Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Dyrektor generalny NEA: Spełnienie celów klimatycznych wymaga reformy rynków energii elektrycznej

 Redakcja  |  14.09.2018
Rynek energii elektrycznej potrzebuje zmian
Rynek energii elektrycznej potrzebuje zmian
Fot. pixabay.com

Jeśli kraje chcą rzeczywiście walczyć ze zmianami klimatycznymi muszą zreformować swoje rynki energii elektrycznej - stwierdził William Magwood, dyrektor generalny Agencji Energii Jądrowej OECD (Nuclear Energy Agency - NEA) podczas Sympozjum World Nuclear Association (WNA) 2018, które odbyło się w Londynie w ubiegłym tygodniu.

Magwood zwrócił uwagę na jeden z trzech celów projektu Harmony, przedstawionego przez WNA w imieniu przemysłu jądrowego - jakim jest stworzenie równych szans dla wszystkich źródeł czystej energii elektrycznej. Pozostałymi są: zharmonizowanie procesów regulacyjnych i stworzenie skutecznego paradygmatu bezpieczeństwa.

Dowiedz się więcej: Prezes URE zapowiada, że badanie skoków cen energii potrwa bardzo długo

Zdaniem Magwooda rynki energii elektrycznej nie działają dobrze. "Zostały one zaprojektowane w połowie ubiegłego wieku dla systemu, który już właściwie nie istnieje. Dostrzegamy powtarzającą się w wielu częściach świata sytuację, że ceny energii elektrycznej są albo bliskie zera, albo w rzeczywistości ujemne w niektórych porach dnia i przez to niektóre kraje eksploatujące stosunkowo stare elektrownie wodne tracą pieniądze".

Odnosząc się do Porozumienia Paryskiego (Paris Climate Change Agreement), które weszło w życie w listopadzie 2016 roku, powiedział: "w Paryżu, świat twierdził, że jest zaniepokojony zmianami klimatycznymi, ale hydroelektrownie tracą pieniądze. Nikt poważny nie może przyglądać się tej sytuacji i uważać, że to ma jakiś sens. Jest to prawdopodobnie jedno z największych wyzwań, przed jakim stoimy - jak mamy dostosować rynki energii, aby zrealizować nasze zobowiązania". "Gdy zreformujemy te rynki, zobaczymy wtedy, że nasze porównania technologii energetycznych są obecnie całkowicie nieadekwatne".

Dyrektor NEA uwypuklił również fakt, że cena rynkowa energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii nie obejmuje kosztów systemowych i przesyłu.

- "Naprawdę trzeba porównać wszystkie koszty, pełne koszty wszystkich technologii energetycznych, na zasadzie równości i absolutnie nie robimy tego, co powinniśmy. Zawsze, gdy wprowadza się odnawialne źródła energii, subsydiowane lub nie, w każdym przypadku, gdy stosujesz gaz ziemny, to w długim okresie czasu okazuje się, że energia jądrowa traci, bo koszty są zbyt wysokie" - powiedział.

Przeczytaj również: Jakie będą parametry aukcji mocowych w latach 2021-2023?

Dodał także, że "z drugiej strony, nawet, jeśli rynki energii działają poprawnie, to koszty energii jądrowej są zbyt wysokie".

Mingguang Zheng, prezes Shanghai Nuclear Engineering Research and Design Institute i wiceprezes State Nuclear Power Technology Corporation przekazał uczestnikom we wcześniejszej części konferencji, że obecne koszty budowy elektrowni jądrowych w Chinach wynoszą 3000 USD/kW. Magwood stwierdził, że koszty te są całkiem konkurencyjne i ważne jest, aby podkreślić, że obiekty te nie muszą kosztować 8000, 9000 czy 10 000 USD za 1 kW. "jeśli wiesz, co robisz, jeśli masz infrastrukturę, jeśli masz personel, który wie jak zbudować zakład, jeśli masz solidny łańcuch dostaw. Nie jestem całkiem pewny, że można zejść z kosztami do 3000 USD za 1 kW, ale można uzyskać dość konkurencyjne koszty".

Budowa bloków nr 3 i 4 w elektrowni jądrowej Vogtle w USA jest dobrym przykładem, że "praktyka czyni mistrzem" - twierdzi Magwood. Blok Vogtle-3 jest bardzo kosztowny i jego budowa zajmuje dużo czasu, ale budowa Vogtle-4 postępuje tak dobrze, że dogania Vogtle-3, mimo, że jest rok przerwy pomiędzy nimi.

"Tak długo, jak rynki energii elektrycznej nie uznają korzyści z energii jądrowej, jako bezemisyjnego, czystego źródła energii, tak długo będzie ona kosztować zbyt wiele i musimy obniżyć te koszty. Musimy zacząć patrzeć na technologie nieco inaczej. Odpowiedzią mogą być SMR i reaktory IV generacji. Nie możemy unikać niektórych technologii w różnych krajach. Musimy tworzyć technologie dla całego rynku. Jeśli nie zrobimy tego, nigdy nie będą one opłacalne i nigdy nie zobaczymy obiektów jądrowych, które są niezbędne do spełnienia celów bezpieczeństwa energetycznego i czystej energii".

Wiliam Magwood kieruje NEA od września 2014 r. Został mianowany komisarzem Komisji Dozoru Jądrowego USA (NRC) w 2010 r. Znany jest, jako zdecydowany zwolennik współpracy międzynarodowej w dziedzinie technologii jądrowych, był przewodniczącym Międzynarodowego forum reaktorów IV generacji i Komitetu sterującego OECD do spraw energii jądrowej.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[rynek energii elektrycznej, energia elektryczna, elektrownia jądrowa, czyste źródło energii, cena energii elektrycznej, odnawialne źródła energii, OZE, elektrownia wodna]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl