Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Lipiec 2018: wzrost produkcji energii elektrycznej z gazu

 Redakcja  |  12.09.2018
Wzrost produkcji energii elektrycznej z gazu w lipcu 2018 r.
Wzrost produkcji energii elektrycznej z gazu w lipcu 2018 r.
Fot. pixabay.com

W lipcu produkcja energii elektrycznej w Polsce była wyższa niż w czerwcu i wyniosła blisko 14,2 TWh. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku w lipcu 2018 r. w Polsce wyprodukowano o 5 proc. więcej energii elektrycznej, a jej zużycie wzrosło o 4 proc. Produkcja energii elektrycznej z OZE w lipcu br. wzrosła o 6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - podaje portal cire.pl.

Jak wynika z danych ARE, w lipcu br. produkcja energii elektrycznej w Polsce wyniosła 14,2 TWh, co stanowiło wzrost o ok. 5 proc. w porównaniu z lipcem ubiegłego roku. Wówczas to wyprodukowano blisko 13,5 TWh. W porównaniu z produkcją energii elektrycznej w czerwcu br. w lipcu mieliśmy do czynienia z istotnym wzrostem produkcji, który wyniósł ponad 1 TWh (dynamika 8 proc. m/m).

Dowiedz się więcej: Miejsce energetyki wiatrowej w bezpieczeństwie energetycznym Polski

Produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego w lipcu br. wynosiła 6,8 TWh, co oznacza wzrost o 7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017. Z węgla brunatnego wytworzono 4,6 TWh, czyli o 4 proc. energii elektrycznej mniej niż w lipcu 2017 r. Produkcja energii elektrycznej z OZE wyniosła blisko 1,5 TWh, co stanowiło wzrost o 6 proc. w stosunku do roku 2017. W lipcu 2018 znacznie wzrosła produkcja energii elektrycznej z gazu, co było związane z uruchomieniem elektrociepłowni w Płocku. Produkcja energii elektrycznej z tego nośnika wzrosła do 1 TWh, co oznacza wzrost o 55 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017. 

Z kolei w porównaniu z produkcją energii elektrycznej w czerwcu br., w lipcu bardzo wyraźnie wzrosła produkcja ze źródeł konwencjonalnych (gaz: o 144 GWh, 16,4 proc., węgiel kamienny: o 516 GWh, 8 proc., węgiel brunatny 382 GWh, 9 proc.). Produkcja energii elektrycznej z OZE zmniejszyła się o ok. 1 proc.).

Produkcja energii elektrycznej z OZE w lipcu 2018 r. wyniosła 1,47 TWh, wobec 1,38 TWh rok wcześniej, co stanowiło wzrost o 6 proc. w porównaniu z lipcem ubiegłego roku oraz spadek o blisko 1 proc. w porównaniu z czerwcem br. Udział energetyki odnawialnej w produkcji energii elektrycznej zmalał z ok. 11,2 proc. w czerwcu br. do 10,3 proc. w lipcu. Najwięcej energii elektrycznej z OZE powstało z wiatru oraz biomasy, natomiast najmniej z fotowoltaiki. Największą dynamiką w produkcji energii elektrycznej w lipcu br. charakteryzowały się biomasa (169,9 proc. r/r) oraz fotowoltaika (167,2 proc. r/r).

Przeczytaj również: Dlaczego ceny prądu ciągle rosną?

W lipcu 2018 r. Polska wyeksportowała 774 GWh energii elektrycznej, a import do Polski wyniósł 911 GWh. Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego spadł zarówno eksport energii elektrycznej (dynamika 82,6 proc.) jak i jej import (dynamika 75,3 proc.). Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną w czerwcu br. było dodatnie i wyniosło 137 GWh. 

Import energii elektrycznej w lipcu br., w porównaniu z czerwcem spadł o ponad 21 proc., eksport natomiast wzrósł o 68 proc. W efekcie saldo wymiany spadło z 697 GWh w czerwcu br. do 137 GWh w lipcu. W materiale wykorzystano dane pochodzące z wydawnictwa Agencji Rynku Energii "Informacja Statystyczna o Energii Elektrycznej".

Źródło: cire.pl

[energia elektryczna, sprzedaż energii elektrycznej, oze, odnawialne źródła energii, fotowoltaika, elektrownia wiatrowa, produkcja energii elektrycznej, agencja rynku energii]

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieJaki grzejnik elektryczny wybrać?

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Jaki grzejnik elektryczny wybrać? Rola miedzi w energetyce słonecznej
Sezon grzewczy za pasem. Pora zastanowić się nad wyborem systemu ogrzewania bądź modernizacją aktualnego. Wiele osób wzbrania się przed zastosowaniem ogrzewania(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Zobacz osprzęt i rozwiązania stosowane w przemyśle »

Osprzęt i rozwiązania dla przemysłu WRozwiązania elektryczne stosowane w przemyśle muszą być wytrzymałe i odporne na wiele czynników. Począwszy od zalania, zabrudzenia (...) czytam dalej »


Stabilność systemu elektroenergetycznego»

Targi Energetab 2018 już wkrótce »

Stabilność systemu elektroenergetycznego - książka Enegetab targi 2018
System elektroenergetyczny jest to zbiór urządzeń przeznaczony do wytwarzania, przesyłu, rozdziału, magazynowania i użytkowania energii elektrycznej, połączonych ze sobą w system umożliwiający realizację dostaw energii elektrycznej na terenie kraju w sposób ciągły i (...) czytam dalej » Przed nami 31. edycja targów ENERGETAB 2018. Przez kolejne trzy dni będą spotykać się czołowi przedstawiciele sektora elektroenergetycznego i poznawać najnowsze rozwiązania (...) czytam dalej »

Projektuj za pomocą bezpiecznej i niezawodnej aparatury łączeniowej »
Projektowanie z aparaturą łączeniową

Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków... czytam dalej »


Jak sprawdzić gdzie mogą nastąpić awarie w urządzeniach elektrycznych»

Pierwszy oscyloskop klasy średniej z pasmem 8 GHz i prędkością próbkowania 25 GS/s jednocześnie na wszystkich 4 kanałach»

Diagnozowanie urządzeń elektrycznych Oscyloskop klasy średniej
Wykrycie elementu przegrzanego i prawidłowa klasyfikacja zagrożenia w zależności od obciążenia prądowego i przyrostu temperatury – to typowe zadania ... czytam dalej » Tektronix oferuje jeszcze większą prędkość próbkowania oraz najniższy poziom szumów zapewniając najwyższą wiarygodność pomiaru dzięki MSO serii 6 Mixed Signal Oscilloscope (...) czytam dalej »

Bezpłatne ebooki dla elektryków i nie tylko !
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Darmowe ebooki i poradniki: projektowanie, budowa, osprzęt... (...) czytam dalej »


Jak w czasie rzeczywistym monitorować pobór mocy i jakość dostarczanej energii?

Projektowanie i wykonawstwo instalacji elektrycznych średnio- i niskonapięciowych»

Monitoring poboru mocy Prąd budowlany - skąd czerpać?
Jak pozyskiwać, gromadzić, przetwarzać oraz archiwizować dane o poborze energii, jej rozpływie, wielkość mocy czynnej i biernej, a także... czytam dalej » Zasoby materialne w dziedzinie projektowania nowoczesnych (pod względem technicznym) konstrukcji i technologii oraz wykonywania niezbędnego oprzyrządowania zadaniowego do realizacji produkcji podstawowej i usług oraz planowanych prac modernizacyjnych i (...) czytam dalej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Essentra Components Essentra Components
Essentra plc jest spółką notowaną w indeksie FTSE 250 i wiodącym międzynarodowym dostawcą specjalistycznych produktów i rozwiązań ....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl