Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Spotkania firmowe LEGRAND 2018

 ww  |  elektro.info 12/2018  |  02.01.2019
Dariusz Majta wita uczestników spotkania w Bukowinie Tatrzańskiej
Dariusz Majta wita uczestników spotkania w Bukowinie Tatrzańskiej
Fot. ww

Pod koniec roku na zaproszenie firmy Legrand Polska nasza redakcja uczestniczyła w dwóch spotkaniach firmowych. Pierwsze odbyło się w Białymstoku 4 grudnia 2018 r. W jego ramach redaktor Julian Wiatr wygłosił wykład poświęcony wymaganiom stawianym kablom i przewodom elektrycznym wynikającym z rozporządzenia CPR w zakresie reakcji na ogień. Omówiono elementarną teorię pożarów oraz opisano środowisko pożarowe, w którym funkcjonują instalacje elektryczne narażone na ogień i wysoką temperaturę. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z krzywymi pożarowymi, zdefiniowanymi w normie PN-EN 1363-2:2001 Badanie odporności ogniowej. Część 2: Procedury alternatywne i dodatkowe.

Omówiony został rozwój pożaru w budynku i jego wpływ na sprawność ewakuacji. Prowadzący przedstawił podstawowe materiały izolacyjne stosowane do produkcji kabli i przewodów elektrycznych oraz ich reakcje na ogień zgodnie z normą PN-EN 13501-6:2014 Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynków. Część 6: Klasyfikacja na podstawie wyników badań reakcji na ogień kabli elektrycznych oraz norm związanych. Została omówiona dostępność wyrobów kablowych na rynku spełniających wymogi rozporządzenia CPR oraz wymagania normy N SEP-E-007:2017-09 Instalacje elektryczne i teletechniczne w budynkach. Dobór kabli i innych przewodów ze względu na ich reakcję na ogień.

Przeczytaj również: Spotkanie firmowe firmy Legrand

Wykład ten spotkał się z dużym zainteresowaniem projektantów oraz wykonawców biorących udział w białostockim spotkaniu firmowym Legranda. Podczas tego spotkania regionalny doradca techniczny firmy Legrand Andrzej Wojtkowski zaprezentował nowości firmowe wprowadzone w 2018 roku do katalogu produktów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników.

Natomiast w dnach 14–15 grudnia 2018 roku krakowski oddział firmy Legrand zorganizował w Centrum Rekreacji i Biznesu GRAND Stasinda w Bukowinie Tatrzańskiej spotkanie firmowe połączone z konferencją. Spotkanie zostało zorganizowane przy udziale następujących firm: Lovto Electric, PFX Lihting oraz AWEX Emergecy Lihting. Spotkanie w Bukowinie Tatrzańskiej prowadził Dariusz Majta, doradca techniczno-handlowy firmy Legrand, który w imieniu współorganizatorów przywitał uczestników i zaproszonych gości oraz zaprezentował plan dwudniowego spotkania. Część merytoryczną rozpoczął wykład redaktora naczelnego „elektro.info” Juliana Wiatra poświęcony zastosowaniu zasilaczy UPS w obiektach służby zdrowia. Podczas niego zostały omówione zwiększone zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym, na które narażony jest pacjent hospitalizowany lub poddawany zabiegom elektromedycznym. Uczestnicy zostali zapoznani z podziałem pomieszczeń medycznych na grupy i związane z tym wymagania dotyczące metodyki projektowania ochrony przeciwporażeniowej.

Szczególna uwaga została zwrócona na wymagania dotyczące ciągłości zasilania i związaną z tym metodykę projektowania układów zasilania obiektów szpitalnych. Szczegółowo został omówiony układ zasilania IT powszechnie stosowany w instalacjach bloków operacyjnych oraz OIOM-ów. Podczas wykładu prowadzący omówił metodykę doboru mocy zasilaczy UPS oraz ich współpracę z zespołem prądotwórczym stanowiącym źródło zasilania awaryjnego zgodnie z wymaganiami normy PN-HD 60364-7-710:2012 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 7-710: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji. Pomieszczenia medyczne. Prowadzący zwrócił uwagę na wymagania eksploatacyjne zasilaczy UPS oraz zagrożenia wybuchowe stwarzane przez wydzielający się z akumulatorów wodór, który zmieszany z powietrzem w zakresie stężeń (4–75)% tworzy atmosferę wybuchową.

Zobacz także: XXI Sympozjum Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich z cyklu: „Współczesne urządzenia oraz usługi elektroenergetyczne, telekomunikacyjne i informatyczne SIECI I INSTALACJE 2018”

Podczas omawiania tych zagrożeń została szczegółowo wyjaśniona metodyka naturalizacji zagrożeń stwarzanych przez wydzielający się wodór. Uczestnicy spotkania zapoznali się z czynnikami eksploatacyjnymi mającymi wpływ na żywotność baterii, do których należy zaliczyć: temperaturę, rozrzut produkcyjny napięć poszczególnych ogniw baterii, odchylenia napięć ładowania oraz częstość cykli ładowania i rozładowania. Wykład zakończyła prezentacja przykładowego projektu zasilania bloku operacyjnego z wykorzystaniem zasilacza UPS. Następnie Dariusz Majta zaprezentował nowości rynkowe firmy Legrand, do których należy zaliczyć system zarządzania energią EMS CX3 współpracujący z Internetem Rzezy (IoT) oraz bloki zasilające Power Distribution Unit (PDU). Następnie przedstawiciele firm współorganizujących spotkanie w Bukowinie Tatrzańskiej zaprezentowali wyroby firmowe dostępne w ich ofertach handlowych. Po zajęciach merytorycznych zostało zorganizowane ognisko połączone z pieczeniem kiełbasy.

Natomiast w godzinach wieczornych organizatorzy przygotowali kolację, podczas której do późnych godzin nocnych można było wymieniać się doświadczeniami oraz zadawać pytania przedstawicielom firm, które zorganizowały spotkanie. Uczestnicy spotkania w Białymstoku oraz Bukowinie Tatrzańskiej otrzymali od naszej redakcji bieżący numer „elektro.info „oraz pakiet materiałów szkoleniowych przygotowany na płytach CD.

[Legrand 2018, Legrand, spotkanie firmowe, kable i przewody, instalacje elektryczne, energia elektryczna, przewody elektryczne, kable elektryczne, dyrektywa CPR, prąd elektryczny]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 12/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl