Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Lipiec 2018: wzrost produkcji energii elektrycznej z gazu

 Redakcja  |  12.09.2018
Wzrost produkcji energii elektrycznej z gazu w lipcu 2018 r.
Wzrost produkcji energii elektrycznej z gazu w lipcu 2018 r.
Fot. pixabay.com

W lipcu produkcja energii elektrycznej w Polsce była wyższa niż w czerwcu i wyniosła blisko 14,2 TWh. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku w lipcu 2018 r. w Polsce wyprodukowano o 5 proc. więcej energii elektrycznej, a jej zużycie wzrosło o 4 proc. Produkcja energii elektrycznej z OZE w lipcu br. wzrosła o 6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - podaje portal cire.pl.

Jak wynika z danych ARE, w lipcu br. produkcja energii elektrycznej w Polsce wyniosła 14,2 TWh, co stanowiło wzrost o ok. 5 proc. w porównaniu z lipcem ubiegłego roku. Wówczas to wyprodukowano blisko 13,5 TWh. W porównaniu z produkcją energii elektrycznej w czerwcu br. w lipcu mieliśmy do czynienia z istotnym wzrostem produkcji, który wyniósł ponad 1 TWh (dynamika 8 proc. m/m).

Dowiedz się więcej: Miejsce energetyki wiatrowej w bezpieczeństwie energetycznym Polski

Produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego w lipcu br. wynosiła 6,8 TWh, co oznacza wzrost o 7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017. Z węgla brunatnego wytworzono 4,6 TWh, czyli o 4 proc. energii elektrycznej mniej niż w lipcu 2017 r. Produkcja energii elektrycznej z OZE wyniosła blisko 1,5 TWh, co stanowiło wzrost o 6 proc. w stosunku do roku 2017. W lipcu 2018 znacznie wzrosła produkcja energii elektrycznej z gazu, co było związane z uruchomieniem elektrociepłowni w Płocku. Produkcja energii elektrycznej z tego nośnika wzrosła do 1 TWh, co oznacza wzrost o 55 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017. 

Z kolei w porównaniu z produkcją energii elektrycznej w czerwcu br., w lipcu bardzo wyraźnie wzrosła produkcja ze źródeł konwencjonalnych (gaz: o 144 GWh, 16,4 proc., węgiel kamienny: o 516 GWh, 8 proc., węgiel brunatny 382 GWh, 9 proc.). Produkcja energii elektrycznej z OZE zmniejszyła się o ok. 1 proc.).

Produkcja energii elektrycznej z OZE w lipcu 2018 r. wyniosła 1,47 TWh, wobec 1,38 TWh rok wcześniej, co stanowiło wzrost o 6 proc. w porównaniu z lipcem ubiegłego roku oraz spadek o blisko 1 proc. w porównaniu z czerwcem br. Udział energetyki odnawialnej w produkcji energii elektrycznej zmalał z ok. 11,2 proc. w czerwcu br. do 10,3 proc. w lipcu. Najwięcej energii elektrycznej z OZE powstało z wiatru oraz biomasy, natomiast najmniej z fotowoltaiki. Największą dynamiką w produkcji energii elektrycznej w lipcu br. charakteryzowały się biomasa (169,9 proc. r/r) oraz fotowoltaika (167,2 proc. r/r).

Przeczytaj również: Dlaczego ceny prądu ciągle rosną?

W lipcu 2018 r. Polska wyeksportowała 774 GWh energii elektrycznej, a import do Polski wyniósł 911 GWh. Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego spadł zarówno eksport energii elektrycznej (dynamika 82,6 proc.) jak i jej import (dynamika 75,3 proc.). Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną w czerwcu br. było dodatnie i wyniosło 137 GWh. 

Import energii elektrycznej w lipcu br., w porównaniu z czerwcem spadł o ponad 21 proc., eksport natomiast wzrósł o 68 proc. W efekcie saldo wymiany spadło z 697 GWh w czerwcu br. do 137 GWh w lipcu. W materiale wykorzystano dane pochodzące z wydawnictwa Agencji Rynku Energii "Informacja Statystyczna o Energii Elektrycznej".

Źródło: cire.pl

[energia elektryczna, sprzedaż energii elektrycznej, oze, odnawialne źródła energii, fotowoltaika, elektrownia wiatrowa, produkcja energii elektrycznej, agencja rynku energii]

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieAkumulatory do każdego typu pojazdu »

Zobacz co będzie się działo na targach elektrotechniki GET NORD?

Akumulatory do każdego typu pojazdu Targi elektroteczniki Get Nord
Niezależnie od tego czy jeździsz samochodem osobowym, SUV-em, terenówką czy autem dostawczym, znajdziesz(...) czytam dalej » Już wkrótece! Zapraszamy do odwiedzenia kolejnej edycji Specjalistycznych Targów Elektrotechniki, Techniki Sanitarnej i Grzewczej oraz Klimatyzacji GET Nord w Hamburgu. (...) czytam dalej »

Rejestrując swój falownik chronisz całą inwestycję?

UPS zasilacze Dawniej stosowane były falowniki tyrystorowe. Obecne w sprzedaży współczesne falowniki to złożone urządzenia sterowane zaawansowanymi procesorami sygnałowymi, kontrolujące szereg parametrów(...) czytam dalej »


Switche niezarządzalne - które wybrać?

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Switche niezarządzalne Rola miedzi w energetyce słonecznej
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Kable i przewody - pobierz bezpłatny Ebook »

Kable i przewody ebook Przedstawiamy nowy poradnik „Kable i przewody”! Znajdziecie w nim m.in. metody ochrony kabli przed pożarem, jak prowadzić i oznaczać trasy kablowe (...) czytam dalej »


Stacje ładowania elektryków przed własnym domem »

Co się stało z tymi kablami?

miejska stacja ładowania Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »
Magazyny energi w polsce

Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków... czytam dalej »


Zapraszamy na szkolenia z elektro.info » 
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoleń organizowanych przez lub przy udziale „elektro.info”. Naszą silną stroną jest dobrze merytorycznie przygotowany zespół, który
(...)
czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Kompensacja mocy biernej w środowisku wyższych harmonicznych
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Wzorcowanie, nie tylko wydatek, ale również korzyść

Wzorcowanie, nie tylko wydatek, ale również korzyść

Zakłady produkcyjne bardzo często postrzegają proces wzorcowania urządzeń pomiarowych jako zbędny wydatek, bez którego fabryka mogłaby nadal produkować wyroby, według...
TRONIA Sp. z o.o. TRONIA Sp. z o.o.
Warszawska firma TRONIA Sp. z o.o. swoją działalność opiera na modnym ostatnio „outsourcingu”, co pozwala jej, przy stosunkowo...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl