Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ceny energii elektrycznej wzrosną. Jak bardzo?

 Redakcja  |  03.12.2018
Podwyżka cen energii elektrycznej
Podwyżka cen energii elektrycznej
Fot. pixabay.com

Jak podaje portal gramwzielone.pl, wzrost cen energii na polskim rynku hurtowym przełoży się na wyraźny wzrost cen energii dla odbiorców końcowych w 2019 roku. Na przykładzie Rzeszowa można zauważyć, jak ten wzrost będzie odczuwalny.

Ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii w ostatnim czasie bardzo wzrosły, osiągając rekordowe wartości. Energetyka wytłumaczyła to wzrostem kosztów emisji CO2 i zdecydowała, że mocno przerzuci ten wzrost na odbiorców końcowych. Pomimo tego, że ostatnio ceny uprawnień spadły z rekordowych poziomów ok. 25 euro za tonę CO2 – obecnie kosztują około 20 euro za tonę – to jednak i tak są dużo wyższe niż w ostatnich latach, gdy ich cena oscylowała wokół 5 euro za tonę, a polska energetyka bynajmniej nie rezygnuje z obniżenia przyszłorocznych cen dla odbiorców końcowych.

Dowiedz się więcej: Towarowa Giełda Energii zaliczyła największe wyniki od 2014 roku

Odbiorcy z taryfy G, a więc gospodarstwa domowe, mieliby zapłacić w przyszłym roku za prąd 20-40 proc. więcej, bo o takie podwyżki wnioskują spółki obrotu należące do państwowych koncernów energetycznych. Na postulowane podwyżki w przypadku taryfy G musi jednak zgodzić się jeszcze Urząd Regulacji Energetyki i jest mało prawdopodobne, aby zgodził się aż na taki wzrost cen.

Gospodarstwa domowe zagrożone wzrostem cen energii wzięło też w obronę Ministerstwo Energii, które zapewnia, że indywidualni odbiorcy nie będą musieli zapłacić wyższych cen za energię. W mniej uprzywilejowanej pozycji są odbiorcy z innych grup, którzy nawet mimo zakupu ogromnych wolumenów energii mogą w przyszłym roku doświadczyć dużo wyższych cen energii. 

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego, skarżąc się, że jego miasto w przyszłym roku będzie musiało płacić za energię o 67,95 proc. więcej. Opłata wzrośnie z 0,2203 zł/kWh w latach 2017-18 do 0,37 zł/kWh. Ucierpią na tym szkoły, przedszkola, żłobki czy domy pomocy społecznej, w przypadku których energia stanowi istotny składnik wydatków.

Przeczytaj również: Czy firmy energetyczne wywalczą złagodzenie zabezpieczeń transakcji?

Mniejszy wzrost cen, ale i tak wyraźny – o 46 proc. – ma nastąpić w przypadku energii zużywanej do oświetlenia ulic. W liście do Premiera prezydent Ferenc podkreśla, że taki wzrost cen dodatkowo jest bulwersujący, kiedy przyjrzymy się zarobkom zarządu PGE. Jej prezes ma zarabiać rocznie 1,185 mln zł, a wiceprezesi 1,016 mln zł 1,45 mln zł.

Źródło: gramwzielone.pl

[energia elektryczna, cena energii elektrycznej, Ministerstwo Energii, Towarowa Giełda Energii, wzrost ceny energii elektrycznej, Rzeszów, opłata za prąd, taryfa G]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rodzaje zasilania gwarantowanego - jakie wybrać »

Konfigurator SPD W zależności od rodzaju odbiorników i stopnia ich ważności dla użytkownika stosowane są różne rozwiązania samych zasilaczy UPS oraz układów UPS zasilania (...) czytam dalej »


Szynoprzewody w instalacjach elektrycznych - jakie wybrać?

Cztery technologie energetyczne do monitorowania w 2019 r. »

szynoprzewody jak podłączyć monitorowanie energetyczne
Przyjazne instalatorom ze względu na ich intuicyjny montaż i nieskomplikowaną budowę oraz szeroki wachlarz możliwości z zakresu wykonania różnego (...) czytam więcej » Czy mikrosieci, łańcuch energetyczny, plutonowanie i zamiana baterii EV będą wielkimi zwycięzcami w 2019 roku... czytam dalej »

Jaki licznik energii elektrycznej wybrać - porównanie 2019 »

Fotowoltaika Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania ... czytam dalej »


Jak mocować przewody instalacji odgromowej?

Czy energii odnawialnej uda się zastąpić węgiel?

Wsporniki ochrony odgromowej energia odnawialna a węgiel
W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i... czytam więcej » Według ostatniego raportu brytyjskiego koncernu BP do 2040 r. odnawialne źródła energii staną się głównym źródłem energii na świecie. Czy rzeczywiście ... czytam dalej »

Sekcja: Instaluj z Legrandem dla profesjonalisty »

System zarządzania energią Jesteś Instalatorem? W tej sekcji w szybki i łatwy sposób znajdziesz niezbędne ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Systemy alarmowe - sposób na ochronę przed przepięciami »

Sterowniki programowalne Ochrona systemów alarmowych
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ...  czytam więcej » Zobacz produkty do ochrony systemów alarmowych, sterowania i transmisji danych, w tym m.in.  SSP,  SSWiN,  KD, (...) czytam dalej »


Kable średniego i niskiego napięcia - wymagania standardów międzynarodowych»

Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

PRzewody i kable standardy Termowizja w elektryce
Szeroki asortyment przewodów i kabli produkowanych zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych standardów międzynarodowych(...) czytam dalej » Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można(...) czytam dalej »

Stacje ładowania pojazdów od Kolejowych Zakładów Łączności ?

UPS zasilacze Stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW (opcjonalnie 44 kW). Wyposażona jest w dwa gniazda osobno opomiarowane (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym ??

Projektowanie skomplikowanych etykiet w terenie przy pomocy smartfona »

Switche zarządzalne Drukowanie etykiet ze smartfona
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Dzięki zainstalowaniu na dowolnym smartfonie naszej aplikacji Etykiety ekspresowe możesz projektować nawet najbardziej skomplikowane etykiety z kodami 1D, 2D i kodami kreskowymi czy etykiety seryjne korzystając (...) czytam dalej »

Nowe rozwiązania w dziedzinie zasilania gwarantowanego »

Jaką rozdzielnicę nn wybrać do projektu?

Zasilanie gwarantowane Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
3/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 3/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Zastosowanie algorytmów ewolucyjnych do wielokryterialnej optymalizacji rozwoju sieci dystrybucyjnej SN
  • - Uproszczony projekt automatyki SZR z wydzieloną rozdzielnicą zasilania awaryjnego
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl