Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Lipiec 2018: wzrost produkcji energii elektrycznej z gazu

 Redakcja  |  12.09.2018
Wzrost produkcji energii elektrycznej z gazu w lipcu 2018 r.
Wzrost produkcji energii elektrycznej z gazu w lipcu 2018 r.
Fot. pixabay.com

W lipcu produkcja energii elektrycznej w Polsce była wyższa niż w czerwcu i wyniosła blisko 14,2 TWh. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku w lipcu 2018 r. w Polsce wyprodukowano o 5 proc. więcej energii elektrycznej, a jej zużycie wzrosło o 4 proc. Produkcja energii elektrycznej z OZE w lipcu br. wzrosła o 6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - podaje portal cire.pl.

Jak wynika z danych ARE, w lipcu br. produkcja energii elektrycznej w Polsce wyniosła 14,2 TWh, co stanowiło wzrost o ok. 5 proc. w porównaniu z lipcem ubiegłego roku. Wówczas to wyprodukowano blisko 13,5 TWh. W porównaniu z produkcją energii elektrycznej w czerwcu br. w lipcu mieliśmy do czynienia z istotnym wzrostem produkcji, który wyniósł ponad 1 TWh (dynamika 8 proc. m/m).

Dowiedz się więcej: Miejsce energetyki wiatrowej w bezpieczeństwie energetycznym Polski

Produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego w lipcu br. wynosiła 6,8 TWh, co oznacza wzrost o 7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017. Z węgla brunatnego wytworzono 4,6 TWh, czyli o 4 proc. energii elektrycznej mniej niż w lipcu 2017 r. Produkcja energii elektrycznej z OZE wyniosła blisko 1,5 TWh, co stanowiło wzrost o 6 proc. w stosunku do roku 2017. W lipcu 2018 znacznie wzrosła produkcja energii elektrycznej z gazu, co było związane z uruchomieniem elektrociepłowni w Płocku. Produkcja energii elektrycznej z tego nośnika wzrosła do 1 TWh, co oznacza wzrost o 55 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017. 

Z kolei w porównaniu z produkcją energii elektrycznej w czerwcu br., w lipcu bardzo wyraźnie wzrosła produkcja ze źródeł konwencjonalnych (gaz: o 144 GWh, 16,4 proc., węgiel kamienny: o 516 GWh, 8 proc., węgiel brunatny 382 GWh, 9 proc.). Produkcja energii elektrycznej z OZE zmniejszyła się o ok. 1 proc.).

Produkcja energii elektrycznej z OZE w lipcu 2018 r. wyniosła 1,47 TWh, wobec 1,38 TWh rok wcześniej, co stanowiło wzrost o 6 proc. w porównaniu z lipcem ubiegłego roku oraz spadek o blisko 1 proc. w porównaniu z czerwcem br. Udział energetyki odnawialnej w produkcji energii elektrycznej zmalał z ok. 11,2 proc. w czerwcu br. do 10,3 proc. w lipcu. Najwięcej energii elektrycznej z OZE powstało z wiatru oraz biomasy, natomiast najmniej z fotowoltaiki. Największą dynamiką w produkcji energii elektrycznej w lipcu br. charakteryzowały się biomasa (169,9 proc. r/r) oraz fotowoltaika (167,2 proc. r/r).

Przeczytaj również: Dlaczego ceny prądu ciągle rosną?

W lipcu 2018 r. Polska wyeksportowała 774 GWh energii elektrycznej, a import do Polski wyniósł 911 GWh. Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego spadł zarówno eksport energii elektrycznej (dynamika 82,6 proc.) jak i jej import (dynamika 75,3 proc.). Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną w czerwcu br. było dodatnie i wyniosło 137 GWh. 

Import energii elektrycznej w lipcu br., w porównaniu z czerwcem spadł o ponad 21 proc., eksport natomiast wzrósł o 68 proc. W efekcie saldo wymiany spadło z 697 GWh w czerwcu br. do 137 GWh w lipcu. W materiale wykorzystano dane pochodzące z wydawnictwa Agencji Rynku Energii "Informacja Statystyczna o Energii Elektrycznej".

Źródło: cire.pl

[energia elektryczna, sprzedaż energii elektrycznej, oze, odnawialne źródła energii, fotowoltaika, elektrownia wiatrowa, produkcja energii elektrycznej, agencja rynku energii]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl