Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ceny energii elektrycznej wzrosną. Jak bardzo?

 Redakcja  |  03.12.2018
Podwyżka cen energii elektrycznej
Podwyżka cen energii elektrycznej
Fot. pixabay.com

Jak podaje portal gramwzielone.pl, wzrost cen energii na polskim rynku hurtowym przełoży się na wyraźny wzrost cen energii dla odbiorców końcowych w 2019 roku. Na przykładzie Rzeszowa można zauważyć, jak ten wzrost będzie odczuwalny.

Ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii w ostatnim czasie bardzo wzrosły, osiągając rekordowe wartości. Energetyka wytłumaczyła to wzrostem kosztów emisji CO2 i zdecydowała, że mocno przerzuci ten wzrost na odbiorców końcowych. Pomimo tego, że ostatnio ceny uprawnień spadły z rekordowych poziomów ok. 25 euro za tonę CO2 – obecnie kosztują około 20 euro za tonę – to jednak i tak są dużo wyższe niż w ostatnich latach, gdy ich cena oscylowała wokół 5 euro za tonę, a polska energetyka bynajmniej nie rezygnuje z obniżenia przyszłorocznych cen dla odbiorców końcowych.

Dowiedz się więcej: Towarowa Giełda Energii zaliczyła największe wyniki od 2014 roku

Odbiorcy z taryfy G, a więc gospodarstwa domowe, mieliby zapłacić w przyszłym roku za prąd 20-40 proc. więcej, bo o takie podwyżki wnioskują spółki obrotu należące do państwowych koncernów energetycznych. Na postulowane podwyżki w przypadku taryfy G musi jednak zgodzić się jeszcze Urząd Regulacji Energetyki i jest mało prawdopodobne, aby zgodził się aż na taki wzrost cen.

Gospodarstwa domowe zagrożone wzrostem cen energii wzięło też w obronę Ministerstwo Energii, które zapewnia, że indywidualni odbiorcy nie będą musieli zapłacić wyższych cen za energię. W mniej uprzywilejowanej pozycji są odbiorcy z innych grup, którzy nawet mimo zakupu ogromnych wolumenów energii mogą w przyszłym roku doświadczyć dużo wyższych cen energii. 

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego, skarżąc się, że jego miasto w przyszłym roku będzie musiało płacić za energię o 67,95 proc. więcej. Opłata wzrośnie z 0,2203 zł/kWh w latach 2017-18 do 0,37 zł/kWh. Ucierpią na tym szkoły, przedszkola, żłobki czy domy pomocy społecznej, w przypadku których energia stanowi istotny składnik wydatków.

Przeczytaj również: Czy firmy energetyczne wywalczą złagodzenie zabezpieczeń transakcji?

Mniejszy wzrost cen, ale i tak wyraźny – o 46 proc. – ma nastąpić w przypadku energii zużywanej do oświetlenia ulic. W liście do Premiera prezydent Ferenc podkreśla, że taki wzrost cen dodatkowo jest bulwersujący, kiedy przyjrzymy się zarobkom zarządu PGE. Jej prezes ma zarabiać rocznie 1,185 mln zł, a wiceprezesi 1,016 mln zł 1,45 mln zł.

Źródło: gramwzielone.pl

[energia elektryczna, cena energii elektrycznej, Ministerstwo Energii, Towarowa Giełda Energii, wzrost ceny energii elektrycznej, Rzeszów, opłata za prąd, taryfa G]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Poradnik inżyniera elektryka. Komplet 3 tomów »

Poradnik inżyniera elektryka Poradnik jest przeznaczony przede wszystkim dla inżynierów elektryków. Mogą z niego korzystać również inżynierowie innych specjalności oraz studenci wydziałów elektrycznych i energetycznych wyższych szkół technicznych(...) czytam dalej »


Czy istnieje niezniszczalna oprawa LED?

Jaki jest najlepszy hermetyk na rynku »

Niezniszczalne oprawy LED Ebook
Oprawy, które łączą w sobie zalety źródeł światła LED z nowoczesnymi systemami optycznymi. Źródła LED o dużej wydajności świetlnej, wytwarzają oświetlenie o bezprecedensowej (...) zobacz więcej  » Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom konstrukcyjnym oprawa charakteryzuje się szczelnością oprawy IP66. Podstawa i klosz wykonany z poliwęglanu zapewnia oprawie wysoki stopień odporności na uderzenia IK09.
(...)
czytam dalej »

System zarządzania energią EMS CX3 »

System zarządzania energią EMS CX3 składa się z urządzeń o niezwykle kompaktowej budowie modułowej, które w łatwy sposób można zainstalować zarówno w nowopowstających instalacjach jak i już istniejących, w jednym rzędzie rozdzielnicy elektrycznej z innymi aparatami (...) czytam dalej »


Konkurs z nagrodami dla elektryków! Zobacz które miejsce zdobędziesz »

Przewody elektryczne i kable spełniające normy CPR »

Konkurs dla elektryków - liga specjalistów Kable przeowdy lapp
Jesteś specjalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Weź udział w pierszej edycji Ligi Specjalistów i poczuj emocje związane z rywalizacją w konkursie! Zaglądaj na stronę ligaspecjalistow.pl i odpowiadaj na pytania ze swojej branży.  
zobacz konkurs »
Nieposiadanie Deklaracji Własności Użytkowych na kabel lub przewód jako wyrób budowlany oznacza brak możliwości wprowadzenia go na rynek Unii Europejskiej jako wyrób budowlany, a w konsekwencji niemożliwość (...) czytam dalej »


Kable średniego i niskiego napięcia - wymagania standardów międzynarodowych»

Zobacz nowości na ELEKTROTECHNIKA 2019 »

PRzewody i kable standardy Ochrona przepięciowa systemów alarmowych
Szeroki asortyment przewodów i kabli produkowanych zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych standardów międzynarodowych(...) czytam dalej » Targi ELEKTROTECHNIKA skierowane są do producentów i użytkowników sprzętu niskiego, średniego i wysokiego napięcia oraz systemów alarmowych i rozwiązań umożliwiających instalację przewodów elektrycznych w nowoczesnych budynkach. Równolegle odbędą się Targi ŚWIATŁO oraz Wystawa TELETECHNIKA..(...) czytam dalej »

Stacje ładowania pojazdów od Kolejowych Zakładów Łączności ?

UPS zasilacze Stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW (opcjonalnie 44 kW). Wyposażona jest w dwa gniazda osobno opomiarowane (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym ??

Projektowanie skomplikowanych etykiet w terenie przy pomocy smartfona »

Switche zarządzalne Drukowanie etykiet ze smartfona
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Dzięki zainstalowaniu na dowolnym smartfonie naszej aplikacji Etykiety ekspresowe możesz projektować nawet najbardziej skomplikowane etykiety z kodami 1D, 2D i kodami kreskowymi czy etykiety seryjne korzystając (...) czytam dalej »

Nowe rozwiązania w dziedzinie zasilania gwarantowanego »

Jaką rozdzielnicę nn wybrać do projektu?

Zasilanie gwarantowane Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
1-2/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania transformatorów elektromedycznych bloku operacyjnego szpitala
  • - Zasady wprowadzania do obrotu i stosowania urządzeń przeciwpożarowych
Zobacz szczegóły
Elastycznie i bezpiecznie

Elastycznie i bezpiecznie

Systematycznie rozbudowujące się systemy instalacji elektrycznych powodują, że szukamy nowych rozwiązań w zakresie bezpiecznego prowadzenia tras kablowych.
ZPAS ZPAS
ZPAS z siedzibą w Przygórzu to lider produkcji szaf i obudów teleinformatycznych, energetycznych i automatyki oraz kompleksowych rozwiązań...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl