Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Spotkania firmowe LEGRAND 2018

 ww  |  elektro.info 12/2018  |  02.01.2019
Dariusz Majta wita uczestników spotkania w Bukowinie Tatrzańskiej
Dariusz Majta wita uczestników spotkania w Bukowinie Tatrzańskiej
Fot. ww

Pod koniec roku na zaproszenie firmy Legrand Polska nasza redakcja uczestniczyła w dwóch spotkaniach firmowych. Pierwsze odbyło się w Białymstoku 4 grudnia 2018 r. W jego ramach redaktor Julian Wiatr wygłosił wykład poświęcony wymaganiom stawianym kablom i przewodom elektrycznym wynikającym z rozporządzenia CPR w zakresie reakcji na ogień. Omówiono elementarną teorię pożarów oraz opisano środowisko pożarowe, w którym funkcjonują instalacje elektryczne narażone na ogień i wysoką temperaturę. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z krzywymi pożarowymi, zdefiniowanymi w normie PN-EN 1363-2:2001 Badanie odporności ogniowej. Część 2: Procedury alternatywne i dodatkowe.

Omówiony został rozwój pożaru w budynku i jego wpływ na sprawność ewakuacji. Prowadzący przedstawił podstawowe materiały izolacyjne stosowane do produkcji kabli i przewodów elektrycznych oraz ich reakcje na ogień zgodnie z normą PN-EN 13501-6:2014 Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynków. Część 6: Klasyfikacja na podstawie wyników badań reakcji na ogień kabli elektrycznych oraz norm związanych. Została omówiona dostępność wyrobów kablowych na rynku spełniających wymogi rozporządzenia CPR oraz wymagania normy N SEP-E-007:2017-09 Instalacje elektryczne i teletechniczne w budynkach. Dobór kabli i innych przewodów ze względu na ich reakcję na ogień.

Przeczytaj również: Spotkanie firmowe firmy Legrand

Wykład ten spotkał się z dużym zainteresowaniem projektantów oraz wykonawców biorących udział w białostockim spotkaniu firmowym Legranda. Podczas tego spotkania regionalny doradca techniczny firmy Legrand Andrzej Wojtkowski zaprezentował nowości firmowe wprowadzone w 2018 roku do katalogu produktów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników.

Natomiast w dnach 14–15 grudnia 2018 roku krakowski oddział firmy Legrand zorganizował w Centrum Rekreacji i Biznesu GRAND Stasinda w Bukowinie Tatrzańskiej spotkanie firmowe połączone z konferencją. Spotkanie zostało zorganizowane przy udziale następujących firm: Lovto Electric, PFX Lihting oraz AWEX Emergecy Lihting. Spotkanie w Bukowinie Tatrzańskiej prowadził Dariusz Majta, doradca techniczno-handlowy firmy Legrand, który w imieniu współorganizatorów przywitał uczestników i zaproszonych gości oraz zaprezentował plan dwudniowego spotkania. Część merytoryczną rozpoczął wykład redaktora naczelnego „elektro.info” Juliana Wiatra poświęcony zastosowaniu zasilaczy UPS w obiektach służby zdrowia. Podczas niego zostały omówione zwiększone zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym, na które narażony jest pacjent hospitalizowany lub poddawany zabiegom elektromedycznym. Uczestnicy zostali zapoznani z podziałem pomieszczeń medycznych na grupy i związane z tym wymagania dotyczące metodyki projektowania ochrony przeciwporażeniowej.

Szczególna uwaga została zwrócona na wymagania dotyczące ciągłości zasilania i związaną z tym metodykę projektowania układów zasilania obiektów szpitalnych. Szczegółowo został omówiony układ zasilania IT powszechnie stosowany w instalacjach bloków operacyjnych oraz OIOM-ów. Podczas wykładu prowadzący omówił metodykę doboru mocy zasilaczy UPS oraz ich współpracę z zespołem prądotwórczym stanowiącym źródło zasilania awaryjnego zgodnie z wymaganiami normy PN-HD 60364-7-710:2012 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 7-710: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji. Pomieszczenia medyczne. Prowadzący zwrócił uwagę na wymagania eksploatacyjne zasilaczy UPS oraz zagrożenia wybuchowe stwarzane przez wydzielający się z akumulatorów wodór, który zmieszany z powietrzem w zakresie stężeń (4–75)% tworzy atmosferę wybuchową.

Zobacz także: XXI Sympozjum Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich z cyklu: „Współczesne urządzenia oraz usługi elektroenergetyczne, telekomunikacyjne i informatyczne SIECI I INSTALACJE 2018”

Podczas omawiania tych zagrożeń została szczegółowo wyjaśniona metodyka naturalizacji zagrożeń stwarzanych przez wydzielający się wodór. Uczestnicy spotkania zapoznali się z czynnikami eksploatacyjnymi mającymi wpływ na żywotność baterii, do których należy zaliczyć: temperaturę, rozrzut produkcyjny napięć poszczególnych ogniw baterii, odchylenia napięć ładowania oraz częstość cykli ładowania i rozładowania. Wykład zakończyła prezentacja przykładowego projektu zasilania bloku operacyjnego z wykorzystaniem zasilacza UPS. Następnie Dariusz Majta zaprezentował nowości rynkowe firmy Legrand, do których należy zaliczyć system zarządzania energią EMS CX3 współpracujący z Internetem Rzezy (IoT) oraz bloki zasilające Power Distribution Unit (PDU). Następnie przedstawiciele firm współorganizujących spotkanie w Bukowinie Tatrzańskiej zaprezentowali wyroby firmowe dostępne w ich ofertach handlowych. Po zajęciach merytorycznych zostało zorganizowane ognisko połączone z pieczeniem kiełbasy.

Natomiast w godzinach wieczornych organizatorzy przygotowali kolację, podczas której do późnych godzin nocnych można było wymieniać się doświadczeniami oraz zadawać pytania przedstawicielom firm, które zorganizowały spotkanie. Uczestnicy spotkania w Białymstoku oraz Bukowinie Tatrzańskiej otrzymali od naszej redakcji bieżący numer „elektro.info „oraz pakiet materiałów szkoleniowych przygotowany na płytach CD.

[Legrand 2018, Legrand, spotkanie firmowe, kable i przewody, instalacje elektryczne, energia elektryczna, przewody elektryczne, kable elektryczne, dyrektywa CPR, prąd elektryczny]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 12/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Kable i przewody - pobierz bezpłatny Ebook »

Konkurs dla elektryków Ebook
Jesteś specjalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Weź udział w pierszej edycji Ligi Specjalistów i poczuj emocje związane z rywalizacją w konkursie! Zaglądaj na stronę ligaspecjalistow.pl i odpowiadaj na pytania ze swojej branży.  
zobacz konkurs »
Przedstawiamy nowy poradnik „Kable i przewody”! Znajdziecie w nim m.in. metody ochrony kabli przed pożarem, jak prowadzić i oznaczać trasy kablowe (...) czytam dalej »


Akumulatory do każdego typu pojazdu »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »

Akumulatory do każdego typu pojazdu Magazyny energi w polsce
Niezależnie od tego czy jeździsz samochodem osobowym, SUV-em, terenówką czy autem dostawczym, znajdziesz(...) czytam dalej » Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków(...) czytam dalej »

Jak zdalnie monitorować pracę silnika?

UPS zasilacze Jak przekształcić silni elektryczny w inteligentne, połączone bezprzewodowo urządzenia. Czujnik montowany jest na kadłubie silnika indukcyjnego niskiego napięcia bez potrzeby okablowania czy wprowadzania zmian mechanicznych (...) czytam dalej »


Switche niezarządzalne - które wybrać?

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Switche niezarządzalne Rola miedzi w energetyce słonecznej
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Stacje ładowania elektryków przed własnym domem »

Co się stało z tymi kablami?

miejska stacja ładowania Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
12/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Aspekty techniczne i ekonomiczne kompensacji mocy biernej w obiektach użyteczności publicznej
  • - Optymalizacja elektroenergetycznych sieci SN
Zobacz szczegóły

Do końca stycznia trwa konkurs na zakup autobusów elektrycznych

Do końca stycznia trwa nabór wniosków w konkursie dla miast na rozwój transportu publicznego. Do rozdysponowania jest 300 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko. Za te pieniądze...

Torba i walizka na narzędzia Knipex 1

Każdy posiadacz dużej liczby narzędzi zdaje sobie z tego sprawę, że utrzymanie ich w porządku ułatwia i przyspiesza pracę. Dlatego torby czy też walizki na narzędzia są świetnym...
Przetestuj nową złączkę WAGO TOPJOB® S z dźwignią

Przetestuj nową złączkę WAGO TOPJOB® S z dźwignią

Unosisz dźwignię, wsuwasz przewód, opuszczasz dźwignię i gotowe. Podobnego rozwiązania jeszcze nigdy nie zastosowano w złączkach listwowych.
ZPAS ZPAS
ZPAS z siedzibą w Przygórzu to lider produkcji szaf i obudów teleinformatycznych, energetycznych i automatyki oraz kompleksowych rozwiązań...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl