Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Na ulicach pojawią się ciężarówki Bosch

 Redakcja  |  21.08.2018
Bosch wprowadza na ulicę elektryczne ciężarówki
Bosch wprowadza na ulicę elektryczne ciężarówki
Fot. Grupa Bosch

Bosch zastanawia się nad nowym poziomem dostaw towarów w miastach i chce wprowadzić na rynek lekkie samochody ciężarowe o napędzie elektrycznym. Pierwsze pojazdy z takim napędem pojawią się w 2019 roku.

Dzięki zakupom online, produkty zamówione za pomocą kilku kliknięć, dostarczane są do klienta jeszcze tego samego dnia. Boom na tego typu transakcje przekłada się na wzmożony ruch samochodów dostawczych i ciężarowych na ulicach miast, na których niejednokrotnie brakuje stref rozładunku, a kierowcy zmuszeni są do parkowania „na drugiego”. W efekcie blokowane są ulice, rośnie poziom hałasu i emisji spalin. To z kolei prowadzi do coraz częstszych rozmów na temat zakazu wjazdu do centrów miast pojazdów z firm kurierskich, transportowych czy innych, których przedstawiciele poruszają się samochodami dostawczymi.

- „Aby utrzymać poziom dostaw towarów w miastach, ruch pojazdów musi zostać przemyślany na nowo" –  mówi dr Markus Heyn, członek zarządu Robert Bosch GmbH.

Dowiedz się więcej: DAF zaprezentował elektryczny samochód ciężarowy

Deutsche Post zainicjował już proces zmian miejskich dostaw dzięki wprowadzeniu skuterów elektrycznych – StreetScooter, które zostały wyposażone w napęd Boscha. Teraz Bosch idzie o krok dalej uruchamiając elektryczny układ napędowy, odpowiedni dla większości pojazdów dostawczych, które przewożą produkty na ostatnim etapie łańcucha logistycznego – z centrów dystrybucji do odbiorców w mieście.

Właśnie w ruch typu "stop-and-go" pojazdy elektryczne są szczególnie efektywne, ponieważ mogą odzyskiwać energię ze stałego hamowania, co zwiększa ich zasięg. Większość tras pokonywanych dziennie przez dostawców wynosi mniej niż 80 kilometrów, czyli dystans który można pokonać na jednym ładowaniu akumulatora. Następnie flotę można naładować przez noc na terenie magazynów. Zakazy wjazdu pojazdów do centrów miast nie dotyczyłyby flot aut elektrycznych, ponieważ w ich przypadku emisja spalin jest zerowa. 

- „Bosch wprowadza e-mobilność tam, gdzie ma to sens – do miejskich dostaw" – mówi Heyn.

Istnieją dwie wersje układu napędowego Bosch eCityTruck – jedna występuje z przekładnią, druga bez. Celem jest stworzenie rozwiązań, które można szybko zintegrować i dostosować do różnych wymagań producentów samochodów. Te rozwiązania układu napędowego mogą być skalowane w ramach samochodów dostawczych o masie od 2 do 7,5 tony, dzięki czemu nadają się do dużej grupy ciężarówek. Dlaczego? Bowiem samochody dostawcze są powszechne.

- „Elektryczny napęd Bosch do pojazdów użytkowych może zmienić oblicze miejskiego transportu towarów. My przygotowujemy elektryczne samochody dostawcze na rynek masowy" – mówi Heyn.

Przeczytaj również: Elektryczna ciężarówka Tesli

W nowej koncepcji układu napędowego eCityTruck Bosch połączył w jedno urządzenie wiele komponentów, takich jak silnik elektryczny i elektronika mocy. Spowodowało to oszczędność użycia części, dzięki czemu układ napędowy jest nie tylko znacznie efektywniejszy, ale także bardziej przystępny cenowo. 

Plany Boscha dotyczące elektryfikacji pojazdów użytkowych wykraczają poza samochody dostawcze. Wraz z Nikola Motor Company, amerykańskim start-upem, Bosch opracowuje układ napędowy, który podnosi poprzeczkę dla zasięgu elektrycznego. Dla Boscha te technologie napędu dla ruchu dostaw są kolejnym kamieniem milowym na drodze do osiągnięcia wiodącej pozycji na globalnym rynku masowej elektromobilności, co ma nastąpić po 2020 r., a także przybliża wizję mobilności bezemisyjnej, bezwypadkowej i bezstresowej.

Źródło: Grupa Bosch

[elektromobilność, samochód elektryczny, pojazd elektryczny, napęd elektryczny, elektryczna ciężarówka, Bosch, silnik elektryczny]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl