Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wzrost ceny energii elektrycznej - nie wszyscy ujmują wyższe koszty

 Redakcja  |  08.10.2018
Prąd coraz droższy. Która branża przeniesie koszty na odbiorców?
Prąd coraz droższy. Która branża przeniesie koszty na odbiorców?
Fot. pixabay.com

Bank Credit Agricole przedstawił raport dotyczący wpływu wzrostu cen energii elektrycznej na rentowność przedsiębiorstw oraz ceny produkcji energii sprzedanej. "Parkiet" opublikował najważniejsze wniosku z tego raportu.

Według gazety "Parkiet", z opracowania Credit Agricole płyną dość zaskakujące wnioski. Z raportu bowiem wynika, że wzrost cen energii elektrycznej dla przedsiębiorstw o 50 - 70 proc. oznacza zwiększenie dynamiki cen produkcji sprzedanej przemysłu na początku 2019 roku tylko o 0,9-1,2 pkt proc.  Jednak autorzy opracowania gazety zwracają uwagę na zróżnicowanie wpływu wzrostu cen energii elektrycznej na rentowność poszczególnych branż i zastrzegają, że różne sektory mogą odmiennie zareagować na wzrost cen energii elektrycznej.

Dowiedz się więcej: Odbiorcy biznesowi szykują się na podwyżki cen energii

Według analityków w sektorze tzw. dóbr niehandlowych, w skład którego wchodzą m.in. usługi, rolnictwo, budownictwo, niektóre branże przetwórstwa takiej jak produkcja napojów, odzieży, wyrobów skórzanych, metalowych wyrobów gotowych, komputerów, pojazdów samochodowych, mebli, ze względu na małe zapotrzebowanie na energię elektryczną i niski udział jej kosztów w strukturze wydatków, wzrost cen energii elektrycznej będzie miał bardzo ograniczony wpływ na ceny finalnych produktów.

Natomiast w branżach takich jak górnictwo, produkcja żywności, papieru, substancji farmaceutycznych, maszyn i urządzeń według analityków banku, można spodziewać się całkowitego przeniesienia wyższych kosztów energii na odbiorców. Jednocześnie analitycy wyodrębniają trzecią grupę, w której znalazły się firmy działające w obszarach produkcji drewna, wyrobów chemicznych, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych oraz metali. Według nich tego typu firmy nie będą miały możliwości przeniesienia wyższych cen energii na kontrahentów i będą szukały oszczędności np. w kosztach pracy.

Źródło: Parkiet

[podwyżka cen energii elektrycznej, Parkiet, zakup energii elektrycznej, energia elektryczna, sprzedaż energii elektrycznej, giełda energii, ilość energii elektrycznej, koszt energii a odbiorca, wzrost ceny energii elektrycznej]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


PROMOCJA na kamery termowizyjne nawet do 5000 zł taniej !! »

Tylko do 31.XII możesz skorzystać z obniżki na oscyloskopy»

Promocja kamery termowizyjne oscyloskopy niskie ceny
Zostało już tylko kilka dni promocji na kamery termowizyjne. Zobacz niższe ceny z okazji BLACK FRIDAY i CYBER WEEK (...) chcę zobaczyć ceny » Oscyloskopy cyfrowe świetnie sprawdzają się przy pomiarach w laboratoriach oraz firmowych działach rozwoju. Bywają także niezbędne podczas zadań serwisowych (...) czytam dalej »


Akumulatory do każdego typu pojazdu »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »

Akumulatory do każdego typu pojazdu Magazyny energi w polsce
Niezależnie od tego czy jeździsz samochodem osobowym, SUV-em, terenówką czy autem dostawczym, znajdziesz(...) czytam dalej » Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków(...) czytam dalej »

Jak zdalnie monitorować pracę silnika?

UPS zasilacze Jak przekształcić silni elektryczny w inteligentne, połączone bezprzewodowo urządzenia. Czujnik montowany jest na kadłubie silnika indukcyjnego niskiego napięcia bez potrzeby okablowania czy wprowadzania zmian mechanicznych (...) czytam dalej »


Switche niezarządzalne - które wybrać?

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Switche niezarządzalne Rola miedzi w energetyce słonecznej
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Kable i przewody - pobierz bezpłatny Ebook »

Kable i przewody ebook Przedstawiamy nowy poradnik „Kable i przewody”! Znajdziecie w nim m.in. metody ochrony kabli przed pożarem, jak prowadzić i oznaczać trasy kablowe (...) czytam dalej »


Stacje ładowania elektryków przed własnym domem »

Co się stało z tymi kablami?

miejska stacja ładowania Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Zapraszamy na szkolenia z elektro.info » 
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoleń organizowanych przez lub przy udziale „elektro.info”. Naszą silną stroną jest dobrze merytorycznie przygotowany zespół, który
(...)
czytam dalej »


11/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Eksploatacja instalacji elektrycznych tymczasowych
  • - Symulacyjne metody analizy funkcjonowania układów automatyki elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły

Aukcje 2019 - ile dla wiatru i fotowoltaiki?

Jak podaje portal gramwzielone.pl, rząd nadal nie ogłosił szczegółowych założeń przyszłorocznych aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Jednak informacje podało Ministerstwo Energii,...

Szczypce-klucz Knipex

Szczypce-klucz to narzędzie opracowane i opatentowane wiele lat temu przez niemiecką firmę Knipex. Pod względem funkcjonalności łączy szczypce nastawne z kluczem nastawnym typu...
EAST UPS EAST UPS
Marka EAST ® to uznany producent wysokowydajnych zasilaczy awaryjnych UPS zaprojektowanych do całodobowej ochrony urządzeń elektrycznych oraz...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl