Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

X jubileuszowa Konferencja „Innowacyjne rozwiązania dla budownictwa”

 ww  |  elektro.info 10/2018  |  26.10.2018
Uczestnicy konferencji podczas wykładów
Uczestnicy konferencji podczas wykładów
Fot. redakcja EI

W dniach 16–17 października 2018 roku w Jaroszowicach koło Wadowic odbyła się X Konferencja „Innowacyjne rozwiązania dla budownictwa”, tradycyjnie zorganizowana przez Zakłady Kablowe Bitner Sp. z o.o., a także firmy: Miwi Urmet Sp. z o.o. i firmę Kontakt-Simon S.A. Bieżąca edycja odbywała się pod patronatem medialnym „elektro.info” przy udziale następujących firm: EATON Electric Sp. z o.o., ASSMANN Distribution Sp. z o.o, THEUSLED „TNC INVESTMENST” Sp. z o.o. Sp.K., HYBRYD Sp. z o.o., FINDER Polska Sp. z o.o. oraz ETI POLAM.

Obrady konferencji poprzedziło wystąpienie dyrektora handlowego MIWI URMET Sp. z o.o. Jacka Karcewicza, który powitał uczestników oraz zaproszonych gości. Następnie głos zabrali przedstawiciele pozostałych organizatorów oraz partnerów bieżącej edycji konferencji. Pierwszy referat wygłosił Marek Kośmider z firmy Miwi Urmet Sp. z o.o., który omówił bliźniacze zintegrowane systemy zarządzania bezpieczeństwem w zakresie kontroli dostępu (KD) i systemów sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN), oprogramowania oraz integracji z systemami zewnętrznymi. Marek Oleszczuk z firmy z firmy Kontakt Simon S.A. zaprezentował trendy rozwojowe w zakresie osprzętu instalacyjnego nn.

Przeczytaj również: XXV Konferencja Szkoleniowo-Techniczna KABEL 2018

Natomiast Artur Block, produkt menager Zakładów Kablowych Bitner Sp. z o.o. omówił aktualne wymagania prawne dotyczące reakcji na ogień stawiane kablom i przewodom elektrycznym. W ramach tego referatu zostały omówione wymagania normy PN-EN 13501-6:2014 Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynków. Część 6: Klasyfikacja na podstawie wyników badań reakcji na ogień kabli elektrycznych oraz normy PN-EN 50575-2105-03 Kable i przewody elektroenergetyczne, sterownicze i telekomunikacyjne. Kable i przewody do zastosowań ogólnych w obiektach budowlanych o określonej klasie odporności pożarowej, stanowiących podstawę badań prowadzonych przez producentów przed wprowadzeniem na rynek, w związku z wymogami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 roku (CPR), ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG.

Natomiast Bartłomiej Stogiera z firmy ASSMANN Distribution Sp. z o.o. omówił metodykę pomiarów sieci strukturalnych pod kątem certyfikacji i gwarancji systemowej. W trakcie wygłaszania tego referatu uczestnicy konferencji zostali zapoznani z metodyką projektowania sieci strukturalnych spełniających najwyższe standardy w zakresie wydajności oraz niezawodności. Tomasz Szulik z firmy THEUSLED „TNC INVESTMENST” Sp. z o.o. Sp.K. wygłosił referat poświęcony metodyce doboru oraz eksploatacji opraw oświetleniowych LED na przykładzie OSM Włoszczowa. Przedstawiciel firmy Finder Polska Sp. z o.o. zaprezentował i omówił parametry przekaźników stosowanych w automatyce przemysłowej, dostępnych w katalogu firmowym. Kolejny referat poświęcony niezawodnym systemom zasilania wygłosił Rafał Kryk z firmy EATON Electric Sp. z o.o.

Natomiast Patryk Pełka z firmy Hybryd Sp. z o.o. przedstawił nowoczesne rozwiązania oświetlenia awaryjnego stosowane w budownictwie. Pierwszy dzień obrad merytorycznych konferencji zakończyło wystąpienie Krzysztofa Kozaka z firmy ETI Polam, który omówił zastosowanie przewodów szynowych w układach rozdziału energii elektrycznej. Konferencji towarzyszyła wystawa produktów znajdujących się katalogach firm biorących udział w obradach. W przerwach pomiędzy można było zaopatrzyć się katalogi firmowe oraz zadać pytania przedstawicielom producentów oraz dystrybutorów. W godzinach wieczornych została zorganizowana kolacja, podczas której można było dzielić się doświadczeniami i zdawać pytania prelegentom do późnych godzin nocnych.

Zobacz także: Digitalizacja w energetyce to przyszłość gospodarki

Drugi dzień rozpoczął wykład poświęcony zastosowaniu zasilaczy UPS w obiektach służby zdrowia, który wygłosił redaktor naczelny „elektro.info” Julian Wiatr. Omówił w nim zwiększone zagrożenie porażenia prądem elektrycznym, jakim podlegają pacjenci oraz podział na kategorie pomieszczeń medycznych pod względem zagrożeń porażeniowych. Uczestnicy konferencji poznali metodykę zasilania obiektów służby zdrowia, które wymagają zwiększonej pewności zasilania. Została omówiona także metodyka konstruowania niezawodnych układów zasilania oraz wykorzystania zasilaczy UPS do zasilania bloku operacyjnego oraz OIOM-u.

Przedstawiono zagrożenia stwarzane przez baterie akumulatorów stanowiące magazyn energii zasilacza UPS oraz zasady ich neutralizacji. Podczas wykładu została omówiono sposoby doboru zespołu prądotwórczego stanowiącego awaryjne źródło zasilania obiektów budowlanych ze szczególnym uwzględnieniem tandemu zespół prądotwórczy-zasilacz UPS. Podczas omawiania tej tematyki zostały wyjaśnione zasady projektowania ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach zasilanych z tych źródeł. Wykład zakończyła prezentacja przykładowego projektu zasilania bloku operacyjnego w szpitalu z wykorzystaniem zasilacza UPS. Następnie Mariusz Garbacz z firmy MIWI URMET Sp. z o.o. omówił zastosowanie kamer wizyjnych. Artur Block z Zakładów Kablowych Bitner Sp. z o.o. przybliżył zagadnienia związane z kompatybilnością elektromagnetyczną w aspekcie zastosowań kabli i przewodów w układach monitoringu oraz sterowania.

Warto przeczytać: Konferencja Okrągłego Stołu (KOS 2018)

Obrady zakończyła prezentacja funkcjonalności osprzętu instalacyjnego wykorzystywanego w sieciach komputerowych do budowy punktów elektryczno-logicznych (PEL) oferowana przez firmę KONTAKT SIMON S.A., wygłoszona przez Marcina Oleszczuka. Uczestnicy w ramach patronatu medialnego czasopisma „elektro.info” otrzymali od naszej redakcji pakiet materiałów szkoleniowych na płycie CD oraz bieżący numer. Obrady zakończyło wystąpienie zastępcy dyrektora ds. handlu i marketingu Zakładów Kablowych Bitner Sp. z o. o. Grzegorza Gałka, który w imieniu organizatorów podziękował prelegentom oraz uczestnikom konferencji i zaprosił na wspólny obiad w restauracji hotelowej, a także nakolejną edycję konferencji z cyklu „Innowacyjne Rozwiązania dla Budownictwa”, która zostanie zorganizowana na wiosnę 2019 roku.

[konferencja, Innowacyjne rozwiązania dla budownictwa, budownictwo, kable i przewody, sieci strukturalne, oprawy oświetleniowe, oświetlenie, LED, przewody szynowe, zasilacze UPS, porażenia prądem elektrycznym]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 10/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych - gdzie ich szukać? »

Stacje ładowania

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które służy do ładowania akumulatorów lub baterii zasilających pojazdy elektryczne. Nowoczesna technologia sprawia, że dzięki stacjom ładowania można ładować? czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl