Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Spotkania firmowe LEGRAND 2018

 ww  |  elektro.info 12/2018  |  02.01.2019
Dariusz Majta wita uczestników spotkania w Bukowinie Tatrzańskiej
Dariusz Majta wita uczestników spotkania w Bukowinie Tatrzańskiej
Fot. ww

Pod koniec roku na zaproszenie firmy Legrand Polska nasza redakcja uczestniczyła w dwóch spotkaniach firmowych. Pierwsze odbyło się w Białymstoku 4 grudnia 2018 r. W jego ramach redaktor Julian Wiatr wygłosił wykład poświęcony wymaganiom stawianym kablom i przewodom elektrycznym wynikającym z rozporządzenia CPR w zakresie reakcji na ogień. Omówiono elementarną teorię pożarów oraz opisano środowisko pożarowe, w którym funkcjonują instalacje elektryczne narażone na ogień i wysoką temperaturę. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z krzywymi pożarowymi, zdefiniowanymi w normie PN-EN 1363-2:2001 Badanie odporności ogniowej. Część 2: Procedury alternatywne i dodatkowe.

Omówiony został rozwój pożaru w budynku i jego wpływ na sprawność ewakuacji. Prowadzący przedstawił podstawowe materiały izolacyjne stosowane do produkcji kabli i przewodów elektrycznych oraz ich reakcje na ogień zgodnie z normą PN-EN 13501-6:2014 Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynków. Część 6: Klasyfikacja na podstawie wyników badań reakcji na ogień kabli elektrycznych oraz norm związanych. Została omówiona dostępność wyrobów kablowych na rynku spełniających wymogi rozporządzenia CPR oraz wymagania normy N SEP-E-007:2017-09 Instalacje elektryczne i teletechniczne w budynkach. Dobór kabli i innych przewodów ze względu na ich reakcję na ogień.

Przeczytaj również: Spotkanie firmowe firmy Legrand

Wykład ten spotkał się z dużym zainteresowaniem projektantów oraz wykonawców biorących udział w białostockim spotkaniu firmowym Legranda. Podczas tego spotkania regionalny doradca techniczny firmy Legrand Andrzej Wojtkowski zaprezentował nowości firmowe wprowadzone w 2018 roku do katalogu produktów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników.

Natomiast w dnach 14–15 grudnia 2018 roku krakowski oddział firmy Legrand zorganizował w Centrum Rekreacji i Biznesu GRAND Stasinda w Bukowinie Tatrzańskiej spotkanie firmowe połączone z konferencją. Spotkanie zostało zorganizowane przy udziale następujących firm: Lovto Electric, PFX Lihting oraz AWEX Emergecy Lihting. Spotkanie w Bukowinie Tatrzańskiej prowadził Dariusz Majta, doradca techniczno-handlowy firmy Legrand, który w imieniu współorganizatorów przywitał uczestników i zaproszonych gości oraz zaprezentował plan dwudniowego spotkania. Część merytoryczną rozpoczął wykład redaktora naczelnego „elektro.info” Juliana Wiatra poświęcony zastosowaniu zasilaczy UPS w obiektach służby zdrowia. Podczas niego zostały omówione zwiększone zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym, na które narażony jest pacjent hospitalizowany lub poddawany zabiegom elektromedycznym. Uczestnicy zostali zapoznani z podziałem pomieszczeń medycznych na grupy i związane z tym wymagania dotyczące metodyki projektowania ochrony przeciwporażeniowej.

Szczególna uwaga została zwrócona na wymagania dotyczące ciągłości zasilania i związaną z tym metodykę projektowania układów zasilania obiektów szpitalnych. Szczegółowo został omówiony układ zasilania IT powszechnie stosowany w instalacjach bloków operacyjnych oraz OIOM-ów. Podczas wykładu prowadzący omówił metodykę doboru mocy zasilaczy UPS oraz ich współpracę z zespołem prądotwórczym stanowiącym źródło zasilania awaryjnego zgodnie z wymaganiami normy PN-HD 60364-7-710:2012 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 7-710: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji. Pomieszczenia medyczne. Prowadzący zwrócił uwagę na wymagania eksploatacyjne zasilaczy UPS oraz zagrożenia wybuchowe stwarzane przez wydzielający się z akumulatorów wodór, który zmieszany z powietrzem w zakresie stężeń (4–75)% tworzy atmosferę wybuchową.

Zobacz także: XXI Sympozjum Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich z cyklu: „Współczesne urządzenia oraz usługi elektroenergetyczne, telekomunikacyjne i informatyczne SIECI I INSTALACJE 2018”

Podczas omawiania tych zagrożeń została szczegółowo wyjaśniona metodyka naturalizacji zagrożeń stwarzanych przez wydzielający się wodór. Uczestnicy spotkania zapoznali się z czynnikami eksploatacyjnymi mającymi wpływ na żywotność baterii, do których należy zaliczyć: temperaturę, rozrzut produkcyjny napięć poszczególnych ogniw baterii, odchylenia napięć ładowania oraz częstość cykli ładowania i rozładowania. Wykład zakończyła prezentacja przykładowego projektu zasilania bloku operacyjnego z wykorzystaniem zasilacza UPS. Następnie Dariusz Majta zaprezentował nowości rynkowe firmy Legrand, do których należy zaliczyć system zarządzania energią EMS CX3 współpracujący z Internetem Rzezy (IoT) oraz bloki zasilające Power Distribution Unit (PDU). Następnie przedstawiciele firm współorganizujących spotkanie w Bukowinie Tatrzańskiej zaprezentowali wyroby firmowe dostępne w ich ofertach handlowych. Po zajęciach merytorycznych zostało zorganizowane ognisko połączone z pieczeniem kiełbasy.

Natomiast w godzinach wieczornych organizatorzy przygotowali kolację, podczas której do późnych godzin nocnych można było wymieniać się doświadczeniami oraz zadawać pytania przedstawicielom firm, które zorganizowały spotkanie. Uczestnicy spotkania w Białymstoku oraz Bukowinie Tatrzańskiej otrzymali od naszej redakcji bieżący numer „elektro.info „oraz pakiet materiałów szkoleniowych przygotowany na płytach CD.

[Legrand 2018, Legrand, spotkanie firmowe, kable i przewody, instalacje elektryczne, energia elektryczna, przewody elektryczne, kable elektryczne, dyrektywa CPR, prąd elektryczny]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 12/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Światło dzienne, nasz naturalny regulator - odwzorowanie opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie»

nowe rozdzielnice Rozdzielnice dedykowane są przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały ... czytam dalej »


Wprawiają w ruch tysiące różnych pojazdów na świecie - znasz ich?

Rozdzielnice średniego napięcia (SN) - przegląd 2019

pojazdy elektryczne Medcom Rozdzielnice 2019 porównanie
Zmieniają sposób myślenia o energii elektryczne i nie tylko... czytam więcej » Rozdzielnice średniego napięcia (SN), tak jak i inne rozdzielnice energetyczne, budowane są na napięcia znamionowe w zakresie od 7,2 do 36 kV o wartościach 7,2; 12; ... czytam dalej »

Kamery termowizyjne w cenach promocyjnych - tylko do 30 czerwca! »

Promocje na kamery termowizyjne Przy pracach instalacyjnych, a także w przemyśle, kamera termowizyjna jest nieodzownym narzędziem pracy ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Ochrona przed przepięciami systemów alarmowych»

Wszyscy elektryczni producenci w jednym miesjcu - zobacz!

Ochrona przepięciowa systemów alarmowych Elektryczni producenci w jednym miejscu
Jak ochronić różnorodne elektroniczne systemy ochrony mienia przed skutkami przepięć(...) czytam dalej » Zobacz ponad 100,000 produktów elektromechanicznych w ofercie (...) czytam dalej »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Ograniczniki przepięć, które wybrać?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Układy SPD typu 1 (ograniczniki przepięć typu 1) powinny być stosowane do ochrony instalacji elektrycznej oraz urządzeń przed zagrożeniami stwarzanymi(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
5/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
  • - Oświetlenie boisk piłkarskich zgodnie z wymaganiami klas oświetleniowych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl