Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Spotkania firmowe LEGRAND 2018

 ww  |  elektro.info 12/2018  |  02.01.2019
Dariusz Majta wita uczestników spotkania w Bukowinie Tatrzańskiej
Dariusz Majta wita uczestników spotkania w Bukowinie Tatrzańskiej
Fot. ww

Pod koniec roku na zaproszenie firmy Legrand Polska nasza redakcja uczestniczyła w dwóch spotkaniach firmowych. Pierwsze odbyło się w Białymstoku 4 grudnia 2018 r. W jego ramach redaktor Julian Wiatr wygłosił wykład poświęcony wymaganiom stawianym kablom i przewodom elektrycznym wynikającym z rozporządzenia CPR w zakresie reakcji na ogień. Omówiono elementarną teorię pożarów oraz opisano środowisko pożarowe, w którym funkcjonują instalacje elektryczne narażone na ogień i wysoką temperaturę. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z krzywymi pożarowymi, zdefiniowanymi w normie PN-EN 1363-2:2001 Badanie odporności ogniowej. Część 2: Procedury alternatywne i dodatkowe.

Omówiony został rozwój pożaru w budynku i jego wpływ na sprawność ewakuacji. Prowadzący przedstawił podstawowe materiały izolacyjne stosowane do produkcji kabli i przewodów elektrycznych oraz ich reakcje na ogień zgodnie z normą PN-EN 13501-6:2014 Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynków. Część 6: Klasyfikacja na podstawie wyników badań reakcji na ogień kabli elektrycznych oraz norm związanych. Została omówiona dostępność wyrobów kablowych na rynku spełniających wymogi rozporządzenia CPR oraz wymagania normy N SEP-E-007:2017-09 Instalacje elektryczne i teletechniczne w budynkach. Dobór kabli i innych przewodów ze względu na ich reakcję na ogień.

Przeczytaj również: Spotkanie firmowe firmy Legrand

Wykład ten spotkał się z dużym zainteresowaniem projektantów oraz wykonawców biorących udział w białostockim spotkaniu firmowym Legranda. Podczas tego spotkania regionalny doradca techniczny firmy Legrand Andrzej Wojtkowski zaprezentował nowości firmowe wprowadzone w 2018 roku do katalogu produktów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników.

Natomiast w dnach 14–15 grudnia 2018 roku krakowski oddział firmy Legrand zorganizował w Centrum Rekreacji i Biznesu GRAND Stasinda w Bukowinie Tatrzańskiej spotkanie firmowe połączone z konferencją. Spotkanie zostało zorganizowane przy udziale następujących firm: Lovto Electric, PFX Lihting oraz AWEX Emergecy Lihting. Spotkanie w Bukowinie Tatrzańskiej prowadził Dariusz Majta, doradca techniczno-handlowy firmy Legrand, który w imieniu współorganizatorów przywitał uczestników i zaproszonych gości oraz zaprezentował plan dwudniowego spotkania. Część merytoryczną rozpoczął wykład redaktora naczelnego „elektro.info” Juliana Wiatra poświęcony zastosowaniu zasilaczy UPS w obiektach służby zdrowia. Podczas niego zostały omówione zwiększone zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym, na które narażony jest pacjent hospitalizowany lub poddawany zabiegom elektromedycznym. Uczestnicy zostali zapoznani z podziałem pomieszczeń medycznych na grupy i związane z tym wymagania dotyczące metodyki projektowania ochrony przeciwporażeniowej.

Szczególna uwaga została zwrócona na wymagania dotyczące ciągłości zasilania i związaną z tym metodykę projektowania układów zasilania obiektów szpitalnych. Szczegółowo został omówiony układ zasilania IT powszechnie stosowany w instalacjach bloków operacyjnych oraz OIOM-ów. Podczas wykładu prowadzący omówił metodykę doboru mocy zasilaczy UPS oraz ich współpracę z zespołem prądotwórczym stanowiącym źródło zasilania awaryjnego zgodnie z wymaganiami normy PN-HD 60364-7-710:2012 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 7-710: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji. Pomieszczenia medyczne. Prowadzący zwrócił uwagę na wymagania eksploatacyjne zasilaczy UPS oraz zagrożenia wybuchowe stwarzane przez wydzielający się z akumulatorów wodór, który zmieszany z powietrzem w zakresie stężeń (4–75)% tworzy atmosferę wybuchową.

Zobacz także: XXI Sympozjum Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich z cyklu: „Współczesne urządzenia oraz usługi elektroenergetyczne, telekomunikacyjne i informatyczne SIECI I INSTALACJE 2018”

Podczas omawiania tych zagrożeń została szczegółowo wyjaśniona metodyka naturalizacji zagrożeń stwarzanych przez wydzielający się wodór. Uczestnicy spotkania zapoznali się z czynnikami eksploatacyjnymi mającymi wpływ na żywotność baterii, do których należy zaliczyć: temperaturę, rozrzut produkcyjny napięć poszczególnych ogniw baterii, odchylenia napięć ładowania oraz częstość cykli ładowania i rozładowania. Wykład zakończyła prezentacja przykładowego projektu zasilania bloku operacyjnego z wykorzystaniem zasilacza UPS. Następnie Dariusz Majta zaprezentował nowości rynkowe firmy Legrand, do których należy zaliczyć system zarządzania energią EMS CX3 współpracujący z Internetem Rzezy (IoT) oraz bloki zasilające Power Distribution Unit (PDU). Następnie przedstawiciele firm współorganizujących spotkanie w Bukowinie Tatrzańskiej zaprezentowali wyroby firmowe dostępne w ich ofertach handlowych. Po zajęciach merytorycznych zostało zorganizowane ognisko połączone z pieczeniem kiełbasy.

Natomiast w godzinach wieczornych organizatorzy przygotowali kolację, podczas której do późnych godzin nocnych można było wymieniać się doświadczeniami oraz zadawać pytania przedstawicielom firm, które zorganizowały spotkanie. Uczestnicy spotkania w Białymstoku oraz Bukowinie Tatrzańskiej otrzymali od naszej redakcji bieżący numer „elektro.info „oraz pakiet materiałów szkoleniowych przygotowany na płytach CD.

[Legrand 2018, Legrand, spotkanie firmowe, kable i przewody, instalacje elektryczne, energia elektryczna, przewody elektryczne, kable elektryczne, dyrektywa CPR, prąd elektryczny]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 12/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl