Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Lipiec 2018: wzrost produkcji energii elektrycznej z gazu

 Redakcja  |  12.09.2018
Wzrost produkcji energii elektrycznej z gazu w lipcu 2018 r.
Wzrost produkcji energii elektrycznej z gazu w lipcu 2018 r.
Fot. pixabay.com

W lipcu produkcja energii elektrycznej w Polsce była wyższa niż w czerwcu i wyniosła blisko 14,2 TWh. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku w lipcu 2018 r. w Polsce wyprodukowano o 5 proc. więcej energii elektrycznej, a jej zużycie wzrosło o 4 proc. Produkcja energii elektrycznej z OZE w lipcu br. wzrosła o 6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - podaje portal cire.pl.

Jak wynika z danych ARE, w lipcu br. produkcja energii elektrycznej w Polsce wyniosła 14,2 TWh, co stanowiło wzrost o ok. 5 proc. w porównaniu z lipcem ubiegłego roku. Wówczas to wyprodukowano blisko 13,5 TWh. W porównaniu z produkcją energii elektrycznej w czerwcu br. w lipcu mieliśmy do czynienia z istotnym wzrostem produkcji, który wyniósł ponad 1 TWh (dynamika 8 proc. m/m).

Dowiedz się więcej: Miejsce energetyki wiatrowej w bezpieczeństwie energetycznym Polski

Produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego w lipcu br. wynosiła 6,8 TWh, co oznacza wzrost o 7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017. Z węgla brunatnego wytworzono 4,6 TWh, czyli o 4 proc. energii elektrycznej mniej niż w lipcu 2017 r. Produkcja energii elektrycznej z OZE wyniosła blisko 1,5 TWh, co stanowiło wzrost o 6 proc. w stosunku do roku 2017. W lipcu 2018 znacznie wzrosła produkcja energii elektrycznej z gazu, co było związane z uruchomieniem elektrociepłowni w Płocku. Produkcja energii elektrycznej z tego nośnika wzrosła do 1 TWh, co oznacza wzrost o 55 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017. 

Z kolei w porównaniu z produkcją energii elektrycznej w czerwcu br., w lipcu bardzo wyraźnie wzrosła produkcja ze źródeł konwencjonalnych (gaz: o 144 GWh, 16,4 proc., węgiel kamienny: o 516 GWh, 8 proc., węgiel brunatny 382 GWh, 9 proc.). Produkcja energii elektrycznej z OZE zmniejszyła się o ok. 1 proc.).

Produkcja energii elektrycznej z OZE w lipcu 2018 r. wyniosła 1,47 TWh, wobec 1,38 TWh rok wcześniej, co stanowiło wzrost o 6 proc. w porównaniu z lipcem ubiegłego roku oraz spadek o blisko 1 proc. w porównaniu z czerwcem br. Udział energetyki odnawialnej w produkcji energii elektrycznej zmalał z ok. 11,2 proc. w czerwcu br. do 10,3 proc. w lipcu. Najwięcej energii elektrycznej z OZE powstało z wiatru oraz biomasy, natomiast najmniej z fotowoltaiki. Największą dynamiką w produkcji energii elektrycznej w lipcu br. charakteryzowały się biomasa (169,9 proc. r/r) oraz fotowoltaika (167,2 proc. r/r).

Przeczytaj również: Dlaczego ceny prądu ciągle rosną?

W lipcu 2018 r. Polska wyeksportowała 774 GWh energii elektrycznej, a import do Polski wyniósł 911 GWh. Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego spadł zarówno eksport energii elektrycznej (dynamika 82,6 proc.) jak i jej import (dynamika 75,3 proc.). Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną w czerwcu br. było dodatnie i wyniosło 137 GWh. 

Import energii elektrycznej w lipcu br., w porównaniu z czerwcem spadł o ponad 21 proc., eksport natomiast wzrósł o 68 proc. W efekcie saldo wymiany spadło z 697 GWh w czerwcu br. do 137 GWh w lipcu. W materiale wykorzystano dane pochodzące z wydawnictwa Agencji Rynku Energii "Informacja Statystyczna o Energii Elektrycznej".

Źródło: cire.pl

[energia elektryczna, sprzedaż energii elektrycznej, oze, odnawialne źródła energii, fotowoltaika, elektrownia wiatrowa, produkcja energii elektrycznej, agencja rynku energii]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Poradnik inżyniera elektryka. Komplet 3 tomów »

Poradnik inżyniera elektryka Poradnik jest przeznaczony przede wszystkim dla inżynierów elektryków. Mogą z niego korzystać również inżynierowie innych specjalności oraz studenci wydziałów elektrycznych i energetycznych wyższych szkół technicznych(...) czytam dalej »


Czy istnieje niezniszczalna oprawa LED?

Jaki jest najlepszy hermetyk na rynku »

Niezniszczalne oprawy LED Ebook
Oprawy, które łączą w sobie zalety źródeł światła LED z nowoczesnymi systemami optycznymi. Źródła LED o dużej wydajności świetlnej, wytwarzają oświetlenie o bezprecedensowej (...) zobacz więcej  » Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom konstrukcyjnym oprawa charakteryzuje się szczelnością oprawy IP66. Podstawa i klosz wykonany z poliwęglanu zapewnia oprawie wysoki stopień odporności na uderzenia IK09.
(...)
czytam dalej »

System zarządzania energią EMS CX3 »

System zarządzania energią EMS CX3 składa się z urządzeń o niezwykle kompaktowej budowie modułowej, które w łatwy sposób można zainstalować zarówno w nowopowstających instalacjach jak i już istniejących, w jednym rzędzie rozdzielnicy elektrycznej z innymi aparatami (...) czytam dalej »


Konkurs z nagrodami dla elektryków! Zobacz które miejsce zdobędziesz »

Przewody elektryczne i kable spełniające normy CPR »

Konkurs dla elektryków - liga specjalistów Kable przeowdy lapp
Jesteś specjalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Weź udział w pierszej edycji Ligi Specjalistów i poczuj emocje związane z rywalizacją w konkursie! Zaglądaj na stronę ligaspecjalistow.pl i odpowiadaj na pytania ze swojej branży.  
zobacz konkurs »
Nieposiadanie Deklaracji Własności Użytkowych na kabel lub przewód jako wyrób budowlany oznacza brak możliwości wprowadzenia go na rynek Unii Europejskiej jako wyrób budowlany, a w konsekwencji niemożliwość (...) czytam dalej »


Kable średniego i niskiego napięcia - wymagania standardów międzynarodowych»

Zobacz nowości na ELEKTROTECHNIKA 2019 »

PRzewody i kable standardy Ochrona przepięciowa systemów alarmowych
Szeroki asortyment przewodów i kabli produkowanych zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych standardów międzynarodowych(...) czytam dalej » Targi ELEKTROTECHNIKA skierowane są do producentów i użytkowników sprzętu niskiego, średniego i wysokiego napięcia oraz systemów alarmowych i rozwiązań umożliwiających instalację przewodów elektrycznych w nowoczesnych budynkach. Równolegle odbędą się Targi ŚWIATŁO oraz Wystawa TELETECHNIKA..(...) czytam dalej »

Stacje ładowania pojazdów od Kolejowych Zakładów Łączności ?

UPS zasilacze Stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW (opcjonalnie 44 kW). Wyposażona jest w dwa gniazda osobno opomiarowane (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym ??

Projektowanie skomplikowanych etykiet w terenie przy pomocy smartfona »

Switche zarządzalne Drukowanie etykiet ze smartfona
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Dzięki zainstalowaniu na dowolnym smartfonie naszej aplikacji Etykiety ekspresowe możesz projektować nawet najbardziej skomplikowane etykiety z kodami 1D, 2D i kodami kreskowymi czy etykiety seryjne korzystając (...) czytam dalej »

Nowe rozwiązania w dziedzinie zasilania gwarantowanego »

Jaką rozdzielnicę nn wybrać do projektu?

Zasilanie gwarantowane Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
1-2/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania transformatorów elektromedycznych bloku operacyjnego szpitala
  • - Zasady wprowadzania do obrotu i stosowania urządzeń przeciwpożarowych
Zobacz szczegóły
Elastycznie i bezpiecznie

Elastycznie i bezpiecznie

Systematycznie rozbudowujące się systemy instalacji elektrycznych powodują, że szukamy nowych rozwiązań w zakresie bezpiecznego prowadzenia tras kablowych.
ZPAS ZPAS
ZPAS z siedzibą w Przygórzu to lider produkcji szaf i obudów teleinformatycznych, energetycznych i automatyki oraz kompleksowych rozwiązań...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl