Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

100 proc. cel OZE chce aż 5 krajów UE

 Redakcja  |  08.03.2019
100 proc. cel OZE chce aż 5 krajów UE
100 proc. cel OZE chce aż 5 krajów UE
Fot. pixabay.com

Jak podaje portal gramwzielone.pl, 5 krajów Unii Europejskiej jest za tym, aby wprowadzić cel OZE w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie do 2050 roku. Co ciekawe, niektóre z tych krajów są na razie dalekie od zrealizowania swoich celów udziału OZE w krajowych miksach energetycznych do 2020 roku.

Prowadzona w tym tygodniu dyskusja unijnych ministrów odpowiedzialnych za energetykę i środowisko wpisuje się w prace mające na celu wdrożenie zaproponowanej pod koniec 2018 r. nowej strategii energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej do roku 2050, kiedy unijna gospodarka ma stać się „neutralna klimatycznie”, umożliwiając realizację celów paryskiego Porozumienia klimatycznego, zakładającego powstrzymanie wzrostu globalnych temperatur poniżej 2 st. C w porównaniu ze średnimi temperaturami sprzed ery przemysłowej.

Przeczytaj również: Jaki cel OZE mają Hiszpanie?

W trakcie debaty w Brukseli rozmawiano o przyjęciu 100 proc. energii odnawialnej do 2050 zarówno w elektroenergetyce, ale również w ciepłownictwie, jak i w transporcie. Takie rozwiązanie poparły kraje takie jak: Luksemburg, Austra, Irlandia, Litwa i Hiszpania. Co ciekawe prawdopodobnie żadne z tych państw nie jest w stanie spełnić założony cel OZE do 2020 roku. W pozostałych krajach średni udział zielonej energii w unijnym miksie energetycznym powinien wynieść 20 proc. Do tego, że na pewno nie wywiążą się z umowy, przyznał się rząd Luksemburga i Irlandii. 

Według Eurostatu Luksemburg osiągnął udział OZE w konsumpcji energii w 2017 roku na poziomie 6,4 proc., podczas gdy w roku 2020 powinien dojść do poziomu 11 proc. Natomiast Irlandia w 2017 r. osiągnęła udział na poziomie 10,7 proc., czyli 5,3 pkt proc. poniżej swojego celu OZE na rok 2020. Austrii w 2017 r. brakowało natomiast już tylko 1,4 pkt proc. do osiągnięcia swojego celu na poziomie 34 proc., natomiast Litwa miała już wówczas nadwyżkę (25,8 proc. wobec celu 23 proc.). Hiszpanie zapewniają, że cel na 2020 r. uda im się osiągnąć, a nadzieje na to daje widoczne ożywienie inwestycyjne na ich rynku OZE. W 2017 r. osiągnęli udział zielonej energii w krajowym miksie energetycznym na poziomie 17,5 proc., a w roku 2020 powinni dojść do poziomu 20 proc.

Największy udział zielonej energii w krajowym zużyciu energii w Unii Europejskiej w 2017 roku miały Szwecja (54,5 proc.), Finlandia (41 proc.), Łotwa (39 proc.), Dania (35,8 proc.). Z kolei najmniejszy udział OZE w krajowych miksach energetycznych miał w 2017 r. wspomniany Luksemburg (6,4 proc.), a także Holandia (6,6 proc.) oraz Malta (7,2 proc.).

Zobacz także: Ile wniosą aukcje OZE do krajowego rynku fotowoltaicznego?

Zgodnie z nową dyrektywą o odnawialnych źródłach energii, którą została opublikowana w unijnym dzienniku ustaw pod koniec 2018 roku, Unia Europejska ma osiągnąć przynajmniej 32-procentowu udział zielonej energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie do roku 2030. Nie przyjęto jednak obligatoryjnych celów krajowych, a nowe unijne prawo zakłada, że takie cele indywidualnie określą kraje UE, wpisując je do swoich narodowych planów na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030.  

Źródło: gramwzielone.pl

[OZE, odnawialne źródła energii, zielona energia, miks energetyczny, zużycie energii, energia elektryczna, krajowe zużycie energii, elektroenergetyka]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl