Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Energa i AWFiS będą wspólnie pracować nad efektywnością energetyczną

 Redakcja  |  19.09.2018
Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Energą i Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Energą i Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
Fot. Energa Obrót

Energa Obrót i Energa Oświetlenie podpisały list intencyjny z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu (AWFiS) w Gdańsku w celu wdrożenia rozwiązań, które służyć będą poprawie efektywności energetycznej pomorskiej uczelni.

W ramach współpracy Energa Obrót opracuje, a następnie wdroży kompleksowe programy, które poprawią efektywność i bezpieczeństwo energetyczne AWFiS. Co ważne, rozwiązania te będą wykorzystywać lokalne zasoby energetyczne gdańskiej uczelni. Spółka przygotuje też korzystne warunki dla realizacji innowacyjnych inwestycji, które będą finansowane ze środków publicznych i prywatnych, a także do przeprowadzenia modernizacji oświetlenia oraz wspierania rozwoju inteligentnych systemów monitorowania zużycia energii.

Przeczytaj również: Energa współtworzy kolejny klaster energetyczny

Energa przeprowadzi audyt energetyczny bilansujący zużycie energii we wszystkich obiektach uczelni, a także w ośrodku Sportowo-Szkoleniowym w Raduniu. Wynikiem audytu będą rekomendacje działań, które zwiększą efektywność energetyczną uczelni, w tym m.in. montaż ogniw fotowoltaicznych na dachach obiektów, termomodernizację budynków, modernizację oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego, wymianę przestarzałych systemów przygotowania wody w basenach czy zastosowanie silników hybrydowych w łodziach.

Dodatkowym celem współpracy jest wspólne wdrażanie działań innowacyjnych, np. wybudowanie niezależnej energetycznie kapsuły treningowej (fit box) czy banku energetycznego. Strony widzą potencjał do współpracy również w obszarze elektromobilności. To już kolejne porozumienie Energi dotyczące opracowania i wdrożenia działań, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej partnerów firmy.

– Współpraca z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku pozwoli nam również zadbać o bezpieczeństwo środowiska naturalnego. Cieszymy się, że będziemy mieli możliwość wesprzeć uczelnię naszym doświadczeniem i wiedzą w zakresie realizacji działań proefektywnościowych – powiedział Dariusz Falkiewicz, prezes zarządu Energi Obrotu.

W ramach umowy Energa Oświetlenie przeprowadzi we wszystkich obiektach AWFiS przeglądy efektywności energetycznej oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego, przedstawi propozycję jego modernizacji. Pozwoli to na znaczne zmniejszenie zużycia energii oraz poprawi jakość oświetlenia. Wszystkie prace będą opierać się o innowacyjne programy, które wspierają wzrost bezpieczeństwa energetycznego przy wykorzystaniu lokalnych zasobów – podkreśla Michał Bełbot, prezes zarządu Energi Oświetlenia.

– Realizacja wspólnego projektu z Grupą Energa w tak istotnej kwestii, jaką jest zadbanie o poprawę efektywności energetycznej naszej uczelni to dla nas priorytet. To nieprawda, że tylko biznes powinien dbać o środowisko naturalne. Jeżeli my, państwowa uczelnia wyższa, możemy zrobić coś pozytywnego dla środowiska naturalnego, poprawić naszą efektywność i sprawić, by mieszkańcy Trójmiasta żyli w czystszym otoczeniu, to powinniśmy to zrobić. Chcemy być symbolem innowacyjności i wykorzystywać najnowsze technologie – dodaje Waldemar Moska, rektor AWFiS.

Źródło: Energa Obrót

[Energa Obrót, oświetlenie, efektywność energetyczna, AWFiS w Gdańsku, termomodernizacja budynków, ogniwa fotowoltaiczne, fotowoltaika, monitorowanie zużycia energii, energia elektryczna]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zakręć kołem i wygraj! »

Zakręć kołem i wygraj Każdego dnia możesz odebrać zniżkę (...) chcę zakręcić »


Zasilanie awaryjne - ups, agregaty, akumulatory...»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

system wizyjny Dziś trudno sobie wyobrazić nowoczesną, elastyczną produkcję bez przemysłowego przetwarzania obrazu. A to dlatego, że systemy wizyjne zapewniają jakość produktów i wspierają efektywne ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl