Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Polska: moc mikroinstalacji przekroczyła 200 MW

 Redakcja  |  22.08.2018
Na koniec pierwszego kwartału 2018 r. łączna moc działających w kraju mikroinstalacji wzrosła do 202,3 MW
Na koniec pierwszego kwartału 2018 r. łączna moc działających w kraju mikroinstalacji wzrosła do 202,3 MW
Fot. pixabay.com

Na koniec pierwszego kwartału 2018 r. moc wszystkich pracujących w kraju mikroinstalacji OZE, w większości mikroinstalacji fotowoltaicznych, wzrosła do poziomu porównywalnego do mocy bloku konwencjonalnej elektrowni, np. elektrowni węglowej Kozienice - podaje portal gramwzielone.pl.

Rozwój polskiego rynku mikroinstalacji wytwarzających energię elektryczną to połowa 2013 roku. Wówczas do polskiego prawa energetycznego wprowadzono  ułatwienia w zakresie przyłączania urządzeń (mikroinstalacji) do sieci elektroenergetycznej i przyznano im dedykowany system rozliczeń nadwyżek energii wprowadzanej do sieci.

Przeczytaj również: PGE ma już podłączonych ponad 10 tys. mikroinstalacji 

Gospodarstwa domowe instalujące własną mikroinstalację zwolniono wtedy m.in. z konieczności uzyskania koncesji czy pozwolenia na budowę, a także uproszczono proces przyłączeniowy. W ciągu pięciu lat rozwoju polskiego rynku prosumentów te preferencje utrzymano, zmieniając jednak dwa lata temu zasady rozliczania nadwyżek energii wprowadzanej do sieci.

Prosumenci zyskali możliwość otrzymania tzw. opustów za energię wprowadzaną do sieci, które pomniejszają ich kolejne rachunki za energię z uwzględnieniem ilości wprowadzonej energii oraz odpowiedniego współczynnika. Poprzedni system, czyli wynagrodzenie odpowiadające średniej cenie energii na rynku hurtowym utrzymywany jest póki co dla posiadających mikroinstalacje przedsiębiorców, którzy nie podlegają pod ustawową definicję prosumenta.

Natomiast ostatnia nowelizacja ustawy o OZE, która weszła w życie w połowie lipca, zwiększyła dopuszczalną moc mikroinstalacji z obowiązującego wcześniej poziomu 40 kW do 50 kW. W ostatnich latach rynek prosumencki w Polsce rozwija się coraz szybciej, niemal w całości bazując na technologii fotowoltaicznej. Oprócz spadku jej kosztów, inwestycje napędzają zwłaszcza unijne dotacje z regionalnych programów operacyjnych, pokrywające większość kosztów związanych z inwestycją we własną produkcję prądu.

Zobacz także: Panele fotowoltaiczne na fali w Łapinie

Jak wynika z danych Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, na koniec pierwszego kwartału 2018 r. łączna moc działających w kraju mikroinstalacji, zrealizowanych w trybie na zgłoszenie, wzrosła do 202,3 MW, na co złożyło się 31 657 systemów. W ciągu pierwszego kwartału br. ich liczba zwiększyła się o 2977. Najwięcej mikroinstalacji wśród największych operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) posiadała spółka Tauron Dystrybucja, do sieci której przyłączono 10 297 mikroinstalacji o łącznej mocy 63,5 MW.

Niewiele mniej mikroinstalacji posiadała PGE Dystrybucja – 10 279 o łącznej mocy 61,9 MW. Natomiast do sieci Energi Operator przyłączonych było 5 786 mikroinstalacji o łącznej mocy 41,2 MW, a w sieci Enei Operator pracowało 4 676 mikroinstalacji o mocy 32,2 MW.

Do sieci działającego na terenie Warszawy i okolic operatora innogy Stoen Operator przyłączonych było 619 mikroinstalacji o mocy 3,5 MW. Jak wynika z danych zebranych przez portal Gramwzielone.pl od poszczególnych OSD, najwięcej mikroinstalacji w pierwszym kwartale br. przyłączyły do swoich sieci spółki Tauron Dystrybucja – 1157 o łącznej mocy 7,547 MW, a także PGE Dystrybucja – 944 o mocy 6,06 MW.

Źródło: gramwzielone.pl

[mikroinstalacje, Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, moc mikroinstalacji, energia elektryczna, operatorzy energii elektrycznej, fotowoltaika, oze, odnawialne źródła energii, rynek mikroinstalacji, prawo energetyczne]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl