Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ceny energii elektrycznej wzrosną. Jak bardzo?

 Redakcja  |  03.12.2018
Podwyżka cen energii elektrycznej
Podwyżka cen energii elektrycznej
Fot. pixabay.com

Jak podaje portal gramwzielone.pl, wzrost cen energii na polskim rynku hurtowym przełoży się na wyraźny wzrost cen energii dla odbiorców końcowych w 2019 roku. Na przykładzie Rzeszowa można zauważyć, jak ten wzrost będzie odczuwalny.

Ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii w ostatnim czasie bardzo wzrosły, osiągając rekordowe wartości. Energetyka wytłumaczyła to wzrostem kosztów emisji CO2 i zdecydowała, że mocno przerzuci ten wzrost na odbiorców końcowych. Pomimo tego, że ostatnio ceny uprawnień spadły z rekordowych poziomów ok. 25 euro za tonę CO2 – obecnie kosztują około 20 euro za tonę – to jednak i tak są dużo wyższe niż w ostatnich latach, gdy ich cena oscylowała wokół 5 euro za tonę, a polska energetyka bynajmniej nie rezygnuje z obniżenia przyszłorocznych cen dla odbiorców końcowych.

Dowiedz się więcej: Towarowa Giełda Energii zaliczyła największe wyniki od 2014 roku

Odbiorcy z taryfy G, a więc gospodarstwa domowe, mieliby zapłacić w przyszłym roku za prąd 20-40 proc. więcej, bo o takie podwyżki wnioskują spółki obrotu należące do państwowych koncernów energetycznych. Na postulowane podwyżki w przypadku taryfy G musi jednak zgodzić się jeszcze Urząd Regulacji Energetyki i jest mało prawdopodobne, aby zgodził się aż na taki wzrost cen.

Gospodarstwa domowe zagrożone wzrostem cen energii wzięło też w obronę Ministerstwo Energii, które zapewnia, że indywidualni odbiorcy nie będą musieli zapłacić wyższych cen za energię. W mniej uprzywilejowanej pozycji są odbiorcy z innych grup, którzy nawet mimo zakupu ogromnych wolumenów energii mogą w przyszłym roku doświadczyć dużo wyższych cen energii. 

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego, skarżąc się, że jego miasto w przyszłym roku będzie musiało płacić za energię o 67,95 proc. więcej. Opłata wzrośnie z 0,2203 zł/kWh w latach 2017-18 do 0,37 zł/kWh. Ucierpią na tym szkoły, przedszkola, żłobki czy domy pomocy społecznej, w przypadku których energia stanowi istotny składnik wydatków.

Przeczytaj również: Czy firmy energetyczne wywalczą złagodzenie zabezpieczeń transakcji?

Mniejszy wzrost cen, ale i tak wyraźny – o 46 proc. – ma nastąpić w przypadku energii zużywanej do oświetlenia ulic. W liście do Premiera prezydent Ferenc podkreśla, że taki wzrost cen dodatkowo jest bulwersujący, kiedy przyjrzymy się zarobkom zarządu PGE. Jej prezes ma zarabiać rocznie 1,185 mln zł, a wiceprezesi 1,016 mln zł 1,45 mln zł.

Źródło: gramwzielone.pl

[energia elektryczna, cena energii elektrycznej, Ministerstwo Energii, Towarowa Giełda Energii, wzrost ceny energii elektrycznej, Rzeszów, opłata za prąd, taryfa G]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


PROMOCJA na kamery termowizyjne nawet do 5000 zł taniej !! »

Tylko do 31.XII możesz skorzystać z obniżki na oscyloskopy»

Promocja kamery termowizyjne oscyloskopy niskie ceny
Zostało już tylko kilka dni promocji na kamery termowizyjne. Zobacz niższe ceny z okazji BLACK FRIDAY i CYBER WEEK (...) chcę zobaczyć ceny » Oscyloskopy cyfrowe świetnie sprawdzają się przy pomiarach w laboratoriach oraz firmowych działach rozwoju. Bywają także niezbędne podczas zadań serwisowych (...) czytam dalej »


Akumulatory do każdego typu pojazdu »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »

Akumulatory do każdego typu pojazdu Magazyny energi w polsce
Niezależnie od tego czy jeździsz samochodem osobowym, SUV-em, terenówką czy autem dostawczym, znajdziesz(...) czytam dalej » Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków(...) czytam dalej »

Rejestrując swój falownik chronisz całą inwestycję?

UPS zasilacze Dawniej stosowane były falowniki tyrystorowe. Obecne w sprzedaży współczesne falowniki to złożone urządzenia sterowane zaawansowanymi procesorami sygnałowymi, kontrolujące szereg parametrów(...) czytam dalej »


Switche niezarządzalne - które wybrać?

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Switche niezarządzalne Rola miedzi w energetyce słonecznej
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Kable i przewody - pobierz bezpłatny Ebook »

Kable i przewody ebook Przedstawiamy nowy poradnik „Kable i przewody”! Znajdziecie w nim m.in. metody ochrony kabli przed pożarem, jak prowadzić i oznaczać trasy kablowe (...) czytam dalej »


Stacje ładowania elektryków przed własnym domem »

Co się stało z tymi kablami?

miejska stacja ładowania Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Zapraszamy na szkolenia z elektro.info » 
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoleń organizowanych przez lub przy udziale „elektro.info”. Naszą silną stroną jest dobrze merytorycznie przygotowany zespół, który
(...)
czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Eksploatacja instalacji elektrycznych tymczasowych
  • - Symulacyjne metody analizy funkcjonowania układów automatyki elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
EAST UPS EAST UPS
Marka EAST ® to uznany producent wysokowydajnych zasilaczy awaryjnych UPS zaprojektowanych do całodobowej ochrony urządzeń elektrycznych oraz...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl