Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Budowa elektrowni w Łęcznej może być zbyt kosztowna i z problemami eksploatacyjnymi

 Redakcja  |  26.09.2018
Szacowany koszt budowy bloku IGCC w Łęcznej a faktyczne koszty budowy bloków Edwardsport i Kemper w USA
Szacowany koszt budowy bloku IGCC w Łęcznej a faktyczne koszty budowy bloków Edwardsport i Kemper w USA
Fot. IEEFA

Planowana elektrownia w technologii zgazowania węgla (ang. integrated gasification combined cycle, IGCC) w Łęcznej będzie droga w budowie, a jeżeli powstanie grożą jej poważne kłopoty eksploatacyjne. To wnioski wyciągnięte z opublikowanego raportu amerykańskiej organizacji IEEFA. Ekonomiści oparli swoje spostrzeżenia na doświadczeniach podobnych elektrowni funkcjonujących w USA.

Raport „Projekt IGCC w Łęcznej: spodziewane wysokie koszty i kłopoty eksploatacyjne” poddaje w wątpliwość założenia grupy energetycznej ENEA dotyczące kosztów budowy i eksploatacji elektrowni w Łęcznej. Co ważne, kwestionuje rentowność inwestycji, a także podkreśla negatywny wpływ projektów w technologii IGCC na konsumentów energii. Stwierdza on również, że planowany projekt nie będzie w stanie konkurować z coraz tańszymi odnawialnymi źródłami energii.

Przeczytaj również: W Zabrzu uruchomiono elektrociepłownię za 870 mln zł

Raport porównuje projekt ENEI z dwoma nieudanymi inwestycjami ze Stanów Zjednoczonych: elektrownią Kemper w stanie Mississippi, która należy do Southern Company, oraz elektrownią Edwardsport w stanie Indiana, należącą do Duke Energy.

- „Doświadczenia z USA pokazują, że nowe elektrownie w technologii IGCC są nadzwyczaj kosztowne zarówno w budowie, jak i eksploatacji, a ponadto, że tego typu instalacje pracują w sposób bardzo zawodny” – pisze David Schlissel z IEEFA, główny autor raportu. „Dotyczy to zwłaszcza systemu zgazowania węgla” – dodaje Schlissel.

Elektrownia Edwardsport, której budowa rozpoczęła się w 2008 roku, z zakładanym wówczas budżetem 2 mld dolarów, ostatecznie kosztowała ponad 3,5 mld dolarów. Z kolei, szacowane na 2,4 mld dolarów koszty budowy elektrowni Kemper przekroczyły ostatecznie 7,5 mld dolarów. Znacznie dłużej niż przewidywano trwał także sam proces budowy obydwu amerykańskich bloków IGCC. Elektrownia Edwardsport, której ukończenie planowano na połowę 2011 roku, pierwszą jednostkę energii wytworzyła w 2013 r., a niezbędne testy eksploatacyjne zdołała przejść dopiero w 2014 r. Elektrownia Kemper została ukończona rok po terminie, w 2014 r.

Zobacz także: General Electric rozpoczął pracę nad budową największej turbiny wiatrowej

Żadna z tych elektrowni nie była w stanie pracować tak, jak pierwotnie zakładano. Właściciel projektu Kemper ostatecznie całkowicie zrezygnował ze zgazowania węgla i instalacja ta pracuje dzisiaj wykorzystując wyłącznie gaz ziemny. Z kolei Edwardsport aż jedną trzecią produkowanej energii zużywa na potrzeby własne zainstalowanych w niej urządzeń, zwłaszcza systemu zgazowania węgla. W rezultacie, elektrownia ta pracowała dotychczas zaledwie z połową swojej mocy, a do tego przez znaczną część czasu, zamiast zgazowanego węgla, spalała po prostu gaz ziemny.

- „W rezultacie, koszty energii wytwarzanej w elektrowni Edwardsport znacznie przewyższają koszty zakupu takiej samej ilości energii i mocy na konkurencyjnych rynkach energii” – podsumowuje Schlissel.

Zdaniem eksperta IEEFA założenia, na których opiera się projekt elektrowni IGCC w Łęcznej są nierealistyczne. Elektrownia Łęczna może emitować znacznie więcej dwutlenku węgla, a energia wytwarzana w tej instalacji może okazać się rekordowo droga.

Pobierz raport: Projekt IGCC w Łęcznej: spodziewane wysokie koszty i kłopoty eksploatacyjne

Źródło: ieefa.org

[koszt energii elektrycznej, IEEFA, IGCC w Łęcznej, elektrownia w Łęcznej, ENEA, elektrownia, energia elektryczna, dostawa energii elektrycznej, rynek energii elektrycznej]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl