Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

O 9 proc. spadła w sierpniu produkcja energii z OZE

 Redakcja  |  12.10.2018
Produkcja energii elektrycznej w Polsce była niższa niż w lipcu i wyniosła 14 TWh
Produkcja energii elektrycznej w Polsce była niższa niż w lipcu i wyniosła 14 TWh
Fot. pixabay.com

Jak wynika z publikacji Agencji Rynku Energii, w sierpniu br. produkcja energii elektrycznej w Polsce była niższa niż w lipcu i wyniosła 14 TWh. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku w sierpniu tego roku w Polsce wyprodukowano o 4 proc. więcej energii elektrycznej, a jej zużycie wzrosło o 3 proc. Produkcja energii elektrycznej z OZE w sierpniu zmniejszyła się o 9 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Saldo wymiany zagranicznej energii elektrycznej w sierpniu br. było dodatnie i wyniosło 272 GWh.

W sierpniu br. produkcja energii elektrycznej w Polsce wyniosła 14,1 TWh, co stanowiło wzrost o 4 proc. w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku. Wówczas to wyprodukowano nieco ponad 13,5 TWh. W porównaniu z produkcją energii elektrycznej w lipcu br., w sierpniu mieliśmy do czynienia ze spadkiem produkcji, który wyniósł ponad 100 GWh (dynamika 99,2 proc. m/m).

Przeczytaj również: Czy do 2023 moce fotowoltaiczne wzrosną o prawie 600 GW? Taką szansę widzi IEA

Produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego w sierpniu br. wynosiła 7,1 TWh, co oznacza wzrost o 4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017. Z węgla brunatnego wytworzono 4,2 TWh, czyli o 1 proc. energii elektrycznej mniej niż w lipcu 2017 r. Produkcja energii elektrycznej z OZE wyniosła blisko 1,4 TWh, co stanowiło spadek o 9 proc. w stosunku do roku 2017. W sierpniu br. znacznie wzrosła produkcja energii elektrycznej z gazu, co było związane z uruchomieniem Elektrociepłowni Włocławek. Produkcja energii elektrycznej z tego nośnika wynosiła 1,1 TWh, co oznacza wzrost o 81 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017. 

Z kolei w porównaniu z produkcją energii elektrycznej w lipcu br., w sierpniu zmniejszyła się ona o ok. 1 proc. Z odnawialnych źródeł energii wyprodukowano o 4 proc. mniej energii, w węglu brunatnym o 8 proc. Wzrost produkcji energii elektrycznej zanotowano w węglu kamiennym (dynamika 103,4 m/m proc.), gazie (dynamika 109,3 m/m proc.) oraz elektrowniach szczytowo pompowych (dynamika 144,6 m/m proc.).

Produkcja energii elektrycznej z OZE w sierpniu 2018 r. wyniosła 1,4 TWh, wobec 1,54 TWh rok wcześniej, co stanowiło spadek o 9 proc. w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku oraz spadek o ponad 4 proc. w porównaniu z lipcem br. Udział energetyki odnawialnej w produkcji energii elektrycznej zmalał z ok. 10,3 proc. w lipcu br. do 10 proc. w sierpniu. Najwięcej energii elektrycznej z OZE powstało z wiatru oraz biomasy, natomiast najmniej z fotowoltaiki. Największą dynamiką w produkcji energii elektrycznej w sierpniu br. charakteryzowały się fotowoltaika (dynamika 177 proc. r/r) oraz biogaz (dynamika 110 proc r/r).

Zobacz też: Elektrownia Bełchatów produkuje energię elektryczną od 30 lat

W sierpniu 2018 r. Polska wyeksportowała ponad 1 TWh energii elektrycznej, a import do Polski wyniósł 1,3 TWh. Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wzrósł zarówno eksport energii elektrycznej (dynamika 161 proc.) jak i jej import (dynamika 129 proc.). Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną w sierpniu br. było dodatnie i wyniosło 272 GWh. Import energii elektrycznej w sierpniu br., w porównaniu z lipcem wzrósł o blisko 43 proc., eksport natomiast o 33 proc. W efekcie saldo wymiany wzrosło z 137 GWh w lipcu br. do 272 GWh w sierpniu. 

W materiale wykorzystano dane pochodzące z wydawnictwa Agencji Rynku Energii "Informacja Statystyczna o Energii Elektrycznej".

Źródło: cire.pl

[produkcja energii elektrycznej, energia elektryczna, dostawa energii elektrycznej, Agencja Rynku Energii, OZE, odnawialne źrodła energii, import energii elektrycznej, energetyka odnawialna]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl