Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Innogy zainstalowało kolejną farmę wiatrową na morzu

 Redakcja  |  01.10.2018
Morska farma wiatrowa
Morska farma wiatrowa
Fot. pixabay.com

Jak podaje portal gramwzielone.pl, niemiecki koncern energetyczny Innogy oficjalnie uruchomił morską farmę wiatrową Galloper o mocy 353 MW. To jednak dopiero początek. Niemcy planują bowiem budowę ponad dwukrotnie większej farmy wiatrowej u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

Morska farma wiatrowa Galloper jest położona 27 km od wybrzeży hrabstwa Suffolk, na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Składa się z 56 turbin Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 6 MW i średnicy wirnika 154 metrów, które stanęły na głębokościach 27-36 metrów. Szacowana produkcja energii z tej farmy wiatrowej ma odpowiadać konsumpcji generowanej przez ponad 380 tys. brytyjskich gospodarstw domowych. Wynosi ona na Wyspach przeciętnie 4,1 MWh w skali roku, co daje roczną produkcję na poziomie ok. 1,56 TWh.

Dowiedz się więcej: Dwie firmy rozpoczęły produkcję energii na Bałtyku

Inwestycja nie należy tylko do koncernu Innogy, który ma 25 proc. udziałów. Dodatkowo tyle samo udziałów ma Siemens Financial Services i konsorcjum funduszy Green Investment Group oraz Macquarie Infrastructure and Real Assets. 12,5 proc. udziałów ma firma Sumitomo Corporation. Za budowę farmy wiatrowej odpowiadało Innogy, które również będzie ją utrzymywać. Niemiecki koncern podaje, że w trakcie budowy zatrudnionych było około 700 pracowników, a już po uruchomieniu wiatraków stałe etaty przy obsłudze wiatraków zyska około 60 osób. Innogy podkreśla, że 60 proc. kosztów inwestycji to kontrakty zrealizowane przez brytyjskie firmy.

Dodatkowo Innogy planuje postawienie u wybrzeży Wielkiej Brytanii jeszcze większej morskiej farmy wiatrowej, której moc sięgnie aż 860 MW. Morska farma wiatrowa Trinton Knoll ma być zainstalowana w odległości ponad 30 km od brzegów brytyjskiego hrabstwa Lincolnshire. Będzie to największy projekt realizowany przez Innogy w energetyce odnawialnej. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 2,3 mld euro.

W skład tej farmy wiatrowej mają wejść największe na świecie turbiny wiatrowe o jednostkowej mocy 9,5 MW. Dostarczy je duńsko-japoński producent MHI Vestas. Niemiecki koncern zabezpieczył dla niej przychody w przeprowadzonej w ubiegłym roku brytyjskiej aukcji. Gwarantowana stawka za energię wynosi 74,75 GBP/MWh.

Przeczytaj również: Vattenfall buduje najwydajniejsze farmy wiatrowe

Innogy nie podaje planowanych uzysków energii, informując jedynie, że generacja z Trinton Knoll ma odpowiadać zapotrzebowaniu ok. 800 tys. brytyjskich gospodarstw domowych. Przyjmując, że zużywają one średnio w skali roku ok. 4,1 MWh energii elektrycznej, daje to około 3,28 TWh. Co więcej, Innogy już sprzedało część swoich udziałów do tej farmy. Udziały w wysokości 25 proc. obejmie Electric Power Development za pośrednictwem spółki J-Power, a 15 proc. będzie należeć do Kansai Electric Power Co.

Ponadto koncernz zawarł długoletnią umowę na sprzedaż energii z tej farmy wiatrowej. Przez 15 lat energię z Trinton Knoll będzie kupować duński koncern energetyczny Orsted z zamiarem dalszej odsprzedaży na rynku. Oprócz farmy wiatroweh Galloper Innogy jest również udziałowcem w położonej u wybrzeży Wielkiej Brytanii farmie wiatrowej Gwynt y Môr o mocy 576 MW, a także w farmach wiatrowych zlokalizowanych w niemieckiej części Morza Północnego – Nordsee Ost o mocy 295 MW, a także uruchomionej na przełomie 2017/18 r. farmy wiatrowej Nordsee One o mocy 332 MW.

Źródło: gramwzielone.pl

[Innogy, farma wiatrowa, morska farma wiatrowa, sprzedaż energii, energia elektryczna, energetyka odnawialna, produkcja energii elektrycznej, wiatraki]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Lasery, grawerki, materiały grawerskie - jak robić oznaczniki »

Oznakowania w energetyce

Jak stworzyć: tabliczki znamionowe, oznaczenia bezpieczeństwa, panele sterownicze, opisy szaf sterowniczych, rozdzielnic, schematy technologiczne etc. ... czytam dalej »

 


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl