Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Enea Operator pracuje nad ograniczeniem strat w transformatorach

 Redakcja  |  31.07.2018
Ograniczenia straty w transformatorach średniego napięcia na niskie
Ograniczenia straty w transformatorach średniego napięcia na niskie
Fot. pixabay.com

Enea Operator podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie projektu, którego realizacja ma doprowadzić do ograniczenia straty w transformatorach średniego napięcia na niskie. W ramach projektu ma być opracowany specjalny algorytm obliczeniowy, który ułatwi proces doboru transformatorów. Partnerem naukowym przedsięwzięcia została Politechnika Poznańska.

Głównym celem projektu jest opracowanie algorytmu obliczeń, który będzie wspomagał i optymalizował proces doboru transformatorów do warunków obciążenia w stacjach średniego napięcia na niskie, na podstawie wcześniej wykonanych pomiarów. W oparciu o przeprowadzoną analizę obciążeń przedstawiona zostanie rekomendacja w zakresie doboru transformatora. Taka rekomendacja pozwoli wybrać urządzenia dopasowane do wolumenu wielkości dystrybuowanej energii w określonej lokalizacji sieci.

Dowiedz się więcej: Energa Operator rozpoczyna rozbudowę GPZ-ów Ostrów i Kąty Rybackie

Oprócz doboru najlepszych oraz najbardziej wydajnych transformatorów w danych lokalizacjach, projekt przyczyni się również do walki z emisją szkodliwych substancji do atmosfery.

- Ważnym aspektem rozwoju spółki na rynku energetycznym jest nie tylko udoskonalanie swoich usług, ale także optymalizacja kosztów. Staje się to możliwe m.in. poprzez opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań dotyczących stacji transformatorowych, na których oparty jest przesył i dystrybucja energii elektrycznej. Realizacja projektu pomoże ograniczyć również emisję szkodliwych substancji do atmosfery - mówi prof. Wojciech Drożdż, wiceprezes Enei Operator ds. innowacji i logistyki.

Jak podkreśla Enea Operator największe straty energii powstają w sieci niskiego napięcia, obejmującej właśnie transformatory oraz linie napowietrzne i kablowe niskiego napięcia, razem z przyłączeniami. W ocenie spółki realizacja projektu przyczyni się do redukcji tych strat oraz zmniejszenia awaryjności sieci. Wpłynie to również korzystnie na ochronę i poprawę stanu środowiska m.in. poprzez zmniejszenie poziomu szkodliwych emisji do atmosfery.

Spółka zaznacza przy tym, że w realizacji tego typu przedsięwzięć z zakresu badania i rozwój niezwykle istotna jest współpraca z partnerem naukowym. Dlatego Enea Operator w lipcu, na podstawie przeprowadzonego postępowania, podpisała umowę z Politechniką Poznańską, która w projekcie pełnić będzie rolę podwykonawcy. Politechnika Poznańska ma zapewnić odpowiedni kapitał konieczny do właściwej realizacji projektu - czyli wiedzę, laboratoria oraz odpowiedni sprzęt do badań.

Źródło: Enea Operator

[Enea Operator, Politechnika Poznańska, sieć niskiego napięcia, straty energii, energia elektryczna, awaryjność sieci elektroenergetycznej, transformator]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły

Zakończyła się modernizacja stacji elektroenergetycznej w Kątach Rybackich

Energa Operator ukończyła modernizację Głównego Punktu Zasilania (GPZ) w Kątach Rybackich. Inwestycja ma przyczynić się do dalszego zwiększenia niezawodności dostaw energii elektrycznej w...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl