Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wzrost ceny energii elektrycznej - nie wszyscy ujmują wyższe koszty

 Redakcja  |  08.10.2018
Prąd coraz droższy. Która branża przeniesie koszty na odbiorców?
Prąd coraz droższy. Która branża przeniesie koszty na odbiorców?
Fot. pixabay.com

Bank Credit Agricole przedstawił raport dotyczący wpływu wzrostu cen energii elektrycznej na rentowność przedsiębiorstw oraz ceny produkcji energii sprzedanej. "Parkiet" opublikował najważniejsze wniosku z tego raportu.

Według gazety "Parkiet", z opracowania Credit Agricole płyną dość zaskakujące wnioski. Z raportu bowiem wynika, że wzrost cen energii elektrycznej dla przedsiębiorstw o 50 - 70 proc. oznacza zwiększenie dynamiki cen produkcji sprzedanej przemysłu na początku 2019 roku tylko o 0,9-1,2 pkt proc.  Jednak autorzy opracowania gazety zwracają uwagę na zróżnicowanie wpływu wzrostu cen energii elektrycznej na rentowność poszczególnych branż i zastrzegają, że różne sektory mogą odmiennie zareagować na wzrost cen energii elektrycznej.

Dowiedz się więcej: Odbiorcy biznesowi szykują się na podwyżki cen energii

Według analityków w sektorze tzw. dóbr niehandlowych, w skład którego wchodzą m.in. usługi, rolnictwo, budownictwo, niektóre branże przetwórstwa takiej jak produkcja napojów, odzieży, wyrobów skórzanych, metalowych wyrobów gotowych, komputerów, pojazdów samochodowych, mebli, ze względu na małe zapotrzebowanie na energię elektryczną i niski udział jej kosztów w strukturze wydatków, wzrost cen energii elektrycznej będzie miał bardzo ograniczony wpływ na ceny finalnych produktów.

Natomiast w branżach takich jak górnictwo, produkcja żywności, papieru, substancji farmaceutycznych, maszyn i urządzeń według analityków banku, można spodziewać się całkowitego przeniesienia wyższych kosztów energii na odbiorców. Jednocześnie analitycy wyodrębniają trzecią grupę, w której znalazły się firmy działające w obszarach produkcji drewna, wyrobów chemicznych, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych oraz metali. Według nich tego typu firmy nie będą miały możliwości przeniesienia wyższych cen energii na kontrahentów i będą szukały oszczędności np. w kosztach pracy.

Źródło: Parkiet

[podwyżka cen energii elektrycznej, Parkiet, zakup energii elektrycznej, energia elektryczna, sprzedaż energii elektrycznej, giełda energii, ilość energii elektrycznej, koszt energii a odbiorca, wzrost ceny energii elektrycznej]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak czyścić i konserwować urządzenia elektryczne pod napięciem?

czyszczenie urządzeń pod napięciem Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Nowe wtykowe złącza silnoprądowe przystosowane do podłączania mobilnych zespołów prądotwórczych do rozdzielnic nn»

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Złącza silnoprądowe wtykowe Rola miedzi w energetyce słonecznej
Wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury z kolorowymi oznaczeniami i znacznikami kodowymi uniemożliwiającymi błędne połączenie(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Przeciwpożarowa kontrola instalacji elektrycznej »

Kamera termowizyjna przy badaniu sieci elektrycznej Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Miejskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych - jakie mogą mieć funkcjonalności»

Licznik zużycia energii elektrycznej - na jakie parametry zwrócić uwagę?

miejska stacja ładowania Liczniki energii elektrycznej
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Rozwój technologii przemysłowych oraz rozwój budownictwa powodują coraz większe zapotrzebowanie na moc (...) czytam dalej »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »
Magazyny energi w polsce

Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków... czytam dalej »


Co się stało z tymi kablami?»

Jakie bezpieczniki wybrać do projektu?

Plątanina kabli  jak sobie z nią poradzić Bezpieczniki siba
Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym zwiększając koszty ... czytam dalej » "Okazało się, że bezpiecznik przegrzał się, ponieważ zamontowano go w miejscu gdzie nie miał wystarczającego chłodzenia. Byliśmy w stanie znaleźć rozwiązanie tego problemu - także (...) czytam dalej»

Bezpłatne ebooki dla elektryków i nie tylko !
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Darmowe ebooki i poradniki: projektowanie, budowa, osprzęt... (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
Essentra Components Essentra Components
Essentra plc jest spółką notowaną w indeksie FTSE 250 i wiodącym międzynarodowym dostawcą specjalistycznych produktów i rozwiązań ....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl