Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Agencja Moody oceniła szanse Polski na realizację celów OZE do 2020 roku

 Redakcja  |  01.08.2018
Polska może zrealizować cel OZE do 2020 roku
Polska może zrealizować cel OZE do 2020 roku
Fot. pixabay.com

Jak poinformował portal gramwzielone.pl, agencja ratingowa Moody skomentowała bieżącą sytuację w polskiej energetyce. Oceniła jej szansę na realizację krajowych zobowiązań związanych z unijną strategią energetyczną i klimatyczną.

Moody ocenił, że Polsce powinno udać się osiągnąć krajowe cele na 2020 rok w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz poprawy efektywności energetycznej, jednak nasz kraj może nie osiągnąć celu dotyczącego zwiększenia udziału energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym. Agencja ratingowa zauważa przy tym, że ostatnia nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która weszła w życie w czerwcu, powinna skutkować przyspieszeniem inwestycji na polskim rynku OZE.

Przeczytaj również: Prezes URE nie wyklucza zbadania wzrostu cen energii elektrycznej w giełdowych kontraktach

Przez długi czas ryzyka niewywiązania się z realizacji krajowego celu OZE zdawało się nie dostrzegać Ministerstwo Energii, a decyzja o zablokowaniu nowych projektów wiatrowych czy opóźnianie wdrażania nowych mechanizmów wsparcia dla OZE sytuację tylko pogarszało. Jednocześnie urzędnicy ME zapewniali, że Polska nie będzie mieć problemu z realizacją zobowiązania do zwiększenia udziału konsumpcji energii odnawialnej w elektroenergetyce, cieple i transporcie do 15 proc. do roku 2020 – wbrew danym Głównego Urzędu Statystycznego i Eurostatu, które pokazywały, jak daleko jesteśmy od osiągnięcia tego poziomu.

W końcu, dwa miesiące temu, powiedział o tym w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który przejął nadzór nad obszarem energetyki odnawialnej od b. wiceministra Andrzeja Piotrowskiego – zapewniającego wcześniej konsekwentnie, że Polska wywiąże się z celu OZE na 2020 r. Moody’s jednocześnie podniósł prognozę cen na polskim rynku energii elektrycznej do roku 2020. Wcześniej zakładano ceny w przedziale 160-180 zł/MWh, a aktualna prognoza mówi już o poziomie 180-230 zł/MWh.

Taka prognoza ma wynikać z diagnozy Moody’s, zgodnie z którą polski miks energetyczny w najbliższych latach nie zmniejszy swojego uzależnienia od węgla, a inwestycje w nowe bloki węglowe przewyższą potencjałem inwestycje w OZE.

Dowiedz się więcej: Tobiszowski: Będziemy rozmawiać o projektach OZE

– Wytwórcy z największym udziałem konwencjonalnej energetyki najbardziej odczują regulacje związane z dekarbonizacją i postępującą redukcje darmowych uprawnień do emisji CO2 – komentuje Helen Francis, Senior Credit Officer w Moody's.

Agencja ratingowa wskazuje, że z państwowych koncernów energetycznych powyższe zjawiska najbardziej odczuje PGE, a najmniej Energa, w której biznesie konwencjonalne wytwarzanie ma stosunkowo niski udział.

Jednocześnie Moody’s podkreśla, że PGE coraz odważniej planuje inwestycje w mniej emisyjne elektrownie gazowe i zeroemisyjne odnawialne źródła energii – w tym przypadku największa państwowa grupa energetyczna chce postawić przede wszystkim na budowę morskich farm wiatrowych, planując uruchomienie w pierwszym etapie, do połowy przyszłej dekady, morskich wiatraków o mocy 1 GW.

Źródło: gramwzielone.pl

[PGE, Moody, Agencja Moody, oze, odnawialne źródła energii, koncern energetyczny, inwestycje w oze, fotowoltaika, konsumpcja energii odnawialnej, Ministerstwo Energii]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl