Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Maszyny elektryczne i transformatory

Tadeusz Glinka
Maszyny elektryczne i transformatory
Maszyny elektryczne i transformatory
Fot. Redakcja EI

Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN SA jesienią 2018 roku została opublikowana książka pt. „Maszyny elektryczne i transformatory” autorstwa prof. dr. hab. inż. Tadeusza Glinki, pracownika naukowego Politechniki Śląskiej. Publikacja została podzielona na dziewięć rozdziałów, gdzie na początku została przedstawiona podstawowa wiedza z zakresu elektroenergetycznych przetworników energii. Autor omówił zasady przetwarzania energii oraz opisał materiały stosowane w budowie transformatorów i maszyn elektrycznych.

Zawarty w pierwszym rozdziale materiał stanowi podstawową wiedzę niezbędną przy zgłębianiu informacji podanych w rozdziałach następnych. Drugi rozdział został poświęcony transformatorom. Została w nim opisana budowa transformatorów jedno- oraz trójfazowych, regulacja napięcia transformatorów oraz stany nieustalone zachodzące w transformatorach podczas załączenia i zwarć. Uzupełnienie rozdziału stanowi opis technologii stosowanych przy budowie transformatorów suchych oraz transformatorów olejowych.

Dowiedz się więcej >>

W rozdziale trzecim zamieszczono opis wytwarzania pola magnetycznego oraz napięcia indukowanego w uzwojeniu twornika. W rozdziale czwartym autor skupił się na maszynach indukcyjnych. Została w nim przedstawiona zasada działania maszyn indukcyjnych, regulacja prędkości obrotowej, silniki jedno- oraz wielobiegowe. Uzupełnieniem treści rozdziału jest opis wału elektrycznego oraz stanów dynamicznych silnika indukcyjnego, jakie zachodzą podczas rozruchu. W rozdziale piątym został zamieszczony opis maszyn synchronicznych.

W pierwszej części rozdziału opisano pracę biegu jałowego oraz pracę generatorową maszyny synchronicznej przy obciążeniu. W drugiej części rozdziału przedstawiono silniki synchroniczne w zakresie rozruchu i synchronizacji. Zamieszczono w nim wyczerpujący opis stanów nieustalonych prądnicy synchronicznej zachodzących podczas zwarć oraz dynamiki silnika synchronicznego po wyłączeniu i ponownym załączeniu napięcia.

Szósty rozdział został poświęcony maszynom komutatorowym. Została w nim opisana budowa maszyn komutatorowych oraz dynamika układu napędowego prądu stałego. Rozdział siódmy zawiera wyczerpujący opis działania oraz sterowania maszyn wzbudzanych magnesami trwałymi. Natomiast w rozdziale ósmym zostały zaprezentowane energooszczędne elektryczne układy napędowe, takie jak silnik szeregowy prądu stałego, silnik prądu stałego wzbudzany magnesami trwałymi, silnik indukcyjny, kaskada synchroniczna oraz bezszczękowy silnik wzbudzany magnesami trwałymi. W końcowej części tego rozdziału omówiono zagadnienia związane z energooszczędnymi silnikami indukcyjnymi. Ostatni, dziewiąty rozdział zawiera opis związku zachodzącego pomiędzy mocą znamionową a gabarytem maszyny elektrycznej i transformatora.

Przeczytaj również: Maszyny elektryczne i transformatory

Prezentowana książką ma charakter podręcznika akademickiego. Jest bogato ilustrowana rysunkami, które ułatwiają zrozumienie prezentowanych treści. Korzystać z niej mogą studenci kierunków elektrotechnika, energetyka, mechatronika i robotyka oraz transport, przy zgłębianiu wiedzy przekazywanej w ramach przedmiotów: maszyny elektryczne, napęd i sterowanie maszyn elektrycznych, inżynieria elektryczna itp. Może być pomocna w codziennej pracy inżynierów elektryków zajmujących się napędami elektrycznymi.

Książka do kupienia w Księgarni Technicznej w cenie 66,90 zł.

[Księgarnia Techniczna, maszyny elektryczne, transformatory, elektroenergetyczne przetworniki energii, budowa transformatora, recenzje]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kursy SEP - zobacz terminarz szkoleń »

kurs sep Stowarzyszenie Elektroenergetyków Polskich oferuje szeroki wybór szkoleń, które pozwalają zdobyć między innymi uprawnienia g1. Organizujemy specjalistyczne kursy dla osób, które w dniu przystąpienia do szkolenia ukończyły 18 lat i posiadają minimum podstawowe wykształcenie. Dostępny w naszej ofercie kurs sep 1kv (...) czytam dalej »


Stacja transformatorowa na kółkach - robi wrażenie »

Rozdzielnica na kołach Jest to lekka stacja w obudowie metalowej, na podwoziu jezdnym – DMC 3,5T, z obsługą z zewnątrz, z możliwością łatwe (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Szynoprzewody w instalacjach elektrycznych - czy warto je wykorzystywać?

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

szynoprzewody jak podłączyć bezpanelowa energia słoneczna
Przyjazne instalatorom ze względu na ich intuicyjny montaż i nieskomplikowaną budowę oraz szeroki wachlarz możliwości z zakresu wykonania różnego (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaki licznik energii elektrycznej wybrać - porównanie 2019 »

Fotowoltaika Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania ... czytam dalej »


Jak mocować przewody instalacji odgromowej?

Czy energii odnawialnej uda się zastąpić węgiel?

Wsporniki ochrony odgromowej energia odnawialna a węgiel
W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i... czytam więcej » Według ostatniego raportu brytyjskiego koncernu BP do 2040 r. odnawialne źródła energii staną się głównym źródłem energii na świecie. Czy rzeczywiście ... czytam dalej »

Sekcja: Instaluj z Legrandem dla profesjonalisty »

System zarządzania energią Jesteś Instalatorem? W tej sekcji w szybki i łatwy sposób znajdziesz niezbędne ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Kable średniego i niskiego napięcia - wymagania standardów międzynarodowych»

Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

PRzewody i kable standardy Termowizja w elektryce
Szeroki asortyment przewodów i kabli produkowanych zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych standardów międzynarodowych(...) czytam dalej » Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można(...) czytam dalej »

Stacje ładowania pojazdów od Kolejowych Zakładów Łączności ?

UPS zasilacze Stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW (opcjonalnie 44 kW). Wyposażona jest w dwa gniazda osobno opomiarowane (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym ??

Ograniczniki przepięć (SPD) o udoskonalonych osiągach »

Switche zarządzalne spd ograniczniki
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » SPD o takim układzie elementów ograniczających przepięcia są stosowane w instalacji elektrycznej, w której nie powinny występować prądy upływu, nawet o niewielkich(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
4/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt instalacji piorunochronnej wolno stojącego budynku magazynu mps
  • - Awarie sieciowe w krajowej sieci dystrybucyjnej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl