Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

XXVII Konferencja Naukowo-Techniczna KOMEL „Problemy Eksploatacji Maszyn i Napędów Elektrycznych”

Mariusz Czechowicz  |  elektro.info 9/2018  |  31.08.2018
Obrady plenarne zgromadziły liczne grono słuchaczy
Obrady plenarne zgromadziły liczne grono słuchaczy
Fot. Mariusz Czechowicz

W dniach 23–25 maja w Ry­trze po raz 27. spo­tkali się uczestnicy Konferencji Naukowo-Tech­nicznej „Pro­blemy Eksploata­cji Ma­szyn i Napędów Elek­trycz­nych”, orga­nizowanej przez Instytut Napędów i Ma­szyn Elektrycznych KOMEL z Ka­to­wic przy współudziale firmy WEG International Trade GmbH. Tegoroczna Konferencja PEMINE została po raz pierwszy objęta honorowym patronatem przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii – Jadwigę Emilewicz. Pa­tronat nad konferencją po raz ko­lejny objął Komi­tet Elektrotechniki PAN. Konferencję zorganizowano przy współpracy Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Konferencja PEMINE to jedyna w kraju, bardzo wysoko oceniana przez uczestników konferencja o tematyce maszyn i napędów elektrycznych, mająca charakter aplikacyjny. Oprócz przedstawicieli świata nauki licznie uczestniczą w nim goście z zakładów przemysłowych.

Tematyka konferencji obejmowała:

  • projektowanie i nowe serie ma­szyn elek­trycznych,
  • elektromobilność: projektowanie, eksploatację pojazdów i środków transportu o napędzie elektrycz­nym,
  • silniki z magnesami trwałymi do napędu pojazdów elektrycznych i innych urządzeń transportowych,
  • energoelektroniczne układy zasila­nia i sterowania maszyn elek­trycz­nych,
  • modernizację silników i ich dobór do układów napę­dowych, 
  • metody badań, diagnostykę i nowoczesną apa­raturę badawczą,
  • odnawialne źródła energii i trans­port przyjazny środowisku.

Przeczytaj również: I Targi Elektromobilności

Inaugurując obrady dy­rektor KOMEL-u, prof. Jakub Bernatt omówił pro­gram oraz cel konferen­cji, nadmienił, iż w bieżącym roku Instytut obchodzi 70. rocznicę po­wstania. Przedstawił krótko jego hi­storię oraz obecnych, najdłużej pra­cujących inżynierów, którzy wnieśli nieoceniony wkład w jego dotych­czasową działalność. Następnie przedstawiciel firmy WEG International Trade GmbH – Jan Michalski – zaprezentował specyfikę działalności firmy oraz jej szeroką ofertę, zapraszając uczestników do odwiedzenia stoiska firmowego. Kolejno dr inż. Sta­nisław Gawron zaprezentował naj­ważniej­sze osiągnięcia Instytutu w ostatnim okresie. W ramach Konferencji odbyły się cztery sesje plenarne oraz se­sja dialo­gowa.

Ogółem za­pre­zento­wano 86 refe­ratów: 23 na se­sjach ple­nar­nych, po­zostałe na sesji dialo­gowej. Wzorem lat ubiegłych od­rębną sesją była sesja dotycząca elektromobilności, na której prym wiodły za­gadnienia związane z projektowaniem, eksploatacją po­jazdów i środ­ków transportu o na­pędzie elek­trycznym. Konferencji towarzyszyła wystawa pojazdów elek­trycznych, gdzie goście mieli możliwość osobi­ście zasiąść za ich kie­rownicą, a śmiałkowie na rowerach elektrycz­nych zajechali aż do Piwnicznej. Wystawę uwieńczyła parada pojaz­dów elektrycznych, które z ogrom­nym wdziękiem prezentowały swoje walory pokonując trasę spod hotelu aż pod elektrownię wiatrową.

Podczas konferencji 12 firm z branży maszyn i napędów elektrycznych zaprezentowało nowe technologie, wyroby i usługi, zarówno w formie prezentacji reklamowych, jak i na stoiskach firmowych.

Na stoisku KOMEL zaprezento­wano pierwszy polski napęd elektryczny do autobusu miejskiego oraz infor­macje dot. ofero­wanych usług, m.in. w zakresie: elektromobilności, cięcia laserem, hydrogeneratorów oraz zespołów elektromaszynowych. W ramach pa­neli informacyjno-pro­mocyjnych zorganizowano dwie se­sje prezentujące projekty: „Nowa generacja wy­sokosprawnych elek­trowibratorów do urządzeń wibra­cyjnych”, oraz prace realizowane w ramach projektu LIDER VII: „In­nowacyjne rozwiązania napędu bez-pośredniego pojazdów elektrycznych”, w tym prototyp silnika do zamontowania w kole pojazdu.

Zobacz także: Sterowanie napędów elektrycznych

W konferencji uczestniczyło blisko 230 osób ze 110 firm i in­stytucji. W trakcie bankietu wśród uczestników rozlosowano atrakcyjne nagrody, ufundowane przez Instytut KOMEL oraz firmę WEG Internatio­nal Trade GmbH. Uroczystą kolację uświetnił występ kabaretu Formacja Chatelet oraz zespołu Rifformacja. Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali pamiątkowe certyfikaty oraz „przeciwdeszczowe” upominki.

Patronat medialny nad konferencją ob­jęły redakcje czasopism branżowych, w tym „elektro.info”. Na zakończenie dyrektor podzięko­wał uczestnikom za liczne uczestnictwo oraz za­prosił na kolejną XXVIII Konfe­rencję PEMINE, która od­będzie się w dniach 22–24.05.2019 roku.

[elektromobilność, XXVII Konferencja Naukowo-Techniczna KOMEL, KOMEL 2018, eksploatacja maszyn i napędów elektrycznych, napęd elektryczny, Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych, Komitet Elektrotechniki PAN, SEP, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, PEMINE, zespoły elektromaszynowe]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Lasery, grawerki, materiały grawerskie - jak robić oznaczniki »

Oznakowania w energetyce

Jak stworzyć: tabliczki znamionowe, oznaczenia bezpieczeństwa, panele sterownicze, opisy szaf sterowniczych, rozdzielnic, schematy technologiczne etc. ... czytam dalej »

 


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl