

[OZE, odnawialne źródła energii, fotowoltaika, elektrownia wiatrowa, Urząd Regulacji Energetyki, instalacje fotowoltaiczne, małe instalacje OZE]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl