Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Dyrektor generalny NEA: Spełnienie celów klimatycznych wymaga reformy rynków energii elektrycznej

 Redakcja  |  14.09.2018
Rynek energii elektrycznej potrzebuje zmian
Rynek energii elektrycznej potrzebuje zmian
Fot. pixabay.com

Jeśli kraje chcą rzeczywiście walczyć ze zmianami klimatycznymi muszą zreformować swoje rynki energii elektrycznej - stwierdził William Magwood, dyrektor generalny Agencji Energii Jądrowej OECD (Nuclear Energy Agency - NEA) podczas Sympozjum World Nuclear Association (WNA) 2018, które odbyło się w Londynie w ubiegłym tygodniu.

Magwood zwrócił uwagę na jeden z trzech celów projektu Harmony, przedstawionego przez WNA w imieniu przemysłu jądrowego - jakim jest stworzenie równych szans dla wszystkich źródeł czystej energii elektrycznej. Pozostałymi są: zharmonizowanie procesów regulacyjnych i stworzenie skutecznego paradygmatu bezpieczeństwa.

Dowiedz się więcej: Prezes URE zapowiada, że badanie skoków cen energii potrwa bardzo długo

Zdaniem Magwooda rynki energii elektrycznej nie działają dobrze. "Zostały one zaprojektowane w połowie ubiegłego wieku dla systemu, który już właściwie nie istnieje. Dostrzegamy powtarzającą się w wielu częściach świata sytuację, że ceny energii elektrycznej są albo bliskie zera, albo w rzeczywistości ujemne w niektórych porach dnia i przez to niektóre kraje eksploatujące stosunkowo stare elektrownie wodne tracą pieniądze".

Odnosząc się do Porozumienia Paryskiego (Paris Climate Change Agreement), które weszło w życie w listopadzie 2016 roku, powiedział: "w Paryżu, świat twierdził, że jest zaniepokojony zmianami klimatycznymi, ale hydroelektrownie tracą pieniądze. Nikt poważny nie może przyglądać się tej sytuacji i uważać, że to ma jakiś sens. Jest to prawdopodobnie jedno z największych wyzwań, przed jakim stoimy - jak mamy dostosować rynki energii, aby zrealizować nasze zobowiązania". "Gdy zreformujemy te rynki, zobaczymy wtedy, że nasze porównania technologii energetycznych są obecnie całkowicie nieadekwatne".

Dyrektor NEA uwypuklił również fakt, że cena rynkowa energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii nie obejmuje kosztów systemowych i przesyłu.

- "Naprawdę trzeba porównać wszystkie koszty, pełne koszty wszystkich technologii energetycznych, na zasadzie równości i absolutnie nie robimy tego, co powinniśmy. Zawsze, gdy wprowadza się odnawialne źródła energii, subsydiowane lub nie, w każdym przypadku, gdy stosujesz gaz ziemny, to w długim okresie czasu okazuje się, że energia jądrowa traci, bo koszty są zbyt wysokie" - powiedział.

Przeczytaj również: Jakie będą parametry aukcji mocowych w latach 2021-2023?

Dodał także, że "z drugiej strony, nawet, jeśli rynki energii działają poprawnie, to koszty energii jądrowej są zbyt wysokie".

Mingguang Zheng, prezes Shanghai Nuclear Engineering Research and Design Institute i wiceprezes State Nuclear Power Technology Corporation przekazał uczestnikom we wcześniejszej części konferencji, że obecne koszty budowy elektrowni jądrowych w Chinach wynoszą 3000 USD/kW. Magwood stwierdził, że koszty te są całkiem konkurencyjne i ważne jest, aby podkreślić, że obiekty te nie muszą kosztować 8000, 9000 czy 10 000 USD za 1 kW. "jeśli wiesz, co robisz, jeśli masz infrastrukturę, jeśli masz personel, który wie jak zbudować zakład, jeśli masz solidny łańcuch dostaw. Nie jestem całkiem pewny, że można zejść z kosztami do 3000 USD za 1 kW, ale można uzyskać dość konkurencyjne koszty".

Budowa bloków nr 3 i 4 w elektrowni jądrowej Vogtle w USA jest dobrym przykładem, że "praktyka czyni mistrzem" - twierdzi Magwood. Blok Vogtle-3 jest bardzo kosztowny i jego budowa zajmuje dużo czasu, ale budowa Vogtle-4 postępuje tak dobrze, że dogania Vogtle-3, mimo, że jest rok przerwy pomiędzy nimi.

"Tak długo, jak rynki energii elektrycznej nie uznają korzyści z energii jądrowej, jako bezemisyjnego, czystego źródła energii, tak długo będzie ona kosztować zbyt wiele i musimy obniżyć te koszty. Musimy zacząć patrzeć na technologie nieco inaczej. Odpowiedzią mogą być SMR i reaktory IV generacji. Nie możemy unikać niektórych technologii w różnych krajach. Musimy tworzyć technologie dla całego rynku. Jeśli nie zrobimy tego, nigdy nie będą one opłacalne i nigdy nie zobaczymy obiektów jądrowych, które są niezbędne do spełnienia celów bezpieczeństwa energetycznego i czystej energii".

Wiliam Magwood kieruje NEA od września 2014 r. Został mianowany komisarzem Komisji Dozoru Jądrowego USA (NRC) w 2010 r. Znany jest, jako zdecydowany zwolennik współpracy międzynarodowej w dziedzinie technologii jądrowych, był przewodniczącym Międzynarodowego forum reaktorów IV generacji i Komitetu sterującego OECD do spraw energii jądrowej.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[rynek energii elektrycznej, energia elektryczna, elektrownia jądrowa, czyste źródło energii, cena energii elektrycznej, odnawialne źródła energii, OZE, elektrownia wodna]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Zmiany w programie Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej poinformował, że został skorygowany wzór wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Wprowadzona zmiana umożliwia...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl