Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

PGE Dystrybucja buduje linię kablową 110 kV w Łodzi

 Redakcja  |  29.08.2018
Linia kablowa PGE w Łodzi
Linia kablowa PGE w Łodzi
Fot. PGE Dystrybucja

Kompleksowa przebudowa centrum Łodzi wymaga realizacji wielu inwestycji elektroenergetycznych, które zwiększą pewność dostarczania energii elektrycznej oraz zapewnią możliwość przyłączenia do sieci nowych odbiorców. PGE Dystrybucja pracuje obecnie nad nowoczesną linią kablową 110 kV.

Centrum Łodzi czeka w latach 2018-2020 kilka inwestycji elektroenergetycznych realizowanych przez PGE Dystrybucja. Jedną z nich jest budowa linii kablowej 110 kV relacji RPZ Śródmieście – RPZ Drewnowska. Sieć energetyczna w Łodzi pracuje w układzie pierścieniowym, umożliwiającym wielostronne zasilanie odbiorców. Nowe połączenie Śródmieście – Drewnowska zapewni większe bezpieczeństwo zasilania centrum miasta oraz dodatkowe i niezależne źródło dla stacji Śródmieście, obecnie zasilanej z dwóch linii napowietrzno-kablowych wychodzących ze stacji energetycznych Janów i Milionowa.

Przeczytaj również: Energa Operator rozpoczyna rozbudowę GPZ-ów Ostrów i Kąty Rybackie

Budowa linii Śródmieście – Drewnowska realizowana jest we współpracy z miastem Łódź, które na części trasy budowanej linii prowadzi również inwestycje drogowe oraz infrastrukturalne (instalacje gazowe i ciepłociągi). Trasa linii kablowej biegnie ulicami: Kilińskiego, Traugutta, Wschodnia, Park Staromiejski, Zachodnia, Drewnowska. Długość całej trasy, wynoszącą prawie 3,5 km, podzielono na sześć odcinków o długościach od ok. 500 mb do ok. 650 mb każdy. Odcinki linii kablowej połączone będą za pomocą trzech kompletów muf kablowych przelotowych oraz dwóch kompletów muf z przeplotem żył powrotnych (tzw. mufy cross-bondingowe), co umożliwi ograniczenie strat sieciowych. Wraz z linią kablową układany jest również trakt światłowodowy.

Budowa linii kablowej w mocno zurbanizowanym terenie wymaga użycia osłony rurowej, przy czym każda faza znajduje się w oddzielnej rurze. Ze względu na duże utrudnienia, wynikające ze zwartej zabudowy, zastosowano nowoczesną technologię z wykorzystaniem tzw. przewiertów sterowanych. Metoda ta ogranicza ryzyko uszkodzenia obiektów infrastrukturalnych znajdujących się na trasie linii, np. kabli energetycznych, instalacji wodno-kanalizacyjnych, gazowych, kabli teletechnicznych, jak również cieków wodnych (linia w trzech miejscach krzyżuje się z podziemnym korytem rzeki Łódki). Linia kablowa Śródmieście – Drewnowska wyjątkowo układana jest nie w chodniku, lecz w pasie jezdni. Zastosowana technologia przewiertów sterowanych nie powoduje wyłączenia z ruchu pasa drogowego ani poważnych utrudnień w organizacji ruchu.

Część trasy linii kablowej 110 kV przechodzi przez Park Staromiejski. Ze względu na konieczność ochrony drzew trasa linii będzie przebiegać po obrzeżach parku, co spowodowało jej znaczne wydłużenie. Również kable układane są na głębokościach znacznie większych niż standardowe, aby nie uszkodzić systemów korzeniowych drzew. Zakończenie prac kablowych zaplanowano na listopad 2018 roku. Równolegle z budową linii kablowej 110 kV, trwa budowa pola liniowego w RPZ Drewnowska, co umożliwi podłączenie linii bezpośrednio po zakończeniu jej budowy.

Źródło: PGE Dystrybucja

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl