Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

PGE przebudowała stację 110/SN kV w Rzeszowie

 Redakcja  |  26.11.2018
PGE przebudowała stację 110/SN kV w Rzeszowie
PGE przebudowała stację 110/SN kV w Rzeszowie
Fot. PGE Dystrybucja

PGE Dystrybucja Oddział w Rzeszowie oddał do użytkowania gruntownie przebudowaną stację elektroenergetyczną Rzeszów Staroniwa. To kolejna inwestycja Spółki zwiększająca bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w rejonie Podkarpacia.

Inwestycja polegała na przebudowie istniejącej stacji 110/30/15/6 kV Rzeszów Staroniwa na stację 110/15 kV w wykonaniu wnętrzowym. Szeroki zakres prac modernizacyjnych obejmował m.in. budowę nowego budynku stacyjnego, budowę rozdzielni R 110 kV w technologii GIS (ang. Gas Insulated Substation), w której jako izolację wykorzystuje się sześciofluorek siarki (SF6), budowę rozdzielni 15 kV, przebudowę istniejących linii napowietrznych 110 kV na linie kablowe 110 kV oraz wprowadzenie istniejących kabli 15 kV do nowej rozdzielnicy 15 kV. Wybudowano również niezbędną infrastrukturę budowalną, tj. drogę dojazdową, przyłącze do sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej.

Przeczytaj również: PGE Dystrybucja buduje linię kablową 110 kV w Łodzi

Przebudowa istniejącej stacji elektroenergetycznej 110/30/15/6 kV GPZ Staroniwa była konieczna z uwagi na wzrost zapotrzebowania na moc w tym rejonie Rzeszowa oraz realizację projektu przeizolowania sieci z napięcia 6 kV i 30 kV na napięcie 15 kV. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu izolacji SF6 w rozdzielni 110 kV teren zajmowany przez GPZ uległ znacznemu zmniejszeniu. Bardzo ważny jest także aspekt bezpieczeństwa – wszystkie urządzenia stacyjne zlokalizowane zostały wewnątrz budynku stacji, co znacznie zminimalizowało możliwości ewentualnego porażenia prądem osób postronnych. Istotnie poprawiła się też estetyka w otoczeniu sąsiadujących osiedli mieszkaniowych.

W budynku stacji zostały zamontowane wszystkie niezbędne urządzenia do pracy rozdzielni 110/15 kV. Jest to pięciopolowa rozdzielnica 110 kV izolowana gazem SF6, dwa transformatory 25 MVA, 44-polowa rozdzielnica 15 kV w izolacji powietrznej, dwa stanowiska potrzeb własnych, dwa stanowiska regulowanych baterii kondensatorów 15 kV oraz  rozdzielnia potrzeb własnych AC i DC. Wartość inwestycji wyniosła 14,5 mln  zł netto.

Źródło: PGE Dystrybucja

[przebudowa stacji elektroenergetycznej, stacja elektroenergetyczna, PGE Dystrybucja, energia elektryczna, przeizolowanie sieci elektroenergetycznej, transformator, Rzeszów, budowa rozdzielni, linie napowietrzne]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Programowalny wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

wyświetlacze Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz (...) czytam dalej »


Stacja transformatorowa na kółkach - robi wrażenie »

Rozdzielnica na kołach Jest to lekka stacja w obudowie metalowej, na podwoziu jezdnym – DMC 3,5T, z obsługą z zewnątrz, z możliwością łatwe (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Szynoprzewody w instalacjach elektrycznych - czy warto je wykorzystywać?

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

szynoprzewody jak podłączyć bezpanelowa energia słoneczna
Przyjazne instalatorom ze względu na ich intuicyjny montaż i nieskomplikowaną budowę oraz szeroki wachlarz możliwości z zakresu wykonania różnego (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaki licznik energii elektrycznej wybrać - porównanie 2019 »

Fotowoltaika Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania ... czytam dalej »


Jak mocować przewody instalacji odgromowej?

Czy energii odnawialnej uda się zastąpić węgiel?

Wsporniki ochrony odgromowej energia odnawialna a węgiel
W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i... czytam więcej » Według ostatniego raportu brytyjskiego koncernu BP do 2040 r. odnawialne źródła energii staną się głównym źródłem energii na świecie. Czy rzeczywiście ... czytam dalej »

Sekcja: Instaluj z Legrandem dla profesjonalisty »

System zarządzania energią Jesteś Instalatorem? W tej sekcji w szybki i łatwy sposób znajdziesz niezbędne ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Kable średniego i niskiego napięcia - wymagania standardów międzynarodowych»

Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

PRzewody i kable standardy Termowizja w elektryce
Szeroki asortyment przewodów i kabli produkowanych zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych standardów międzynarodowych(...) czytam dalej » Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można(...) czytam dalej »

Stacje ładowania pojazdów od Kolejowych Zakładów Łączności ?

UPS zasilacze Stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW (opcjonalnie 44 kW). Wyposażona jest w dwa gniazda osobno opomiarowane (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym ??

Ograniczniki przepięć (SPD) o udoskonalonych osiągach »

Switche zarządzalne spd ograniczniki
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » SPD o takim układzie elementów ograniczających przepięcia są stosowane w instalacji elektrycznej, w której nie powinny występować prądy upływu, nawet o niewielkich(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
4/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt instalacji piorunochronnej wolno stojącego budynku magazynu mps
  • - Awarie sieciowe w krajowej sieci dystrybucyjnej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl