Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Vattenfall buduje farmy PV

 Redakcja  |  02.08.2018
Vattenfall w tym roku uruchomi w Holandii trzy farmy fotowoltaiczne
Vattenfall w tym roku uruchomi w Holandii trzy farmy fotowoltaiczne
Fot. pixabay.com

Szwedzki koncern energetyczny przystąpił do realizacji planu budowy elektrowni fotowoltaicznych, na które chce wydać w sumie 100 mln euro. Pierwsze instalacje PV Vattenfall uruchami w Holandii - podaje portal gramwzielone.pl.

Szwedzi do tej pory skupiali się głównie na inwestycjach w energetyce wiatrowej, a teraz chcą uzupełnić swoje portfolio o fotowoltaikę. Vattenfall poinformował, że w tym roku uruchomi w Holandii trzy farmy fotowoltaiczne. Pierwsza farma fotowoltaiczna w Velsen powinna już rozpoczynać produkcję energii, a jej moc sięga 2,3 MW.

Dowiedz się więcej: Szwecja zrealizuje cel OZE 10 lat przed czasem

W przypadku tej inwestycji Vattenfall zastosował crowdfunding, dzięki czemu jej współwłaścicielami mogli zostać klienci Nuon – holenderskiej spółki szwedzkiego koncernu. Kolejna instalacja fotowoltaiczna Vattenfall, która powstaje w Eemshaven, osiągnie moc 5,7 MW i powinna rozpocząć wytwarzanie jesienią, podobnie jak elektrownia PV w Hamweg, której moc sięgnie 2,4 MW. Ponadto w przyszłym roku ma się rozpocząć budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 40 MW, która powstanie w Haringervliet.

Docelowo Vattenfall ma zainwestować w elektrownie fotowoltaiczne 100 mln euro, co powinno skutkować budową potencjału rzędu ok. 100 MW. Oprócz Holandii planuje inwestycje w fotowoltaikę także na Wyspach, w Szwecji i w Niemczech. Szwedzi informują, że wybierając lokalizacje pod farmy fotowoltaiczne, wykorzystują swoją istniejącą infrastrukturę wytwórczą, dzięki czemu oszczędzają na kosztach pozyskania terenu i budowy przyłącza.

Tak są realizowane pierwsze trzy farmy fotowoltaiczne, które powstają w Holandii i które zostaną zlokalizowane na terenie elektrociepłowni gazowych należących do szwedzkiego koncernu. Czwarta farma fotowoltaiczna w Haringervliet będzie się znajdować przy istniejącej farmie wiatrowej. Wcześniej w Walii Vattenfall uruchomił farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW, którą ulokowano w sąsiedztwie farmy wiatrowej Parc Cynog. 

– Kolokacja daje wiele korzyści, ponieważ możemy rozwijać projekt szybciej i korzystać z synergii – komentuje Claus Wattendrup z Vattenfall.

Przeczytaj również: W Szwecji droga będzie ładować baterie EV

W tym roku Vattenfall uruchomił przy znajdującej się w Walii farmie wiatrowej Pen y Cymoedd również swój pierwszy bateryjny magazyn energii, który będzie świadczyć usługi regulacji sieci na rzecz brytyjskiego operatora systemu przesyłowego. Zastosowano baterie z „drugiej ręki”, które wcześniej były wykorzystywane w elektrycznych BMW i3.

Źródło: gramwzielone.pl

[Vattenfall, farma fotowoltaiczna, fotowoltaika, energia słoneczna, Szwecja, produkcja energii, energia elektryczna, energetyka wiatrowa, elektrownia fotowoltaiczna]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Sterowniki PLC z panelami operatorskimi HMI?

Sterowniki PLC Zintegrowane sterowniki PLC z panelami operatorskimi HMI. Przystosowane do pracy w trudnych warunkach środowiskowych. Sterowniki  te umożliwiają użytkownikom korzystanie z zaawansowanych funkcji zarówno panelu operatorskiego HMI, jak i sterownika PLC, (...) czytam dalej »


Jak zapewnić niezawodne zasilanie?

UPS zasilacze Akumulatory stosowane w zasilaczach UPS stanowią magazyn energii i w zależności od typu zasilacza przeznaczone są do pracy cyklicznej (zasilacze typu VFD) lub do pracy buforowej (zasilacze typu VFI). (...) czytam dalej »


Jak czyścić i konserwować urządzenia elektryczne pod napięciem?

czyszczenie urządzeń pod napięciem Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Nowe wtykowe złącza silnoprądowe przystosowane do podłączania mobilnych zespołów prądotwórczych do rozdzielnic nn»

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Złącza silnoprądowe wtykowe Rola miedzi w energetyce słonecznej
Wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury z kolorowymi oznaczeniami i znacznikami kodowymi uniemożliwiającymi błędne połączenie(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Przeciwpożarowa kontrola instalacji elektrycznej »

Kamera termowizyjna przy badaniu sieci elektrycznej Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Miejskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych - jakie mogą mieć funkcjonalności»

Licznik zużycia energii elektrycznej - na jakie parametry zwrócić uwagę?

miejska stacja ładowania Liczniki energii elektrycznej
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Rozwój technologii przemysłowych oraz rozwój budownictwa powodują coraz większe zapotrzebowanie na moc (...) czytam dalej »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »
Magazyny energi w polsce

Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków... czytam dalej »


Co się stało z tymi kablami?»

Jakie bezpieczniki wybrać do projektu?

Plątanina kabli  jak sobie z nią poradzić Bezpieczniki siba
Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym zwiększając koszty ... czytam dalej » "Okazało się, że bezpiecznik przegrzał się, ponieważ zamontowano go w miejscu gdzie nie miał wystarczającego chłodzenia. Byliśmy w stanie znaleźć rozwiązanie tego problemu - także (...) czytam dalej»

Bezpłatne ebooki dla elektryków i nie tylko !
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Darmowe ebooki i poradniki: projektowanie, budowa, osprzęt... (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
Essentra Components Essentra Components
Essentra plc jest spółką notowaną w indeksie FTSE 250 i wiodącym międzynarodowym dostawcą specjalistycznych produktów i rozwiązań ....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl