Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Użyteczna energia elektryczna z ameryku

 Redakcja  |  08.05.2019
Użyteczna energia elektryczna z ameryku
Użyteczna energia elektryczna z ameryku
Fot. wikipedia.pl

Jak podaje portal cire.pl, Brytyjskie Narodowe Laboratorium Jądrowe (NNL) i Uniwersytet w Leicester po raz pierwszy wyprodukowały użyteczną energię elektryczną wykorzystując pierwiastek chemiczny ameryk. Osiągnięcie to jest postrzegane, jako krok w kierunku potencjalnego wykorzystania tego pierwiastka do zasilania pojazdów kosmicznych w przyszłych misjach badawczych przez okres do 400 lat.

Ameryk to pierwiastek niewystępujący w przyrodzie. Powstaje on w trakcie rozpadu promieniotwórczego plutonu, który sam jest pierwiastkiem sztucznie wytwarzanym w reaktorze jądrowym. Zespół kierowany przez NNL wyekstrahował ameryk z zapasów plutonu zgromadzonego w Wielkiej Brytanii i wykorzystał ciepło wytworzone przez ten wysoce promieniotwórczy materiał do produkcji prądu elektrycznego, który z kolei rozświetlił małą żarówkę.

Przeczytaj również: Raport „Energetyka. Dystrybucja i przesył”

Nowa energia elektryczna dla statków i przestrzeni kosmicznej

Potencjalne wykorzystanie ameryku w radioizotopowych generatorach prądu oznacza przełom w sposobie zasilania aparatury pokładowej sond i statków kosmicznych zmierzających w przestrzeń kosmiczną lub zaopatrywania w energię obiektów zlokalizowanych w trudnych środowiskach na powierzchniach planet, gdzie inne źródła energii, takie jak panele słoneczne, przestają działać. W ten sposób jak twierdzi NNL, takie misje kosmiczne mogą kontynuować przesyłanie ważnych obrazów i danych na Ziemię przez wiele dziesięcioleci, o wiele dłużej niż byłoby to możliwe w przypadku innych źródeł energii.

- „Ten niezwykły przełom brzmi jak coś rodem z filmu science fiction, ale jest to kolejny wspaniały dowód na obecność naszych naukowców wśród wiodących światowych społeczności naukowych i uniwersyteckich oraz ich zaangażowanie w utrzymanie Wielkiej Brytanii w samej czołówce rozwoju technologii kosmicznych i badań nad zaspokajaniem potrzeb energetycznych w trudnych środowiskach. Na podstawie takich odkryć możemy tworzyć w przyszłości wysoko wykwalifikowane miejsca pracy, wspierane przez naszą nowoczesną strategię przemysłową i rekordowy poziom rządowych nakładów na badania i rozwój” - powiedział minister nauki Chris Skidmore.

Program techniczny mający na celu dostarczenie tego rodzaju źródeł energii działa od kilku lat. Wspierany przez fundusze Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), realizowany jest w ścisłej współpracy pomiędzy NNL i Uniwersytetem w Leicester. Prace European Thermodynamics Ltd, mające na celu pomoc w opracowaniu radioizotopowego generatora termoelektrycznego (RTG) były także istotną częścią tej współpracy. Niezbędne było również wsparcie ze strony agencji Nuclear Decommissioning Authority, która zezwoliła na wykorzystanie plutonu z zapasów Wielkiej Brytanii, znajdującego się pod jej zarządem.

Zobacz także: Elektryczna autostrada w Niemczech dla ciężarówek

Radioizotopowe systemy zasilania

- "Aby przesunąć granice eksploracji kosmosu, potrzebne są innowacje w systemach wytwarzania energii, robotyce, pojazdach autonomicznych i zaawansowanym oprzyrządowaniu. Radioizotopowe źródła energii są ważną technologią dla przyszłych europejskich misji eksploracji kosmosu, ponieważ ich użycie doprowadzi do zwiększenia zdolności statków kosmicznych i sond, które dzięki temu będą mogły uzyskać dostęp do odległych, zimnych, mrocznych i niegościnnych środowisk. Jest to ważny krok w osiąganiu tych celów" - Richard Ambrosi, profesor na wydziale Space Instrumentation and Space Nuclear Power Systems na Uniwersytecie w Leicester.

- "Obraz tej świecącej żarówki jest zwieńczeniem ogromnej ilości specjalistycznych prac technicznych prowadzonych przez zespoły z NNL i Leicester, współpracujących z innymi organizacjami, takimi jak ESA i UK Space Agency. Zdolność Uniwersytetu w Leicester do rozwoju radioizotopowych systemów zasilania została uzupełniona przez doświadczenie NNL w postępowaniu i przerobie ameryku w naszych unikalnych laboratoriach. Wspaniałą jest idea, że coś, co jest odpadem w jednym sektorze przemysłu przetwarzane jest w znaczący atut w innym obszarze" - powiedział Tim Tinsley, dyrektor w NNL.

Dyrektor Tinsley wierzy, że ciepło wydzielone z ameryku po raz pierwszy zostało wykorzystane do wytworzenia energii elektrycznej. Według niego osiągnięciami NNL zainteresowana jest ESA, która chce mieć system gotowy do zasilania misji księżycowej w następnej dekadzie, a także inne agencje kosmiczne. Istnieje również zainteresowanie aplikacjami na Ziemi, w których źródło zasilania, które potencjalnie może pracować przez 100 lat jest cennym towarem. Nowa technologia opracowana przez NNL może przynieść znaczne korzyści handlowe i eksportowe dla Wielkiej Brytanii.

Źródło: cire.pl

[systemy zasilania, energia elektryczna, wytwarzanie energii elektrycznej, produkcja energii elektrycznej, prąd, źródła energii elektrycznej, żarówka, oświetlenie]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl