Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Agencja Moody oceniła szanse Polski na realizację celów OZE do 2020 roku

 Redakcja  |  01.08.2018
Polska może zrealizować cel OZE do 2020 roku
Polska może zrealizować cel OZE do 2020 roku
Fot. pixabay.com

Jak poinformował portal gramwzielone.pl, agencja ratingowa Moody skomentowała bieżącą sytuację w polskiej energetyce. Oceniła jej szansę na realizację krajowych zobowiązań związanych z unijną strategią energetyczną i klimatyczną.

Moody ocenił, że Polsce powinno udać się osiągnąć krajowe cele na 2020 rok w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz poprawy efektywności energetycznej, jednak nasz kraj może nie osiągnąć celu dotyczącego zwiększenia udziału energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym. Agencja ratingowa zauważa przy tym, że ostatnia nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która weszła w życie w czerwcu, powinna skutkować przyspieszeniem inwestycji na polskim rynku OZE.

Przeczytaj również: Prezes URE nie wyklucza zbadania wzrostu cen energii elektrycznej w giełdowych kontraktach

Przez długi czas ryzyka niewywiązania się z realizacji krajowego celu OZE zdawało się nie dostrzegać Ministerstwo Energii, a decyzja o zablokowaniu nowych projektów wiatrowych czy opóźnianie wdrażania nowych mechanizmów wsparcia dla OZE sytuację tylko pogarszało. Jednocześnie urzędnicy ME zapewniali, że Polska nie będzie mieć problemu z realizacją zobowiązania do zwiększenia udziału konsumpcji energii odnawialnej w elektroenergetyce, cieple i transporcie do 15 proc. do roku 2020 – wbrew danym Głównego Urzędu Statystycznego i Eurostatu, które pokazywały, jak daleko jesteśmy od osiągnięcia tego poziomu.

W końcu, dwa miesiące temu, powiedział o tym w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który przejął nadzór nad obszarem energetyki odnawialnej od b. wiceministra Andrzeja Piotrowskiego – zapewniającego wcześniej konsekwentnie, że Polska wywiąże się z celu OZE na 2020 r. Moody’s jednocześnie podniósł prognozę cen na polskim rynku energii elektrycznej do roku 2020. Wcześniej zakładano ceny w przedziale 160-180 zł/MWh, a aktualna prognoza mówi już o poziomie 180-230 zł/MWh.

Taka prognoza ma wynikać z diagnozy Moody’s, zgodnie z którą polski miks energetyczny w najbliższych latach nie zmniejszy swojego uzależnienia od węgla, a inwestycje w nowe bloki węglowe przewyższą potencjałem inwestycje w OZE.

Dowiedz się więcej: Tobiszowski: Będziemy rozmawiać o projektach OZE

– Wytwórcy z największym udziałem konwencjonalnej energetyki najbardziej odczują regulacje związane z dekarbonizacją i postępującą redukcje darmowych uprawnień do emisji CO2 – komentuje Helen Francis, Senior Credit Officer w Moody's.

Agencja ratingowa wskazuje, że z państwowych koncernów energetycznych powyższe zjawiska najbardziej odczuje PGE, a najmniej Energa, w której biznesie konwencjonalne wytwarzanie ma stosunkowo niski udział.

Jednocześnie Moody’s podkreśla, że PGE coraz odważniej planuje inwestycje w mniej emisyjne elektrownie gazowe i zeroemisyjne odnawialne źródła energii – w tym przypadku największa państwowa grupa energetyczna chce postawić przede wszystkim na budowę morskich farm wiatrowych, planując uruchomienie w pierwszym etapie, do połowy przyszłej dekady, morskich wiatraków o mocy 1 GW.

Źródło: gramwzielone.pl

[PGE, Moody, Agencja Moody, oze, odnawialne źródła energii, koncern energetyczny, inwestycje w oze, fotowoltaika, konsumpcja energii odnawialnej, Ministerstwo Energii]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni dla Twojego urządzenia rodzaj zasilania?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl